Polityka

Polska będzie walczyć z wszelkimi przejawami antysemityzmu

Polska jest zdeterminowana, by walczyć z wszelkimi przejawami antysemityzmu – oświadczyła we wtorek w Jerozolimie premier Beata Szydło. Podkreśliła, że ci, którzy zbudowali niemieckie hitlerowskie obozy zagłady w Polsce, chcieli zniszczyć i Polaków, i Żydów.

 

Po zakończeniu polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych Szydło powiedziała, że rozmowy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu dotyczyły historii i przyszłości, wykorzystania nowoczesnych technologii, rozwoju, wymiany młodzieży oraz spraw socjalnych. – To, co łączy dzisiaj Polskę i Izrael, to nasza historia, wspólne losy, które zostały tak brutalnie przerwane przez nazistowskich najeźdźców – oznajmiła premier.

 

Podkreśliła, że dzisiaj musimy walczyć o prawdę historyczną, mówić o historii, pokazywać wspólną przeszłość i budować na niej przyszłość. Jak zaznaczyła, obowiązkiem Polski i Izraela jest upominanie się o prawdę historyczną

Calosc TUTAJ

 

 

Kategorie: Polityka

3 odpowiedzi »

 1. Tło pomówienia jest b. proste. Jest nim książka o sytuacji pisarza polskiego pochodzenia żydowskiego.
  Pisząc o tworzeniu się w okresie 20- lecia międzywojennego inteligencji polskiej, między innymi z asymilujących się Żydów, Sandauer zwraca uwagę na równoległy wzrost antysemityzmu. Pisząc o antyinteligenckich ruchach i ich odzwierciedleniu we wzroście antysemityzmu przywołuje opowieść Liwiusza Mariusza Agrippa o ciele które buntowało się przeciwko głowie…
  Ta opowieść stała się przyczyną przekręcania przez antysemitów, całej wypowiedzi Sandauera, by twierdzić ze Sandauer z cynizmem i wyższością opisuje po wojenne relacje: pomiędzy:
  -z jednej strony władzą państwa – głowa ( zasymilowani Żydzi)
  – z drugiej społeczeństwem – ręka (rdzenni Polacy )
  ( po II Wojnie Światowej.)

  Z książka można zapoznać się pod adresem: http://www.sandauer.pl/books/oSytu.pdf
  zaś omawiany fragment znajduje się na stronie 12 internetowego wydania książki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.