Uncategorized

Wiersze apolityczne też są polityczne.

Przyslala Rimma Kaul

Ciekawe do czego I kogo sie jeszcze przyczepia?….

 

Leśmian nie jest pierwszy – tych poetów wstydzi się obecna władza

Dostało się Leśmianowi, ale nie jemu jedynemu. Wcześniej były protesty przeciwko ustanowieniu Roku Tuwima, krytykowanie Szymborskiej, a podczas święta na cześć Miłosza niektórzy chcieli wygłaszać referaty o “antypolskości” jego poezji. Czy istnieje jakaś czarna lista, na którą wpisywani są poeci niechciani? Bo piszących w sposób nieprzystający do jednej, słusznej wizji państwa, człowieka i religii było u nas wielu. I to nie tylko w ostatnim półwieczu.

Ostatnio dostałam propozycję, by Rok Leśmiana przenieść na koszulki – wydrukowane byłyby na nich fragmenty wierszy poety, a może i zdjęcia, tak, “by pozostał jakiś ślad naszego obywatelskiego sprzeciwu”. Ja z kolei proponuję nie zatrzymywać się na Leśmianie. Mamy wielu wspaniałych poetów, których prawdopodobnie czytamy zbyt rzadko. I którym za wzbogacanie polskiej kultury odpłaca się wyrzucaniem poza margines tego, co “wartościowe”, czyli w obecnej retoryce proste i gładkie jak wieczko konserwy.

Jeśli bowiem senatorom nie podobały się błyskotliwe, filozoficzne rozmyślania Leśmiana nad naturą Boga i jego związkiem z człowiekiem, to co powiedzieliby o ciemnych stronach osobowości Kazimierza Przerwy-Tetmajera, który w jednym ze swoich najbardziej znanych, dekadenckich utworów pisał:
KAZIMIERZ PRZERWA-TETMAJER

Nie wierzę w nic, nie pragnę niczego na świecie,
Wstręt mam do wszystkich czynów, drwię z wszelkich zapałów:
Posągi moich marzeń strącam z piedestałów
I zdruzgotane rzucam w niepamięci śmiecie…

Przerwa-Tetmajer, sam będąc filozofem, fascynował się Schopenhauerem i myślą indyjską. Nie zawsze modlił się do Boga – czasem do Nirwany. Nie miał przekonania do wizji Raju. W wierszu “Wszystko umiera z smutkiem i żałobą” zdaje się nawet skłaniać ku jakiejś wizji reinkarnacji.
Nie było też dla niego nic bardziej wartościowego nad sztukę (“Evviva l’arte”). I może miłość, której poświęcił kilka odważnych erotyków.

Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: