Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

20 listopada 2016 r. w nocy w północnej części kraju wystąpiło trzęsienie ziemi o sile wstrząsów 3,6 stopnia w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w południowym Libanie. Wstrząsy były odczuwane w rejonie miast Safed i Kiryat Shmona. Nie odnotowano żadnych strat.

20 listopada 2016 r. Agencja Żydowska poinformowała o niespodziewanym wzroście żydowskiej imigracji do Izraela z Brazylii. Od początku toku do Izraela przyjechało już 650 żydowskich imigrantów z Brazylii, a w najbliższych tygodniach spodziewanych jest kolejnych 50 osób. Jest to najwyższy poziom aliji z Brazylii od 45 lat. W Brazylii mieszka około 120 tys. Żydów Obecny wzrost notuje się od 2014 r. (280 imigrantów). W 2015 r. było już 496 imigrantów. Jako główną przyczynę podaje się kryzys gospodarczy Brazylii.

20 listopada 2016 r. władze miejskie Jerozolimy zatwierdziły plan budowy 1400 nowych mieszkań w dzielnicy Ramat Szlomo. Kolejne plany dotyczą budowy 2600 mieszkań w Givat HaMatos i 3000 mieszkań w Gilo. Wiceburmistrz Jerozolimy, Meir Turgeman powiedział: „Istnieje wiele więcej planów, a ja zamierzam wykorzystać okres przejściowy w Stanach Zjednoczonych, aby je zatwierdzić. Do tej pory budownictwo było blokowane przez naciski administracji Obamy na Izrael. To koniec. Teraz możemy wyciągnąć te plany z zamrażarki.”

20 listopada 2016 r. sąd morski w Hajfie zadecydował o konfiskacie przez państwo statku „Marianne„, który w czerwcu 2015 r. został zatrzymany przez izraelską marynarkę podczas próby przełamania morskiej blokady Strefy Gazy. Sąd powołał się na ustawę British Naval z 1864 r., która ma zastosowanie w izraelskim prawie. Statek „Marianne” został zatrzymany na pełnym morzu i odholowany do portu w Aszdod. Załoga została wydalona z terytorium Izraela. Podjęto próby ustalenia właściciela statku, jednak one nie powiodły się. Ze wzghlędu na jego opłakany stan techniczny, wartość statku wyceniono na 70 tys. dolarów. Statek został skonfiskowany przez państwo Izrael.

20 listopada 2016 r. Palestyńczycy po południem obrzucili kamieniami izraelski pojazd wojskowy na północ od Jerozolimy. Rannych zostało 3 żołnierzy, a pojazd został uszkodzony.

20 listopada 2016 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że chce otworzyć „nowy rozdział” w stosunkach z Izraelem, ale nie chce przeprosić za incydentMavi Marmara z 2010 r. Podkreślił, że statek Mavi Marmara został zaatakowany bez żadnej prowokacji.

21 listopada 2016 r. wiceminister obrony Tzipi Hotovely spotkał się z chińskim wiceministrem nauki Li Meng. Omówiono tematykę współpracy naukowej między Izraelem a Chinami. Li Meng powiedział, że Izrael pomimo swoich niewielkich rozmiarów, jest technologiczną potęgą i ważnym przyjacielem Chin.

21 listopada 2016 r. ministerstwo zdrowia wprowadziło nowe przepisy promujące zdrowe odżywianie się w Izraelu. Zalecenia stawiają wymóg, aby wszystkie produkty żywnościowe posiadały na opakowaniach zielone lub czerwone naklejki, określające poziom ryzyka zdrowotnego związanego z ich spożywaniem. W pierwszym etapie, który rozpocznie się w przyszłym roku, czerwone naklejki będą umieszczane na opakowaniach z żywnością zawierającą w 100 g produktu ponad 800 mg sodu, 22 g cukru lub 6 gr nasyconych tłuszczów. W następnej kolejności kryteria będą zaostrzane, tak, że czerwonymi naklejkami zostaną oznaczone słone sery, płatki dla dzieci, sosy, ketchup, przekąski, słodycze, przetworzone produkty mięsne itp. Minister zdrowia Jaakov Litzman powiedział: „Chcę, aby było jasne dla wszystkich, że jesteśmy zdeterminowani, aby zmienić nawyki żywieniowe obywateli Izraela. Pierwszym krokiem jest podniesienie świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z niezdrowego żywienia, a następnie zachęcić do jedzenia zdrowej żywności.”

21 listopada 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy mieszane operacje antyterrorystyczne w Judei i Samarii, w trakcie których zatrzymano 9 palestyńskich terrorystów. Przejęto duży magazyn broni i amunicji oraz prowizoryczne biuro finansowania aktywności terrorystycznej. Skonfiskowano sprzęt komputerowy i tysiące szekli. W rejonie Dżenina przejeto warsztat produkujący broń. Skonfiskowano dziesiątki części karabinów.

21 listopada 2016 r. delegacja Ligii Arabskiej spotkała się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Na czele delegacji stał sekretarz generalny Ligii Arabskiej, Ahmed Abul-Gheit. Delegacja naciskała na Abbasa, aby wyznaczył swego następcę w Autonomii Palestyńskiej. Zasugerowano trzech kandydatów: (1) Nasser Al-Qadewa (bratanek Jasera Arafata i były minister spraw zagranicznych); (2) Marwan Barghouti (wysoki członek al-Fatah, który odbywa karę więzienia w Izraelu) i (3) Mohammed Dahlan (były szef bezpieczeństwa w Gazie, usunięty w 2011 r. z al-Fatah). Liga Arabska obawia się, że nagłe odejście Abbasa z polityki może spowodować zamieszanie w Autonomii Palestyńskiej, które wykorzystać może Hamas. W konsekwencji spowodowałoby to poważne reperkusje międzynarodowe.

21 listopada 2016 r. wysoki irański dowódca, gen. Mohammad Reza Naqdi powiedział, że terytoria palestyńskie zostaną „uwolnione od izraelskiej okupacjiw ciągu dekady”. Dodał, że Iran może zniszczyć Izrael „w mniej niż osiem minut”.

22 listopada 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Żołnierze zastrzelili napastnika.

22 listopada 2016 r. w nocy wybuchł groźny pożar w rejonie wsi Neve Szalom, w pobliżu Latrum. Na skutek silnego wiatru ogieńszybko rozprzestrzenił się w okolicy, stwarzając zagrożenie dla mieszkańców wioski. Z tego powodu podjęto decyzję o ewakuacji wszystkich mieszkańców Neve Szalom. Od rana z ogniem walczyło 60 zespołów strażaków oraz samolot gaśniczy. Po południem pożar wybuchł w rejonie wioski Atlit, w pobliżu Hajfy. Ewakuowano 200 dzieci z zagrożonej szkoły. Niemal jednocześnie wybuchł pożar w rejonie Zichron Jaakov. Dymem podtruło się 8 osób. Inny pożar wybuchł także w rejonie Beit Szemesz. Policja podejrzewa, że przyczyną pożarów są celowe podpalenia.

22 listopada 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Żołnierze zastrzelili napastnika.

22 listopada 2016 r. izraelski okręt patrolowy przechwycił szybką łódź motorową, która usiłowała przełamać blokadę morską Strefy Gazy. Pomimo oddaniu ostrzegawczych strzałów, łódź motorowa nie zatrzymała się, ani nie zawróciła. Wówczas zatopiono łódź motorową. Dwie osoby wyskoczyły do wody i dopłynęły do brzegu. Wtórne eksplozje na łodzi wskazywały, że łodzią przemycano amunicję lub inne materiały wybuchowe.

24 listopada 2016 r. przez całą noc straż pożarna walczyła z licznymi pożarami w całym kraju. Opanowano pożar w rejonie miasta Beit Szemesz i kibucu Harel. Rano z powodu groźnego pożaru podjęto decyzję o ewakuacji osiedla Akada w arabskim mieście Umm El-Fahm. Pożar gasi tam 8 sekcji pożarnych oraz 6 samolotów gaśniczych.

24 listopada 2016 r. przez całą noc strażacy gasili groźny pożar w rejonie osiedla żydowskiego Talmona w Samarii. Wcześniej ewakuowano mieszkańców z zagrożonych domów. Pożar gasiło 21 drużyn strażackich.

24 listopada 2016 r. podczas ćwiczeń na Wzgórzach Golan doszło do wypadku czołgu, który przewrócił się. W zdarzeniu zginął 1 żołnierz, a 3 zostało rannych.

24 listopada 2016 r. wielki pożar objął okolicę Hajfy. Przed południem policja zarządziła ewakuację mieszkańców z osiedli Ahuza, Begin, Mercaz Horev, Neot Peres, Ramat Almogi, Ramat Ben-Gurion, Ramat Eshkol, Ramat Golda, Ramat Hen, Ramot Sapir i Romema. Ewakuowano także Technion i Uniwersytet Hajfy. Ewakuacja dotyczy 85 tys. mieszkańców miasta. Do Hajfy skierowano 2 rezerwowe bataliony obrony cywilnej, które mają wesprzeć działania straży pozarnej i policji w mieście. Około 100 osób podtrutych dymem przyjęto do szpitali. W rejonie miasta Nazaret wybuchły 3 pożary. Również w okolicach Tel Awiwu wybuchł pożar. Policja zatrzymała tam 5 mieszkańców Autonomii Palestyńskiej, którzy są przesłuchiwani pod zarzutem możliwego celowego podpalenia. Wieczorem ewakuowano mieszkańców wioski Har Halutz w centralnej Galilei. Ogień strawił tam 6 domów.

24 listopada 2016 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan poinformował przed południem, że policja zwiększy ilość patroli na otwartych terenach, aby w ten sposób zniechęcić potencjalnych podpalaczy. Coraz częściej pojawiają się opinie, że część obecnych pożarów jest wynikiem podpaleń. Policja w tej sprawie wszczęła intensywne dochodzenia. Tylko we wczorajszym dniu w całym kraju odnotowano 220 pożarów, z których 189 wystąpiło na terenach otwartych. Nie ma możliwości, aby wszystkie one były wynikiem nieostrożności lub niedbalstwa człowieka. Dlatego policja podejrzewa, że są one wynikiem celowej kampanii podpaleń. Oczekuje się, że w najbliższych dniach sytuacja się jeszcze pogorszy, gdyż prędkość wiatru ma wzrosnąć do 80 km/h przy jednoczesnej wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności 10%. Wzmocni to zagrożenie pożarowe. Rano do Izraela przyleciały z Cypru 4 lekkie samoloty gaśnicze Air-Tractor, z Grecji 2 amfibie latające Bombardier 415 (nośność ponad 6 ton wody) i 1 Hercules (10 ton wody). Rosja zapowiedziała, że wyśle do Izraela dwa samoloty gaśnicze Beriev Be-200 (16 ton wody).

24 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem, że podpalacze, którzy są sprawcami większości pożarów szalejących w całym kraju, są terrorystami. „Pociągniemy ich do odpowiedzialności.” Minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan powiedział: „Jest już całkiem jasne, że niektóre z tych pożarów są wynikiem podpalenia. Jak premier powiedział, podpalacze są terrorystami. Aresztowano kilka osób, ale w tej chwili policja nie może ujawnić dodatkowych informacji.” W rejonie podpaleń odkryto materiały łatwopalne, które były wykorzystywane przy rozniecaniu pożarów. Do tej pory zatrzymano 8 Arabów, których zidentyfikowano jako sprawców podpaleń. Erdan dodał także, że podpalaczom może być odbierane izraelskie obywatelstwo. Odrębne dochodzenie w sprawie fali podpaleń wszczęła agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet. Siły Obronne Izraela tymczasowo wstrzymały wszystkie przepustki żołnierzy, przygotowując się na możliwość, że armia może być wezwana do pomocy w walce z szalejącym żywiołem.

24 listopada 2016 r. władze Autonomii Palestyńskiej zaoferowały pomoc w postaci ośmiu wozów strażackich do gaszenia pożarów w Izraelu. Pomoc została przyjęta z wdzięcznością. Wieczorem rozpoczęły one działania w rejonie Hajfy.

24 listopada 2016 r. świat arabskich mediów społecznościowych świętował z powodu wielkiej fali pożarów w Izraelu. Popularne stały się hasła, że pożary są karą od Boga za „ustawę muezina”, która zabrania wykorzystywania głośników przy wezwaniach wiernych na modlitwy.

24 listopada 2016 r. Stany Zjednoczone poinformowały, że największy na świecie samolot gaśniczy Boeing-747 Supertanker w ciągu 24 godzin dotrze do Izraela i rozpocznie gaszenie tamtejszych pożarów. Posiada on zdolność jednorazowego zrzutu 74 ton wody.

25 listopada 2016 r. w nocy wybuchł duży pożar między Jerozolimą a Beit Szemesz. Ze względów bezpieczeństwa w nocy ewakuowano mieszkańców religijnego moszawu Beit Meir. Na miejscu 25 zespołów strażackich walczy z żywiołem.

 

Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. W związku z podpaleniami..
  Trochę przeszkadzają mi asekuracyjne wypowiedzi członków rządu (nie mówiąc o mediach, szczególnie tych lewicujących). Władze najprawdopodobniej obawiają sie reperkusji międzynarodowych w przypadku podjęcia akcji bardziej zdecydowanej.
  Świat przyzwyczaił się do tej strusiej polityki i atakuje nas za każde głupstwo.
  Wszystko wskazuje na to, że była to akcja zaplanowana przez władze Autonomii w związku z dużym niezadowoleniem społeczeństwa arabskiego z powodu korupcji władz i braku jakiegokolwiek postępu w poziomie życia. Z tego powodu do glosu dochodzą tam nastroje skrajnie islamistyczne, prohamasowskie. „Akcja pożarowa” z całą konieczną do tego logistyką (tak właśnie było), została więc zorganizowana na użytek wewnętrzny. Ale to nie zwalnia rządu Izraela od nakazu wszczęcia zdecydowanych działań, nie koniecznie wojskowych. Wystarczy aresztować niektóre osobistości.
  Niestety, nie spodziewam się czegoś takiego. Wszystko powróci do rutyny, do wojny na małym ogniu.
  „Co powie Europa, co powie świat”… Nie powie nic więcej niż to, co wielokrotnie nawet krzyczał. Mieliśmy już bojkoty, potępienia i co… dalej żyjemy.
  Niech się nauczą (i przyzwyczają) – Arabowie, że terror do niczego nie prowadzi, że to się nie opłaca, a Europa, że jest psem, który szczeka. Mają przecież swoje problemy, a szczekają, bo się boją dzikusów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.