Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer74. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”
74 lata temu, 4 grudnia 1942 r. w Warszawie przy Delegaturze Rządu na Kraj, z przekształcenia Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom powstała Rada Pomocy Żydom „Żegota” – jedyna w okupowanej przez Niemców Europie instytucja państwowa ratująca ludność żydowską od zagłady.
Calosc TUTAJ

Trudne wspomnienia – Julius Madritsch, Rajmund Titsch – Bohaterscy Wiedeńczycy
Działacze żydowskiego ruchu oporu, z którymi Madritsch utrzymywał dyskretne kontakty (m.in. przekazywał im wiadomości polityczne z radia BBC), namówili go do otwarcia podobnych zakładów krawieckich w getcie Tarnowa i Bochni. Wkrótce dalsze 1000‐1500  Żydów znalazło pracę, mogło w ten sposób przetrwać i uniknąć,  choćby przejściowo, deportacji. Ogólnie w całym krakowskim dystrykcie Madritsch dawał zatrudnienie około 4000 robotnikom żydowskim, co było prawdziwym ewenementem. Ich liczba była bowiem w sumie większa niż w słynnej fabryce emalierskiej Oskara Schindlera.
Wiecej TUTAJ

Rada Europy nakazuje prasie brytyjskiej NIE informowanie, kiedy terroryści są muzułmanami

Według Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) – stanowiącej jedną z agend Rady Europy – prasa brytyjska jest winna wzrastającej mowie nienawiści i przemocy rasistowskiej. 4 października 2016 r. ECRI ogłosiła raport poświęcony Wielkiej Brytanii. W raporcie czytamy m. in.:

pewne tradycyjne media, szczególnie tabloidy… są odpowiedzialne za najbardziej obraźliwą, dyskryminującą i prowokacyjną terminologię. Na przykład „Sun” opublikowała w kwietniu 2015 r. artykuł zatytułowany Łodzie ratunkowe? Użyłbym kanonierek, żeby zatrzymać migrantów, w którym autor porównał migrantów do „karaluchów”…

Calosc TUTAJ


 

 Amerykański Kongres za sankcjami wobec Iranu

Jak donosi serwis Reuters, irańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało komunikat stwierdzający, że przedłużenie amerykańskich sankcji będzie równało się naruszeniu porozumienia nuklearnego. Jest to reakcja na decyzję Senatu USA w sprawie rozciągnięcia obowiązywania restrykcji wymierzonych w państwo ajatollahów.
    Wiecej TUTAJ

Francuzi żądają etykiet z napisem „kolonie izraelskie”. Tel Awiw oburzony

Izrael oskarżył Francję, że przyłącza się do bojkotu jego produktów eksportowych. Powodem są wydane przez Paryż instrukcje dla importerów, aby zgodnie z postanowieniem UE zaznaczali na etykietach pochodzenie towarów wyprodukowanych na terytoriach okupowanych.

Calosc TUTAJ

 


Donald Trump i powrót europejskiego antyamerykanizmu

Europejska krytyka Trumpa wykracza daleko poza zwykłe niezadowolenie z człowieka, który będzie następnym prezydentem [USA]. Potępienie jego osoby ujawnia głęboko zakorzenioną pogardę dla Stanów Zjednoczonych i dla amerykańskich wyborców, którzy demokratycznie wybrali kandydata oddanego przywróceniu potęgi gospodarczej i militarnej Ameryki.

Wiecej TUTAJWYŚCIG PO OSCARY 2017

Sezon nagród został już rozpoczęty. We wtorek swoje doroczne wyróżnienia ogłosiło National Board of Review. I jest to kolejne gremium, które postawiło na kino niezależne. Na początku wyścigu oscarowego liczą się bowiem „Manchester by the Sea” (zdobywca czterech nagród NBR) i „Moonlight” (dwie nagrody NBR). 

Wiecej TUTAJ

 


Doktorat honoris causa dla wybitnego izraelskiego historyka

Prof. Moshe Rosman został doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. „Profesor jest niewątpliwie największym żyjącym autorytetem w dziedzinie historii Żydów polskich”.
Wiecej TUTAJ

Debata Poranka: będzie reset w stosunkach z Rosją ?
Z prorosyjskich poglądów znany jest kandydat francuskiej centroprawicy na prezydenta, Francois Fillon. O konieczności dogadania się z Moskwą mówią szef włoskiej dyplomacji i wicekanclerz Niemiec. Zbliżenie z Rosją zapowiadał w czasie kampanii wyborczej prezydent-elekt USA Donald Trump. Czy Zachód czeka reset w stosunkach z Rosją? Rozmawiali o tym w Debacie Poranka prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, Uniwersytet Warszawski) i Krzysztof Kokoszczyński (portal EurActiv.pl).
Debata TUTAJ

 


 

Miliony euro na badania związków władz RFN i nazistów po wojnie 

Niemiecka minister stanu do spraw kultury Monika Gruetters przeznaczy cztery miliony euro na sfinansowanie projektu badawczego dotyczącego obecności byłych nazistów w urzędzie kanclerskim po 1945 roku – podał w najnowszym wydaniu tygodnik „Der Spiegel”.

Calosc TUTAJ

 


Ostatnie oświadczenie Geerta Wildersa w trakcie jego procesu

Panie Przewodniczący, Członkowie Sądu,

Gdy zdecydowałem się wystąpić dzisiaj przed Państwem, składając ostateczne oświadczenie w tym procesie przeciwko wolności słowa, wiele osób powiedziało mi, że jest to bezużyteczne, że Państwo – sąd – przygotowali wyrok już jakiś czas temu, że wszystko wskazuje na to, że już zostałem skazany. Być może to prawda. Niemniej jednak, oto jestem. Ponieważ nigdy się nie poddaję. I ponieważ mam przesłanie dla Państwa i dla Holandii.

Calosc TUTAJ

 


Europa powraca do praw o bluźnierstwie

Widzimy obecnie w Europie ponowne wprowadzanie praw o bluźnierstwie zarówno drzwiami frontowymi, jak i tylnymi. W Wielkiej Brytanii gimnastyk, Louis Smith, został właśnie zawieszony na dwa miesiące przez Związek Gimnastyków Brytyjskich. Przerwano, a być może zrujnowano, karierę sportową tego 27-letniego gimnastyka nie z powodu mającego cokolwiek wspólnego ze sportem, ale z powodu islamu.

Calosc TUTAJ


 

Jan Tokarski

Żyjemy w czasach przesilenia. W „międzyepoce” o niewyraźnych, rozmytych konturach. W nowym cyklu felietonów Jan Tokarski zastanawia się nad tym, w których miejscach następują w naszym świecie pęknięcia oraz do czego mogą prowadzić.

Calosc TUTAJ

 


Indonezja musi skonfrontować się z przeszłością

Eka Kurniawan to obecnie jedno z najważniejszych nazwisk literatury indonezyjskiej. Z autorem o jego wydanej właśnie w Polsce powieści „Piękno to bolesna rana” rozmawiają Adam Suwiński i Wojciech Engelking.

Calosc TUTAJ

 


Powstanie Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Organizowaniem wykładów, wystaw, projektów dokumentalnych, debat i warsztatów dla gości z całego świata zająć się ma Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, które powstanie w Warszawie. W niedzielę podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Uroczystość odbyła się w specjalnie postawionym namiocie na pl. Grzybowskim, gdzie powstać ma nowa siedziba Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, w której będzie się mieściło Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.