Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

21 grudnia 2016 r. izraelska policja graniczna aresztowała w nocy w Hebronie 3 poszukiwanych Palestyńczyków. Podczas operacji żołnierze zostali zaatakowani i obrzuceni kamieniami przez Arabów.

21 grudnia 2016 r. grupa ukraińskich nacjonalistów wtargnęła w nocy na teren cmentarza żydowskiego w Humaniu na Ukrainie. Zbezcześcili grób rabina Nachmana, założyciela chasydzkiej grupy z Bracławia. Do wnętrza ohelu wrzucono głowę świni oraz wymalowano czerwoną farbą antysemickie hasła. Na czole głowy świni wycięto swastykę. Napastnicy rozpryskując gaz łzawiący rozproszyli modlących się Żydów. Krzyczano także antysemickie hasła. Wezwana policja nikogo nie aresztowała. Ambasador Izraela na Ukrainie wezwał władze w Kijowie do podjęcia działań i postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

21 grudnia 2016 r. minister sprawiedliwości Arje Deri powiedział rano: „Byłem kompletnie zaskoczony i przerażony informacją o straszliwej profanacji i barbarzyńskim ataku do którego doszło minionej nocy w grobie świętego rabina Nachmana w Humaniu. Jeszcze dzisiaj skontaktuję się z prezydentem Ukrainy w celu zapewnienia, że zostaną podjęte szybkie działania w celu ujęcia sprawców i zwiększenia bezpieczeństwa na miejscu.

21 grudnia 2016 r. pragnący zachować anonimowość wysoki oficer wojskowy powiedział, że na całym Bliskim Wschodzie nasila się chaos, który jednak omija Izrael. Posiadane dane wywiadowcze nie wskazują, aby w przyszłym 2017 r. Izraelowi groziła jakaś wojna. Libański Hezbollah nadal jest bardzo mocno zaangażowany w wojnę domową w Syrii, natomiast Hamas utracił swoich sponsorów i cierpi na poważny niedostatek uzbrojenia. Jednak niespodziewane zdarzenia mogą doprowadzić do nagłej eskalacji zdarzeń i zawsze istnieje ryzyko wybuchu nowego konfliktu.

21 grudnia 2016 r. były prezydent Mosze Kacaw został po południem zwolniony z więzienia, w którym odsiedział 5 lat i 15 dni z jego siedmiu lat zasądzonej kary za gwałt i inne nieprzyzwoite czyny. Przed więzieniem przywitała go rodzina i dziennikarze.

21 grudnia 2016 r. Kneset przyjął wieczorem budżet państwa na lata 2017-2018. W głosowaniu 60 posłów poparło budżet, a 48 było przeciw. Deficyt budżetu w latach 2017-2018 będzie wynosił 2,9% PKB.

21 grudnia 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wieczorem wyburzyły dom palestyńskiego terrorysty w wiosce Kfar Aqab, na północ od Jerozolimy. Dom należał do Masabacha Abu-Sabich, który 9 października b.r. zabił 2 Izraelczyków przy Wzgórzu Amunicyjnym w Jerozolimie. Podczas akcji wyburzania domu palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli ogniem zabijając 1 napastnika.

21 grudnia 2016 r. ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon skrytykował propozycję rezolucji, która w dniu jutrzejszym ma być głosowana w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Rezolucja ma żądać od Izraela natychmiastowego i całkowitego zaprzestania wszelkich działań osadniczych na okupowanym terytorium palestyńskim, w tym we Wschodniej Jerozolimie. Podkreśla ona także, że budowa żydowskich społeczności w Judei, Samarii i Wschodniej Jerozolimie nie ma mocy prawnej i stanowi rażące naruszenie międzynarodowego prawa, stanowiąc przeszkodę w osiągnięciu rozwiązania dwu-państwowego oraz sprawiedliwego, trwałego i kompleksowego porozumienia pokojowego. Projekt został przekazany wieczorem przez Egipt do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Danny Danon powiedział: „Proponowana rezolucja jest szczytem hipokryzji. Ona nic nie uczyni dla wspierania procesu dyplomatycznego, a jedynie będzie służyć palestyńskiej polityce podżegania i terrorowi. To absurdalne, że w czasie, gdy tysiące giną w masakrach w Syrii, Rada Bezpieczeństwa poświęca swój czas i energię na dyskusję nad rezolucją potępiającą jedyną prawdziwą demokrację na Bliskim Wschodzie. W ciągu ostatnich miesięcy prowadziliśmy wysiłek dyplomatyczny wzywając członków Rady do odrzucenia takiej rezolucji. Oczekujemy, że nasi najwięksi sprzymierzeńcy nie pozwolą na przyjęcie przez Radę tej jednostronnej i anty-izraelskiej uchwały.”

 

Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. @Kaul, taka jest prawda. O osiągnięciach wie cały świat – nikt ich nie neguje. Ale cały świat, ten sam, nie zna prawdy, bo jest oszukiwany. W dodatku świat lubi być oszukiwany, szczegolnie gdy chodzi o Żydów. Korzystają z naszych wynalazków, a mają nas za zwierzęta, albo za kosmitów, których należałoby zgładzić. Co za tragiczna ambiwalencja…
  Jeszcze przyjdzie kryska. Meggido czeka na gości.

 2. A moze ty podeslesz raz na tydzień inne krótkie wiadomości.

 3. Cala historja Izraela to – my ich i oni nas i nasz Bog im itd
  Wojna i walka
  Ale kilka dobrych lat istnieje Panstwo ktore ma osiagniecia na miare swiatowa i w ktorym sa tez inne wydarzenia a nie tylko terror i walka.
  Z jakiejs chorobliwaj przyczyny te wiadomosci nie dochadza do autora zbioru.
  A moze tak jest wygodnie bo to wzbudza litosc nad biednymi Zydami?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.