wspomnienia

Białystok. Przedwojenna aktorka Nora Ney – patronką jednej z ulic

Jedna z białostockich ulic będzie nosiła imię Nory Ney – przedwojennej aktorki związanej z miastem. Radni przegłosowali w poniedziałek lokalizację zaproponowaną przez prezydenta.

Upamiętnienie Nory Ney, to pomysł inicjatorek projektu Dziew/czyny, z białostockiego Stowarzyszenia 9/12. Pod projektem uchwały ws. nadania jej imienia jednej z ulic na osiedlu Bojary, w historycznej części Białegostoku, udało się zebrać blisko 1,5 tys. podpisów.

25 maja, w 110. rocznicę urodzin aktorki, trafiły one do magistratu uruchamiając procedurę uchwałodawczą. Na sesji 5 października radni projektu jednak nie przegłosowali. Po długiej dyskusji dotyczącej lokalizacji, zdjęli go z porządku obrad.

Okazało się bowiem, że przeciwko takiej patronce, tej konkretnej ulicy protestuje grupa mieszkańców Bojar, którzy przyszli też wówczas na sesję. W ich ocenie, to zły pomysł, by akurat w tej części miasta nadać ulicy imię Nory Ney.

I choć taką lokalizację, jako jedną z trzech, zaproponowali wnioskodawcom inicjatywy obywatelskiej miejscy urzędnicy, radni PiS, którzy mają w Radzie Miasta Białystok samodzielną większość, zdjęli punkt z porządku obrad.

Stało się to po deklaracji prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, że – jeśli radni będą przeciw lokalizacji na Bojarach – z własnej inicjatywy zaproponuje inne miejsce.

W programie poniedziałkowej sesji znalazły się dwie uchwały: pierwsza to właśnie projekt prezydenta, by imię Nory Ney nadać ulicy odchodzącej od ulicy Marii Skłodowskiej-Curie, zlokalizowanej na osiedlu Piaski. Druga – to projekt obywatelski ulicy Nory Ney na osiedlu Bojary.

Bez dłuższej dyskusji radni jednogłośnie przegłosowali projekt prezydenta miasta, po czym – uznając go w tej sytuacji za bezprzedmiotowy – zdjęli z porządku obrad projekt drugi.

W uzasadnieniu do przegłosowanego projektu zrobili dopisek, iż pomysł upamiętnienia przedwojennej aktorki pochodzi od inicjatorek projektu Dziew/czyny, którym udało się zebrać 1,5 tys. podpisów.

Nora Ney (czyli Sonia Nejman) urodziła się 25 maja 1906 roku we wsi Szelachowskie (obecnie Sielachowskie) niedaleko Białegostoku. Po I wojnie światowej zamieszkała w Białymstoku, skąd po maturze wyjechała do Warszawy. Była znaną aktorką kina niemego, debiutowała w latach 20. XX wieku, została okrzyknięta “królową ekranu polskiego”. Po II wojnie światowej wyjechała do Stanów Zjednoczonych, tam zmarła w 2003 roku.

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/230617.html

Kategorie: wspomnienia

1 odpowiedź »

  1. Piaski to też historyczna dzielnica Białegostoku.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.