Uncategorized

Lewicowi zydzi przynosza wstyd judaizmowi

Dennis Prager


Bardzo szanowany amerykański rabin dr Irving „Yitz” Greenberg zwykł opowiadać amerykańskim Żydom reprezentującym czy to judaizm reformowany, czy konserwatywny, czy ortodoksyjny: „Nie obchodzi mnie, do którego nurtu judaizmu należysz, bylebyś się go wstydził „.

Przejąłem od niego tę frazę i stosuję ją do religii w ogóle. Można równie dobrze powiedzieć katolikom, protestantom i muzułmanom: „Nie dbam o to, z którą religią się utożsamiasz, jeśli tylko się jej wstydzisz.” Co, rzecz jasna, oznacza: wstydzisz się tego, co wielu wyznawców tej religi z nią zrobiło.

Wystarczy pomyśleć o tym, co stało się z ogromną częścią głównego nurtu protestantyzmu; wielką częścią katolicyzmu, zaliczając w to, niestety, obecnego papieża; a zwłaszcza, co stało się ze światem islamskim.

Ze względu na temat tego artykułu, a mianowicie destrukcyjny wpływ lewicowości na Żydów i judaizm, jest istotne, aby wspomnieć o moim zaangażowaniu w żydowskie sprawy. Między innymi, uczyłem historii i religii żydowskiej w Brooklyn College, byłem rzecznikiem organizacji studenckiej działającej na rzecz sowieckiego żydostwa, napisałem dwie książki i setki esejów oraz artykułów o Żydach i judaizmie, otrzymałem nagrodę Luisa Rapoporta od American Jewish Press Association za osiągnięcia w dziedzinie tematyki żydowskiej, przekonałem wiele tysięcy Żydów do judaizmu i prowadziłem wykłady dla większej liczby żydowskich słuchaczy niż prawdopodobnie jakikolwiek żyjący obecnie Żyd na świecie.

Tak więc mówię to tylko ze smutkiem: wielu amerykańskich Żydów o lewicowych przekonaniach, w tym rabinów i świeckich liderów, przynosi wstyd Żydom i judaizmowi. Mówię to, aby uruchomić alarm w życiu Żydów i powiedzieć nieżydowskiej Ameryce, że ci ludzie reprezentują lewicowość, a nie judaizm. Ponadto, mówię tylko o lewicowych Żydach, a nie o Żydach o poglądach liberalnych. Niestety, liberalizm stał się synonimem lewicowości zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz judaizmu.

W ubiegłym tygodniu, żenujące zachowanie lewicowych Żydów osiągnęło nowy poziom.

Izraelska gazeta Haaretz poinformowała, że Żydzi i ich duchowieństwo w różnych synagogach w całej Ameryce zbierali się by „siedzieć Sziwa [שבעה]” – hebrajskie i żydowskie określenie siedmiodniowego okresu żałoby, którą Żydzi obchodzą po stracie najbliższych osób w rodzinie – bo Donald Trump został wybrany prezydentem.

Zastanówcie się przez chwilę, jak dziecinne i narcystyczne jest wykorzystywanie świętego rytuału zarezerwowanego dla śmierci własnego dziecka lub rodzica, do wyrażenia rozczarowania z powodu rezultatu wyborów prezydenckich.

I, oczywiście, pojawiły się nieodpowiedzialne, przesadne, wręcz histeryczne reakcje żydowskich publicystów i naukowców. Na przykład Dana Milbank, publicysta Washington Post, poświęcił swój artykuł po wyborach do napisania listu otwartego do swojej 12-letniej córki.

„Gdy obserwowałem nadchodzące wyniki głosowania na Donalda Trumpa we wtorek wieczorem” – zaczął swój tekst Milbank – „najtrudniejsze były dla mnie starania, aby zapewnić moją córkę-siódmoklasistkę w domu, za pośrednictwem telefonu i tekstowania, że wszystko będzie z nią w porządku.”

„Spodziewała się, że będzie świętowała wybór pierwszej kobiety na prezydenta, tymczasem zwyciężył człowiek, o którym czytała i słuchała straszne rzeczy.”

12-letnia córka publicysty „obawiała się, że jej własny świat może się rozpaść” z powodu wyniku wyborów. On ją jednak uspokajał, że jej świat będzie w porządku, zwłaszcza, że otrzyma tak wiele oznak miłości z okazji jej nadchodzącej bat micwy.

Trauma córki Milbanka została przebita przez reakcję dorosłego Żyda, Jonathana Chaita z New York Magazine. W dniu 8 listopada tweetował: „To jest najgorsze, co stało się w moim życiu.”

Chait miał 31 lat w dniu ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku .

Odpowiedź na jego tweet przez kobietę o imieniu Bethany S. Mandel dość dobrze podsumowuje poziom dojrzałości komentarza Chaita. Powiedziała: „Gdy miałam 16 lat podjęłam decyzję o odłączeniu mojej mamy od aparatury podtrzymującej życie, a mój ojciec powiesił się 3 lata później. Przykro mi, że te wybory prezydenckie były dla ciebie tak trudne”.

Mówiąc o zamachu z 11 września 2001 (9/11), publicysta New York Timesa Thomas Friedman powiedział w programie Billa Maher’a, że zwycięstwo Trumpa jest „moralnym 9/11”. Zasugerował, że wybór Trumpa na prezydenta może być gorszy niż 9/11, bo 9/11 nam się „wydarzył” , ale „to zrobiliśmy sobie sami.”

Paul Krugman, kolega Friedmana z New York Times’a napisał, że teraz uświadamia sobie, że „naprawdę nie rozumiał dotychczas kraju, w którym żyjemy.” Nigdy nie zostały napisane prawdziwsze słowa. Trudno jest rozumieć tych, wobec których ma się tylko pogardę.

Dodajmy podobne komentarze poczynione podczas wyborów przez innych żydowskich lewicowców w mediach i na uczelniach, a pojawi się pełen obraz.

Jak można to wytłumaczyć?

Oto jedno możliwe wytłumaczenie: gdy Żydzi odchodzą od judaizmu, wielu z nich nie rezygnuje z mesjańskiego impulsu judaizmu. Począwszy od Karola Marksa – wnuka dwóch ortodoksyjnych rabinów – po prostu poddają ten impuls sekularyzacji i tworzą jego świeckie substytuty, takie jak marksizm, humanizm, socjalizm, feminizm i ochrona środowiska.

Jeśli lewicowi Żydzi chcą „siedzieć Sziwa”, powinni obchodzić żałobę dla swojej religii, która, podobnie jak wiele protestanckiego chrześcijaństwa i katolicyzmu, jest głęboko i negatywnie poddana wpływom lewicowości.

 

(Tłum. MG)

http://www.fzp.net.pl/opinie/lewicowi-zydzi-przynosza-wstyd-judaizmowi

Kategorie: Uncategorized

14 odpowiedzi »

 1. Spruboje krotko odpowiedziec: Tak, definitywnie oczekuje ze w Blogu bedzie wiecej jezyka pieknego poprawnego i kulturalnego. Naprzyklad; nazywaniem kogos kto ma inne poglady „obrzezani antysemici” jak to robi p. Gelbard ma naprawde zly smak i tylko wskazuje na poziom intelektualny piszacego i jego nienawisci do tych ktorzy maja odwage wypowiedziec sie inaczej anizeli on, szkoda.

 2. @Rysiek
  Jak to łatwo przychodzi opluwanie ludzi o innych poglądach. Znamienne jest to właśnie jako przejaw lewicowej tolerancji, nieprawdaż? Bo przecież prawo do krytyki ma tylko pan – nikt inny! Pisze pan, że komentarz Józefa Gelbarta a jest przesiąknięty nienawiścią. A może warto by tak przytoczyć pana komentarz: “ Poniewaz jestem rowniez Amerykanskim obywatelem, rozumiem pana Dennis Prager jezyk ktory niestety jest ciemnym zwolennikiem naszego Prezydenta Danalada Trump”. Ale przecież nazywanie kogoś “ciemnym zwolennikiem” to nic takiego, taki tam eufemizm… Zsiądź pan ze swojego “high horse” i miej trochę tolerancji dla innych poglądów

 3. Panie Ryszardzie (Rysiek) mam wrazenie, ze Pan oczekuje literatury pieknej w wypowiedziach komentatorow. Magazyn Reunion nie roscil sobie pretensji literackich.
  Czy pan nazwie pijanstwo pijanstwem czy alcoholizmem to rezultatjest ten sam.
  Z monitora swojego komputera wyczuwam osobe wrazliwa na styl pisania ale obojetna co do wartosci tresci. W jeden sposob czy inny uwaza sie pan jako nie tylko analityk sposobu komentowania ale rownoczesnie jako osoba z kwalifikacjami analizowania rezultatow wyborow („To jezyk uzywany przez naszego Prezydenta Trumpa za pomoca ktorego dostal sie do wladzy.”) Moja osobista obserwacja jest, ze pan jest przesaczony zalozeniami, ktore kazdy z nas moze otrzymac bezplatnie od wrozki. Ten stosunek do zycia upublikowany w magazynie Reunion jest obrazajacy dla czytelnikow i zgodny z obserwacja autora artykulu wstydem dla Judaismu, jezeli pan propaguje swoj nieprzemyslany sposob widzenia pomiedzy ludzmi.
  Z powazaniem.

 4. Hm, temperatura rosnie i emocje rownierz. Niestety pewne emocje przedstawione w komentarzach to nienawisc do wzystkiego co jest inne od pogladow tego kto pisze. Pana Jozefa Gelbarta jezyk jest przesiakniety nienawiscia. Przeciez mozna powiedzec zamiast:
  Jozef Gelbart pisze: „Brzydzę się postawą, jaką prezentuje wielu lewicowców” – mozna powiedziec: niezgadzam sie z postawa…
  Jozef Gelbart pisze: Obamę antysemitę i Klintonową antysemitkę – prawde powiedziawszy to nie mam pojecia czym mozna taki jezyk zastapic,

  Niestety dzisia ci ktorzy nienawidza i przemawiaja jezykiem pszesiaknietym i zatrutym nienawiscia, czy to do Zydow lewicowych czy to do ludzi miejacych inne poglady albo kolor skory zwyciezaja. Ten jezyk nienawisci zwycieza bo jest przyjety i sluchany przez ulice, szkoda: To jezyk uzywany przez naszego Prezydenta Trumpa za pomoca ktorego dostal sie do wladzy, prawdopodobnie ludzie to lubia. To rownierz znaczy, ze jezeli nienawidzisz to jestes silny, i mozesz uzyc ta nienawisc aby przekonac i zwyciezyc. Historia kolem sie toczy, i co nam to przypomina?

 5. Szanowni przedmówcy,
  Coś mi się wydaje, że Wasze smolańskie zacietrzewienie (to wyraz ślepej pychy) uniemożliwiło Wam spokojne czytanie tekstu. Nie zrozumieliście go.
  Jestem pełen uznania dla autora. Wasza reakcja stanowi niezbite potwierdzenie słuszności zjawiska plucia do własnego talerza, kalania pamięci przodków.
  Zamiast dumy narodowej, lewica manifestuje swą galutyjską uniżoność. W stosunku do kogo? W stosunku do antysemitów.
  Brzydzę się postawą, jaką prezentuje wielu lewicowców żydowskiego pochodzenia.
  Jestem pełen uznania dla autora, który umiał z ogromnym zasobem kultury przedstawić prawdę. Mi jest łatwiej – bez kurtuazji i dyplomacji, bez eufemizmów, prosto z mostu.
  Drodzy przedmówcy, poczytajcie sobie, poznajcie historię, a róbcie to bez nadymania się pychą, że tylko Wy rozumiecie wszystko – to bardzo charakterystyczne.
  Popieraliście Obamę antysemitę i Klintonową antsemitkę. Cóż, ja wolę tych dwoje, niż redaktora NYT, a także redaktorów tej tam gazetki (Haarec). Oboje nie kochają Żydów – ich prawo.
  A ci obrzezani antysemici – serce się kraja.

 6. Definicja:
  -Monotheistyczna religia Zydow
  -Zydzi collectywnie

  Jakby z tego wynikalo, jest druga strona interpretacji na podstawie definicji. Slowo Judaim w Polsce oznaczalo Zydzi jako spoleczenstwo Zydowskie i w Stanach gdzie ja mieszkam ta sama interpretacja jest w uzyciu.
  Zydzi, ktorzy uwazaja sie Zydami czerpali z tradycji Zydowkich, ktore w duzem stopniu pochodzily z religi. W starej Polsce nie brakowalo lewicowcow. Ci ludzie bez wzgledu na ich stosunek do religi zachowali wiele Zydowskich tradycji. Pamietam okres Passover kiedy wielu chodzilo do synagogi zeby kupic mace. Dzieci Zydowskie jechaly na obozy Zydowskie gdzie byli odizolowani od reszty spoleczenstwa. Przykladow jest wiele.
  W mom zalozeniu Dennis Prager w swoim artykule nie ordroznial Judaismu tak samo jak definicja nie odroznia.
  W moim mniemaniu nie widze problemu z artykulem Pana Pragera. W podsumowaniu zakladam, ze jego intencja bylo zwrocenie uwagi na fakt, ze Zydzi lewicowi (nie koniecznie z przekonania komunisci) powoduja, ze ich zachowanie czesto kompromituje Zydow. Kazdy ma prawo do swojej ideologi ale kiedy podkresla swoja ideologie na publicznym forum musi sie liczyc z opinia publiczna. Socjalism czy komunism nie zdal egzaminu i propagowanie tego konceptu zwraca na siebie uwage. Osoby, ktore chce propagowac lewicowa ideologie musza byc przygotowane na inteligentne uzasadnienie swojego sposobu myslenia. Bez uzasadnienia to jest przyjete jako wrogi stosunek do rzeczywistosci i czesto interpretowane jako Zydowski sposob rozumowania. Zakladajac, ze jakiekolwiek spoleczenstwo bedzie wglebialo sie w analize konceptow jest utopia. W koncowym rezultacie prowadzi to do anisemityzmu.
  Zydzi musza zakceptowac fact, ze antisemitysm jest dla wielu samoobrona. Ten fakt byl i pozostanie rzeczywistosci i tylko poprzez cierpliwa i uzasadniona kampanie moze uzyskac pozytywne rezultaty w przyszlosci. Zmiany sposobu myslenia ludzi na calym swiecie w sposob demonstratywny prowadzi tylko do katastrofy. Pomiedzy nami Zydami zyja ludzie inteligentni i idioci, zlodzieje, kryminalisci z roznych branz, ludzie o wielkim sercu i ludzie bez serca. Ich zachowanie niestety ma wplyw na sposob jak inni nas widza.
  O ile sobie dobrze przypominam to na scenie Polskiego teatru Zydowskiego przedstawiono dramat czy komedie pod nazwa „Ciezko byc Zydem. I taka jest prawda.

 7. Nie mogę się zgodzić…własnością Jesteśmy ale B!GA,nie religii,dodatkowo gratulacje za skromność,dodam,że powaga tematu nie wymaga udowadniania dorobku własnego życia,ale odpowiedniego przedstawienia argumentów i udowodnienie tezy;)Poza tym najłatwiej jest podzielić,gorzej już scalić…a budować swoją renomę na poróżnieniu mas to zgrana metoda…W wypowiedziach już nie w jednym artykule widzę właśnie tą metodę…jak i niezauważanie sprzecznych dowodzeń…Polecam uważnej korekcie własne publikacje autora….:)

 8. Głupiutki ten artykuł i pojęcia miesza. Może specjalnie a może autorowi się mieszają. Już od tytułu nonsens się zaczyna. „Lewicowi Żydzi” nie są zwykle religijni, nie należą do „judaizmu”, nie są jego przedstawicielami, wiec wstydu mu nie przynoszą. To tak jak mówić ze Chińczycy wstyd przynoszą Meksykanom bo coś tam… Prager powinien się może zainteresować ortodoksyjnymi Żydami, bo ci swymi zwyczajami rzeczywiście wstyd przynoszą swojej religii.
  Zresztą te gadki o „przynoszeniu wstydu” to prawie zawsze głupie przedstawianie sprawy aby komuś dokopać. Człowiek nie ma racjonalnego powodu wstydzić się za coś, za co nie jest odpowiedzialny. Tak samo jak nie ma powodu być dumnym za rzeczy czy ludzi do których się nie przyczynił. Np Racjonalnym jest być dumnym lub wstydzić się za swoje dzieci, bo miało się udział w tym jak wyrośli, ale nie jest racjonalnym być dumnym lub wstydzić się za dziadków. A może Prager wstydzi się ze to on, swoimi wykładami wpłynął na lewicowość Żydów. Ale to już jego prywatny problem… 🙂

 9. Ja mam propozycje; poprosmy pana Dennis Prager zeby swoje poglady wypowiedzial w 50 slowach. 50 slow, to jego budget, moze wtedy bysmy mogli jakos zrozumiec co chce powiedziec, 50 slow, nie wiecej…

 10. Dziwny artykul.
  Kto jest Zydem??
  Religijny czy taki ktory zyje wg religji lub jest „zielony”, co sie dzieje.
  jestem Zudem i to wszystko.
  Moje poglady lub status religijny sa prywatnym interesem i moga byc jakie sa o ile sa prawne. KROPKA!!

 11. Trudno zrozumiec z tego zagwatmanego artykolu co pan Dennis Prager chce powiedziec. Wszystko jest zagmatwane i nie bardzo jasne. Jedna zecz chcialbym jednak powiedziec; jestem dumnym Zydem lewicowym, nie mam zadnego problemu z tym. Jedyny problem ktory mam to sa ludzie jak pan Dennis Prager ktorzy mysla ze maja prawo krytykowac mnie albo moje poglady i moje zydowskie pochodzenie. Poniewaz jestem rowniez Amerykanskim obywatelem, rozumiem pana Dennis Prager jezyk ktory niestety jest ciemnym
  zwolennikiem naszego Prezydenta Danalada Trump, oboje mowia tym samym jezykiem..

  Resiek

 12. It has been a long time since I red something that would wake up in me so much anger. The author in some way summarized one issue but many remain that require further comments. My intention is to go beyond the article by Mr. Dennis Prager.
  I am an Polish immigrant who made the States his home for the last 46 years. Remembering my early days and days that followed made me contemplate many times the issue of Judaism, the identification of Jews not from a religious point of view but in the context of everyday life.
  The elections underlined an important characteristic of the American Jews, something I am deeply embarrassed by.

  Jews in the majority claim to be democrats. In discussions they would underline the principles of democratic party that were bordering indecency. Whether they are very naive or hiding behind the democratic ideology I have no clue. One thing I am certain of is that they are misunderstanding the issue of democracy verses hypocrisy as represented by the democratic party. An ideology whether spoken or written has nothing to do with the way the democratic party implements the principles. If Hillary Clinton is not an great example than I must be living on the outskirts of this planet.

  First of all, just drawing from my personal life, I observed Jewish people who I would consider unethical, bigoted, opportunists,who would steal, bribe, abuse for money in the privacy of my own mind. They would often hide under Christian names blaming immigration officials for changing their family name. Somehow the others with their Jewish names, often rather complicated in pronunciation did not experience that. Regardless, either one of them represented the worst of human kind. No matter what encyclopedia one chooses a low life is a low life. These bottom dwellers would talk about democracy and the democratic party as the only choice for all human kind.

  What caused it will remain a question for the scholars. Perhaps it was always like that or survival thought these people to adapt a form of life of scavengers. The Jewish people learned to ignore everything for the sake of money, greed, money, greed, etc.

  No reason to give up. The march perhaps just started or perhaps it never will. The cause of antisemitism needs to be reevaluated and not just written off by well familiar slogans. Only Jews can deal with this shameful phenomena and only Jews can protect Jews.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.