Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

15 stycznia 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelskich pracowników wykonujących prace przy ogrodzeniu granicznym w południowej części Strefy Gazy. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraelskie czołgi zniszczyły pobliski punkt obserwacyjny Hamasu.

15 stycznia 2017 r. koordynator działalności rządu na terytoriach gen. Joav Mordechai podpisał z władzami Autonomii Palestyńskiej umowę o wznowieniu współpracy w zakresie wodnym. Wspólny Komitet Wody powstał w 1995 r. w wyniku Porozumień z Oslo. Jego celem jest zarządzanie infrastrukturą wodno-kanalizacyjną w Judei i Samarii. W 2010 r. Palestyńczycy zawiesili jednak współpracę. Wznowienie działalności komitetu umożliwi rozpoczęcie prac w celu rozbudowy i modernizacji infrastruktury wodnej. „W ciągu ostatniego półtora roku podpisaliśmy cztery umowy: prądu, wody, usług pocztowych i sieci komórkowej 3G. Wszystkie one mają na celu poprawienie standardów życia wszystkich mieszkańców okolicy.”

15 stycznia 2017 r. w Paryżu odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele 72 państw. Oświadczenie podsumowujące konferencję wzywa Izrael i Palestyńczyków do przyjęcia rozwiązania dwu-państwowego na podstawie granic sprzed 1967 r. Przyjęto także najnowszą rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która uznała osiedla żydowskie w Judei i Samarii za nielegalne. Postanowiono, że kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec 2017 r.

15 stycznia 2017 r. emir Kataru, szejk Hamad bin Tamim Al-Thani przekazał do Strefy Gazy 12 mln USD w celu uregulowania zaległości w płatnościach za energię elektryczną. Katar zobowiązał się także, że będzie przekazywał 4 mln USD miesięcznie przez okres trzech miesięcy, aby rozwiązać kryzys energetyczny w strefie.

16 stycznia 2017 r. izraelscy żołnierze podczas nocnej operacji odkryli regionalne centrum dowodzenia Hamasu w Samarii. Znajdowało się ono w dzielnicy Ramallah. Aresztowano 13 Palestyńczyków, oraz skonfiskowano dużą ilość pieniędzy i materiały propagandowe Hamasu. Wykryta komórka posiadała własną centralę oraz osiem poziomów członków w siatce pod sobą. „Odkrycie infrastruktury Hamasu, ujawnia kontynuację strategicznych intencji tej terrorystycznej organizacji w celu stworzenia bazy w tej okolicy, aby osłabić władze Autonomii Palestyńskiej; wszystko w połączeniu z próbami dokonania poważnych ataków terrorystycznych. Szin Bet i Siły Obronne Izraela nadal będą z determinacją działać, aby zniszczyć tę infrastrukturę i uniemożliwić przeprowadzanie ataków.”

16 stycznia 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett powiedział: „Stoimy na rozdrożu, albo suwerenność, albo Palestyna. Albo w strefie C uzyskamy suwerenność, albo w granicach z 1967 r. powstanie państwo palestyńskie. W związku z tym, musimy jasno powiedzieć: państwo palestyńskie nie ma swojej siedziby w Judei i Samarii. Nie będziemy tworzyć państwa terrorystycznego, i ja wyraźnie informuję, że jest to stanowisko rządu. Nie, dla Palestyny. Tak, dla suwerenności. Zaprezentowaliśmy społeczeństwu program polityczny, i nie widziałem żadnej alternatywy na lewicy lub centrum. Pytam moich przyjaciół na lewicy: co oferujecie innego niż ciągłe mówienie nie, nie, nie. Powiedzcie mi, do czego próbuje przekonać nas kosztowna kampania reklamowa lewicy. Ale izraelskie społeczeństwo rozumie, że palestyńskie państwo zaleje nas uchodźcami. Trzeba zrozumieć, że nie jesteśmy w stanie tego udźwignąć. Dlatego będziemy postępować naprzód w celu uzyskania suwerenności Ma’ale Adumim, a potem nadal będziemy iść do przodu. Mamy dużo pracy i potrzebujemy stabilnego rządu, koncentrującego się na misji bezpieczeństwa, edukacji i gospodarki.” W ostatnich miesiącach partia polityczna Żydowski Dom, której liderem jest Naftali Bennet zyskuje coraz większe poparcie.

16 stycznia 2017 r. Palestyńczycy wzniecili po południem zamieszki przy wiosce Tikua, w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Obrzucono kamieniami izraeslkich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.

16 stycznia 2017 r. ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej sprzeciwili się planowi przeniesienia amerykańskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy. „Dla nas wszystkich bardzo ważne jest, aby powstrzymać się od jednostronnych działań, zwłaszcza tych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla większości opinii publicznej w wielu częściach świata.”

17 stycznia 2017 r. izraelscy policjanci zatrzymali po południem podejrzanie zachowującego się młodego Palestyńczyka. Wsiadł on do autobusu w rejonie al-Tur we Wschodniej Jerozolimie i jechał w rejon Starego Miasta z zamiarem kupienia noża i zaatakowania izraelskich policjantów. Aresztowanie przeprowadzono na podstawie informacji wywiadowczych. Arab przyznał się do planowania ataku.

17 stycznia 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się wieczorem z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Rivlin powiedział: „Twoja wizyta jest kolejnym elementem w łańcuchu stosunków izraelsko-polskich. Łańcuch, w którym wciąż pozostaje otwarta rana tragedi Holocaustu, nie powinien być ignorowany.” Duda powiedział: „Słyszałem, że wszystkie matki w Izraelu są polskimi matkami. Przesyłam pozdrowienia dla wszystkich polskich matek w Izraelu. Odwiedzając Izrael czuję, że jestem w miejscu, które znam, chociaż nigdy nie byłem tu w przeszłości. Podobne odczucia są odczuwane przez Żydów, przyjeżdżających do Polski i odwiedzających miejsca, gdzie ich przodkowie mieszkali w Krakowie, Leżajsku i Lublinie. Dla mnie są to dowody wspólnej pamięci miejsc i języka … Odbudowa i rozkwit społeczności żydowskich w Polsce jest dla mnie unikalnym zjawiskiem.”

17 stycznia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas ostrzegł Stany Zjednoczone przed przenoszeniem ambasady do Jerozolimy. „Będzie to prowokacją, która może zaszkodzić procesowi pokojowemu. Mamy nadzieję, że nie przeniesiecie ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, ponieważ z punktu widzenia Izraela Jerozolima jest zjednoczonym miastem, ale nie jest to prawdą, a zatem przeniesienie ambasady udaremni wszelki przyszły postęp i zaszkodzi procesowi pokojowemu.”

17 stycznia 2017 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym 104 przy mieście Tulkarem w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

17 stycznia 2017 r. palestyńskie frakcje al-Fatah, Hamas i Islamski Dżihad ogłosiły, że osiągnęły polityczne porozumienie i przeprowadzą wybory parlamentarna w Autonomii Palestyńskiej. Porozumienie zakończyło trwające przez 3 dni spotkanie w Moskwie. W rozmowach uczestniczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

18 stycznia 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły rano rozbiórkę nielegalnie wzniesionych domostw w beduińskiej osadzie Umm al-Hiran na pustyni Negew. Podczas operacji doszło do beduińskich zamieszek. Wykorzystując zamieszanie, islamski terrorysta zaatakował izraelskich żołnierzy, usiłując ich rozjechać rozpędzonym samochodem. Zginął izraelski policjant (sierżant Erez Levi). Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika. Okazało się, że był on członkiem Ruchu Islamskiego i pracownikiem izraelskiego systemu edukacji. Od pewnego czasu przebywał on w beduińskiej wiosce i podsycał anty-izraelskie nastroje.

18 stycznia 2017 r. prezydent Reuven Rivlin powiedział: „Musimy walczyć z terroryzmem niezachwianą i twardą ręką, gdziekolwiek on się znajduje. Zwracam się do wszystkich liderów w całym Izraelu, szczególnie w społeczności arabskiej, i mówię, że jesteśmy w trudnym i stresującym momencie, i wszyscy musimy współpracować z sobą i zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapanował spokój w słowach i czynach. Uregulowanie społeczności beduińskiej na południu jest obywatelskim i cywilnym wyzwaniem, które od wielu lat stoi przed państwem Izrael. Musimy znaleźć rozwiązanie i wypracować plan radzenia sobie z tym palącym narodowym, społecznym i obywatelskim problemem, póki nie będzie za późno.”

18 stycznia 2017 r. izraelscy żołnierze zabezpieczyli w nocy przejazd około 1 tys. ortodoksyjnych Żydów, którzy modlili się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Podczas wyjazdu doszło do palestyńskich rozruchów.

18 stycznia 2017 r. palestyński premier Rami Hamdallah powiedział, że w ciągu ostatnich 30 miesięcy władze Autonomii Palestyńskiej wydały 18,5 mld $ na Strefę Gazy. Sprawujący w Gazie władzę Hamas, zbiera również wszystkie podatki od mieszkańców strefy. „Będę szczery, de facto nie mamy żadnej władzy w Gazie. Hamas pobiera podatki i jest odpowiedzialny za wszystkie usługi.” Hamdallah odparł w ten sposób zarzuty, że Autonomia Palestyńska ponosi odpowiedzialność za kryzys energetyczny w Strefie Gazy.

19 stycznia 2017 r. sektor arabski ogłosił strajk generalny jako znak protestu przeciwko działaniom rządu w beduińskiej wiosce Umm Al-Hiran na Negewie. Siły policji postawiono w najwyższy stan gotowości.

19 stycznia 2017 r. Instytut Badawczy Maagor Mohot opublikował wyniki najnowszego sondażu opinii publicznej w Izraelu. Okazało się, że 29% Izraelczyków popiera ogłoszenie suwerenności w Judei i Samarii, 27% opowiedziało się za natychmiastowym ogłoszeniem suwerenności, a 19% opowiada się za stopniowym wprowadzaniem suwerenności. Jedynie 7% poparło utworzenie państwa palestyńskiego w Judei i Samarii, a 18% nie miało zdania. Jako przyczynę nie utworzenia dotychczas państwa palestyńskiego wskazano uporczywą odmowę ze strony Palestyńczyków.

19 stycznia 2017 r. po fałszywym alarmie bombowym ewakuowano centrum społeczności żydowskiej w Buenos Aires w Argentynie. Policja nie znalazła żadnej bomby.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. „ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej sprzeciwili się planowi przeniesienia amerykańskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy.”
    Jeśli Trump spełni „groźbę” (nie będzie to łatwe), to prędzej, czy później, czy chcą, czy nie, zrobią to Europejczycy. Oni zawsze, odwrotnie, niż Quasimodo – wystawiają piękną maskę, za którą chowa się, zionąca smrodem, ohydna brzydota.
    Niech się sk… przestaną wtrącać do naszych spraw. Wciąż chcą, byśmy byli pozbawionymi godności żydkami. Ale czasy się zmieniły.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.