Uncategorized

Żyd. Wieczny emigrant

– Pobyt w Wielkiej Brytanii uświadamia, że świat nie składa się tylko z białych katolików – podsumowuje Tomasz Pacholski z Lewisham. – To niesamowita lekcja poglądowa, kiedy widzisz w windzie Sikha w turbanie, ciemnoskórego w galabiji i Żyda z pejsami.


Rok temu byłam na Camden w Jewish Museum, by obejrzeć wystawę poświęconą Amy Winhouse. Wtedy zdałam sobie sprawę, że ona była Żydówką – przyznaje 23-letnia Wiola Stasiewicz z Acton. – Nie wiem, czy była wychowywana w tej kulturze i nie ma to znaczenia. Natomiast ten fakt uświadomił mi, że jako polska katoliczka zapomniałam, iż istnieją inne religie – dodaje.

– Przed wojną miałam koleżankę, Wandę Hildesheim – wspomina 86-letnia Janina Gołaszewska z Łęczycy. – Bawiłam się z nią często, ponieważ jej ojciec był właścicielem hurtowni, w której jako magazynier pracował mój tata. Pamiętam też, że mama bardzo szanowała doktora Holcera, ponieważ był dobrym specjalistą. A dzięki żydowskiej handlarce tkaninami zawsze byłyśmy dobrze ubrane, choć było nas w domu 5 sióstr, gdyż sprzedawała ona naszej mamie materiały na kredyt. Żydzi przed wojną byli zwyczajnymi członkami polskiej społeczności. Mniej lub bardziej zasymilowani, ale ich obecność była traktowana jako naturalne zjawisko. Niewyobrażalne, że po wojnie wszyscy zniknęli – podkreśla.

Zdjęcie z cmentarza żydowskiego w Sobieniach-Jeziorach. Z macew rodacy urządzili sobie ławki i stoły. Wokół puste butelki i stosy śmieci. – Bardzo to smutne, że udajemy, iż historia nie splotła naszych losów, ot Polacy katolicy – pisze użytkowniczka jednego z portali społecznościowych w komentarzu pod zdjęciem. – W Gorzowie Wielkopolskim jest podobnie – dodaje inny użytkownik.

– Mój dziadek nigdy nie lubił Żydów i dlatego ja też ich nie lubię – przyznaje 40-letni Paweł z Łodzi. – Skoro ich znał osobiście, tzn. że miał powody, by ich tępić. Dlaczego Żydzi nigdy uczciwie nie pracowali jak inni, np. na roli czy w fabryce tylko zawsze zajmowali się lichwą i handlem? Bo to cwaniaki urodzone – mówi.

Nie tylko Holocaust

Calosc TUTAJ

zp

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Tak tez jest dzis i tak bedzie jeszcze az ??????……
    NIESTETY !

  2. Zrobilem klik na „Calosc Tutaj” i doszedlem do artykolu ktory jest dobra analiza ale przedstawia wiele wiecej pytan anizeli odpowiedzi; Czy Polscy Katolicy sa czy nie sa antysemitami, czy antysemityzm jest skierowany przeciwko Zydom na calym swiecie, czy tylko pszeciw tym ktorzy zyja w Izraelu, kto jest Zydem, czy ten z jarmulka czy bez, czy Zydzi umieli pracowac? i tak dalej, i tak dalej. Zgadzam sie ze te wszystkie pytania szukaja odpowiedzi ale moze trzeba wiecej koncentracji na jednym temacie,

    Moj dziadek ze strony mojej matki, ktorego nigdy nie poznalem bo urodzilem sie po drugiej wojnie swiatowej podczas ktorej zostal zabity przez Niemcow, , mial wielkie gospodarstwo, krowy, konie, lasy, ziemie. Zyl z ziemi i ziemie uprawial. Dlaczego go tutaj wspominam? Nie wszyscy Zydzi w Polsce byli darmozjadami pozyczajacymi pieniadze, ale wielu bylo, nie wszyscy Katolicy w Polsce byli antysemitami, ale wielu bylo. kto jest Zydem? ten co wierzy ze Zydem jest.

    Najniesprawiedliwszym aktem przeciwko ludzkosci jest profilowanie; zapis i analiza cech psychologicznych i behawioralnych danej osoby w celu ułatwienia identyfikacji z dana podgrupa osób. „Wszysy Zydzi nie pracuja”, „wszyscy Muzulmanie to terrorysci”, „wszyscy Polacy to antysemici” i tak dalej

    Zyje bo moi rodzice byli ocaleni przez Polakow, swiat nie jest albo czarny albo bialy ma nieskonczona ilosc odcieni. Trzeba widziec te odcienie, nawet jezeli to jest przytlaczajace.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.