Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Chiduszowa opowieść purimowa – 74. rocznica uratowania bułgarskich Żydów
10 MARCA 1943 ROKU DO BUŁGARII PRZYBYŁY POCIĄGI NIEMIECKICH KOLEI, BY PRZETRANSPORTOWAĆ ŻYDÓW DO OBOZÓW ZAGŁADY. O TRZECIEJ NAD RANEM BUŁGARSKA POLICJA ROZPOCZĘŁA AKCJĘ WYSIEDLEŃCZĄ. POD ESKORTĄ UZBROJONYCH POLICJANTÓW PRZEPROWADZONO ŻYDÓW NA MIEJSCE ZBIÓRKI, GDZIE MIELI ZOSTAĆ WRZUCENI DO POCIĄGÓW I WYWIEZIENI DO TREBLINKI. POCIĄGI ODJECHAŁY PUSTE.​
 
Na czele walki o życie Żydów stanął bułgarski Kościół prawosławny. Jeden z jego przedstawicieli, Borys Haralampiew, wyznał publicznie, że jeśli „my, Kościół, pozwolimy na deportację Żydów, zdradzimy nasze najświętsze powinności”. 
Calosc TUTAJ

Węgierskie media o „zdradzie” Orbana. „Lojalność nie obowiązuje, gdy partner utracił zdrowy rozsądek”
Przyjaźń liderów Polski i Węgier jest niepodważalna, ale nie zobowiązuje do lojalności, gdy postawa partnera wskazuje na utratę zdrowego rozsądku i nieco hazardowe podejście do polityki”. Czytając komentarze lokalnych mediów można odnieść wrażenie, że węgierskie serce polityczne pozostaje z tej samej strony co polskie, rozum jest jednak na swoim miejscu
 Calosc TUTAJ
ŻYDOWSKI BOHATER REWOLUCJI AMERYKAŃSKIEJ POCHODZĄCY Z LESZNA – Haym Salomon

​Wiedza o polskich bohaterach Rewolucji Amerykańskiej – Tadeuszu Kościuszce i Kazimierzu Pułaskim jest powszechna zarówno w Polsce jak i w Stanach. Jednak bardzo niewielu ludzi w Polsce ma świadomość, że ogromną rolę w zwycięstwie rewolucji i powstaniu USA odegrała jeszcze jedna, wybitna postać z Polski.
Był to Haym (Chaim) Salomon (1740-1785) – polski Żyd, syn rabina z Leszna koło Poznania,…​
  Calosc TUTAJ

W stolicy upamiętniono 49. rocznicę pomarcowej emigracji
Złożeniem kwiatów pod tablicą na Dworcu Gdańskim w Warszawie upamiętniono w środę 49. rocznicę tzw. wydarzeń marcowych. Zapoczątkowały one falę antysemickiej propagandy, która skłoniła do emigracji z Polski ponad 15 tys. osób pochodzenia żydowskiego.
Wyjeżdżaliśmy stąd dlatego, że nie mogliśmy być tu Polakami i dlatego, że nie mogliśmy tu żyć jak Żydzi. (…) 
calosc Tutaj

 Żabińscy – małżeństwo, które w czasie II wojny ocaliło blisko 300 Żydów
24 marca na ekrany kin trafi film “Azyl” opowiadający o małżeństwie Jana i Antoniny Żabińskich, którzy w czasie II wojny światowej w swojej willi w warszawskim ZOO uratowali blisko 300 Żydów. Za swoją działalność zostali odznaczeni medalem “Sprawiedliwi wśród narodów świata”.
 Calosc TUTAJ

73 lata temu Niemcy aresztowali 38 Żydów ukrywanych przez rodzinę Wolskich

7 marca 1944 r. Niemcy odkryli na warszawskiej Ochocie bunkier “Krysia”, w którym rodzina Wolskich przez dwa lata ukrywała ok 40 Żydów – m.in. historyka Emanuela Ringelbluma. Wszyscy – wraz z Mieczysławem Wolskim i Januszem Wysockim – zostali zamordowani kilka dni później w ruinach getta.

Prawdopodobnym sprawcą dekonspiracji “Krysi” był szmalcownik 18-letni Jan Łakiński. 

Calosc Tutaj


Marzec 68

8 marca mija 49 lat od wiecu na Uniwersytecie Warszawskim, który stał się początkiem tzw. wydarzeń marcowych – kryzysu politycznego, fali studenckich protestów, walki frakcji wewnątrz PZPR oraz fali antysemickiej propagandy.

Calosc TUTAJ

65 lat temu powieszony został Juergen Stroop – kat warszawskiego getta

65 lat temu, 6 marca 1952 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie został powieszony Jurgen Stroop – kat warszawskiego getta, odpowiedzialny za wymordowanie tam 56 tys. osób i śmierć dalszych dziesiątek tysięcy Żydów.

 Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.