Uncategorized

Miesiąc NISAN 2017 (28.3–26.4 2017)

Napisala i przyslala

Zosia Braun

 


 

 

Aviv higia Pesach ba.  Przyszła Wiosna, nadchodzi Pesach

 

Miesiąc Nisan, jest nazwany w Biblii pierwszym miesiącem (hodesz rishon) – początek naszego kalendarza i kojarzy się zawsze ze świętem Pesach, wyjście Żydów z niewoli egipskiej.

Jeszcze jedna interpretacja tej babilonskiej nazwy, pochodzi od wyraz NES (cud, miracle), ktore jest zawarte w nazwie NISAN.

Jest to również początek wiosny i odmawiamy od początku miesiąca Nisan błogosławieństwo dziękczynne dla DRZEW (Birkat ha-Ilanot)

A peach tree in blossom

 

Birkat Ilanot (Upon seeing a fruit tree bloom in the spring-time)

 

  • This Bracha/Blessing may only be said once a year
  • Hebrew: ברוך אתה ה’ אלקינו מלך העולם, שלא חיסר בעולמו דבר ,וברא בו בריות טובות ואילנות טובים ליהנות בהם בני אדם[
  • Transliteration: Baruch Atta Hashem Elokenu Melech HaOlam, Shelo Chisar BeOlamo Davar, Uvarah Vo Briyot Tovot Ve’ilanot Tovim, Lehanot Bahem Bnei Adam.
  • Translation: Blessed are You, Hashem, our God, King of the universe, for nothing is lacking in His universe, and He created in it good creatures and good trees, to cause mankind pleasure with them.

 

W połowie miesiąca (kiedy księżyc jest w pełni) rozpoczyna się nasze święto Pesach (Pass over) Jest to bardzo uroczyste i wzniosłe święto w naszym kalendarzu i w naszej historii. O prawach, zasadach i tradycji obchodzenia tego święta zaczynamy uczyć się już 30 dni przed Pesach. Święto Pesach ma cztery nazwy, symbolizujące te najważniejsze cechy charakterystyczne: Hag haHairut (Swieto Wolności) Hag Haviv (Święto Wiosny) Hag HaMacot (Święto Mazot) Hag  haPesach (Święto Pesach).

 

W tym artykule chcę skoncentrować się na trzeciej nazwie “Hag Hamazot”.

Znajdujemy w Biblii opis tej potrawy -CHLEB, który Żydzi wypiekali i przygotowywali  w pospiechu, przed wyjsciem z Egiptu. Wlasciwie bylo to jedyne przygotowanie, które Pan B-g im nakazał, bo wszystko inne B-g prowadził sam.

Więc cóż to za “chleb” z najprostszym przepisem, bo tylko mąka i woda  i tylko 18 minut w piecu, i dlaczego tak bardzo to przestrzegamy przez tysiąclecia.

Przygotowując macot nie dodajemy żadnych drożdży, ani innych dodatków.

Kiedy ciasto “pęcznieje” na drożdżach, symbolizuje to “pychę” człowieka” – “ja wiem lepiej” “tak jest smaczniej” itd. A tutaj właśnie nie!!!. I dlatego Macot są też nazywane w tłumaczeniu na aramejski “Lechem Oni” – chleb dla biednych.

Pan B-g pokazał i udowodnił, że ten najprostszy “placek” może być też najbardziej skutecznym lekarstwem i pożywieniem, jeżeli wierzymy w siłę B-ska i wykonujemy te przekazania.

Żydzi od pokoleń przestrzegali, nawet za cenę życia, jedzenia macot w święto Pesach. To ich odróżniało od innych narodów, a jednocześnie dodawało sił i bohaterstwa aby przetrwać i doświadczyć wewnętrznego poczucia wolności i tak jak się mówi po hebrajsku “Avarni et Paro Naowor Gam et Ze” – Już przetrwaliśmy okres cierpień Faraona więc przetrwamy to też  (jego już nie ma, a my dalej istniejemy).

 

Hag Sameach. Wesolych Swiat. Zosia z Tel Avivu

Wszystkie wpisy Zosi

TUTAJ

p.s. Prosze zauwazyc, że zmieniłam czcionki i jest mniej  błędów

drukarskich. Znalazlam sposob na “Google documents” tam jest wszystko o poprawnej pisowni po polsku.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.