Uncategorized

MUZYCZNY GENIUSZ

Napisal i przyslal
Jerzy Klechta

 


 

Urodził  się 120 lat temu w Łodzi, zmarł 31 lat temu w Paryżu. Polski kompozytor,pianista-wirtuoz. Jego rodzicami byli ojciec  pochodzący z Pińska Mosze Tancman i matka pochodząca z Wilna Anna Gurwicz. Studia muzyczne odbył najpierw w Łodzi, potem w Warszawie, gdzie studiował także prawo. Tyle króciutkiego przypomnienia rodowodu tego wspaniałego pianisty i kompozytora. Piszę ten tekst, bo właśnie wróciłem z Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie grano Aleksandra Tansmana. Grano go również w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wcześniej odbyły się uroczystości z okazji 74 rocznicy Powstania Żydów w Warszawie 1943.
Na przekór złu, na przekór zbrodniczym łapom hitlerowskiej ideologii antysemickiej muzyka była obecna w Getcie. Nie ta z sal koncertowych, ale muzyka zawsze – nawet w obliczu upadlającego dramatu – żyje, pozwala oddychać umierającym.
Tansman był muzycznym geniuszem. W Paryżu przyjaźnił się z Ravelem,Strawińskim,Gershwinem. W czasie II wojny światowej przebywał w Stanach Zjednoczonych. PRL nie była dla niego gościnna, nawet po 1956 r.był zapomniany w Polsce. W świecie zaś pisano o nim: kompozytor polski Aleksander Tansman.
W wielu jego utworach słychać Polskę. Poświęcił jej m.in.  „Cztery tance polskie”, „Rapsodię polską”,zaś jeden z jego ostatnich utworów nosi tytuł: „Hommage à Lech Wałęsa”.
Na warszawskim koncercie słuchałem z nieskrywanym wzruszeniem jego trzyczęściowy II Koncert fortepianowy, który Tancman dedykował przyjacielowi – Charliemu Chaplinowi.

Muzyke podeslala Rimma Kaul

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. Rimma niezmierne dzieki za piekna muzyke w rekach Marcina Dylla.
  trudno przestac sluchac…Marysia

 2. Komentarz Zosi Braun

  ALEKSANDER TANSMAN JEST BARDZO ZNANY I BARDZO WYKONYWANY.

  SZKODA, ZE O TYM NIE WIEMY.

  22.4.2017ODBYL SIE W WARSZAWIE KONCERT Z ORKIESTRA FILHARMONICZNA POD DYREKCJA LUKASZA BOROWICZA, NAJLEPSZEGO MLODEGO DYRYGENTA W POLSCE
  OCALIC OD ZAPOMNIENIA
  Sobota
  22 kwietnia 2017 godz. 18:00

  Ocalić od zapomnienia
  Orkiestra Filharmonii Narodowej Łukasz Borowicz – dyrygent Jonathan Plowright – fortepian
  Paweł Klecki – Wariacje orkiestrowe op. 20 [17′]Aleksander Tansman – II Koncert fortepianowy [25′]Przerwa [20′]Roman Palester – Muzyka do baletu Pieśń o ziemi [38′]

 3. Przez 23 lata grałem ten utwor (troche wolniej) do baletowego ćwiczenia ”plie” nie wiedząc że Tansman był z mojej Łodzi!

 4. Faktycznie nieznany oraz zapomniany…Szkoda,ze nie ma zalacznika muzycznego….

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.