Uncategorized

Nowy Jork – Spotkanie z Ewa Herbst

Poniżej zaproszenie z Brooklyn Public Library na spotkanie autorskie z Ewą Herbst. Książka „Dokument podróży. Wiersze” będzie dostępna na tym i innych spotkaniach (np w Nahariyi) oraz, od maja, w USA i Kanadzie przez EK Polish Bookstore http://www.dziennik.com/store . Jest rowniez dostępna na stronie Wydawnictwa Austeria http://austeria.pl/d4956_dokument_podrozy._wiersze.html .
Zainteresowani proszeni są o potwierdzenie udziału w spotkaniu – informacja na końcu zaproszenia.


Brooklyn Public Library, oddział na Greenpoincie zaprasza na wieczór literacki z Ewą Herbst. Ewa Herbst jest emigrantką marcową, obywatelką Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Kilka miesięcy temu ukazała się jej książka poetycka, która zawiera wiersze pisane w czasie pierwszych dwóch lat emigracji, po opuszczeniu Polski w 1969 roku.
Nie wiem, jak Bóg czuwał nad wierszami Ewy, że przez niemal pół wieku nie zaginęły gdzieś w rwetesie życia. Zapomniane, przeleżały prawie 50 lat, by wreszcie wypłynąć na światło dzienne. Książka nosi tytuł „Dokument podróży”. Hańbiąca do dziś historię Polski niebieska okładka dokumentu podróży w wierszach Ewy nabiera innego znaczenia. Staje się kluczem do życia – pracowitego, godnego i spełnionego, pomimo faktu, że przecież zaczęło się tak naprawdę na wygnaniu. Ale są w tej książce jeszcze inne rzeczy i sprawy. Jest to zapis wydarzeń, myśli i uczuć, które były udziałem młodej, niedoświadczonej i zdziwionej takim a nie innym obrotem spraw młodej dziewczyny. Jest tu i żal i miłość i pożegnanie. Nie chcę używać słowa rozpacz, może właściwiej będzie napisać smutek. Bezbrzeżny smutek.
Zapraszam Państwa na wieczór wspomnień. Wysłuchanie tych wierszy to nasz obowiązek.

Ewa Herbst opuściła Polskę w 1969 roku, w ramach pomarcowej emigracji, mając 21 lat. Była wtedy po drugim roku elektroniki na Politechnice Warszawskiej. W Szwecji ukończyła studia, zrobiła doktorat i zaczęła karierę naukową. Od 1986 roku mieszka w USA. Pracowała jako profesor inżynierii biomedycznej oraz główny inżynier badawczy w firmie medycznej. Przez wiele lat prowadziła własną firmę badawczo-rozwojową. „Dokument podróży” to historia jej przeżyć zapisana w wierszach, które powstały w ciągu pierwszych dwóch lat emigracji.

„Wiersze te stanowią dla mnie świadectwo tamtych czasów i odbicie nas samych z tamtych lat. (…) Odarci z utraconego obywatelstwa, przynależności narodowej, utraconej tożsamości, a nawet związku z rodzimym krajobrazem wyjeżdżaliśmy stąd na dobre, zabierając razem z nami cząstkę tamtej, ówczesnej Polski”.

Wieczór odbędzie się w bibliotece na Greenpoincie, 107 Norman Ave, 11 maja, o godzinie 6:30 pm. Dojazd do biblioteki pociągiem G do stacji Nassau. Po więcej informacji proszę dzwonić pod 917-325-9527
Proszę także o potwierdzenie przybycia via mail biblioteko@gmail.com albo na stronie FB:
https://www.facebook.com/events/1319905431419081/

Serdecznie zapraszam
Izabela Barry

O Innym spotkaniu z Ewa – TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.