Uncategorized

Macron z poparciem muzułmanów, żydów i protestantów. Podpisano wspólną deklarację

Przywódcy religijni francuskich muzułmanów, żydów i protestantów wezwali do oddania głosu w drugiej turze wyborów prezydenckich na Emmanuela Macrona. Wspólną deklarację podpisali: przewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego Anouar Kbibech, wielki rabin Francji Haim Korsia oraz przewodniczący Federacji Protestanckiej Francji pastor Francois Clavairoly. Pod dokumentem nie ma podpisu przedstawicieli Kościoła katolickiego. Konferencja Biskupów Francji postanowiła nie angażować się w wybory poprzez wskazywanie swego kandydata.

  • Głęboko przywiązani do republikańskich zasad naszej dewizy: „Wolność, równość, braterstwo”, jak też do powszechnych wartości gościnności, otwartości na innych i solidarności, wzywamy Francuzów do zaangażowania (…) aby na drodze głosowania zwyciężyła Francja wielkoduszna, tolerancyjna i otwarta na świat – piszą przywódcy religijni w przeddzień drugiej tury wyborów, w której kandydat ruchu „En Marche!” zmierzy się z Marine Le Pen z Frontu Narodowego.

Przywódcy francuskich muzułmanów, żydów i protestantów podkreślili również, że współczesne realia wymagają czegoś więcej niż tylko jedynie powstrzymywania rozwoju i działalności prawicowego Frontu Narodowego. – Ponieważ dzisiaj nie wystarczy już powstrzymywanie Frontu Narodowego, konieczne jest przypominanie jednym głosem humanistycznych fundamentów, które nas ożywiają i dla których na co dzień pracujemy – podkreślają autorzy oświadczenia, precyzując, że chcą nadal w swym kraju spokojnie tworzyć więzi, przychodzić z pomocą ubogim i osamotnionym, gdyż to jest istotą ich misji.

  • Nie ma nic ponad pokój i tylko republikański głos na Emmanuela Macrona zapewni Francję silną całą swą historią, ufną w swoją przyszłość i w zdolność do promieniowania w świecie – czytamy w dokumencie.

Przywódcy religijni zastrzegają, że z racji pełnionych funkcji są zobowiązani do politycznej neutralności, lecz będąc przede wszystkim odpowiedzialnymi obywatelami, wzywają do oddania głosu na Macrona. Wcześniej podobne apele wystosowały już: Rada Reprezentacyjna Instytucji Żydowskich we Francji (Crif) i Związek Organizacji Islamskich we Francji (UOIF).

Według instytutu badań opinii publicznej Ifop, francuscy katolicy w pierwszej turze wyborów głosowali głównie (46 proc.) na kandydata Partii Republikańskiej Francoisa Fillona, który zajął trzecie miejsce i nie wszedł do drugiej tury. Na Macrona zagłosowało 19 proc. z nich, a na Le Pen 15 proc. Druga tura odbędzie się w niedzielę 7 maja.

http://www.pch24.pl/francja–macron-z-poparciem-muzulmanow–zydow-i-protestantow–podpisano-wspolna-deklaracje,51293,i.html#ixzz4gBXhOzoS

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.