Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

 1 lipca 2017 r. wieczorem w Zatoce Hajfa zacumował amerykański lotniskowiec atomowy USS “George W. Bush” (CVN 77). Okręt ma długość 333 metrów i jest zbyt duży, aby wpłynąć do portu Hajfa. Okręt cumuje około 4 km od falochronu portu. Jego załoga liczy 5,7 tys. ludzi, a na pokładzie obecnie znajduje się 90 samolotów. Załoga okrętu będzie mogła zejść na ląd. Na ich potrzeby będą podstawiane autobusy, w celu organizacji wycieczek. W skład grupy uderzeniowej lotniskowca wchodzą jeszcze niszczyciele rakietowe USS “Philippine Sea” i USS “Hue City” oraz duńska fregata rakietowa “Peter Willemoes“.

1 lipca 2017 r. wieczorem dwa syryjskie pociski moździerzowe spadły na północną część Wzgórz Golan. Nie odnotowano żadnych szkód.

1 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wziął udział w uroczystościach pożegnania Helmuta Kohla w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Ze względu na świętość szabatu, premier poruszał się jedynie pieszo między hotelem a budynkiem Parlamentu Europejskiego. Pomimo zaproszenia, premier odmówił przemówienia do mikrofonu oraz odmówił udania się na dalszy pogrzeb, gdyż byłoby to naruszeniem szabatu.

1 lipca 2017 r. wieczorem izraelska artyleria ostrzelała pozycje syryjskiej artylerii na Wzgórzach Golan, skąd wcześniej wystrzelono pociski na terytorium Izraela. Zniszczone zostało jedno syryjskie działo.

2 lipca 2017 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan rozpoczął kampanię reklamową na rzecz wzmocnienia powiązań między sektorem arabskim a izraelską policją. W ramach kampanii zostaną umieszczone uliczne bilbordy w arabskich miejscowościach, a także będą nadawane radiowe reklamy. Celem jest zachęcenie izraelskich Arabów do wstępowania do izraelskiej policji i utworzenia nowych posterunków policji w sektorze arabskim. “Jest to prawdziwa społeczna rewolucja, która zmierza do poprawy policyjnych usług w sektorze arabskim. Już mamy więcej arabskich policjantów, dzięki czemu otwieramy posterunki w miastach z arabską populacją. Teraz reklamy i piosenki w języku arabskim zwrócą się do młodzieży z sektora arabskiego i wezwą ich do przyłączenia się do kampanii. Jest to rewolucja społeczna, która lepiej połączy arabskich obywateli Izraela z izraelskim społeczeństwem i państwem.”

2 lipca 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że Iran próbuje wybudować w Libanie zakład produkujący pracyzyjne rakiety. Pozowliłoby to Hezbollahowi na produkcję rakiet, bez konieczności przemycania ich z Iranu przez Syrię. “Zdajemy sobie sprawę z tego co wiemy, i co należy z tym zrobić. Jest to poważny problem i nie możemy go ignorować, ale po 2006 r. powstała duża luka z Hezbollahem. W tej sprawie nie potrzeba ani histerii, ani euforii. W ostatnich dniach mieliśmy bardzo trudne walki po stronie syryjskich buntowników, którzy chcieli odzyskać kontrolę nad Gubernią Quneitry, a armia syryjska odpowiednio na to reagowała. Podczas gdy Izrael poparł negocjacje w celu rozwiązania syryjskiej wojny domowej, to nie przyjmiemy żadnego porozumienia z udziałem Irańczyków i pozostaniem Assada na jego stanowisku. To prawda, że nie zawsze jesteśmy pytani o zdanie, ale czujemy, że jesteśmy autorytetem w tej kwestii. Izrael nie jest zainteresowany angażowaniem się w konflikt w Libanie czy Syrii, ale ostro zareaguje na wszelkie próby rozszerzania konfliktu i nadal będziemy działać, aby utrzymać odstraszający charakter. Zarówno Liban, jak i Syria są świadome siły naszego wywiadu i sugeruję, aby nikt nas nie sprawdzał. W sprawach wewnętrznych zatwierdziliśmy plan, który przewiduje rozbudowę miasta Kalkilia i poszerzenia go do otaczających miasto murów. Podczas ostatniej intifady z tego miasta nie było żadnego ataku terrorystycznego. Teraz nie będzie jasne, czy ataki będą pochodzić z Kalkilii. W obszarze Judei i Samarii żyje 230 tys. Palestyńczyków, i także nimi musimy się martwić.”

2 lipca 2017 r. spółka lotnicza El Al poinformowała, że zostało osiągnięte poruzmienie w sprawie nabycia spółki lotniczej Israir od IDB Tourism za pośrednictwem swojego oddziału Sun D’Or. Zgodnie z umową El Al zapłaci 24 mln dolarów i 25% akcji Sun D’Or, które zostaną połączone z Israir. Sun D’or International Airlines korzysta z samolotów czarterowanych od El Al i jest w pełni zależna od El AlIsrair dysponuje 5 samolotami, które obsługują połączenia krajowe oraz kilka połączeń międzynarodowych. Umowa będzie musiała być zatwierdzona przez Urząd Antymonopolowy.

3 lipca 2017 r. przez cały kraj przetoczyła się fala upałów. W rejonie Doliny Jordanu, Morza Martwego i obszaru Arawa temperatura wynosiła około 47 stopni. W Tel Awiwie temperatura wynosiła 33 stopnie, jednak wysoka wilgotność powodowała, że odczuwalna temperatura wynosiła 40 stopni. Służby medyczne poinformowały wieczorem, że w ciągu dwóch ostatnich dni udzielono pomocy 367 osobom, z których 161 zemdlało, a 28 było odwodnionych. Przypomniano o konieczności picia dużej ilości płynów podczas upałów i nie pozostawiania dzieci w zamkniętych samochodach.

3 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu Davidem Friedmanem odwiedzili pokład amerykańskiego lotniskowca, który stoi zacumowany w Zatoce Hajfy. Friedman powiedział: “To właśnie przez takie okręty Stany Zjednoczone są w stanie poprowadzić wolny świat. To ten typ okrętu, który umożliwia Stanom Zjednoczonym nie tylko projektowanie jego sił zbrojnych, ale projektowanie jego niezwykłej wizji pokoju i współistnienia na całym świecie. Ten okręt był na całym świecie i jest to pierwszy raz, kiedy ten okręt gości głowę państwa … myślę, że mówi to o niezniszczalnych więziach między Stanami Zjednoczonymi a państwem Izrael.” Netanjahu powiedział: “Stoimy na pokładzie potężnego lotniskowca Stanów Zjednoczonych Ameryki, a kilka mil morskich dalej jest kolejny potężny lotniskowiec naszej wspólnej cywilizacji. Nazywa się on państwo Izrael. Ten wielki lotniskowiec jest pływającą wyspą Ameryki, symbolizującą światu wolność i zwycięstwo. Izrael też jest symbolem świata wolności i zwycięstwa. Izrael i Ameryka mają te same wartości i taką samą wizję. Nasza siła wywodzi się z naszych demokracji, naszej różnorodności i naszego zaangażowania się w indywidualną wolność.”

3 lipca 2017 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu i prezydent Reuven Rivlin wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych, które rozpoczęto obchodzić w domu ambasadora USA w Izraelu, Davida Friedmana. Rivlin powiedział: “Dla tak wielu z nas w Izraelu, dziś jest wyjątkowy dzień, aby uczcić demokrację.”

3 lipca 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało wieczorem, że we współpracy ze wszystkimi właściwymi organami podjęto decyzję i przez cały dzień był ograniczony ruch w przestrzeni powietrznej państwa Izrael. Przyczyną była konieczność przeprowadzenia operacji bezpieczeństwa, która musi pozostać tajemnicą. Wpłynęło to na opóźnienia lotów na lotnisku Ben Guriona.

3 lipca 2017 r. przewodniczący Knesetu, Juli-Joel Edelstein spotkał się w Warszawie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami Senatu i Sejmu. Omówiono kwestie stosunków dyplomatycznych między Polską i Izraelem, a także współpracę w walce z antysemityzmem.

3 lipca 2017 r. palestyński przewodniczący przed konferencją Unii Afrykańskiej w Addis Abebie (Etiopia) powiedział: “Próby izraelskiego państwa okupacyjnego, aby uczestniczyć w waszej regionalnej konferencji i zorganizować regionalne konferencje, zachęcają je do kontynuowania swojej arogancji, okupacji Palestyny i zaprzeczaniu praw Palestyńczyków w zakresie wolności, suwerenności i niezależności. Są to podstawowe wartości i zasady człowieka. Mamy nadzieję, że będzie istniał związek między postępem w relacjach kontynentu a Izraelem i jego zobowiązaniem do zakończenia okupacji Palestyny, która pozostaje po okupacją od 1967 r., i której stolica znajduje się we Wschodniej Jerozolimie. W tym roku jest 50. rocznica okupacji Palestyny przez państwo Izrael. I mija 69. lat od wydalenia połowy naszych obywateli ze swojej ziemi podczas masakr popełnionych przez Izrael w momencie jego utworzenia w 1948 r. Nadal nie uznaje on swojej moralnej odpowiedzialności za tę historyczną niesprawiedliwość, która nastąpiła wskutek wydalenia całego narodu, poza codziennym cierpieniem, jakiego nasi ludzie doświadczają pod okupacją … Dążymy do wdrożenia rozwiązania dwóch państw, które będą żyć obok siebie w bezpieczeństwie, pokoju i w dobrym sąsiedztwie. … Staramy się w zgodzie ze słusznymi międzynarodowymi rezolucjami budować mosty z Izraelem. Zamiast budować mury segregacji rasowej, staramy się budować bezpieczeństwo i pokój … Rozwiązanie problemu Palestyny poprzez sprawiedliwe porozumienie będzie kluczem do pokoju i niewątpliwie przyczyni się do usunięcia pretekstu dla grup terrorystycznych w okolicy i przyniesie korzyści regionowi i przyszłość naszym pokoleniom oraz bezpieczeństwo i pokój na świecie … Jesteśmy w pełni przygotowani do współpracy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w celu osiągnięcia historycznego porozumienia pokojowego między nami a Izraelczykami zgodnie z rozwiązaniem dwupaństwowym i chcemy, aby Izrael przyjął tę inicjatywę. Podkreślamy, że prezydent Trump kontynuuje nasze pełne partnerstwo z nim w walce z terroryzmem w naszym regionie i na świecie.”

3 czerwca 2017 r. amerykańska ambasador w ONZ, Nikki Haley wysłała list do UNESCO, aby zapobiec przyjęciu rezolucji deklarującej Grobowiec Patriarchów w Hebronie jako wyłącznie muzułmańskie i palestyńskie miejsce dziedzictwa kulturowego. Haley stwierdziła, że Autonomia Palestyńska skłamała mówiąc, że Grobowiec Patriarchów jest zagrożony zniszczeniem przez Izrael.

4 lipca 2017 r. izraelski wojskowy dron Sky Rider rozbił się w nicy w południowej części Strefy Gazy. Dron został odzyskany, a eksperci wykluczyli możliwość wydostania się informacji bezpieczeństwa na zewnątrz. W zeszłym tygodniu taki sam dron rozbił się w okolicach Betlejem w Judei. Wszczęto procedurę wyjaśniającą okoliczności i przyczyny obu zdarzeń.

5 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu podpisał siedem umów z indyjskim premierem Narendra Modi. Trzy umowy dotyczą przemysłu kosmicznego, dwie dotyczą technologii wodnych, jedna o współpracy w nauce i technologii, i jedna w sprawie utworzenia indyjsko-izraelskiego funduszu inwestycyjnego o wartości 40 mln dolarów.

5 lipca 2017 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, że “wojsko prowadzi spokojne działania przeciwko irańskiej fabryce precyzyjnych rakiet, która jest budowana w Libanie dla Hezbollahu. Jest ona na szczycie naszych priorytetów, ale w tej chwili mówimy i bardzo ograniczonych jej zdolnościach. Pracujemy nad tym, używając spokojnych środków, aby uniknąć pogorszenia się sytuacji. Nie spodziewamy się takiego pogorszenia, chociaż Siły Obronne Izraela są gotowe na każdy scenariusz. Usunięcie Iranu z Syrii i ograniczenie jego wpływu na obszarach w pobliżu granic Izraela ma podstawowe znaczenie, nie mniej ważne niż pokonanie ISIS. W ciągu jedenastu lat, które minęły od drugiej wojny libańskiej, Izrael znacznie zwiększył zdolności wywiadowcze i operacyjne. Mamy teraz możliwości, jakie nigdy nie istniały. Tymczasem Hezbollahwciąż łamie Rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1702 i prowadzi działania militarne w południowym Libanie pod pozorem działalności cywilnej.”

5 lipca 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami patrol izraelskiej policji granicznej w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 żołnierz.

5 lipca 2017 r. wysoki urzędnik OWP, Hanan Ashrawi potępił amerykańskiego ambasadora w ONZ, oskarżając Nikki Haley o “krucjatę przeciwko Palestyńczykom indywidualnie i zbiorowo. Poprzez obsesyjną, ukierunkowaną kampanię zastraszania i gróźb, krucjata pani Haley wywiera nacisk na każdego, kto chce wyzywać izraelską bezkarność.”

5 lipca 2017 r. nowy przywódca Hamasu, Jahja Sinwar wygłosił w Gazie pierwsze publiczne przemówienie. Wezwał do utworzenia rządu jedności narodowej z Fatahem i przygotowania wyborów powszechnych w Autonomii Palestyńskiej. Podkreślił, że władze Autonomii Palestyńskiej muszą przerwać współpracę bezpieczeństwa z Izraelem, przyłączając się do sił walczących z okupantem. Oskarżył Stany Zjednoczone, że wywierają nacisk na arabskie i islamskie państwa, aby wzmocnić Izrael. Sinwar potwierdził także, że w Kairze doszło do rozmów Hamasu z Egiptem, podczas których odbyło się spotkanie z doradcami Mohammeda Dahlana (byłego lidera Fatahu w Gazie). Eksperci twierdzą, że istnieje możliwość powrotu Dahlana do Gazy, aby przeciwstawić się Mahmoudowi Abbasowi.

6 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Netanjahu wezwał Rosję do utworzenia strefy buforowej w Syrii, która rozciągałaby się na 48 km na wschód od Wzgórz Golan, i obejmowałaby miasta Daraa i As-Suwaida. Do strefy buforowej nie miałyby prawa wstępu siły irańskie i Hezbollahu.

6 lipca 2017 r. wieczorem Palestyńczyk zaatakował izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Ranny został policjant. Napastnika aresztowano.

6 lipca 2017 r. rzecznik Autonomii Palestyńskiej Tarek Mashrawi oskarżył Hamas, że ponosi pełną odpowiedzialność za kryzys humanitarny w Strefie Gazy. Potępił Hamas za “kampanię oszustw”, przez którą wywiera wpływ na opinię publiczną w Gazie.

7 lipca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu skrytykował ostatnią rezolucję UNESCO uznającą Grobowiec Patriarchów w Hebronie jako palestyńskie dziedzictwo. “Kolejna decyzja urojeń UNESCO tym razem dotyczy Grobowca Patriarchów w Hebronie, uznając go jako miejsce palestyńskie, a nie żydowskie. A kto jest tam pogrzebany – Abraham, Izaak, Jakub, Sara, Rebeka i Lea. Nasi ojcowie i matki! Miejsce to jest w niebezpieczeństwie? Jedynie w miejscach, w których obecny jestIzraela, podobnie jak w Hebronie, wszystkim zagwarantowana jest wolność wyznania. Na Bliskim Wschodzie meczety, kościoły, synagogi i inne miejsca są bombardowane wszędzie tam, gdzie nie ma Izraela. Będziemy więc utrzymywać naszą obecność w Grobowcu Patriarchów, wolność wyznania dla wszystkich, a także będziemy nadal zachowywać prawdę.”

7 lipca 2017 r. przed południem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy wiosce Qadum w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, w odpowiedzi na co żołnierze użyli środków do rozproszenia tłumu. Ranny został 1 żołnierz.

7 lipca 2017 r. komitet światowego dziedzictwa UNESCO przyjął rezolucję uznającą Grobowiec Patriarchów w Hebronie jako palestyńskie i muzułmańskie dziedzictwo. Rezolucja zaprzeczyła żydowskim związkom z tym miejscem. W głosowaniu 12 państwe poparło rezolucję, 3 były przeciwko, a 6 wstrzymało się od głosu.

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.