Uncategorized

Gołda Tencer: Nie poniosłam klęski. Jest nas wielokrotnie więcej niż uczestników marszu ONR

Większość albo wszyscy, którzy wpisują się w Polsce w antysemicką narrację, nigdy nie widzieli Żyda na oczy, chyba że jego kukłę paloną niedawno na wrocławskim rynku – mówi Gołda Tencer, dyrektorka Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” i Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Na ulicy Próżnej zabawa do żydowskiej muzyki, a na Krakowskim Przedmieściu marsze ONR. Klęska?

  • Mimo wszystko wierzę w to, co robię. Gdybym nie wierzyła, dawno bym przestała. Festiwal powstał trzynaście lat temu po to, by pokazać ludziom, jak bogata jest kultura żydowska, zarówno ta tworzona kiedyś, jak i ta jak najbardziej współczesna. Jeśli udało mi się dla niej zdobyć choć jedno polskie serce, to uważam, że nie poniosłam klęski. Myślę, że podobnie uważa sześćdziesiąt tysięcy naszych widzów, bo taką mieliśmy w zeszłym roku frekwencję i jeśli zestawimy ją z liczbą uczestników marszu ONR, jest nas wielokrotnie więcej. Ale oczywiście nie ukrywam, że to, co się ostatnio dzieje, bardzo mnie martwi. Jeszcze niedawno nie wyobrażałam sobie, że będę żyła w czasach, które zaczynają pachnieć Marcem ’68.

Skąd teraz ten coraz silniejszy antysemicki swąd?

24.08.2014 Warszawa . Uroczyste otwarcie Festiwalu Singera Koncert Kantorow synagoga Nozykow
Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

  • Tego nie wiem, ale wiem, że większość albo wszyscy, którzy wpisują się w Polsce w antysemicką narrację, nigdy nie widzieli Żyda na własne oczy, chyba że kukłę Żyda paloną niedawno na wrocławskim rynku. Wszystko to jest przykre, ale trzeba się z tym mierzyć i teatr jest na to znakomitym miejscem. Dlatego już teraz zapraszam na 11 września na premierę „Kibiców” Michała Buszewicza – spektakl tworzony przez aktorów Teatru Żydowskiego i kibiców Legii Warszawa. Bardzo jestem ciekawa tego niełatwego przecież

spotkania i wierzę, że wzajemne poznanie najlepiej rozmontowuje wszelkie stereotypy.

Optymistka ciągle widząca światełko w tunelu?

  • Nie wiem, czy w życiu jestem wielką optymistką, ale na pewno jestem nią w teatrze. A skoro już mowa o światełku, pracuję nad projektem, z którym chciałbym wystartować w 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim, polegającym na tym, że w polskich miastach i miasteczkach o północy zostanie zapalone światełko pamięci. Pamięci o żydowskich współmieszkańcach, których już nie ma. Mam nadzieję, że to się uda i kiedyś rozbłyśnie w nocy cała Polska.

Ciekawy czas na robienie tego projektu.

  • Może najlepszy, może właśnie teraz jest nam to potrzebne.

Nam?

  • Nam wszystkim. Bo nie chcę już słuchać, że mieszkam w antysemickim kraju, a słyszę to ostatnio coraz częściej.

Jak nie upamiętniasz powstania w getcie, to przywołujesz Marzec ’68. Skąd ta twoja obsesja związana z datami?

23.08.1992 WARSZAWA FALENICA 50 ROCZNICA LIKWIDACJI GETTA ODSLONIECIE TABLICY PAMIATKOWEJ
N/Z OD LEWEJ STANISLAW KRAJEWSKI GOLDA TENCER SZYMON SZURMIEJ
FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA
SK DVD 007 A

  • Stąd, że wyrosłam w domu, w którym nie mówiło się o tym, co przeszli rodzice. Wiedziałam tylko, że tato był w Auschwitz, i że miał żonę i córeczkę zamordowane podczas wojny. To wszystko po prostu wisiało w powietrzu i nie umiem nawet tego nazwać, bo trauma to niedobre słowo. Przez to wszystko czułam się zawsze spadkobierczynią wymordowanych polskich Żydów, pilnującą ważnych dla naszej tragicznej historii dat.

Szewach Weiss, pochodzący z Polski były ambasador Izraela w Warszawie, powiedział kiedyś, że nigdy nie widział uśmiechu swojej mamy. Myślę, że to nieprawda, ale symbolicznie jest w tym coś na rzeczy. Ja uśmiech mojej mamy widziałam często, wychowywałam się we wspaniałym domu. Mama nie chciała opowiadać o wojennych czasach. Dzisiaj, kiedy rodziców nie ma, muszę pamiętać o ich historii.

„Warszawa Singera”, której trzynasta edycja właśnie się rozpoczyna, zawsze była mocno zaczepiona w przeszłości. Festiwalu kultury żydowskiej w Polsce nie da się robić bez ciągłego patrzenia wstecz?

Calosc TUTAJ

Przyslala Rimma Kaul

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.