Uncategorized

MARSZ DO CIEMNOGRODU

Jerzy Klechta

 


Utarczki polityczne to jeszcze nie klęska. Natomiast jeśli politycy zabierają się do wyeliminowania  z lektur szkolnych pisarzy i poetów takiej miary jak Cervantes , Miłosz , Conrad znaczy, że wracamy do epoki kamienia łupanego.

Gwałt na literaturze światowej odbywa się pod hasłem umiłowania tradycji i kultury  narodowej. Jest to fałsz. Jak tak dalej pójdzie znikną z półek inni wielcy twórcy.

Bo jeden kontestował wierzących a ten drugi niewierzących, trzeci zmieniał żony , inny gustował w nieletnich panienkach, a jeszcze inny był homoseksualistą i w dodatku co drugi to Żyd ,choć np. nikt tak piękną polszczyzną nie władał jak Tuwim i wielu innych.

Zaś już usunięcie z listy lektur szkolnych Bruno Schulza ma nie podwójne, lecz  poczwórne  albo i głębsze dno. Tak oto próbuje się wyrzucić  do śmietnika „niepamięci” mądre jego książki. Czy dlatego, że Żyd?

Bruno Schulz został zastrzelony 19 listopada 1942 r. przez gestapowca, na ulicy w Drohobyczu, mieście, które tak kochał. Teraz próbuje się go zabić wymazując z lektur szkolnych jego nazwisko.

A może to tylko zły sen albo inna cholera!

Dojdzie do tego, że analfabeci zaczną wydawać swoje „dzieła” i w ten sposób umysły kolejnych pokoleń nasiąkną jedynie słuszną  wiarą, która nazywa się Ciemnogród.

Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Proza Schulca to jest piękny poetycki język polski. Za trudny dla szkół podstawowych, a nawet dla szkół średnich. Ja bym dawał do programu szkolnego jedynie kilka jego stron, jako próbkę tego języka. Ale usunięto go z lektur za to że był Żydem, to pewne. WPRL- wydawano go w 100 tys. mimo że nikt go nie był w stanie przeczytać. Dzisiaj skrajność w drugą stronę. Mam jego książki i czasami po nie sięgam jak się sięga po kieliszek dobrej wódki.

  2. Zjawisko staje sie powszechne i wyłącznie piórem tego problemu nie zlikwidujemy. Należy działać bardziej agresywnie.

  3. Niestety ANALFABETOW przybywa na tony,
    to grozne I nie do smiechu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.