Uncategorized

Pięść Dawida. Poznaj sekrety Mossadu

Izrael to państwo-twierdza. Nie ma takiego drugiego na świecie, w którym aparat służb specjalnych byłby aż tak rozbudowany i tak wszechwładny. To państwo w państwie, tajne i doskonale zorganizowane. Poznaj losy jego funkcjonariuszy – agentów działających pod przykryciem, członków ekip likwidacyjnych i komandosów odbijających samoloty z rąk porywaczy…

„Tajne służby mają w Izraelu nieco inne znaczenie niż w większości krajów świata, gdzie wojna jest jedynie grą strategów, niechcianą sytuacją, której się zapobiega, ale w którą raczej nikt nie wierzy. W Ziemi Świętej co prawda nie trwa wojna sensu stricto, jednak z pewnością można mówić o czymś w rodzaju permanentnego stanu wojennego, sprawiającego pozory pokoju.”

Kiedy pada hasło „izraelskie tajne służby” wielu kojarzy je wyłącznie z Mossadem. Rzeczywiście, Instytut Wywiadu to – jakkolwiek to zabrzmi – jedna z wizytówek Izraela, w jakimś sensie produkt eksportowy, przy czym mowa o pewnej legendzie, inspiracji, po którą chętnie sięgają twórcy kina czy literatury na całym świecie.„Pięść Dawida. Tajne służby Izraela” (Znak Literanova 2015) to niezwykła opowieść o tajnikach pracy służb słynnego wywiadu.

Tak naprawdę o Mossadzie nie wiemy zbyt wiele, bo cechą tego typu służb jest bezwzględna tajność ich działalności. Często nawet dochodzi do sytuacji, że Instytutowi przypisuje się operacje, których nie przeprowadził, albo których był jedynie współwykonawcą.

Oczywiście nie można też umniejszać zasług tej firmy – jak potocznie mówi się o tej i innych agencjach wywiadu – bo to przecież ona stała za tak spektakularnymi operacjami, jak ujęcie zbrodniarza hitlerowskiego Adolfa Eichamana w Argentynie czy polowanie na terrorystów, którzy zorganizowali i przeprowadzili zamach na izraelskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Ale o tych akcjach napisano już dziesiątki książek. Ta jest inna:

  • ♦ Izraelskie służby specjalne od środka: kulisy akcji, znane i mniej znane wydarzenia, działania Mossadu, Szabaku, komandosów z Yamamu i Sayeret Matkal.
  • ♦ Polski autor, który został zaproszony na szkolenie służb specjalnych do Izraela, zna temat, jest wiarygodny.
  • ♦ Opowieść o służbach specjalnych przez pryzmat losów konkretnych ludzi, „human story”.

Artur Górski, znany dziennikarz i autor bestsellerowych książek o polskiej mafii, opisał ten najskuteczniejszy system wywiadowczy świata przez pryzmat losów konkretnych ludzi, których poznał w Izraelu. Rozmawiał m.in. z byłymi agentami, twórcami Krav Magi, komandosami i synem konstruktora pistoletu uzi. Wziął udział w szkoleniach, z którymi może się równać jedynie morderczy trening amerykańskich Navy SEALs.

Pięść Dawida. Poznaj sekrety Mossadu

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.