Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

17 września 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman odwiedził żydowskie społeczności przy Morzu Martwym. “Jeśli chodzi o mnie, to jest jasne, że niezależne osiedla w Judei i Samarii, i tutaj w rejonie Jerycha nad Morzem Martwym, są prawdziwym murem obronnym państwa Izrael, i tak powinny być traktowane jako mur obronny państwa Izrael. Nawet w erze cyberprzestrzeni i erze rakiet, ostatecznie decydującym czynnikiem jest to, kto jest w terenie, a osiedla zawsze były przede wszystkim strażnikiem bezpieczeństwa. Nic się nie zmieniło od czasów osiedli z palisadą obronną i wieżą obserwacyjną. Nawet dzisiaj jest to najważniejszy argument w terenie.”

17 września 2017 rHamas wydał oficjalne oświadczenie, że jest gotów do rozmów z al-Fatah w celu osiągnięcia porozumienia narodowego. Zgodzono się także na likwidację komitetu administracyjnego w Gazie, który pełni funkcję samorządu terytorialnego Hamasu w Strefie Gazy. Zażądano jednak włączenia Hamasu do tymczasowego przywództwa, które ma zostać ustanowione w OWP – jednocześnie zostaną przeprowadzone wybory władz Autonomii Palestyńskiej i przywództwa OWP. Dzięki wygranej w wyborach, Hamas mógłby przejąć kierownictwo nad OWP i władzę w Autonomii Palestyńskiej.

17 września 2017 r. przemawiając w Los Angeles (USA) król Bahrajnu Hamad bin Isa Al Khalif potępił arabski bojkot Izraela. Król podkreślił, że wszyscy obywatele Bahrajnu mają swobodę odwiedzania Izraela. W stolicy Bahrajnu, Manamie znajduje się jedyna synagoga w rejonie Zatoki Perskiej.

18 września 2017 rCentralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w ciągu roku populacja Izraela wzrosła o 2,3% osiągając wielkość 8 743 000 mieszkańców, w tym 6 523 000 Żydów (74,6% – w 2016 r. było to 74,8%), 1 824 000 Arabów (20,9% – w 2016 r. było to 20,8%) i 396 000 innych (4,5%) – są to osoby nie zakwalifikowane ani jako Żydzi, ani Arabowie – najczęściej są to nie-żydowscy emigranci z krajów byłego Związku Radzieckiego. W ciągu tego roku urodziło się 181 405 niemowląt (płodność na poziomie 3,11 dziecka na 1 kobietę). Najbardziej popularnym imieniem dla chłopców był Muhammad. Kolejne imiona to: Jussuf, Dawid, Daniel, Udi, Omer, Eitan, Ariel, Noam i Adam. W rodzinach żydowskich najczęściej dawano imiona Uri, Dawid, Ariel, Noam, Eitan, Josef, Daniel, Jonatan i Lavi. Najbardziej popularnym imieniem dla dziewczynek była Tamar. Kolejne imiona to: Adel, Miriam, Avigail, Noa, Szira, Talia, Jael i Leah. W rodzinach żydowskich: Tamar, Awigail, Adel, Noam, Szira, Talia, Jael, Leah i Ester. Do Izraela przyjechało 23 770 Żydów, a 2 432 Żydów wyemigrowało do innego kraju. Ponadto w tym roku 62 821 Izraelczyków ożeniło się (w 2016 r. było to 75 848), a 22 644 rozwiodło się ( w 2016 r. było to 23 419). Średnia długość życia w Izraelu wynosi 84,2 lat dla kobiet i 80,7 lat dla mężczyzn. Analizując dane dotyczące miejsca zamieszkania, okazało się, że 74,2% Izraelczyków mieszka w miastach, 14,9% w samorządach lokalnych (małe miejscowości) i 10,9% na terenach wiejskich. Okazało się także, że jedynie 5,6% terytorium Izraela jest zabudowana, 20% stanowią grunty rolne, 2,4% wody, a 7,3% lasy i parki narodowe. Pozostała część terytorium stanowią tereny skaliste, pustynne lub nieużytki pozbawione roślinności. Średni dochód na gospodarstwo domowe wynosi 18 671 szekli (5 500 $) miesięcznie, a po opłaceniu podatków 15 427 szekli (4 380 $). Większość Izraelczyków posiada własne domy, z czego 67,6% mieszka w apartamencie, a 39,9% spłaca kredyty zaciągnięte na hipotekę domu. W państwowym systemie szkolnictwa uczy się około 2,2 miliona uczniów, w tym 517 000 w przedszkolach, około 1 mln w szkołach podstawowych i około 713 000 w szkołach średnich. Ogólnie rzecz biorąc, 88% Izraelczyków powiedziało, że są bardzo zadowoleni lub zadowoleni z ich życia.

18 września 2017 r. palestyński terrorysta usiłował w nocy wrzucić improwizowany ładunek wybuchowy do wnętrza grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem. Izraelscy żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.

18 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Palace Hotel w Nowym Jorku z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Trump powiedział, że istnieje dobra okazja do osiągnięcia pokoju między Izraelem a Autonomią Palestyńską, podkreślając, że obie strony chcą tego. Netanjahu zwrócił uwagę na porozumienie jądrowe zawarte w 2015 r. z Iranem, mówiąc, że chce na ten temat rozmawiać. Podczas spotkania ujawniono, że w Izraelu uruchomiona została pierwsza baza wojskowa USArmy. Jest to baza obrony przeciwrakietowej, a jej lokalizacja nie została ujawniona. Nie skomentowano roli nowej bazy, powiedziano jedynie, że amerykański personel liczy kilkadziesiąt osób pod izraelskim dowództwem.
    18 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Nowym Jorku z brazylijskim prezydentem Michelem Temerem. Obaj politycy rozmawiali o postępie oraz wzmocnieniu współpracy gospodarczej i technologicznej, a także promowaniu współpracy w zakresie rolnictwa, technologii motoryzacyjnych i systemów gospodarki wodnej. Temer zaprosił Netanjahu do odwiedzenia Brazylii. Netanjahu spotkał się także z egipskim prezydentem egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi. Omówiono kwestie regionalne, w tym niestabilność Strefy Gazy oraz wysiłki zmierzające do wznowienia negocjacji izraelsko-palestyńskich. Sisi wyraził chęć pomocy w tych wysiłkach. Wieczorem Netanjahu odbył spacer po Manhatanie, rozmawiając z przechodniami.

19 września 2017 r. minister ochrony środowiska Zeev Elkin ogłosił rano zakończenie opróżniania zbiornika amoniaku w Hajfie. Przyczyną jego wyłączenia z dalszej eksploatacji były czynniki bezpieczeństwa – zagrożenie ostrzałem rakietowym ze strony Hezbollahu i niebezpieczeństwo zatrucia okolicznych mieszkańców. Decyzja o zamknięciu zbiornika stokażowego amoniaku miała wpływ na zakłady chemiczne Haifa Chemicals, które zwolniły część pracowników.

19 września 2017 r. po południem bezpilotowy dron naruszył od strony Syrii granicę Izraela. Dron został zestrzelony nad Wzgórzami Golan przy pomocy rakiet Patriot. Po zbadaniu jego szczątków i trajektori lotu drona na radarach, eksperci wojskowi poinformowali, że był to irański dron zwiadowczy, który wystartował z Damaszku w Syrii. “Siły Obronne Izraela nie pozwolą na infiltrację irańskich grup terrorystycznych, Hezbollahu, bojowników szyickich i globalnego Dżihadu na przygraniczne tereny na Wzgórzach Golan. Na każde działania wyraźnie odpowiemy i będziemy działać, aby zapobiec wszelkim takim próbom.”

19 września 2017 r. wieczorem zakończyła się specjalna kampania umożliwiająca zwrócenie policji nielegalnej broni, bez niebezpieczeństwa poniesienia konsekwencji prawnych z tego tytułu. Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan powiedział, że tylko 3 izraelskich Arabów zwróciło nielegalną broń. Erdan dodał, że teraz jest czas na zwiększenie działań wywiadowczych, a następnie podjęcie działań operacyjnych policji w celu zlokalizowania i przejęcia nielegalnej broni.

19 września 2017 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły, że na czas święta Rosz Haszana zostanie nałożona całkowita blokada na terytoria Autonomii Palestyńskiej i Strefę Gazy. Wszystkie przejścia graniczne oraz punkty kontrolne będą zamknięte, za wyjątkiem sytuacji humanitarnych.

19 września 2017 r. rano zawalił się tunel przemytniczy w rejonie Rafah w południowej części Strefy Gazy. Zginął 1 członek Hamasu.

19 września 2017 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powrócił do Gazy z rozmów w Egipcie, i powtórzył gotowość grupy do pojednania z al-Fatah. Hanijeh powiedział, że delegacja Hamasu jest gotowa na wyjazd do Kairu, aby przeprowadzić bezpośrednie rozmowy z Fatahem.

19 września 2017 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ powiedział, że Izrael stoi w obliczu głębokich zmian. “W zeszłym roku mówiłem tutaj o głębokich zmianach. Spójrzcie na to, co się stało. Setki premierów, ministrów spraw zagranicznych i innych liderów odwiedziło Izrael, wielu z nich po raz pierwszy. Ja jeszcze nie odwiedziłem Antarktydy. Chcę tam pojechać, bo słyszałem, że pingwiny są również entuzjastycznymi zwolennikami Izraela. Iran każdego dnia ślubuje zniszczyć mój kraj. Iran prowadzi kampanię podboju na Bliskim Wschodzie, Iran rozwija pociski balistyczne, którymi zagrozi całemu światu. Prezydent Trump słusznie nazwał porozumienie nuklearne z Iranem kłopotem. Nie mogę się z nim nie zgodzić. Ograniczenia dotyczące programu jądrowego Iranu posiadają klauzulę wygaśnięcia. Oznacza to, że za kilka lat te ograniczenia zostaną automatycznie zniesione, a nie przez zmianę zachowania Iranu, nie przez zmniejszenie jego terroru lub agresji. One zostaną zniesione poprzez zwykłą zmianę daty w kalendarzu. Ostrzegałem, że nadejdzie taki zachód słońca, gdy ciemność ogarnie cały Bliski Wschód i świat, ponieważ Iran będzie mógł swobodnie wzbogacać uran na skalę przemysłową, umieszczając w swoim ogromnym arsenale broń jądrową. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wszyscy widzieliśmy, jak niebezpiecznym może okazać się nawet kilka nuklearnych bomb w rękach małego, nieuczciwego reżimu Korei Północnej. Wyobraźmy sobie teraz zagrożenie setek nuklearnych bomb w rękach ogromnego irańskiego imperium islamistycznego. Wzywam do zmienienia porozumienia jądrowego z Iranem. Zniesienie porozumienia będzie oznaczać przywrócenie ogromnego nacisku na Iran, w tym załamanie się sankcji, zanim Iran zdemontuje swoją broń nuklearną. Ustalenie nowej umowy wymaga wielu rzeczy, między innymi inspekcji wojskowych i innych podejrzanych miejsc , i karanie Iranu za jakiekolwiek naruszenia. Ale przede wszystkim, ustalenie warunków umowy powinno oznaczać usunięcie klauzuli wygaśnięcia. Poza zmienieniem tej złej umowy, musimy też powstrzymać rozwój irańskich pocisków balistycznych i powstrzymać rosnącą agresję w regionie. Mam proste przesłanie dla irańskiego dyktatora Ajtaollaha Chameiniego. Światło Izraela nigdy się nie zgaśnie, a ci, którzy grożą nam unicestwieniem, stają się śmiertelnym zagrożeniem. Dopóki reżim Iranu chce zniszczyć Izrael, Iran będzie musiał stać twarzą w obliczu groźnego wroga, jakim jest Izrael. Ale dzisiaj mam wiadomość dla Irańczyków: Nie jesteście naszym wrogiem, jesteście naszymi przyjaciółmi. Pewnego dnia, moi irańscy przyjaciele, będziecie wolni od złego reżimu, który was terroryzuje. Kiedy nadejdzie dzień waszego wyzwolenia, przyjaźń między naszymi starożytnymi narodami w pełni się rozwinie.”

19 września 2017 r. egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ wezwał Palestyńczyków, aby przezwyciężyli podziały i byli gotowi na współistnienie z Izraelczykami. “Mówię palestyńskiemu narodowi, że jest to bardzo ważne … aby przezwyciężyć różnice i nie utracić możliwości, i być gotowym zaakceptować współistnienie z innymi, z Izraelczykami w zakresie bezpieczeństwa. Od ponad 40 lat w Egipcie doświadczamy pokoju z Izraelem. Możemy powtórzyć to doświadczenie i ten wspaniały krok – pokój i bezpieczeństwo obywateli izraelskich wraz z pokojem i bezpieczeństwem obywateli palestyńskich.”

20 września 2017 r. z Izraela wyleciał samolot z ekipą ratunkową do Meksyku, który poważnie ucierpiał po trzęsieniu ziemi. W skład ekipy weszło 70 ratowników wojskowych i 25 inżynierów. Ich zadaniem będzie dostarczenie pomocy humanitarnej oraz ocena szkód budynków uszkodzonych w trzęsieniu.

20 września 2017 r. po południem do Izraela powrócił premier Benjamin Netanjahu z żoną.

20 września 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ oskarżył Izrael, że unika swej odpowiedzialności za zakończenie “okupacji Palestyny”. “Kiedy wzywamy do zakończenia okupacji, Izrael podburza i udaje, że nie ma palestyńskiego partnera do rozmów pokojowych. ONZdźwiga prawne, polityczne, moralne i humanitarne zobowiązanie do zakończenia izraelskiej okupacji, która rodzi podżeganie i przemoc. Opróżnianie bagnaizraelskiej okupacji miałoby ogromny wpływ na walkę z terrorem. Wezwaliśmy premiera Izraela, aby usiadł z nami do negocjacji. Odrzucił tę propozycję. Polityka Izraela wzbudza religijną wrogość i może prowadzić do gwałtownego konfliktu religijnego. Jerozolima jest miastem okupowanym, a decyzje Izraela są nieważne i nielegalne. Nie możemy pozwolić, aby izraelska okupacja była kontynuowana bez kosztów. Naszym problemem jest izraelska okupacja, a nie judaizm jako religia. Domagamy się, aby ONZ aktywnie dążyła do zakończenia izraelskiej okupacji w ustalonym przedziale czasowym. Nie wystarczy już wydać ogólnego oświadczenia bez terminu. ONZ musi domagać się, aby Izrael utrzymał granicę z 1967 r. Apeluję do krajów, które jeszcze nie uznały Palestyny, aby zrobiły to. Wzywam Radę Bezpieczeństwa do zaakceptowania wniosku Autonomii Palestyńskiej o pełne członkostwo w ONZ.”

 20 września 2017 r. irański prezydent Hassan Rouhani przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ ostrzegł, że jego kraj “zdecydowanie” odpowie na wszelkie naruszenia umowy jądrowej podpisanej z Zachodem w 2015 r. “Wieki temu Iran dał schronienie Żydom cierpiącym po upadku pod naporem Babilończyków. Ten sam naród dziś wspiera uciśnioną Palestynę. Jest rzeczą naganną, że niegrzeczny reżim syjonistyczny, który swoim arsenałem nuklearnym zagraża regionalnemu i globalnemu bezpieczeństwu, i nie jest zaangażowany w żadne międzynarodowe porozumienia lub gwarancje, ma odwagę pouczać pokojowe narody. Islamska Republika Iranu nie będzie pierwszym krajem łamiącym porozumienie, ale zdecydowanie i stanowczo zareaguje na jego naruszenie przez jakąkolwiek stronę. Będzie to wielka szkoda, gdyby ta umowa miała zostać zniszczona przez nieuczciwych przybyszów do świata polityki: świat straci wielką szansę. Naruszając swoje międzynarodowe zobowiązania, nowa administracja USA niszczy własną wiarygodność i podważa międzynarodowe zaufanie do negocjacji z nią, wiarygodność ich słów lub obietnic. My w Iranie dążymy do budowania pokoju i promowania praw człowieka narodów i narodów. Nigdy nie tolerujemy tyranii i zawsze bronimy słabych. Nigdy nikomu nie grozimy, ale nie tolerujemy zagrożenia z jakiejkolwiek strony.”

 

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.