Polityka

Nasz konflikt z Izraelem jest głównie religijny”

Egipsko-kanadyjski dziennikarz Said Shoaib: Nasz konflikt z Izraelem jest głównie religijny” – inaczej traktowalibyśmy Iran tak jak traktujemy Izrael; tylko muzułmanie dumni są ze swoich “kolonialnych zbrodni”; “reformy w religii żydowskiej ulepszyły ją” 

  

W wywiadzie z 29 czerwca dla arabsko-chrześcijańskiego kanału telewizyjnego, Al-Hayat TV, egipsko-kanadyjski dziennikarz, Said Shoaib, nazwał Al-Andalus „kolonialną okupacją” i powiedział, że jest mu bardzo przykro, że muzułmanie “są dumni ze swoich zbrodni kolonialnych”. Muzułmanie, powiedział, nie mają wyboru poza zreformowaniem swojej religii zamiast kontynuować jako „ciężar dla cywilizacji”. Wskazał, że „nasz konflikt z Izraelem jest głównie religijny, inaczej traktowalibyśmy Iran tak samo jak traktujemy Izrael” i dodał, że reformy religii żydowskiej ulepszyły ją”. Krytykował także egipskie media i społeczeństwo za odmowę przyznania, że porywanie i masakrowanie Koptów przez dżihadystycznych terrorystów motywowane jest przez religię.

 

„Nasz konflikt z Izraelem jest głównie religijny”

Said Shoaib: Islamiści i muzułmanie są zniewolenie przez historię. Nasz konflikt z Izraelem jest głównie religijny.

 

Prowadzący wywiad: Absolutnie

.Said Shoaib: Inaczej traktowalibyśmy Iran tak samo jak traktujemy Izrael, Iran okupuje arabski region Ahwaz i uciska sunnitów, i okupuje wyspy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Turcja okupuje prowincję Aleksandretty. Czy istnieje jedna okupacja, która jest halal i inna, która jest haram?”

 

Prowadzący wywiad: W Maroku także mamy dwa miasta, które uważamy za okupowane przez Hiszpanię.

 

„Uważamy Al-Andalus za źródło dumy dla muzułmanów” – ale to była “kolonialna okupacja”  

Said Shoaib: Ale nikogo to nie obchodzi. Obchodzi ich tylko Izrael, ponieważ Prorok Mahomet 1400 lat temu był w zbrojnym i niezbrojnym konflikcie [z Żydami], a my działamy jakby to zdarzyło się wczoraj. Jest jeszcze inny przykry paradoks. Uważamy Al-Andalus za źródło dumy dla muzułmanów, chociaż w rzeczywistości była to kolonialna okupacja.

 

Prowadzący wywiad: Oczywiście.

Said Shoaib: Powinniśmy umyć ręce od tego aspektu. Był tam postęp naukowy i kulturalny, ale zasadniczo [była to okupacja] i my, muzułmanie, powinniśmy być szczerzy w [tej sprawie].

 

Prowadzący wywiad: Nie usłyszy pan Francji mówiącej dzisiaj z dumą: “Pamiętasz, jak okupowaliśmy Algierię i Maroko? To były czasy…”

 

Said Shoaib: Nikt tego nie mówi poza muzułmanami i to jest bardzo przygnębiające. Muzułmanie są jedynymi, którzy szczycą się zbrodniami kolonialnymi.

 

Prowadzący wywiad: Bo to jest sprawa religijna. Uważają to za święte.

 

Said Shoaib: Jeśli jesteście tacy dumni z okupacji Al-Andalus, to dlaczego jesteście wściekli na Izrael? To jest bardzo dziwne. Robiłem kiedyś wywiad z [byłym Najwyższym Przewodnikiem Bractwa Muzułmańskiego] Mahdim Akefem. To był słynny wywiad, w którym powiedział: “Do diabła z Egiptem”. Wspomniałem, że Osmanowie byli okupantami [w Egipcie]. „Okupantami?” – był zdumiony i walnął pięścią w stół. „Byli muzułmanami! Muzułmanie nie mogą okupować muzułmanów”. Oczywiście muzułmanie mogą być okupantami. Osmanowie zniszczyli cały region.

 

Prowadzący wywiad: Oczywiście, że może być okupacja. Co Irak robił w Kuwejcie? Przyszedł na śniadanie?

„Reformy w religii żydowskiej ulepszyły ją”

Said Shoaib: To jest szalone. Muzułmanie są jedynymi, którzy chcą odbudować swoje imperium kolonialne.

 

[…]

Reformy w religii żydowskiej ulepszyły ją. Najważniejszym aspektem tego było to, że porzucili dosłowne rozumienie religii.

[…]

Muzułmanie nie mają wyboru poza reformami – “lepiej późno niż wcale” – nie mogą “kontynuować jako ciężar dla… cywilizacji”

Prowadzący wywiad: Czy nie sądzi pan, że jest zbyt późno [dla muzułmanów], ponieważ na tym wychowuje się pokolenie za pokoleniem? Ludzie wysadzają się w powietrze i zabijają ludzi w Manchesterze i w Paryżu – niczego nie można zrobić. Rak się rozprzestrzenił. Czy nie jest za późno? Nawet na Zachodzie, w niektórych krajach zachodnich, może czas na reform minął…

 

Said Shoaib: Przede wszystkim, musi pan znać powiedzenie “lepiej późno niż wcale”. Po drugie, jaki wybór mamy my, muzułmanie? Kontynuowanie jako ciężar dla świata, dla cywilizacji ludzkiej? Widzę, że muzułmanie, których znam osobiście – nie mówię o islamistach – martwią się. Nie są zadowoleni. Są gniewni. Moja matka martwi się. Nie jest szczęśliwa.

Prowadzący wywiad: Większość ludzi chce tylko żyć w spokoju.

Said Shoaib: Oczywiście i musimy dostarczyć im rozwiązania.

[…]

„Konflikty religijne będą trwały… ludzie odmawiają przyznania, że porywania i masakry Koptów są motywowane religią”  

Prowadzący wywiad: Co pana zdaniem zdarzy się na Bliskim Wschodzie? Czy będzie eksplozja? Czy będziemy dalej kontynuować tak jak teraz?

Said Shoaib: Konflikty religijne będą trwały. Rzeczą, która przygnębia mnie w Egipcie, jest to, że ludzie odmawiają przyznania, że porwania i masakry Koptów są motywowane religią. Nawet teraz moi przyjaciele i koledzy, którzy są wytrawnymi dziennikarzami i znakomitymi ludźmi, odmawiają przyznania tego. Chrześcijanie w Egipcie są zabijani w oparciu o religię. Dlaczego tak jest?

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: