Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

10 listopada 2017 r. minister ds. równości społecznej Gila Gamliel przedstawiła alternatywny plan dla ustanowienia palestyńskiego państwa. “Pierwszym powodem zajęcia przeze mnie tego stanowiska, jest przede wszystkim nasze prawo do naszej ziemi. Jest to kluczowy i zasadniczy powód, ale ci, którzy zaprzeczają temu historycznemu i ideologicznemu zrozumieniu, będą musieli uznać logikę stojącą za tą ideą jako utworzenie kolejnego dyktatorskiego państwa na Bliskim Wschodzie. Drugim powodem jest krzywda, jaką przyniesie obywatelom Izraela, powstanie arabskiego państwa w Judei i Samarii. Gwarancje bezpieczeństwa oferowane przez Stany Zjednoczone i społeczność międzynarodową są w najlepszym wypadku nieprzekonujące. Przez lata dowiedzieliśmy się, że w temacie bezpieczeństwa, jeśli sami sobie go nie zapewnimy, to nikt nam go nie zapewni. Widzieliśmy, co stało się z wielonarodowymi siłami, które miały chronić pokój na północnej granicy. Jest dla nas jasne, że dzisiaj, kiedy Hezbollah i Iran wysyłają siły do tego regionu, gdyby nie było sił izraelskich na Wzgórzach Golan, nikt nie stanąłby w obronie obywateli Izraela. Bezpieczeństwo państwa Izrael jest tylko naszą odpowiedzialnością. Jeśli mimo wszystko nie ma innego wyjścia, jak tylko stworzyć nowe państwo arabskie, alternatywną lokalizacją dla jego ustanowienia należy szukać gdzie indziej niż w Judei i Samarii. Państwo palestyńskie jest niebezpiecznym pomysłem dla państwa Izrael, i nie może ono powstać pomiędzy rzeką Jordan i morzem. Z mojego punktu widzenia, najbardziej realistyczną alternatywą i jedyną w obecnej sytuacji jest Autonomia Palestyńska w Judei i Samarii. Ale jeśli okaże się, że nie ma innej alternatywy niż ustanowienie prawdziwego państwa palestyńskiego, byłby to problem regionalny, nie tylko dla Izraela, ale i państw arabskich, i należy rozważyć takie miejsca jak Półwysep Synaj. Czy taki pomysł może się przydać na arenie dyplomatyczno-politycznej? Jakakolwiek inicjatywa może się pojawić w momencie, gdy brakuje już rozwiązań. Należy podkreślić, że problem palestyński dotyczy nie tylko państwa Izrael. Rzeczywiście możliwe są działania w ramach kompleksowego planu, który wydzieli z terytorium Egiptu Półwysep Synaj, wraz z ekonomiczną i innymi formami pomocy dla Egiptu, a z drugiej strony, da nowemu podmiotowi możliwość terytorialnej przyległości do Strefy Gazy, która zapewni dostęp do morza, coś, co byłoby połączone ze sztuczną wyspą, o której mówił wcześniej minister transportu Israel Katz. Inicjatywa nie wymagałaby przeniesienia ludności na Półwysep Synaj, gdyż żaden Arab mieszkający w Judei i Samarii nie musiałby opuszczać swoich domów, gdyby nie zechciał. Mogą zdecydować się zostać obywatelami państwa istniającego na Synaju, lub zdecydować się na przeprowadzkę. Każdy z nich musi wybrać, a tym, co dla nas jest istotne, to kwestia obywatelstwa, która rzuca cień na nas jako demokratyczne państwo.”

10 listopada 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w październiku do Izraela przyjechało 464 tys. zagranicznych turystów, co stanowi wzrost o 60% w porównaniu do października zeszłego roku (290 tys.). Najwięcej odwiedzających pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji i Niemiec. Jednak kraje, które odnotowały największy wzrost liczby odwiedzających Izrael to: Chiny, Polska i Rumunia. Polska odnotowała wzrost o 61% od zeszłego roku, podczas gdy Rumunia odnotowała wzrost o 57%, a Chiny o 55%. Ogółem w okresie od sierpnia do października 2017 r. do Izraela przyjechało 3,3 mln turystów.

10 listopada 2017 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah oskarżył Arabię Suadyjską, że usiłuje wciągnąć Izrael w wojnę przeciwko Libanowi. “Arabia Saudyjska zachęca Izrael do rozpoczęcia wojny przeciwko Libanowi. Mówię tu o faktach, a nie o analizie: Arabia Saudyjska jest gotowa zapłacić Izraelowi za to dziesiątki miliardów dolarów. Chociaż nie można całkowicie wykluczyć izraelskiego ataku, jest to mało prawdopodobne po części dlatego, że Izrael wie, że zapłaciłby za to bardzo wysoką cenę. Ostrzegam ich przed jakimkolwiek błędem lub jakimkolwiek krokiem, aby wykorzystać tę sytuację. Izrael udziela pomocy syryjskim rebeliantom i Frontowi Al-Nusra, syryjskiej organizacji terrorystycznej powiązanej z Al-Kaidą. Izrael próbuje wywołać wojnę domową w Libanie. Izrael nie może myśleć, że się boimy. Jesteśmy dzisiaj silniejsi niż kiedykolwiek wcześniej.” Nasrallah potępił działania Arabii Saudyjskiej.

11 listopada 2017 r. rano syryjski bezzałogowy dron usiłował przekroczyć izraelską granicę nad Wzgórzami Golan. Dron został zestrzelony przez baterię rakiet Patriot, a w rejon incydentu wezwano parę samolotów myśliwskich. Minister obrony Avigdor Lieberman powiedział: “Państwo Izrael bardzo poważnie traktuje wszelkie próby naruszenia jego suwerenności i surowo zareaguje na jakąkolwiek prowokację. Uznajemy syryjski rząd odpowiedzialnym za wszystkie pociski i każde naruszenie naszej suwerenności, i wzywamy syryjski rząd do powstrzymania wszystkich działań na jego terytorium. Nie pozwolimy, aby szyicka oś wykorzystywała Syrię jako bazę dla rozszerzania swoich operacji. Bezzałogowy statek powietrzny został wysłany w celu zebrania informacji wywiadowczych i wydaje się, że należał do syryjskiego reżimu.”

11 listopada 2017 r. rzecznik prasowy ministerstwa spraw zagranicznych Izraela, Emmanuel Nahshon uznał marsz polskich organizacji prawicowych w Warszawie jako “niebezpieczny, zorganizowany przez elementy ekstremistyczne oraz rasistowskie”. Wyrażono nadzieję, że “władze polskie podejmą działania przeciwko organizatorom, bo historia uczy nas, że przejawy rasistowskiej nienawiści trzeba załatwiać szybko i zdecydowanie.”

11 listopada 2017 r. około 60 tys. Polaków przeszło w demonstracji zorganizowanej przez skrajnie prawicowe organizacje w Warszawie z okazji Święta Niepodległości Polski. Wielu uczestników marszu wyrażało poparcie dla rasistowskich, ksenofobicznych i antysemickich idei, w rodzaju: “Polska tylko dla Polaków” i “Biała Europa braterskich narodów”. Wzywano do usunięcia Żydów od władzy i publicznie zachęcano do radykalizacji postaw ksenofobicznych. Rzecznik prasowy skrajnie prawicowej organizacji Młodzieży Wszechpolskiej określił Marsz Niepodległości, jako ”największe na świecie zgromadzenie nazistów”. Niejaki Mateusz Pławski stwierdził, że jego organizacja uważa się za ”narodowych szowinistów”, a w Polsce powinna funkcjonować dwustronna identyfikacja etniczna, dlatego ”osoba czarnoskóra nie jest Polakiem”.

12 listopada 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na cotygodniowym porannym posiedzeniu rządu powiedział, że “są tacy, którzy nieustannie bawią się próbami atakowania Izraela. Z każdym, kto spróbuje nas zaatakować w jakimkolwiek miejscu, będziemy ostro walczyć, i mam tu na myśli każdą grupę i każdą osobę. Uznajemy Hamas odpowiedzialnym za każdy atak, jaki na nas spada ze Strefy Gazy.”

12 listopada 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman przedstawił plan relokacji jednostek wojskowych na Negew. Plan rozpoczął się już w minionym roku, gdy na Negew przeniesiono bazę szkoleniową armii, co doprowadziło do silnego pobudzenia gospodarki w całym regionie. Obecnie armia rozpoczyna realizację dwóch dużych projektów, których realizacja rozpocznie się na początku 2018 r. “Siły Obronne Izraela są już na południu i jesteśmy zdeterminowani, by z pełnym zaangażowaniem promować przeniesienie Wydziału Wywiadu i Wydziału Transportu, co przyniesie prawdziwą zmianę i spełni wizję Bena Guriona dla Negewu. Wywiad wojskowy jest zasobem narodowym, a jego przeniesienie na południe jest projektem narodowym. Zamierzamy przenieść większość personelu wywiadu wojskowego z centrum kraju na południe, co będzie operacją na skalę krajową. Jest to dla nas wyzwanie. Już dzisiaj placówka walczy o utrzymanie najlepszych i najbystrzejszych umysłów wywiadu wojskowego, na których czekają kuszące oferty w sektorze prywatnym. Ale rząd ma obowiązek zaciągnąć cały potencjał izraelskiego sektora zaawansowanych technologii – już teraz sfinalizowano szeroki pakiet zachęt dla zakwaterowania, edukacji i innych działów potrzebnych dla wywiadu.” Już obecnie istniejąca nowa baza wojskowa na Negewie zatrudnia około 700 cywilnych pracowników, z których połowa jest mieszkańcami Negewu. Oznacza to, że rdalsza rozbudowa bazy stanie się ważnym motorem dla rozwoju społecznego i gospodarczego tej części kraju. Koszt przeniesienia dwóch kolejnych jednostek wojskowych wyniesie około 2 mld szekli.

12 listopada 2017 r. wysoki urzędnik Autonomii Palestyńskiej poinformował, że trwają negocjacje z Izraelem w sprawie zwiększenia dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy z 75 MW do 120 MW. Z tą decyzją związana jest potrzeba dostarczenia przez Izrael sprzętu technicznego potrzebnego do rozbudowy infrastruktury energetycznej w Strefie Gazy.

12 listopada 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Beitar Illit w Judei. Ranna została 1 Izraelka, a kilka samochodów zostało uszkodzonych.

12 listopada 2017 r. późnym wieczorem trzęsienie ziemi wystąpiło w całym Izraelu. Wstrząsy miały siłę 4,5 stopnia w skali Richtera. Były to wstrząsy od wielkiego trzęsienia ziemi o sile 7,3 w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się w Kurdystanie. W Izraelu nie odnotowano żadnych strat.

12 listopada 2017 r. ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu, David Friedman przemawiał na dorocznej gali Syjonistycznej Organizacji Ameryki w Nowym Jorku Pochwalił administrację Trumpa i jej relacje z Izraelem, jednocześnie krytykując byłego prezydenta Baracka Obamę za milczące poparcie jego administracji dla antyizraelskich rezolucji przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. “Była to być może największa zdrada Izraela przez siedzącego prezydenta w historii Ameryki, przez Stany Zjednoczone. Było to w grudniu zeszłego roku, gdy nie zawetowano Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2334. Wyobraźcie sobie, że uchwała stwierdza, że Zachodni Mur znajduje się na nielegalnie okupowanym terytorium. To niewyobrażalne, że Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu i pozwoliły uchwalić tę rezolucję. A dzień później, sekretarz stanu uzasadniał tę decyzję, co tylko pogłębiło problem i ujawniło oszałamiające odrzucenie najważniejszego sojusznika Ameryki na Bliskim Wschodzie. Mam nadzieję, że zgodzicie się ze mną, że od mrocznych dni w grudniu ubiegłego roku sytuacja całkowicie się zmieniła. Minęły czasy, kiedy Organizacja Narodów Zjednoczonych bezkranie obraża Izrael. Ambasador Stanów Zjednoczonych w ONZ Nikki Haley jest naprawdę nowym szeryfem w Turtle Bay, gdzie mieści się siedziba ONZ. Prezydent Trump przeszedł do historii, stając się pierwszym siedzącym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który odwiedził Zachodni Mur, i stwierdzenie, że wywiąże się ze swojej obietnicy wyborczej, aby przenieść amerykańską ambasadę z Tel Awiwu do stolicy Izraela … Rząd Stanów Zjednoczonych traktuje Izrael tak, jak zasługuje na traktowanie – jako krytycznego, strategicznego i zaufanego sojusznika w jednym z najtrudniejszych rejonów świata.”

12 listopada 2017 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Gadi Eizonkot udał się do Belgii na tajne spotkanie z dowódcą sił amerykańskich w Europie, gen. Curtisem Scaparrotti. Spotkanie prawdopodobnie dotyczyło irańskiej obecności w Syrii. Opublikowane w mediach informacje wskazują, że Iran utworzył bazę wojskową w dawnej syryjskiej bazie położonej przy El-Kiswah, w odległości 14 km na południe od Damaszku i mniej niż 50 km od granicy z Izraelem. Ujawnione zdjęcia satelitarne pokazują wzniesione od stycznia do października nowe struktury budowlane – około 20 dużych baraków. Stany Zjednoczone poinformowały, że istnieje porozumienie Rosji z syryjskim rządem, aby uniemożliwić obecności irańskich sił w rejonie granicy z Jordanią na Wzgórzach Golan. Wynegocjowano je w trakcie amerykańsko-rosyjsko-syryjskich rozmów nad zawieszeniem broni w Syrii.

13 listopada 2017 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili w nocy operację antyterrorystyczną w arabskich wioskach położonych wokół bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Przejęto karabin szturmowy M16 i zatrzymano 14 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Wśród zatrzymanych znajduje się lokalny lider Islamskiego Dżihadu.

13 listopada 2017 r. polskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że Polska zdecydowanie potępia rasistowskie, antysemickie i ksenofobiczne idee. Podkreślono jednak, że wielki weekendowy marsz nacjonalistów w Warszawie był w dużej mierze wyrazem wartości patriotycznych. “Święto Niepodległości to wielkie święto Polaków, różniących się poglądami, ale zjednoczonych wokół wspólnych wartości wolności i lojalności wobec niepodległej ojczyzny.”

13 listopada 2017 r. prezydent Reuven Rivlin przemówił do Zgromadzenia Ogólnego Federacji Żydów Północnej Ameryki w Los Angeles (USA). “Państwo Izrael było i zawsze będzie domem każdego Żyda; ortodoksyjnego, reformowanego, konserwatywnego, świeckiego, tradycyjnego, aszkenazyjskiego, sefardyjskiego. Żydów. Wszyscy jesteśmy jednym narodem, a Izrael jest drogi dla nas wszystkich. Naród żydowski musi opierać się na jednej prostej zasadzie: wzajemnej odpowiedzialności. Jest to zaangażowanie się w bezpieczeństwo i dobre samopoczucie całego naszego narodu. To zobowiązanie musi być silniejsze niż jakiekolwiek nieporozumienia. Wyrażam ubolewanie z powodu ostatnich nieporozumień dotyczących Zachodniego Muru w Jerozolimie. Jest to symbol jedności, ściana naszych łez i radości, i ona teraz stała się symbolem podziałów i sporów. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli wrócić do stołu i dojść do porozumienia w tej ważnej kwestii. To nasza wzajemna odpowiedzialność. Wszyscy musimy szanować demokratyczny proces podejmowania decyzji w Izraelu. Czy nam się to podoba, czy nie, w jedynym żydowskim demokratycznym państwie, religia i państwo są kwestią polityczną – być może najbardziej wybuchową. Będziemy nadal zwalczać antysemityzm we wszystkich jego przejawach; od wandalizmu żydowskich cmentarzy, do ataków terrorystycznych na naszych braci i siostry na całym świecie, od dyskryminacji na kampusach, do ataku na legitymację Izraela w ONZ. Zawsze mówię, że w polityce zagranicznej Izraela obowiązują trzy zasady. Po pierwsze, stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Po drugie, stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. A po trzecie, stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Iran jest największym eksporterem międzynarodowego terroryzmu, którego przywódcy otwarcie wzywają do zniszczenia Izraela. Nie możemy pozwolić Iranowi na posiadanie zdolności nuklearnych. Byłoby to szaleństwo. Obecna umowa zagraża zarówno Izraelowi, jak i Stanom Zjednoczonym, i wstrząsa stabilnością regionu. Naród żydowski, państwo Izrael, nigdy nie były w stanie wojny z islamem. Życie Arabów i Żydów jest powiązane. Nie będzie pokoju, dopóki wszyscy nie zrozumiemy, że jesteśmy skazani na wspólne życie, naszym przeznaczeniem jest żyć razem. Izrael to żydowskie i demokratyczne państwo, o którym wszyscy marzyliśmy od 2000 lat. Państwo, które nie godzi w żydowską tożsamość ani wizję żydowskiej świadomości, a jednocześnie ma wizję wspólnej tożsamości Izraela dla wszystkich swoich obywateli: Żydów i nie-Żydów.”

13 listopada 2017 r. specjalny wysłannik Białego Domu na Bliski Wschód, Jason Greenblatt, powiedział: “Ekstremistyczne wypowiedzi i prowokacje czynione przez Islamski Dżihad przeciwko Izraelowi, znacząco szkodzą mieszkańcom Gazy i są bardzo niebezpieczne. Autonomia Palestyńska musi przejąć pełną odpowiedzialność w Strefie Gazy. Stany Zjednoczone współpracują z Autonomią Palestyńską, Izraelem, Egiptem i innymi państwami, aby poprawić sytuację. Gaza zasługuje na coś lepszego.”

14 listopada 2017 r. Islamski Dżihad ogłosił najwyższy stan alarmu dla swoich sił w Strefie Gazy, w obawie przed ewentualnym izraelskim atakiem. Poinformowano, że organizacja monitoruje ruch izraelskich cywilów w pobliżu Strefy Gazy, i jest gotowa podjąć działania w odpowiedzi na atak. Wiadomo jednak, że egipski wywiad wywarł silną presję na Islamski Dżihad, aby ten nie podejmował żadnych działań militarnych, które mogą sprowokować Izrael.

14 listopada 2017 r. innowacyjne laboratorium izraelskiej firmy Space-Pharma, zacumowało do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W laboratorium zostaną przeprowadzone cztery eksperymenty z dziedziny nauk przyrodniczych bez kontaktu z ludźmi. Całość prac będzie bezpośrednio kontrolowana przez naukowców na Ziemi.

 

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.