Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

24 listopada 2017 r. Wielka Brytania poinformowała, że za 104 mln $ zakupiła izraelskie systemy przeciwrakietowe Iron Dome. Baterie będą chronić wyspy Falklandy przed Argentyną.

25 listopada 2017 r. wysoki przedstawiciel Hamasu, Ahmed Bakhar, odrzucił żądanie Autonomii Palestyńskiej, aby Hamas rozbroił swoje milicje w ramach niedawnej umowy pojednawczej. Podkreślił on, że umowa pojednawcza oznacza, że władze Autonomii Palestyńskiej mają dopomóc w zniesieniu stanu oblężenia Strefy Gazy, dopomóc w poprawie sytuacji gospodarczej i przywrócić wypłaty dla urzędników pracujących w Gazie. Ostrzegł przy tym, aby Autonomia Palestyńska nie podejmowała prób likwidacji arsenałów broni w Gazie, gdyż jest ona w celu prowadzenia walki o prawa narodu palestyńskiego i uwolnienia podbitej ziemi.

25 listopada 2017 r. wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu, Khaled Al-Batash, powiedział że jego organizacja jest zdeterminowana, by zemścić się za zniszczenie podziemnego tunelu w Strefie Gazy, w którym zginęli jej członkowie. “Z nikim nie rozmawiamy o naszym prawie, by odpowiedzieć na zabicie 12 palestyńskich bojowników w tunelu, i nie zrezygnujemy z tego prawa. To prawo nie podlega żadnej dyskusji. Izrael nie przestraszy nas, a reakcja na zabójstwo naszych męczenników i naszego ludu przez syjonistów zostanie zdeterminowana przez Brygady Al-Quds (zbrojne skrzydło Islamskiego Dżihadu), które zdecyduje w odpowiednim momencie o reakcji i jej wdrożeniu.”

25 listopada 2017 r. Egipt zamknął przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy, jako wynik przeprowadzonego dzień wcześniej ataku terrorystycznego na meczet sufitów w północnym Półwyspie Synaj (zginęło około 300 muzułmanów). W rejonie przejścia granicznego przebywa około 30 tys. ludzi, oczekując na możliwość przekroczenia granicy. Przejście Rafah było otwarte jedynie przez 17 dni w tym roku.

25 listopada 2017 r. przedstawiciel Hamasu w Libanie oskarżył Izrael o spadek liczby palestyńskich uchodźców w Libanie. Opublikowane dane mówią, że w ciągu kilku ostatnich lat ponad 260 tys. palestyńskich uchodźców (45%) wyemigrowało z Libanu do innych krajów, aby spróbować poprawić swoją sytuację materialną. Przyczyną były brak stabilizacji politycznej Libanu, brak zatrudnienia i ubóstwo.

26 listopada 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu wyraził żal z powodu dymisji ministra zdrowia Jaakowa Litzmana. Zapobiegając narastaniu kryzysu koalicyjnego, Netanjahu podkreślił rolę szabatu w życiu narodu żydowskiego. “Szabat jest dla nas ważny, podobnie jak potrzeby wszystkich obywateli Izraela, w tym oczywiście potrzeba bezpiecznego i ciągłego transportu. Wierzę, że znajdziemy racjonalne rozwiązanie. Pracujemy nad tym, i jest ono w zasięgu. Będziemy współpracować, aby nadal służyć obywatelom Izraela.”

26 listopada 2017 r. izraelskie media doniosły, że Izrael przekazał przez trzecią stronę specjalną wiadomość do syryjskiego prezydenta Baszara Al-Assada. Izrael ostrzegł, że jeżeli Syria wyrazi zgodę na otwarcie przez Iran na jej terytorium wojskowej bazy morskiej, bazy lotniczej lub składu amunicji i broni, wówczas Izrael zmieni swoją obecną politykę nie interweniowania w syryjską wojnę domową. Dzięki tej wiadomości, Baszar Al-Assad podczas wizyty w Rosji w zeszłym tygodniu, zgodził się na demilitaryzację W zgórz Golan w odległości do 40 km od granicy. Wyraził także zgodę na zbadanie sytuacji Kurdów i Druzów w kraju pod względem możliwości przyznania im autonomii.

26 listopada 2017 r. rano Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy arabskiej miejscowości Beit Omar w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Arab.

26 listopada 2017 r. palestyńska gencja informacyjna Palestinian Arab Quds opublikowała raport dotyczący odwiedzin Żydów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, a co ona określiła jako “włamania osadników żydowskich na błogosłąwiony meczet Al-Aksa”. Na teren meczetu w zeszłym tygodniu weszło 417 Izraelczyków, a między 17 a 23 listopada w porozumieniu z izraelską policją weszło 353 osadników, z których 118 było studentami żydowskimi. Organizacje palestyńskie twierdzą, że cały obszar meczetu Al Aksa jest w całości muzułmański, włącznie z Zachodnim Murem, i na ten obszar Żydzi nie powinni mieć prawa wstępu. Odrzucają przy tym jakiekolwiek historyczne lub religijne prawa Żydów w Jerozolimie.

26 listopada 2017 r. rzecznik palestyńskiego rządu Hussein al-Sheikh powiedział, że pomimo zawartego porozumienia między Fatahem a Hamasem, Autonomia Palestyńska zdołała dotąd przejąć kontrolę jedynie nad 5% obszaru Strefy Gazy. Porozumienie przewiduje, że od 1 grudnia pełna kontrola nad strefą ma znajdować się w rękach Autonomii Palestyńskiej. Pomimo zapowiedzi Hamasu, komitet administracyjny w Gazie wciąż działa, uniemożliwiając przekazanie władzy. Jak do tej pory palestyńskie siły bezpieczeństwa przejęły jedynie przejścia graniczne.

26 listopada 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem wejść z ukrytym nożem na teren Gorobowca Patriarchów w Hebronie. Został zatrzymany przez izraelskich żołnierzy.

26 listopada 2017 r. wieczorem palestyński terrorysta ostrzelał z przejeżdżającego pojazdu izraelskie pozycje wojskowe w pobliżu Ramallah w Samarii. Nikt nie został ranny, a napastnik uciekł z miejsca zdarzenia.

27 listopada 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Pavlo Klimkinem. Rozmowa dotyczyła rozszerzenia współpracy między Izraelem i Ukrainą w dziedzinach cybertechnologii, rolnictwa itp. Z Klimkinem spotkał się także prezydent Reuven Rivlin, który wyraził głębokie zaniepokojenie wzrostem antysemityzmu na całym świecie, a w szczególności w Europie.

27 listopada 2017 r. ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało zagranicznych ambasadorów w Izraelu o obecnej sytuacji w południowym Libanie, zachęcając by inne państwa wywarły zdecydowany nacisk na UNIFIL, aby zaczął zdecydowanie wypełniać swój mandat. „Takie działania powinny być wyrażane zarówno poprzez zwiększoną i aktywną obecność UNIFIL w terenie, jak i w sprawozdaniach przekazywanych przez UNIFIL do jej centrali w Nowym Jorku, raportów, które powinny odpowiednio i wiernie odzwierciedlać rzeczywistość w tym obszarze. Rada Bezpieczeństwa nie może przymykać oczu na rosnące wpływy Iranu w Libanie i rozległy rozwój militarnych sił Hezbollahu w południowym Libanie, ponieważ stanowią one zagrożenie dla stabilności kraju.”

27 listopada 2017 r. izraelska marynarka wojenna przeprowadziła udaną próbę systemu obrony przeciwrakietowejIron Dome na korwecie rakietowej typu Saar 5. System wykrył i zestrzelił rakietę lecącą w kierunku okrętu. Równocześnie testowano nowe systemy radarowe. Testy były poprzedzone 18 miesiącami przygotowań. System został przygotowany do chronienia platform wydobywczych na Morzu Śródziemnym.

27 listopada 2017 rSiły Obronne Izraela zapowiedziały zamknięcie dwóch więzień wojskowych w Tzrifin i Atlit, i otworzenie na ich miejsce nowego nowoczesnego zakładu karnego. Proces likwidacji zajmie dwa lata. Powodem zamknięcia starych więzień są panujące w nich złe warunki, oraz liczne przypadki nadużyć.

27 listopada 2017 r. eksperci ornitologii powiedzieli, że postępujące zmiany klimatyczne mogą spowodować, że część z 500 mln ptaków, które regularnie migrują na ciepłe równiny Afryki, mogą zmienić swoje przyzwyczajenia i zdecydować się na zimowanie w Izraelu. Ptaki będą wolały pozostać w chłodniejszym miejscu, zamiast ryzykować lot nad pustynnymi terenami dotkniętymi długotrwała suszą, gdzie dostęp do wody i pożywienia jest bardzo utrudniony. Shay Agmon powiedział: „W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci Izrael stał się czymś więcej niż krótką przerwą w ich podróży, ponieważ o wiele więcej ptaków i większa liczba gatunków nie może już przekraczać pustyni. Zostaną tu dłużej i ostatecznie zmieni się cały model migracji.”

27 listopada 2017 r. palestyński terrorysta usiłował rano wejść z ukrytym nożem na teren Gorobowca Patriarchów w Hebronie. Został zatrzymany przez izraelskich żołnierzy.

27 listopada 2017 r. do Strefy Gazy przyjechała delegacja oficerów egipskiego wywiadu, którzy próbują ratować porozumienie o pojednania Fatahu z Hamasem. Oczekuje się, że egipska delegacja pojedzie później do Ramallah.

27 listopada 2017 r. zastępca wojskowego dowódcy Hamasu, Chalil al-Hajja powiedział: „Niektóre elementy chciałyby obalić proces pojednania, który musimy skierować na właściwą ścieżkę, a Hamas wciąż poważnie podchodzi do pojednania. Broń ruchu oporu jest naszą godnością i nie pozwolimy na dyskusję w tej sprawie. Broń ruchu oporu zostanie przeniesiona na Zachodni Brzeg, aby kontynuować walkę z Izraelem. Chcemy walczyć z Izraelem na Zachodnim Brzegu. Mamy prawo opierać się okupacji, dopóki jej nie będzie.”

27 listopada 2017 r. Reuters opublikował ranking najbardziej innowacyjnych uniwersytetów na świecie. Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie zajął 82. miejsce (w zeszłym roku zajął 94. miejsce), następnie Uniwersytet Tel Awiw 88 miejsce, i Instytut Technion w Hajfie 89 miejsce. Ranking opiera się na wnioskach patentowych dotyczących nowych technologii oraz cytatów w pracach badawczych.

28 listopada 2017 r. w nocy doszło do wybuchu i zawalenia się budynku mieszkalnego w Jaffie. Zginęły 3 osoby, a 4 inne zostały ranne. Według wstępnych ustaleń, eksplozja miała miejsce w sklepie z narzędziami, znajdującym się obok zawalonego budynku. Wybuch był spowodowany wyciekiem gazu z butli. Sklep nie posiadał odpowiedniej licencji na prowadzenie takiej działalności biznesowej. Policja nie wyklucza podpalenia.

28 listopada 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman zapewnił, że „obecnie w Syrii nie ma fizycznej obecności wojskowej Iranu. To prawda, że są tam irańscy doradcy i eksperci, ale na syryjskiej ziemi nie ma wojskowych sił irańskich. Iran prowadzi strategię tworzenia wszędzie swoich pełnomocników. W Libanie nie utrzymują swojej fizycznej obecności bo mają Hezbollah, nie są fizycznie obecni w Jemenie bo mają Houthi. Takie same plany mają w stosunku do Syrii, aby utworzyć tam milicje szyickich najemników, którzy przyjadą z Iraku, Afganistanu i Pakistanu. Wszyscy gracze w regionie wiedzą, że jesteśmy najsilniejszą potęgą na Bliskim Wschodzie. Izrael jest regionalną potęgą. Nie pozwolimy Iranowi na obecność w Syrii.”

28 listopada 2017 r. ortodoksyjni Żydzi zorganizowali po południem demonstrację przed centrum rekrutacji Sił Obronnych Izraela w Jerozolimie. Doszło do starć z policją, w których rannych od rzucanych kamieni i butelek zostało 3 policjantów. Policjanci aresztowali 34 demonstrantów.

28 listopada 2017 r. ONZ przyjęło rezolucję skupiającą się na wykorzystaniu technologii rolniczych dla zrównoważonego rozwoju, której autorem był Izrael. Rezolucję poparło 117 państw. Jedno państwo głosowało przeciwko (Syria), a 34 wstrzymały się od głosu. Izraelski ambasador Danny Danon powiedział: „Izrael z dumą współpracuje z naszymi przyjaciółmi na całym świecie, promując najnowocześniejsze rozwiązania niektórych z najstarszych na świecie wyzwań dla rolnictwa. Są to problemy, które powinny nas wszystkich połączyć. Przeciwnicy tej rezolucji jasno pokazali, że zamiast sadzić pędy pokoju, wolą siać ziarna nienawiści.”

28 listopada 2017 r. premier Beniamin Netanjahu odwiedził z oficjalną wizytą Kenię. W Nairobi spotkał się z kenijskim prezydentem Uhuru Kenyatta. Netanjahu powiedział: „Wierzymy w przyszłość Afryki i kochamy Afrykę, i możemy pomóc wspólnie zbudować lepszą przyszłość dla Afryki.” Podczas rozmów omówiono zagrożenie ze strony terroryzmu, z naciskiem na wzajemną współpracę. Netanjahu spotkał się także z prezydentem Rwandy, Paulem Kagame. Zapowiedziano otworzenie ambasady Izraela w stolicy Rwandy, w Kigali. Premier spotkał się także z prezydentami Gabonu, Ugandy, Tanzanii, Zambii, Sudanu Południowego, Botswany i Namibii, a także z premierem Etiopii.

28 listopada 2017 r. Australia przedłużyła kontrakt z izraelskim koncernem Elbit Systems na rozbudowę i modernizację systemów łączności, kontroli i nadzoru australijskiej armii. W ramach tego projektu, koncern Elbit zatrudnia w różnych miejscach Australii około 100 inżynierów, którzy wdrażają nowe rozwiązania technologiczne. Nowy system ma funkcjonować od pojedynczego żołnierza do poziomu dowództwa brygady, i jego nadrzędnym celem jest ograniczenie zagrożenia ze strony tzw. „przyjaznego ognia” (własnego ostrzału).

28 listopada 2018 r. izraelski koncern Elbit Systems otworzył w Kolumbii centrum szkoleniowe pilotów dla kolumbijskich sił powietrznych. Centrum posiada 24 stanowiska treningowe, umożliwiające symulowanie realistycznych warunków walki powietrznej na różnych samolotach.

29 listopada 2017 r. grupa 201 nowych żydowskich imigrantów przyleciała rano z Ukrainy do Izraela.

29 listopada 2017 r. specjalny komitet ministerstwa spraw wewnętrznych zalecił połączenie czterech żydowskich osiedli Etz Efraim, Sha’arei Tikva, Oranit i Elkana w Samarii w jedno miasto. Podjęcie decyzji w tej sprawie umożliwiłoby rozpoczęcie budownictwa w obszarze pomiędzy osiedlami. Oczekuje się, że ministerstwo finansów zainwestuje 100 mln szekli w proces łączenia osiedli, w których mieszka 22 tys. ludzi.

29 listopada 2017 r. izraelscy żołnierze wyburzyli rano sklep stolarski w osiedlu żydowskim Netiv Ha’avot w Samarii. Budynek sklepu został wzniesiony na prywatnym gruncie arabskim. Osadnicy zapowiedzieli odbudowanie sklepu.

29 listopada 2017 r. pakt wojskowy NATO poinformował, że dwa tygodnie temu zostało podpisane porozumienie w sprawie wymiany informacji wywiadowczych między Izraelem i NATO.

 29 listopada 2017 r. Hamas i Fatah zgodziły się odroczyć do 10 grudnia przekazanie Autonomii Palestyńskiej kontroli nad Strefą Gazy. Odroczenie nastąpiło na 48 godzin przed uzgodnionym terminem, jaki był wyznaczony na 1 grudnia. Obie strony oskarżyły się o złamanie warunków porozumienia zawartego w Egipcie.

30 listopada 2017 r. do Izraela przyleciał szef sztabu brytyjskiej armii gen. Sir Stuart Peach. Spotkał się gen. Gadi Eizenkotem. Rozmowy mają dotyczyć kwestii współpracy wojskowej i bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu.

30 listopada 2017 r. po południem palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu wystrzelili z północnej części Strefy Gazy 12 pocisków moździerzowych, które spadły na przygraniczne pozycje wojsk inżynieryjnych. Nikt nie został ranny. Ze względów bezpieczeństwa na kilka godzin wstrzymano ruch pociągów między Aszkelonem a Sderot. Rzecznik armii powiedział: “Wiemy dokładnie kto strzelał, znamy ich nazwiska. Można bezpiecznie założyć, że to ta sama grupa, która w zorganizowany sposób działa wypełniając rozkazy z Damaszku.”

30 listopada 2017 r. przed południem Palestyńczycy zaatakowali grupę żydowskiej młodzieży zwiedzających okolice osiedla Migdalim w Samarii. Młodzież znalazła schronienie w jaskini i nie mogła powrócić do autobusu. Arabowie rozpylili gaz łzawiący i usiłowali wedrzeć się do jaskini. Jeden z rodziców dzieci otworzył ogień w poczuciu zagrożenia życia. Zginął 1 Arab. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze uratowali dzieci. Rannych zostało 3 dzieci. W południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Migdalim. Arabowie usiłowali zatrzymać pojazd. Rannych zostało 2 Izraelczyków. W ocenie sił bezpieczeństwa była to próba linczu.

30 listopada 2017 r. izraelskie czołgi ostrzelały po południem cztery punkty obserwacyjne Hamasu w rejonie Beit Hanoun w północnej części Strefy Gazy. Później izraelskie siły powietrzne zbombardowały dwa obiekty Islamskiego Dżihadu w środkowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał moździerzowy izraelskich pozycji przy granicy.

30 listopada 2017 r. rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu podpisał w Egipcie porozumienie, zgodnie z którym rosyjskie samoloty wojskowe będą mogły przez pięć lat korzystać z egipskich baz wojskowych. Umowa może być przedłużona. Oznacza to wzmocnienie rosyjskiej obecności wojskowej na Bliskim Wschodzie. Egipt podpisał także kontrakt na zakup rosyjskich samolotów myśliwskich, helikopterów i innej broni.

30 listopada 2017 r. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze podjął decyzję o nie otwieraniu postępowania przeciwko izraelskim komandosom, którzy w 2010 r. przeprowadzili atak na Flotyllę Wolności usiłującą przełamać blokadę morską Strefy Gazy. Prokurator Fatou Bensouda w 2014 r. zamknął śledztwo w sprawie tego incydentu. W 2015 r. prawnicy reprezentujący Wyspy Komorów zwrócili się do sędziów Międzynarodowego Trybunału Karnego o nakazanie prokuratorowi ponowne rozważenie jego decyzji. Dokumentacja zgromadzona przez prokuratora liczy ponad 5 tys. stron i zawiera oświadczenia ponad 300 osób, dzięki czemu Bensoud podtrzymał swoją wcześniejszą decyzję, że Izrael miał pełne prawo do podjęcia działań, a izraelscy komandosi działali w ramach samoobrony, gdyż zostali brutalnie zaatakowani przez członków Flotylli Wolności.

30 listopada 2017 r. rzeczniczka Departamentu Stanu USA, Heather Nauert, wyjaśniła, że nie podjęto jeszcze decyzji o przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. „Jeszcze nie podjęto decyzji w tej sprawie. Rozumiem, że zrzeczenie się praw Kongresu nastąpi do 4 grudnia. Prezydent powiedział, że poważnie zastanowi się nad tą kwestią, i z wielką uwagą patrzymy na nią.”

30 listopada 2017 r. wieczorem doszło do starcia żydowskich osadników z osiedla Migdalim z Palestyńczykami z sąsiedniej wioski Qusra. Osadnicy usiłowali wejść do arabskiej wioski, rzucając kamieniami w domy. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony przy użyciu środków do rozpraszania tłumu. Arabowie obrzucili żołnierzy kamieniami i bombami zapalającymi. Ranny został 1 żołnierz.

30 listopada 2017 r. wieczorem palestyński terrorysta zaatakował nożem izraelskiego żołnierza stojącego na przystanku autobusowym w mieście Arad, na północy Negewu. Żołnierz zmarł, a napastnik zbiegł z miejsca ataku.

 

Efraim

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Wielkie podziękowania dla Efraima za świetne, bardzo klarowne i aktualne informacje. Czytając o izraelskich osiągnięciach na wszystkich polach az serce rośnie i trudno wprost uwierzyć ze szczyci się nimi maleńki, zaledwie 8- milionowy kraik wielkości szpilki, rozdrobniony terytorialnie, kulturowo i językowo, otoczony śmiertelnymi wrogami w ciągłym stanie wojny, ze zdradziecka piąta kolumna i niejasnymi granicami wewnętrznymi, z ogromna i bezużyteczna pustynia pośrodku, do niedawna bez surowców i słodkiej wody, w stanie permanentnego pogotowia zbrojnego i zagrożony unicestwieniem przy pierwszej porażce militarnej. Kraik szkalowany, znienawidzony i bojkotowany przez pół świata z ONZ na czele… jak w to w ogóle uwierzyć ??
    Cud po prostu !
    I tylko ogromny smutek ze piękne dzieci naszego narodu są mordowane przez bandytów na ulicach wlasnych miast.
    Lecz we Francji, w Europie, ginie ich jeszcze więcej, niestety. Wiec czyż nie lepiej być u siebie, budować i bronić własny kraj ?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.