Uncategorized

FASZYZM CIĄGLE ŻYWY

Jerzy Klechta

Oto jak Umberto Eco ( włoski filozof, semiolog, pisarz; ur. 1932 zm. 2016) definiuje 14 cech charakterystycznych dla faszyzmu:


1) Kult tradycji

2) Odrzucenie nowoczesności i irracjonalizm

3) Kult działania dla samego działania. Nie musi ono być poprzedzone refleksją. Zbytnie rozważanie spraw jest wyrazem niemęskiej słabości. Kultura jest podejrzana, środowiska intelektualne traktowane z podejrzliwością.4

4) Uznawanie odmiennych poglądów za przejaw zdrady.

5) Strach przed innymi, przed odmiennością.

6) Faszyzm, zauważa Eco, bierze się z frustracji. Indywidualnej lub społecznej. Szukanie poparcia przede wszystkim u sfrustrowanych klas średnich.

7) Obsesje spiskowe.

8)Postrzeganie wrogów jednocześnie jako nadzwyczajnie silnych i nadzwyczajnie słabych.

9) Życie jest uznawane za permanentną wojnę, a pacyfizm za paktowanie z wrogiem.

10) Charakterystyczna jest też pogarda dla słabszych, połączona z elitarnością mas.

11) Kult bohaterstwa i śmierci.

12) Kult męskości, czyli lekceważący stosunek do kobiet i bezwzględne prześladowanie wszelkich niekonformistycznych skłonności seksualnych.

13) Inną cechą jest wybiórczy populizm. Prawa jednostek nie są istotne, ważny jest głos Ludu.

14) Posługiwanie się nowomową.

PYTANIE:  Czy w dzisiejszym świecie faszyzm znikł?

Wystarczy prześledzić 14 punktów, które przed laty przekazał nam włoski filozof-pisarz, aby z całym przekonaniem stwierdzić, że faszyzm czy jak kto woli neofaszyzm jest ciągle obecny, w różnych krajach, z rożnym nasileniem i w różnej skali. Faszyzm kryje się pod licznymi sztandarami. Niech nazwy nas nie usypiają. Wszelkiej maści nacjonalizmy, hurra-patriotyzmy to jedynie kamuflaż. Nie wierzcie im. Nie dawajcie wiary tym, którzy nienawidzą innych od nich!

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Moze Faszyzm jest wszedzie wokol nas i nawet w srodku nas samych? Moze my sami, ktorzy go tak przeklinamy, jestesmy w jakims stopniu jego czastka? Moze gdzies w najglebszych otchlaniach naszej wlasnej egzystencji i duszy my wierzymy w pare albo we wszystkie z tych punktow? Kazdy z nas ma swoja wewnętrzna prawde w ktora wierzy. Czy bedziemy umieli rozróżnić pomiedzy dobrem i zlem? Czy znajdziemy wlasna odpowiedz ktora nas zaprowadzi na laki zielone?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.