Uncategorized

75 LAT TEMU

Jerzy  Klechta

 

 


75 lat temu, 18 stycznia 1943 r. w warszawskim getcie  doszło do pierwszego, na tak szeroką skalę zbrojnego ataku Żydów na Niemców. Była to odpowiedź na kolejną , tzw. styczniową zbrodniczą akcję hitlerowców. Cztery miesiące wcześniej hitlerowcy  wysłali 300 tysięcy Żydów do obozu w Treblince, gdzie zostali zagazowani.

Żydowska Organizacja Bojowa postanowiła działać. Było już oczywiste, że Niemcy dążą do całkowitej eksterminacji narodu żydowskiego. Do walki dołączył Żydowski Związek Wojskowy. Na terenie  getta zaczęto budować schrony, bunkry itp.

W styczniu 1943 r. Himmler postanowił osobiście przeprowadzić kontrolę obozu śmierci. Do pierwszej akcji doszło na zbiegu ulic Zamenhofa i Niskiej. Oddział żydowskich bojowników dowodzony przez Anielewicza walczył bohatersko jednak po 4 dniach powstańcy polegli.

Ale postanowili walkę kontynuować. W kwietniu 1943 r. 850 żołnierzy  Waffen-SS wkroczyło od strony Nalewek. Byli świetnie uzbrojeni, dysponowali czołgami, miotaczami płomieni, ale pierwszy ich  atak został przez żydowskich bojowników odparty. Wtedy do walki ruszyły oddziały  SS gen. Juergena Stroopa. Przeciwko powstańcom skierowano pojazdy opancerzone i artylerię.

Powstańcy żydowscy walczyli do ostatniej kropli krwi. W maju 1943 r. powstanie zostało bestialsko stłumione. Ogromny schron przy ulicy Miłej 18, gdzie m.in.znajdował się sztab Żydowskiej Organizacji Bojowej został otoczony i zdobyty przez hitlerowców. Powstańcy na czele z ich dowódcą Mordechajem Anielewiczem popełnili samobójstwo.

Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.