Uncategorized

POWRÓT ZŁYCH CZASÓW

Jerzy Klechta

 


W przededniu 50-lecia Marca 68’ kończy się dobry czas w stosunkach z Izraelem, szerzej z Żydami.

Twórcami zbliżenia, nawet  zbratania byli m.in. Nobliści: Simon Perez urodzony na kresach II Rzeczpospolitej-premier i prezydent Izraela oraz Jan Paweł II modlący się przy jerozolimskiej Ścianie Płaczu.

Architektem dialogu był Władysław Bartoszewski.

Długa jest lista tych, którzy budowali przyjaźń, zrozumienie, zbliżenie Polaków z Żydami. Ale nie można  zapominać o czarnych kartach. O szmalcownikach , kapusiach, volksdeutschach, o Jedwabnym, o tych Polakach, którzy mordowali Żydów.

I była druga strona medalu. Jej symbolem może być cmentarz w Tel-Awiwie. Spoczywają tam oficerowie i żołnierze Armii gen. W. Andersa. Na sąsiadujących z sobą grobach widnieją : krzyż i gwiazda Dawida.

Ale oto w tych dniach ożyły demony. Nic nie wskazuje na to, że nastąpi przebudzenie, refleksja rządzących.  Górę bierze głupota. To mało powiedziane. Więcej – oto toczy się jad nienawiści. Sterowany odgórnie antysemityzm.

Potworność  jawnego  antysemityzmu zamyka drogę powrotu do tego, co było, co udało się stworzyć dzięki ludziom dobrej woli i otwartego serca .

Jerzy Klechta

Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Komentarz Zosi Braun
  ********
  Historia jest zbudowana z wielu cegiełek
  A Sciany padaja od jednego wybuchu
  Jak można polaczyc nowe prawa IPN z BOGATYM programem Muzeum POLIN z okazji 50 rocznicy wypadkow marcowych 1968
  A moze to jest powtorka z HISTORII = HIS STORY
  Zosia Braun Tel Aviv

 2. Tak to smutne,ale moze to co bylo zbudowane do dzisiaj jako wspolne rozgrzszenie bylo falszywym i nie realnym aktem, i znowu prawdziwy Kozak sie pojawil….

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.