Ciekawe artykuly

Aktualne artykuły minionego tygodnia zebrał Adam Mer

Efraim Zuroff: Śmierć Żydów cieszyła wielu Polaków

 Kiedy minister edukacji mówi, że nie wie, czy Polacy mordowali w Jedwabnem, to dzieje się coś złego – mówi dyrektor Centrum Wiesenthala w Jerozolimie, Efraim Zuroff.

Calosc TUTAJ


Były dowódca Basidż generał Mohammad Reza Nakdi: “Kontynent europejski stopniowo ustępuje azjatyckim i afrykańskim genom; w następnym stuleciu będą musieli szukać europejskich genów w muzeach

W przemówieniu z 22 stycznia 2018 r. podczas ceremonii przyznawania nagród pracownikom irańskiego korpusu dyplomatycznego, generał Mohammad Reza Nakdi, były dowódca Basidż i dyrektor oddziału kultury i społeczeństwa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC), podkreślił, że islamska rewolucja Iranu szerzy się na Bliskim Wschodzie i że powstania w duchu tej rewolucji są spodziewane w Egipcie i Tunezji. Natomiast, powiedział USA upadają, jak oznajmił ich prezydent, i ich polityczny wpływ w regionie jest zagrożony i gasnący.  

Calosc TUTAJ


Polska znów na cenzurowanym

Administracja Trumpa nie pozostawiła wątpliwości: nowelizacja ustawy o IPN źle wpłynie na stosunki polsko-amerykańskie. Próby tłumienia wolności słowa przez rządzącą koalicję krytykują również kongresmeni. A w mediach rozpętała się burza.

 Calosc TUTAJ

​Prawnik nie zostawia suchej nitki na nowelizacji ustawy o IPN

– Skoro będą możliwości karania, to może pojawić się pokusa, by karać nie tylko za kłamstwo, ale też za głoszenie tego, co będzie zgodne z faktami, ale niewygodne dla rządzących – w rozmowie z „Newsweekiem” mówi dr Mateusz Woiński z Akademii Leona Koźmińskiego, prawnik karnista, ekspert w sprawach przestępstw z nienawiści.

Calosc TUTAJ

Przymusowy emigrant ’68 o ustawie o IPN

 Byłem pierwszym „syjonistą i polakożercą” albo jednym z pierwszych emigrantów z ’68, który wrócił do Polski na stałe, bo tak mnie tu ciągnęło.

Calosc TUTAJ


Amerykańscy kongresmeni apelują do Dudy o weto ustawy o IPN

Ośmioro kongresmenów z ponadpartyjnej grupy zadaniowej Kongresu USA ds. zwalczania antysemityzmu napisało list do prezydenta Andrzeja Dudy. Wyrażają w nim nadzieję, że zawetuje on nowelizację ustawy o IPN, jeśli trafi ona na jego biurko.

Calosc TUTAJ


Izrael uzna Polskę za państwo negujące Holokaust ?

 Jeśli ustawa o IPN zostanie uchwalona, Izrael może uchwalić własny projekt, w którym Polska zostałaby oskarżona o negowanie Holokaustu. Według dziennika „Jerusalem Post” propozycja ma już poparcie 61 deputowanych w 120-osobowym Knesecie – zarówno posłów rządzącej koalicji, jak i część opozycji. Realizacja tej groźby może doprowadzić do znacznego zaostrzenia konfliktu między Warszawą a Jerozolimą.

Calosc TUTAJ

Apel ws. ustawy o IPN. „Dlaczego dyskusja o faktach historycznych ma się toczyć w asyście prokuratury?”

„My, niżej podpisani zwracamy się do opinii publicznej powodowani troską o stan relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich. Apelujemy o wyciszenie emocji w imię wspólnego dobra, jakim są prawda i budowany od ćwierćwiecza dialog” – piszą sygnatariusze apelu ws. ustawy o IPN. Wśród osób, które podpisały list są m.in. Anna Bikont, Krystyna Janda, prof. Monika Płatek, prof. Andrzej Rzepliński, Olga Tokarczuk i Jacek Żakowski.

Calosc TUTAJ

Oświadczenie Muzeum POLIN w sprawie projektu nowelizacji Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

 

Rozumiemy ból i oburzenie tych wszystkich, którzy wiedzą, jak fałszywe i krzywdzące są określenia takie jak „polskie obozy koncentracyjne” czy „polskie obozy zagłady”. Wiemy jednak, że wynikają one przeważnie z niewiedzy, więc właściwym sposobem reagowania na nie jest edukacja.

Calosc TUTAJ

 


Pełna Edycja Archiwum Ringelbluma jest dostępna

W 2017 roku zakończyły się prace prowadzone przez badaczy Żydowskiego Instytutu Historycznego nad pełną edycją Archiwum Ringelbluma, która w całości składać się będzie z trzydziestu sześciu tomów wydanych w wersji papierowej. To bezprecedensowe przedsięwzięcie wydawnicze zostało zainicjowane przez Instytut, jako depozytariusza Archiwum Ringelbluma, w 1993 roku. Od tego czasu na bieżąco konserwujemy i digitalizujemy oryginały dokumentów. W realizację tego projektu zaangażowani są historycy, socjologowie, filozofowie, literaturoznawcy, redaktorzy oraz wybitni tłumacze. Dzięki ich wspólnemu wysiłkowi światło dzienne ujrzało już wiele niezrozumiałych czy nawet nieodczytanych dokumentów, które uporządkowane tematycznie sprawiają, że zgromadzone przez „Oneg Szabat” materiały stać się mogą powszechnie dostępnym źródłem wiedzy o losach Żydów w okupowanej Polsce. W przyszłości planujemy tłumaczenie całości na języki obce, w tym angielski, niemiecki czy hiszpański.
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma dostępna jest w Centralnej Bibliotece Judaistycznej:

http://cbj.jhi.pl/collections/749436 


​​

Bp Pieronek: Smród faszyzmu nas kiedyś podusi

Mówienie, że ekstremiści to margines, jest przyzwoleniem na to, żeby ten margines stawał się coraz większy – mówi biskup Tadeusz Pieronek.

 Calosc TUTAJ


Organizacje żydowskie komentują nowelę ustawy o IPN

 Światowy Kongres Żydów (WJC) wydał komunikat, w którym poinformował, że jest zdecydowanie przeciwny nowelizacji ustawy o IPN dotyczącej karania za sformułowanie „polskie obozy śmierci”, którą nazywa „zaciemnianiem historii” i „atakiem na demokrację”.

Calosc TUTAJ


​Narodowcy i naziści mogą spać spokojnie

Reakcja części prawicowych publicystów i polityków, a także wystąpienie szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego w Sejmie wyraźnie pokazują, że po materiale „Superwizjera” TVN radykalna prawica może spać spokojnie. Owszem, kilka osób trafi zapewne przed sąd, ale w polityce państwa niewiele się zmieni.
   Calosc TUTAJ

Literackie nowości 2018

Nowe pisarskie oblicza Olgi Tokarczuk i Jerzego Pilcha, reporterskie śledztwa Małgorzaty Szejnert, Justyny Kopińskiej i Cezarego Łazarewicza, biografie Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Komedy czy Jerzego Popiełuszki to tylko kilka przykładów lekturowych nowości, jakie w 2018 roku szykują dla nas wydawcy.
Calosc TUTAJ

O INSPIRACJACH I EKSPOZYCJI STAŁEJ W ŻIH, OPOWIADA JEJ KURATOR PROF. PAWEŁ ŚPIEWAK.
Wystawa stała ,,Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” jest poświęcona twórcom i losom Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Jest ona częścią Programu Oneg Szabat realizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego.
Oprowadzanie po wystawie odbywa się dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku: o godz. 11:00 po angielsku i o godz. 14:00 po polsku.
Filmy oraz tłumaczenia materiałów na wystawę powstały przy wsparciu finansowym Jewish Federations of Canada – UIA w ramach programu Marsz Żywych.

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.