Polityka

Wiadomosci z Izraela

3 lutego 2018 r.


w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej miejscowości Abu Dis, położonej na wschód od Jerozolimy. Kilka godzin wcześniej doszło tam do próby linczu na Izraelczyku. Aresztowano 6 Arabów, którzy brali udział w tych zajściach.
nad ranem izraelskie siły powietrzne zbombardowały dwa posterunki Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


rano izraelscy żołnierze rozpoczęli operację antyterrorystyczną w arabskiej wiosce Burkin, w pobliżu Dżeninu na północy Samarii. Aresztowano Palestyńczyka podejrzanego o współdziałanie podczas ataku i morderstwie rabina Raziela Szewacha z osiedla Havat Gilad w Samarii. Ogółem zatrzymano 9 osób. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Śmiertelnie postrzelony został 1 Arab, który zmarł później w szpitalu.


 amerykański dziennik New York Times napisał, że w ciągu ostatnich dwóch lat Izrael przeprowadził ponad 100 powietrznych nalotów na cele terrorystyczne położone na egipskim Półwyspie Synaj. Wszystkie ataki były przeprowadzane na wyraźną prośbę i w porozumieniu z Egiptem, aby pomóc egipskiej armii w walkach z terrorystami ISIS na północnym Synaju. Według doniesień, izraelskie drony latają nad egipskim terytorium bez żadnych oznaczeń. Czasami wielokrotnie krążyły w kółko, aby stworzyć wrażenie, że opuściły egipską bazę wojskową. Współpraca wojskowa miała rozpocząć się po zamachu terrorystycznym na rosyjski samolot nad Synajem w 2015 r. Rzecznik egipskiej armii, Tamer a-Rifai zaprzeczył doniesieniom New York Timesa. „Egipska armia działa w pojedynkę – we współpracy z cywilną policją – i jest wyłącznie odpowiedzialna za przeprowadzanie operacji wojskowych w określonych regionach północnego Synaju.”


4 lutego 2018 r.

na porannym posiedzeniu rządu zatwierdzono wniosek ministerstwa finansów o zniesieniu ograniczeń dotyczących pracy zagranicznych robotników przy projektach rozbudowy infrastruktury narodowej. Ponadto zatwierdzono specjalny kontyngent 6 tys. pracowników dla zagranicznych firm budowlanych, które już rozpoczęły projekty budowlane w Izraelu. Zatwierdzono także propozycję oficjalnego uznania żydowskiego osiedla Havat Gilad w Samarii. Szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział, że prawdopodobnie w 2018 r. dojdzie do nowego konfliktu w Strefie Gazy. Jako przyczyny wskazał niegospodarność Hamasu w strefie, oraz pogarszające się warunki humanitarne mieszkańców Gazy. Z tego powodu, Hamas prawdopodobnie będzie dążyć do eskalacji z Izraelem, jako sposobu odwrócenia uwagi społeczeństwa od braku dostępu do podstawowych usług. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael nie szuka wojny, „ale zrobimy wszystko, aby bronić się. Mam pełne zaufanie do Sił Obronnych Izraela, które stoją w obliczu wielu wyzwań. Będąc tutaj, jesteśmy głównym elementem blokującym radykalny islam.”


władze poinformowały tysiące nielegalnych imigrantów o zbliżającym się terminie deportacji z Izraela. Akcja deportacji ma w kwietniu objąć około 15-20 tys. nielegalnych imigrantów. Listowne powiadamianie ma na celu poinformowanie imigrantów, że mają 60 dni na skorzystanie z dobrowolnej deportacji z odszkodowaniem. W przeciwnym razie będzie wobec nich zastosowana przymusowa deportacja. Obecnie w Izraelu pozostaje około 38 tys. nielegalnych imigrantów, wraz z dziećmi urodzonymi po przybyciu do Izraela. W pierwszej akcji deportacyjnej, Izrael zobowiązał się pozostawić kobiety z dziećmi, którzy złożyli wnioski o azyl, a jeszcze nie otrzymali oficjalnej odpowiedzi.


 rano Hamas ogłosił stan wysokiej czujności wszystkich swoich sił w Strefie Gazy, ewakuując większość swoich budynków. W Gazie wystawiono dodatkowe posterunki milicji. Działania te są związane z obawami Hamasu przed wybuchem nowej wojny.


 specjalny wysłannik Białego Domu, Jason Greenblatt, potępił organizację terrorystyczną Hamas oraz Iran za wysłanie środków dla Hamasu. „Hamaspowinien polepszać życie tych, którymi rzekomo rządzi, ale zamiast tego decyduje się na zwiększenie przemocy i powoduje nieszczęścia dla mieszkańców Gazy. Wyobraźcie sobie, co ludzie Strefy Gazy mogliby zrobić ze 100 milionami dolarów, które Iran corocznie daje Hamasowi, a Hamas używa ich na broń i tunele, aby atakować Izrael! Iran wydaje rocznie prawie miliard dolarów na sponsorowanie terroryzmu w Libanie, Izraelu i Zachodnim Brzegu. Te krwawe pieniądze tyko zwiększają przemoc i nie pomagają Palestyńczykom. Zepsuty reżim w Teheranie marnuje zasoby irańskiego narodu na militarne przygody w całym regionie, zamiast inwestować w kraju i promować pokój za granicą.”


. wydawana w Londynie arabska gazetaAl-Hayat napisała, że przywódcy Hamasu są na 95% pewni, że Izrael w nadchodzących dniach rozpocznie wojnę w Strefie Gazy. Spodziewają się oni, że Izrael wykorzysta w tym celu wielkie ćwiczenia wojskowe, które wczoraj rozpoczęły się w południowej części kraju.


5 lutego 2018 r.

minister obrony Avigdor Liberman powiedział: „Nie mamy żadnych intencji rozpoczynania operacji wojskowej w Gazie. Sytuacja w Strefie Gazy jest rzeczywiście poważna. Istnieje tam bardzo poważny kryzys gospodarczy, którym trzeba się zająć, ale nie ma kryzysu humanitarnego i taka jest opinia całego ośrodka bezpieczeństwa. Trwa tam konfrontacja pomiędzy Hamasem i Fatah, a my nie będziemy przejmować odpowiedzialności za Strefę. Bez postępu w sprawie uwolnienia zakładników, nie będzie postępu w sprawie odbudowy Gazy. Rehabilitacja Gazy będzie w zamian za demilitaryzację i zakończenie terroru.”


premier Benjamin Netanjahu powiedział, że siły bezpieczeństwa ścigają sprawcę dzisiejszego ataku terrorystycznego przy żydowskim mieście Ariel w Samarii. Zapowiedział, że morderca zostanie schwytany i postawiony przed sądem.


 minister edukacji Naftali Bennett poinformował, że za dwa dni pojedzie do Polski w ramach wysiłków dyplomatycznych Izraela przeciwko niedawno przyjętej przez polski parlament ustawie zakazującej publicznej dyskusji o polskim współudziale w Holokauście. „Jestem zdeterminowany, aby wyjaśnić, że historia jest bezdyskusyjna – Polska była zaangażowana w mordowanie Żydów podczas Holokaustu. Zamierzam powiedzieć prawdę w miejscu, w którym to się stało – i prawda nie jest zależna od tego proponowanego prawa, ani od żadnego innego. Uważam, że możemy zakończyć obecny spór z polskim rządem poprzez dialog, w przeciwieństwie do oświadczeń wydawanych za pośrednictwem mediów. Dlatego zamierzam tam pojechać, aby spotkać się z młodymi studentami w Polsce i z politycznym przywództwem kraju. Przesłanie jest jasne: nie możecie nadpisać przeszłości, ale przyszłość możemy napisać razem.”


 popołudniem palestyński terrorysta zaatakował nożem Izraelczyka stojącego na przystanku autobusowym przy wjeździe do żydowskiego miasta Ariel w zachodniej części Samarii. Ranna ofiara zmarła od ran, a napastnik zbiegł z miejsca ataku. Zabitym jest rabin Itamar Ben Gal, który nauczał w jesziwie w żydowskim osiedlu Har Bracha w Samarii. Pozostawił żonę i czworo dzieci.


 izraelscy żołnierze zablokowali wszystkie drogi w rejonie ataku terrorystycznego przy mieście Ariel w Samarii. Podjęto działania pościgowe napastnika, którego tożsamość została już ustalona. Duże siły wojskowe wkroczyły do arabskiej wioski Kifl Haris, w której prawdopodobnie skrył się morderca.


 polski minister sportu i turystyki Witold Bańka odwołał swój udział w konferencji turystycznej, która miała się jutro rozpocząć w Tel Awiwie. Jako przyczynę podano kryzys w dwustronnych relacjach między krajami.


6 lutego 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu polecił swemu gabinetowi przyjrzeć się propozycji ministra transportu Israela Katza, by zbudować sztuczną wyspę naprzeciwko wybrzeża Gazy, aby umożliwić dostarczenie pomocy z wyspy do samej Strefy Gazy. Jest to kolejna próba szukania sposobu rozwiązania narastającego kryzysu w Strefie Gazy.


ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: „Izrael nadal współpracuje z władzami w Polsce i wyraża izraelskie zastrzeżenia dotyczące polskiej ustawy. Zauważając, że Prezydent Polski skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w celu wyjaśnienia, mamy nadzieję, że w okresie poprzedzającym wydanie wyroku, możliwe będzie uzgodnienie koniecznych do wprowadzenia w ustawie zmian i poprawek. Izrael i Polska mają wspólną odpowiedzialność za zbadanie i zachowanie historii Holocaustu.” Instytut Jad Vashem wydał oświadczenie mówiące, że przyjęte przez Polskę sformułowanie prawne jest błędne i „może prowadzić do wypaczenia historii z powodu ograniczeń, ponieważ prawo zakazuje publicznego wyrażania się odnośnie współpracy części ludności polskiej … w zbrodniach, które miały miejsce na ich własnej ziemi podczas Holocaustu.”


 w nocy izraelscy żołnierze otoczyli dom w arabskiej wiosce Al-Jamun (w pobliżu Dżeninu na północy Samarii), w którym ukrywał się poszukiwany zabójca rabina Raziela Szewacha. Podczas próby aresztowania, terrorysta podjął próbę ucieczki i został zastrzelony. Znaleziono przy nim pistolet maszynowy i torbę z materiałami wybuchowymi. Wyeliminowany terrorysta Ahmad Nasser Jarar, był ostatnim członkiem rozbitej komórki Hamasu, która planowała przeprowadzenie kolejnych ataków terrorystycznych. Dom w którym się ukrywał, wyburzono.


 nad ranem kilkunastu zamaskowanych arabskich napastków wdarło się do jednego z domów żydowskiego osiedla Havat Ma’on w południowej częsci Judei. Pobito Izraelczyka, po czym napastnicy zbiegli. Na miejsce przybyły siły bezpieczeństwa, które rozpoczęły pościg.wieczorem izraelscy żołnierze wkroczyli do miasta Nablus w środkowej Samarii. Otoczono dom ojca terrorysty, który zamordował rabina Itamara Ben Gala. Podczas operacji Palestyńczycy wzniecili zamieszki, wznosząc barykady, paląc opony i obrzucając żołnierzy kamieniami i bombami zapalającymi. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach uczestniczyło około 500 Palestyńczyków. W strciach zginął 1 Arab, a 29 zostało rannych. Aresztowano także 7 Arabów.


 libański prezydent Michel Aoun, premier Saad Hariri i przewodniczący parlamentu Nabih Berri zobowiązali się, że uniemożliwią Izraelowi wybudowanie bariery na granicy między oboma krajami, gdyż widzą w nim bezpośrednie zagrożenie dla stabilności regionu przygranicznego i podważenie suwerenności ich kraju. „Przeanalizowaliśmy dane dotyczące implikacji zagrożeń ze strony Izraela i spostrzegamy je jako wyraźne naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1701 i bezpośrednie zagrożenie dla stabilności w obszarze przygranicznym … We współpracy z siłami UNIFILbędziemy kontynuować wysiłki na wszystkich poziomach, aby uniemożliwić Izraelowi zbudowanie betonowego ogrodzenia na terytorium Libanu.” Wskazali przy tym, że według nich izraelskie ogrodzenie naruszy terytorialną suwerenność Libanu, i to pomimo, że Izrael podkreśla, że całe ogrodzenie będzie znajdować się na izraelskim terytorium.


 polski prezydent Andrzej Duda powiedział, że podpisze kontrowersyjną ustawę ograniczającą retorykę o okrucieństwach popełnionych w Polsce w czasie II wojny światowej, ale dodał, że przekaże ją do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny.


7 lutego 2018 r.

w Knesecie odbyła się debata dotycząca właściwej reakcji Izraela na przyjętą przez Polskę ustawę zakazującą publicznej dyskusji o współudziale Polaków w Holokauście.


minister edukacji Naftali Bennett obwinił palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa za rosnący problem humanitarny w Strefie Gazy. „Mahmud Abbas podjął decyzję o głodzeniu narodu palestyńskiego. Nie przeszkadzamy w wwożeniu towarów, ale cztery miesiace temu Abbas zdecydował, aby zamknąć kran. O głodzi swój naród, a nie my. Nie możemy się poddać. Jeśli zaczniemy finansować Strefę Gazy, ona wybuchnie na nas.”


 rano palestyński terrorysta zaatakował strażnika przy wjeździe do żydowskiego osiedla Karmei Tzur w Judei. Strażnik został ranny, a drugi z ochroniarzy zastrzelił napastnika.


 rano izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Halhul w Judei. Otoczono i przeszukano dom, z którego pochodził terrorysta, który przeprowadził dzisiejszy atak przy żydowskim osiedlu Karmei Tzur. Podczas tych działań, Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano 1 Araba.


 rano Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy grobowcu Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Palono opony i obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano 4 Arabów.


palestyński terrorysta usiłował przed południem wnieść improwizowany ładunek wybuchowy na teren sądu wojskowego przy Kafr Salaam w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali napastnika, a saperzy zneutralizowali bombę.


 syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie samoloty zbombardowały wojskowy ośrodek badawczy w Jamaraja, położonym na północny zachód od Damaszku. Izrael nie skomentował tych doniesień.


8 lutego 2018 r.


po południem syryjski pocisk moździerzowy spadł przy szkole w kibucu Natur na Wzgórzach Golan. Nie odnotowano żadnych szkód. Eksperci wojskowi powiedzieli, że był to przypadkowy ostrzał, będący wynikiem starć między siłami rządowymi a rebeliantami syryjskimi.


grupa kilkudziesięciu ocalonych z Holokaustu Żydów, demonstrowało przed polską ambasadą w Tel Awiwie, protestując przeciwko przyjętemu nowemu prawu w Polsce. Ocaleni mieli tablice z napisami: „Żadne prawo nie może wymazać historii”, „Polacy, pamiętamy, co zrobiliście” i”Nadal mam koszmary z powodu tego, co zrobili Polacy”.


po południem Palestyńczyk usiłował przejść z ukrytym nożem przez punkt kontrolny przy arabskiej wiosce Al-Fawwar w południowej Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali Araba.


8 lutego 2018 r. amerykański inwestor miliarder Stephen Schwarzman, doradca ekonomiczny prezydenta Donalda Trumpa, przekazał 10 mln $ Bibliotece Narodowej Izraela. Nowy kampus Biblioteki Narodowej Izraela jest w trakcie budowy w sąsiedztwie budynku Knesetu. W kompleksie powstanieCentrum Edukacyjne Stephena A. Schwarzmana.


 

Efraim

 

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.