Polityka

SWIĄTECZNIE – NOS MICHAŁA ANIOŁA, A BOGACTWO GOSPODARCZE 2018

Napisala i przyslala Olga Degani

 

SWIĄTECZNIE – NOS MICHAŁA ANIOŁA, A BOGACTWO GOSPODARCZE 2018 : CZY IZRAEL ZMIENIŁ PREFIKS ? coroczny przegląd gospodarki Izraela, autorstwa dr G. Bechora, oparty na danych The Economist.

Przyszło jak zawsze, co roku: jaki jest Produkt (PKB) na głowę, o ile się podniósł i jak stoimy wobec różnych państw europejskich? Wszystkie dane zaskakują. Jak wygląda sytuacja w naszej ponurej okolicy, co stało się z państwami eksportującymi naftę, i jaki wyznaczamy następny cel? 

Świątecznie – nos Michała Anioła, a bogactwo gospodarcze 2018 : czy Izrael zmienił prefiks ?
 
W 1502 roku we Florencji  na zapleczach kościoła Santa Marija del Fiora pozostawiono ogromny kamień marmurowy. Kiedyś to był wspaniały kawał marmuru, ale niedoświadczony rzeźbiarz wyborował w nim głęboką dziurę tam, gdzie planował rzeźbić nogi i zniszczył cały kamień.
.
Burmistrz Florencji, Piedro Soderini, próbował uratować drogi marmur, zaproponował Leonardowi Da Vinci aby nad nim pracował, potem także innym, ale wszyscy twierdzili, że kamień jest całkowicie zniszczony i burmistrz się poddał. Marmur pozostał w mrocznych zakamarkach kościoła, pokrywając się kurzem.
.
Trwało to, aż przyjaciele wielkiego rzeźbiarza Michała Anioła powiadomili go o tym marmurze i przywołali z Rzymu, gdzie przebywał. Tylko on może coś zrobić z kawałem zniszczonego marmuru, który wciąż był tworzywem wielkiej jakości. Michał Anioł przyjechał do Florencji, zbadał marmmur i postanowił w nim rzeźbić, mimo uszkodzenia.
 
Zamierzał wyrzeźbić ogromną rzeźbę Dawida z procą, burmistrz sądził, że nie da rady, ale nie miał wyboru i zgodził się.
.
Po kilku tygodniach, gdy Michał Anioł skończył rzeźbę, Soderini przyszedł do studia, powiedział że rzeźba jest wspaniała, ale nos za długi.
.
Michał Anioł widział że Soderini nie ma odpowiedniej perspektywy, bo  stoi przy nogach rzeźby,  ale nie sprzeczał się, nie przekonywał, nic nie tłumaczył.
.
W milczeniu wszedł na rusztowanie, poprosił burmistrza aby się dołączył, Soderini stał na niższym podeście rusztowania, dokladnie pod Michałem Aniołem.
.
Rzeźbiarz wziął dłuto i trochę kurzu, który tam był wszędzie, zaczął delikatnie uderzać dłutem posypując kurz, który spadał powoli na burmistrza. W rzeczywistości nic nie zrobił co by zmieniło nos, ale wyglądało, że nad nim pracuje.
.

Po długich chwilach tego przedstawienia zapytał burmistrza: „jak teraz to wygląda?” „dużo lepiej – odpowiedział Soderini – ożywiłeś go”.Michał Anioł wiedział, że jeśli będzie przekonywać burmistrza, to go tylko zdenerwuje i nie dostanie zamówień na nowe prace. Więc tylko zmienił punkt widzenia Soderiniego. Czyn, bez słów.

Zwycięstwo w dyskusji jest droższe, trwa dłużej i wzbudza większy sprzeciw. Tyle lat „wyjaśnialiśmy”, a ten artykuł wam wytłumaczy, że nie trzeba wyjaśniać, należy działać. Nasza pozycja jest tak silna, że otworzyły się przed nami całe światy. „Weź i daj” drogą propozycji, namawianiem, czy naciskami. Z Produktem Globalnym prawie 400 miliardów dolarów, jedno z najmocniejszych oszacowań, można doprowadzić innych do zgody drogą czynów, bez zbędnych słów.
 
Jak proca w ręku Dawida, gospodarka staje się naszą gospodarczą i dyplomatyczną dźwignią. Używajcie tej dźwigni.
1. Już 11 lat analizujemy coroczny raport działu gospodarczego magazynu amerykańskigo „The Ekonomist”, który właśnie opublikowano, odnośnie roku 2018.  Rok po roku, aż do 2006, możecie przeglądać, poczynając od zeszłego roku. Produkt na Głowę (PKB per Capita) jest akcyjną wartością państw, miernikiem w przeciągu lat aby wiedzieć, którego państwa wartość rośnie a którego spada.
I oto, w tym roku, dramat: po raz pierwszy w historii doszliśmy do zdumiewającego produktu na głowę, z mocnym i wyraźnym prefixem 4: 44019 produktu na głowę, wobec 38127 w zeszłym roku, jest to wyraźny wzrost. Także w produkcie względem siły nabywczej (PSN)  doszliśmy do nowego prefiksu 41020 dolarów ( wszystkie dane w tym artykule są w dolarach). Gdyby nie szybki wzrost ilości mieszkańców ( w 2018 roku dojdzie ich ilość do 8.8 milionów, a w następnym roku będzie 9 milionów mieszkańców), produkt na głowę byłby jeszcze wyższy. Gdy zaczynaliśmy przeglądać analizy ekskluzywnego dziennika The Ekonomist, (który tworzy scenariusze, nie tylko je analizuje, bo miliony inwestorów czyta te dane i według nich inwestują) staliśmy na 17 400, a postęp był powolny. Dopiero w ostatnich latach widzimy szybki skok, oparty na wzroście gospodarczym 4.4 % w roku 2018:  nowe technologie, eksport militarny, prędko wzrastająca turystyka, wzrastająca produkcja przemysłowa, rolnictwo i, oczywiście, gaz którego wydobycie już zaczynamy odczuwać. Gdy pole Lewiatana zacznie działać, już za dwa lata, roczny wzrost dojdzie do 5 %. Już teraz rozkwit w tym roku jest ogromny: wobec Brytanii (1.1 %), Singapuru (2% ), Kanada /2), USA (2.2%), Francja (1.7%), i Niemcy (1.8 %). przewyższyliśmy też rozkwit tych państw, które uprzednio miały wysoki wzrost: Turcji (4.1%), Irlandii (3%), Norwegii (1.8 %), czy Japonii (1%).
Tych wspaniałych osiągnięć naszej gospodarki już nie można ignorować.
Wszystkie wykresy w tym artykule wykreśliliśmy sami, na podstawie nowych danych z The Economist. Gdy patrzymy na niebieską krzywą, ukazującą osiągnięcia Izraela, widzimy że wciąż idzie w górę, prócz czterokrotnego niewielkiego spadku. Pierwszy spadek, w roku 2003, był na tle „drugiego” powstania arabskiego, tu widzimy, że mimo całej dramatyzacji w prasie, że niby to powstanie zagrażało naszemu istnieniu, spadek był niewielki i nie odczuliśmy go zbyt mocno. Drugi spadek był w roku 2010, był on rezultatem kryzysu światowego. W porównaniu z innymi krajami był to niewielki spadek i prędko wyszliśmy z niego, natomiast większość krajów do dzisiaj nie wychodzi z tego kryzysu.
Trzeci spadek krzywej Izraela był rezultatem „protestu społecznego”, bo spowodował ucieczkę inwestorów, którzy nie lubią braku stabilności. Czwarty spadek był w okresie „Ochronnego Brzegu”  w czasie tej wojny z Gazą, która ciągnęła się przez całe 50 dni, bo nasz premier obawiał się konfrontacji z wrogim nam rządem Obamy, w czasie ataku.
 
Obecnie, uwolnieni od kajdanów niby-socjalistów, i w stabilnym bezpieczeństwie kraju, wzrost gospodarki jest widoczny, ale nigdy nie jest zapewniony, bo gdy jeden z powyższych czynników się zmieni, rezultat może być bolesny.
 
.
Talag Israel Brytania Francja
niebieskie Izrael
czarne Niemcy
czerwone Brytania
zielone Francja
brązowe Japonia
2. Jak corocznie, lubimy porównywać się z przodującymi krajami w Europie.Także w tym roku utrzymaliśmy przewagę nad Brytanią i Francją, nawet przewaga wzrosła. Krzywa Izraela poszła w górę, te dwa państwa pozostały w tyle. Brytania w dalszym ciągu drepta i spada, jej produkt na głowę wynosi 38175, gdy w szczycie, w roku 2008, doszedł do 46740 . Czyli od czasu kryzysu światowego Brytania nie podniosła się. Nasz produkt na głowę przewyższa brytyjski o 6000 dolarów i francuski o 3500 dolarów i różnica wciąż rośnie. Francja rośnie powoli, a Izrael leci w górę, więc także różnica z Francją rośnie. Francja nigdy nie miała tak wysokiego produktu na głowę jak my obecnie. Francja jest pełna uchodźców, 15 % jej mieszkańców to muzułmanie (art. po hebrajsku), z których spora część nie płaci podatków. Co może podźwignąć te dwa państwa? nie wiadomo.  
Niemcy na razie wyprzedzają Izrael, ale Izrael przybliża się, bo jeśli rok temu różnica wynosiła 4000 dolarów, dzisiaj różnica jest 3000 dolarów. W kulejącym tempie wzrostu niemieckiego, w porównaniu do izrelskiego, także „wielkie” Niemcy prześcigniemy. Zrozumcie, dopiero przed dekadą te trzy państwa miały podwójny, a nawet wyższy produkt na głowę, w porównaniu z naszym.
Największym problemem Niemców jest zmniejszanie się ich ilości i bardzo ujemna dzietność. Nawet przyjęcie kilku milionów uchodźców muzułmańskich pomiędzy 2013 a 2017 nie wpłynęło wyraźnie na rezultat, bo jednocześnie ilość miejscowej ludności gwałtownie spadła. W roku 2003 ludność w Niemczech wynosiła 82 miliony, w 2017 tylko 82.8 milionów, pomimo milionów nowych uchodźców. Z takim spadkiem dzietności nadejdzie spadek rozkwitu, bo nie ma rąk do pracy, ponadto państwo traci solidarność, następuje rozdział spowodowany szalonymi falami imigracyjnymi, przyjętymi przez Merkel.
3. Ciekawa jest analiza wyników Izraela w porównaniu z innymi państwami Europy, które mają wyższy produkt na głowę, na przykład Belgia, Holandia, Finlandia i Austria. Nareszcie już mamy więcej Izraelczyków niż jest Austriaków, bo ta niemiecka choroba zaatakowała też sąsiednią Austrię. W produkcie na głowę Austria jeszcze wciąż przoduje, ale oscyluje wokół tej samej liczby już od kilku lat: wynik 49 900 był już w roku 2012, od tego czasu spadek i dreptanie w miejscu, dzisiaj 49723. Także Belgia drepta w miejscu i dzięki temu prawie doszliśmy do jej poziomu, 45063, ale Belgia już miała w roku 2012 wynik 48890 produktu na  głowę. Pomimo wysokiego procentu ludności muzułmańskiej, także w Belgii dzietność jest ujemna, ilość rdzennych Belgów wciąż się zmniejsza. W 2006 roku było 10 milionów Belgów, dzisiaj jest 11.5 dzięki ludności muzułmańskiej w Belgii, zmieniającej skład demograficzny. Także Holandia drepta w miejscu. W tym roku produkt na głowę wynosił 50736 już blisko izraelskiego, porównajmy do 2012 roku, wówczas wynosił 50960 Produktu na Głowę.
Niższa dzietność wpływa na wzrost Produktu na Głowę. Ludność Holandii w 2005 roku wynosiła 16.4 miliony, dzisiaj 17.2. W Finlandii Produkt na głowę wynosi 48875, ale w roku 2009 wynosił już do 50 540. Ludność Finlandii w ogóle nie wzrasta, stoi na 5.5 milionach już od dziesięciu lat. Możliwe, że przekroczymy Belgię, już w przyszłym roku.
.
Talag Belgia Holand Austria Finlandia
niebieskie Izrael
żółte Belgia
czerwone Holandia
zielone Austria
brązowe Finlandia
4. Fascynujące jest porównanie tempa wzrostu gospodarczego izraelskiego i amerykańskiego. Trump wciąż twierdzi że doprowadzi Amerykę do 5 % wzrostu, ale jeszcze do tego nie doszło pomimo, że produkt na głowę przekroczył po raz pierwszy prefiks cześciocyfrowy, wynosi 61454. Obama skończył kadencję z produktem 59391 na głowę. Na poniższym wykresie porównujemy procent wzrostu amerykańskiego (krzywa czerwona) z Izraelem w przeciągu lat  (krzywa niebieska), przez prawie wszystkie lata tempo wzrostu gospodarczego Izraela przewyższało tempo wzrostu amerykańskiego. Tempo wzrostu amerykańskiego jest przewidziane na 2.2 procent a Izraela dokładnie na dwa razy tyle.
.
Tamag Israel USA
.

5. Japonia to ciągnąca się tragedia braku wzrostu gospodarczego, bardzo ujemnej dzietności i ciągłej stagnacji, pomimo wszelkich wysiłków premiera Abe. Państwo które kiedyś miało wzrost najwyższy na świecie, drepcze w miejscu już conajmniej dwie dekady, i gdy w 2002 roku ilość ludzi wynosiła 127 milionów, dzisiaj jest 127.2 miliony. Czyli przez dwadzieścia lat bez zmian. Wówczas, w roku 2002 produkt na głowę wynosił 31900, a dzisiaj 39806, w międzyczasie, w 2012 roku Produkt doszedł do 50830, od wówczas widzimy spadek i dreptanie w miejscu. To państwo zacznie teraz ogromne inwestycje militarne, po zmianie pacyfistycznej konstytucji z powodu zagrożeń z Chin i północnej Korei, i tutaj Japonia może korzystać z ogromnej pomocy od Izraela.Brakuje Japonii (art. po hebrajsku) to, co Izrael ma w wielkich ilościach – rozmachu i modernizacji.

6. Spójrzmy na kraje godne pożałowania w basenie śródziemnomorskim, wyniki są niedobre. Nieszęsna Grecja kontynuuje grecką tragedię, nie wzrasta, z 18736 w tym roku, a w zeszłym roku było 18063. Do szczytu doszła w 2010 roku z 33860 wzrostu i od wówczas spadek aż do połowy produktu na głowę. I pomyśleć, że kiedyś także Grecja miała podwójny wzrost w porównaniu z naszym. Grecja nie ma na czym się oprzeć, prócz turystyki. Dlatego konieczność wprowadzenia nowych technologii jest kwestią jej istnienia. Czy Grecy to zrozumieją i bardziej się do nas przybliżą? Jest to ich sprawa pierwszej ważności. Ale z greckim honorem staczają się w czarną otchłań.
Hiszpania, której rozkwit tak wychwalano w politically correct˛prasie, owszem wzrasta, utykając po drodze. Do tego w ostatnich miesiącach wybuchł problem niezawisłej Katalonii, co znów obetnie im wzrost, będący dziełem Katalonii, obecnie Madryd odnosi się do nich prawie jak do obszaru pod okupacją. Produkt Hiszpanii wynosi w tym roku 30688, ale w 2009 roku to państwo produkowało już 34540 produktu na głowę. Hiszpania nigdy nie zbliżyła się do frefiksu 4.
Na koniec Włochy, wciąż siedzą nad swą wspaniałą przeszłoścą, (art. po polsku) nad swoim „Dawidem”. Pomimo że udało im się w tym roku powrócić do 34074 wobec 30616 w zeszłym roku, ale w 2009 roku mieli już wzrost 40150, najwyższy w ich historii. Z milionami uchodźców, którzy tylko są ciężarem dla gospodarki, i w braku dźwigni wzrostowych, Włochy będą krwawiły także w następnych latach; Włochy też mają powód do zbliżenia się do nas.
niebieskie Izrael
czarne Włochy
żółte Hiszpania
brązowe Grecja
     .
Talag Israel Italia Hiszpania
.
Namaścili go, kapłan Cadok i prorok Natan, na króla Izraela.
Dęliście w trąby i wołaliście: Niech żyje król Salomon.
Cały naród powtarzał za Wami i grał na fletach, szczęśliwi tak 
wielkim szczęściem, że aż ziemia drżała od tych hałasów.
 

Królowie Izraela: angielski hymn koronacyjny bierze natchnienie z koronacji naszego króla Salomona, namaszczonego przez kapłana Cadoka i proroka Natana. (w video, z melodią wielkiego Georga Friedricha Hendla – 1685 – 1759), dzieci w królestwie brytyjskim uczą się na pamięć imion ich królów, wy też rozpoznajecie ich na tym video.A pierwowzór? Wszyscy znają trójkę pierwszych królów: Saul, Dawid (panował w latach 1004 – 965 pne) i Salomon (965 – 928). Ale kto panował po nich? Niewielu zna nasze tradycje, historię i powiązania z każdą grudką ziemi w naszym kraju. Królestwo skończyło się i nie powróci, ale historia jest wspaniała:

Po panowaniu króla Salomona znów państwo podzieliło się na dwie części:
 

Królowie królestwa Yehudy: Roboam , Abiasz , Asa , Jozafat , Joram , OchozjaszAtaliaJoasz , Amazjasz , AzariaszJotam , AchazEzechiasz , Manasses , AmonJozjaszJoachaz , Jojakim , Jojakin , Sedecjasz .

Królowie krolestwa Izraela: Jeroboam I , Nadab , Basza , Ela , Zimri , Omri  ,Achab , OchozjaszJoram , JehuJoachaz , JoaszJeroboam II , Zachariasz , Szallum , Menachem ,  Pekachiasz , Pekach , Ozeasz .Królowie ostatniego królestwa, Machabeusze: Yehuda Aristobul I , Aleksander Janai, Shlomsyjon Aleksandra (królowa), Aristobul II, Antigonus II, i Herod (4 do 37 ne, nie z Machabeuszy)

 ” – jak teraz to wygląda? „
 ” – dużo lepiej, ożywiłeś go”.

7. Powróćmy do naszej ponurej okolicy, do naszych biednych i zdesperowanych sąsiadów. W dalszym ciągu wyniki są złe:Wzrost w Egipcie, zbliżającym się do 100 milionów ludności, wciąż spada i wynosi 2519 na głowę, siedemnastą część tego co w Izraelu. W 2002 wynosił czternastą część, Egipt powrócił do końca okresu Mubaraka, gdy Wzrost wynosił 2500 dolarów. Od wówczas zaczyna się dreptanie w miejscu i spadek. Jedynym źródłem dochodów Egiptu jest turystyka i też upada, a gaz obecnie znaleziony, może wystarczy zaledwie na jego własne potrzeby. Egipt nie ma wody, bo Nil ma jej coraz mniej, a po wybudowaniu za kilka miesięcy tamy „Odrodzenie” i jej uruchomieniu przez Etiopię, Egipt stanie przed problemem posuchy. Sisi działa na bieżąco, i bardzo miernie, jest on słabym przywódcą. To państwo stoi na progu ogromnej katastrofy, i powróci do prefiksu 1 wzrostu produktu na głowę.
Spada także produkt na głowę w Jordanii, w zeszłym roku wynosił  4648, a w tym roku 4135 i niedługo spadnie do prefiksu 3. Jordania nie jest w stanie nakarmić tych dziesięciu milionów ludzi, bez pomocy Zachodu.Jak podnieśli się do 10 milionów? Wygląda na to że setki tysięcy Syryjczyków żenią się albo w inny sposób włączają się w społeczeństwo jordańskie, to samo dzieje się w Libanie. Dodanie półtora miliona Palestyńczyków z Zachodniego Wybrzeża nic im nie zmieni i to powinno być jasne każdemu, wszystko jedno czy Palestyńczycy przejdą tam dzięki bodźcom,  ani czy będą brać udział w wyborach do parlamentu jordańskiego. Jordania, przypomnijmy sobie, była kiedyś częścią Izraela i podział arabsko- żydowski urzeczywistniono w momencie powstania Jordanii.
Libanowi udał się mały wzrost, aż nadszedł przełom za czasów Saada Elhariri i zniszczył gospodarkę. Wszystkim mieszkańcom Zatoki Perskiej (z wyjątkiem Kataru) nakazano opuścić państwo, a byli to inicjatorzy inwestycji w nieruchomościach i finansach. Bez nich nie będzie rozkwitu gospodarczego i zobaczymy tego rezultaty w przyszłym roku.
W tym roku produkt globalny na głowę w Libanie wynosi 9323, ale już miał 11130 w 2013 roku. W Libanie utkwiło co najmniej 1.5 miliona uchodźców z Syrii, którzy nie mają powrotu, bo Bashar jest dla nich niebezpieczny. Liban jest na progu przepaści politycznej, etnicznej i gospodarczej.
8. Na koniec – Iranwciąż biedny, pomimo zniesienia sankcji w rezultacie umowy jądrowej, i pomimo 100 miliardów dolarów, które Obama im odmroził. W tym roku wzrost Iranu wynosi 5879 spadł w porównaniu z zeszłym rokiem, 6144. Przy cenie nafty 55 dolarów, gospodarka nie podnosi się i rośnie w Iranie przygnębienie. Im większe oczekiwanie, tym rozczarowanie jest silniejsze. Z tymi danymi trudno sobie wyobrazić jak Iran podoła wydatkom na intrygowanie w Syrii, Libanie, Iraku, Syrii i u nas.
Jeśli Trump unieważni tę umowę z Iranem, wstrzyma się rozwój gospodarczy Iranu, bo przerwie się wiele transakcji na miliardy dolarów, i obecnie wiele zależy od Trumpa osoboście.
 
Turcja? drepta w mniejscu z wynikiem 10745 na głowę, ale miała już 11840 w roku 2011.
 
9. Trochę o gospodarkach naftowych, wszystkie spadły pomimo, że ceny nafty wzrosły w tym roku do 55 dolarów, ale to wciąż daleko od 100 i 130 lat sprzed kilku lat. Ceny nie wrócą do tego poziomu, bo energii nie brakuje na świecie, państwa przechodzą, jak Chiny, na zieloną energię, USA staje się eksporterem w ogromnym zakresie, z łupkami naftowymi i olejem. Najmocniejsze są dane z Wenezueli, kiedyś bogatego państwa. Dopiero co w zeszłym roku doszła do 24643 Produktu na głowę, a w ciągu jednego roku skurczyła się do 7403. Dwie trzecie obcięte. Ta narodowa tragedia trwa dalej (art. po hebrajsku). Swirnięte państwo socjalistyczne (art. po hebrajsku), ze zwariowanym prezydentem i ceny nafty lecą w dół.
Norwegia, kiedyś potęga z 107280 dolarów produktu na głowę (2015) obcięty w tym roku do połowy –  79848, w związku ze spadkiem cen energii.Także Kanada cierpi, pod przywództwem fotogenicznego premiera, który uśmiechając się wprowadza ogromne ilości uchodźców do kraju i doprowadził do Produktu na Głowę w wysokości 46340 w porównaniu do 53160 w roku 2013, gdy krajem władali konserwatyści.
Irak nie wznosi się i Produkt na Głowę wynosi 4796, nie do uwierzenia wobec państwa, które mogłoby być bardzo bogate, więc na co idą pieniądze z nafty? na korupcję rządzących szyitów, na opłacanie religijnych milicji, na opłacanie wojen cywilnych w Iraku. Państwo zdesperowane. Libia, jeszcze jedno rozdzielone państwo-zombie, z 7500 na głowę. A Rosja, utknęła w miejscu z 10719 wobec 15610 w roku 2014, wówczas ceny nafty jeszcze były wysokie. Rosja wróciła do roku 2010. Jaką przyszłość im szykuje Putin? On już bardzo chce zakończyć umową swoje zaangażowanie w Syrii, bo za drogo go to kosztuje. Jeśli Trump przywróci sankcje, Iran nie będzie w stanie finansować rosyjskiej przygody w Syrii, poprzez kupowanie rosyjskiej amunicji. Wielu Zydów z Rosji opuszcza ją przyjeżdzając do Izraela. Oni już wiedzą kto startuje w przyszłość, a kto cofa się w czasie. 
.
Nos Michała Aniloła
Z niczego zrobić coś genialnego (ex nihilo), z uszkodzonego marmuru wydobyć Dawida? Dokładnie to zrobił Izrael, przed wiekiem uzyskaliśmy duży płat niczego, suchą pustynię, pękającą łysą górę skalistą – spójrzcie co stworzyliśmy od wówczas i wciąż się wzmacniamy.
Ten cud wciąż trwa, znów następny wysiłek i znowu geniusz.
 
10. Cóż, można powiedzieć, Irael doszedł do doskonałych wyników, cały świat może nam zazdrościć. Jak przezwyciężymy zazdrość? W ostatnim magazynie The Economist, po przygnębiającym  opisie Bliskiego Wschodu, opublikowany jest świąteczny artykuł (art. po angielsku) premiera Beniamina Netanyahu, przedstawiający ten cud izraelski, państwo innowacji, innivation nation nazwany grą słów i zaprasza wszystkich, także Arabów, do zawierania z nami transakcji. Zarobić na dobrym losie Izraela. Dynamika gospodarcza, tłumaczy Premier, prócz zysków, pomaga w nawiązywaniu stosunków, z Izraelem w centrum. Ten artykuł przeczytają miliony inwestorów na całym świecie, dzięki temu odcięliśmy się od gnębiącego otoczenia.
Nowoczesny Dawid, mały wobec wielkich, z procą w ręku, zwycięża.
Ten artykuł premiera Netanyahu zrobi to samo co zrobił Michał Anioł. Propozycją działania, nie gadania, ustala na przyszłe pokolenia „państwo innowacji”. To siła symbolu, flagi, legendy, monumentu i wszyscy to rozumieją. „Izrael przezwyciężył mnóstwo przeszkód. Siła nowatorska daje obecnie nadzieję każdemu narodowi pod słońcem” pieczętuje przemówienie nasz premier.
 
Izrael wzrasta i otwiera bramy współpracy wszystkim, w hiteck, w rolnictwie, w przemyśle militarnym, w start up-ie, w genialności. Kiedyś Zydzi wzbogacali państwo kosztem własnego życia, obecnie wzbogacają siebie (art. po hebrajsku).
 
Co jest naszym następnym celem? prefiks 5 –  nie będzie to trudne w świetle tempa naszego wzrostu w najbliższych latach. Izrael staje się jednym z najbogatszych państw na świecie i dalej będzie rosnąć. Ważne, aby wykorzystać ten moment i sprowadzić jeszcze pół miliona zdolnych Zydów, którzy poprą, wzmogą ten nasz rozkwit, aż ziemia zadrży pod ich głosem. Alija zawsze była dla nas progiem do zrywu, nie ma czego się obawiać (art. po hebrajsku). Rok 2017 skończy sie z ponad 30 000 mądrymi  nowymi olim, którzy już wiedzą gdzie szukać przyszłości.
W poprzednich latach nawoływałem czytelników do zwiększenia wysiłku, aby dojść do prefiksu 4. Wysiłek udał się i całe państwo Wam za to dziękuje. Jak dopniemy prefixu 5?  Każdy kto czyta ten artykuł niech pomyśli jakie przedsiębiorstwo może otworzyć w tym roku, choćby małe. Dlaczegoby nie powiększyć dochodów rodzinie robiąc coś, co lubimy? Dzisiaj, z tanią reklamą kilkudziesięciu szekli na miesiąc w Google i w Face Booku, można dotrzeć do dużej ilości ludzi w Izraelu i za granicą. Można tworzyć i sprzedawać każdy i każda w swojej dziedzinie, w swoim hobby i w wolnym czasie. Tak rozwiniemy inicjatywę rodzinna czy indywidualną, dochód wzrośnie i wraz z nim gospodarka i nasze siły narodowe.
 
Proszę, zapamiętajcie czego nas uczył Michał Anioł i przyswojcie to sobie. 
 
26.12.2017
dr G. Bechor
Dr Guy Bechor, heads the Middle East Division at the Lauder School of the Government. He has written several books and academic articles on Arab civil law and the politics and history of the Arab Middle East. Dr. Bechor has served as a lecturer and consultant to the IDF, Israel Police and Israeli Ministry of Foreign Affairs. He helped establish the Arabic website of the Yedioth Aharonot daily newspaper and has been an Arab affairs commentator for leading newspapers and TV stations like CNN, Al-Jazeera and the BBC. Dr. Bechor is a member of the Israeli Bar Association and the Israeli Press Council.
 Wszystkie tlumczenia Olgi na blogu

TUTAJ

Kategorie: Polityka

3 odpowiedzi »

  1. Wiele można nauczyć się porównująć Izrael z Republikę Wenecką ( 697-1799). Niewiarygodnie bogata republika mieszczańska która wyrosła na małych wyspach nadbrzeżnych i przetrwała prawie 1100 lat dzięki rozwiniętym handlowi i silnej flocie. Większość swojego istnienia RW była liderem europejskim w handlu, gospodarce i skutecznej administracji politycznej. Mimo wątłego zaplecza terytorialnego, Wenecja przetrzymała ponad 500 lat konfliktu z Turcją, z czego większość czasu z imperium osmańskim i nie została przez Turcję podbita.

  2. Tak, to doskonale wiadomosci dla nas. Mozemy byc dzis dumni z osiagniec. Kiedys sluzylismy obcym wladcom ( np. Finansujac ich wojny, zbierajac podatki, leczac ich rodziny czy robiac jakies odkrycia ) a dzis wieksze firmy np. Z branzy informatyczej maja swoje przedstawicielstwa w Izraelu i tutaj sie cos odkrywa..

  3. Doskonaly artykul, dziekuje i rozesle dalej.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.