Polityka

Wiadomosci z Izraela

11 marca 2018 r.


rano w całym kraju rozpoczęły się szeroko zakrojone ćwiczenia wojskowe mające na celu podniesienie poziomu gotowości ludności cywilnej na wypadek różnych sytuacji awaryjnych i wojennych. Ćwiczenia są połączone z przebiegającymi równolegle izraelsko-amerykańskimi ćwiczeniami wojskowymi Juniper Cobra 2018. Celem prowadzonych ćwiczeń jest sprawdzenie gotowości wszystkich systemów służb ratowniczych, ich współdziałanie z policją i siłami wojskowymi, lokalnymi władzami, szkołami, organizacjami publicznymi i prywatnymi, oraz ich współpracę ze wszystkimi szczeblami dowództwa wojskowego i wszystkimi bazami wojskowymi znajdującymi się w rejonie prowadzonych ćwiczeń. Równocześnie przeprowadzane są liczne szkolenia pracowników szkół, przedszkoli, urzędów państwowych i instytucji publicznych, aby byli gotowi przeprowadzić ewakuację personelu w sytuacji zagrożenia. Wśród ćwiczonych scenariuszy znajduje się masowy atak rakietowy. Na północy kraju odbywa się wspólne szkolenie policji i lokalnych koordynatorów bezpieczeństwa, aby umieli współpracować z siłami lądowymi armii i helikopterami bojowymi w sytuacji infiltracji przez granicę grup terrorystów i masowych strat w ludności cywilnej. Ćwiczono między innymi ewakuację rannych przy pomocy helikopterów.


na porannym posiedzeniu rządu zatwierdzono plan ministerstwa obrony, który dotyczy wzmocnienia sił lądowych Sił Obronnych Izraela. Jednym z głównych elementów planu, jest zakup transportów opancerzonych Eitan, które mają stopniowo zastąpić wysłużone transportery M113. W ocenie ekspertów, Eitan jest jednym z najbardziej zaawansowanych i najlepiej chronionych pojazdów opancerzonych na świecie. Zatwierdzono także plan zakupu nowych zestawów artyleryjskich, który ma być zrealizowany w ciągu następnej dekady. Ministerstwo finansów poinformowało, że zostanie sprzedane państwowe przedsiębiorstwo IMI Systems, które produkuje słynne pistolety maszynowe Uzi oraz karabiny szturmowe Galil. Nabywcą będzie koncern Elbit Systems. Wartość kontraktu wyniesie 1,8 mld szekli. Elbitprzeniesie produkcję z centralnej części kraju na Negew, co wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy tego rejonu kraju.


 premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: „Trzy największe zagrożenia stojące przed Izraelem to: Iran, Iran i Iran. Iran próbuje zbudować imperium. Agresywne imperium. Przywódcy Iranu próbują podbić resztę Bliskiego Wschodu, mając ostatecznie na celu dominację nad światem. Ostatecznie chcieliby zbudować wspaniałe państwo … ale chcą także rozwinąć broń nuklearną. I myślę, że to musi zostać powstrzymane. I tak samo widzi to prezydent Trump. Dokonał on poważnej zmiany w polityce amerykańskiej, dążąc do powstrzymania Iranu przed zdobyciem broni jądrowej. Czy możecie sobie wyobrazić radykalny reżim islamski z bronią masowego rażenia, sponsorujący grupy terrorystyczne? Iran z bronią jądrową byłby prawdopodobnym niebezpieczeństwem nie tylko dla Izraela, ale dla Ameryki, i dla całego świata. A przy okazji, czy wiecie, kto się ze mną zgadza? Prawie wszyscy na Bliskim Wschodzie. Prawie wszystkie rządy arabskie. Jest to duża zmiana. Sądzę więc, że jest to największe wyzwanie, jakie mamy. Po zawarciu porozumienia nuklearnego, wszyscy mówili, że Iran, po zakończeniu sankcji, będzie bardziej umiarkowanym i bardziej pokojowym krajem. Zdarzyło się dokładnie odwrotnie. Korzystają ze zwolnień z sankcji, by zdobyć miliardy i miliardy dolarów, które następnie wykorzystują na finansowanie tego agresywnego imperium i finansowanie terroryzmu na całym świecie. Aby finansować agresję. I myślę, że ważne jest, aby powstrzymać ich od kontynuowania tych złych działań. Przede wszystkim uważam, że jest to krytyczne dla bezpieczeństwa, nie tylko Izraela, ale i świata. Trzeba zapobiec temu, by ten nieuczciwy islamski reżim, sponsorujący terroryzm, nie posiadał broni jądrowej. Po drugiej stronie świata można zobaczyć, co nieuczciwy reżim robi z bronią jądrową. Cóż, pomnóżcie to trzydzieści razy, a dostaniecie skalę zagrożenia i niebezpieczeństwa Iranu. Iran musi zostać zatrzymany. Wśród krajów Zatoki Perskiej widoczne są dwa procesy. Jeden uznaje, że Izrael nie jest zagrożeniem. W rzeczywistości są oni niezbędnym sojusznikiem, aby przeciwdziałać irańskiemu zagrożeniu. Po drugie, z czasem muszą oni zrozumieć, że Izrael posiada technologie, które pomagają żyć w tym regionie. Oni są nimi zainteresowani, o wiele bardziej niż ludzie myślą. Tak więc, w wyniku tych dwóch procesów, które opisałem – z jednej strony kwestii bezpieczeństwa, a z drugiej strony cywilnych technologii – dzięki nim dokonała się dramatyczna zmiana. Jest to całkowita zmiana stosunków między Izraelem a większością świata arabskiego. Czy są problemy? Mamy kwestię palestyńską, której jeszcze nie rozwiązaliśmy. Zajmie to trochę czasu. Ale czerpię wiele nadziei z nowych związków Izraela z państwami arabskimi.”


 palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy dwa posterunki izraelskiej armii w Judei i Samarii. Ostrzelano pozycje przy punkcie kontrolnym Beitunia na północ od Jerozolimy, oraz pozycje przy osiedlu żydowskim Psagot. Nikt nie został ranny.


nad ranem 2 Palestyńczyków przekroczyło barierę graniczną Strefy Gazy. Zostali oni natychmiast zatrzymani. Znaleziono przy nich nóż i granat.


wydawana w Strefie Gazy arabska gazeta Hamas Al-Risalah wezwała do wznowienia samobójczych ataków terrorystycznych przeciwko Izraelczykom. Dziennikarz Mustafa al-Sawwaf napisał: „Czy niedługo będziemy świadkami samobójczych ataków, które umocnią reputację ataków, które wstrząsnęły syjonistycznym bytem i mogą spowodować, że przywódcy okupanta znowu zaczną myśleć? Syjonistyczna okupacja jest przestępstwem, a przestępcom należy stawić czoło stanowczymi działaniami, a mianowicie zamachami samobójczymi przeciwko wszystkiemu, co jest syjonistyczne … Palestyńczycy nie powinni być potępiani za swoje czyny, nawet jeśli naruszają międzynarodowe prawo.”


. Paragwaj i Honduras zapowiedziały, że są gotowe na przeniesienie swoich ambasad w Izraelu do Jerozolimy. Oba te kraje uzależniły swój ruch od decyzji premiera Benjamina Netanjahu.


Anti-Defamation League wyraziła głębokie zaniepokojenie uwagami rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który zasugerował, że Żydzi i inne mniejszości zamieszkujące w Rosji mogą stać za wtrąceniem się w wybory w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. Prezydent Putin stwierdził: „Może nawet nie są Rosjanami. Może to Ukraińcy, Tatarzy, Żydzi, tylko z rosyjskim obywatelstwem. Musi być to sprawdzone. Może mają podwójne obywatelstwo. A może zieloną kartę. Może to Amerykanie zapłacili im za tę pracę. Skąd wiecie? Nie wiem.” W odpowiedzi, Jonathan A. Greenblatt, powiedział w oświadczeniu: „Gdy rosyjski rząd staje w obliczu rosnących dowodów i nowych pytań o ewentualne wtrącanie się w wybory w Stanach Zjednoczonych, prezydent Putin dziwnie ucieka od przyznania się do winy, wskazując palcem na Żydów i inne mniejszości w jego kraju. Jest to bardzo niepokojące, gdyż prezydent Rosji ożywia klasyczne antysemickie stereotypy, które nękały jego kraj od setek lat. Jego komentarz brzmi tak, jakby został wyrwany ze stron 'Protokołów Mędrców Syjonu’. Żyjemy w chwili, gdy rośnie liczba antysemickich aktów przemocy, i takie słowa mogą mieć głębokie konsekwencje, zwłaszcza gdy mówią je osoby publiczne lub wybrani urzędnicy, tacy jak prezydent Putin. Mamy nadzieję, że szybko wyjaśni on swoje słowa, zanim spowodują one dalsze szkody dla tych społeczności, które wyróżnił.”


12 marca 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu przemawiając w Knesecie przyznał, że w kraju trwa trudny kryzys rządowy. Dodał jednak, że nie jest zainteresowany wcześniejszymi wyborami. „Nasz rząd jest znakomitym rządem i przynosi ogromne osiągnięcia dla Izraela: w sferze bezpieczeństwa, ekonomii i polityki. Dlatego ważne jest, aby kontynuować nasze partnerstwo, które przynosi te olbrzymie osiągnięcia. Wzywam wszystkich partnerów koalicyjnych pod przewodnictwem ministra obrony Avigdora Libermana do pozostania w rządzie i kontynuowania tego partnerstwa, aby zapewnić bezpieczeństwo, dobrobyt i stabilność państwa Izrael. Stoimy w obliczu wielkich wyzwań – i wszyscy o nich wiemy – a także wielkich możliwości, dlatego ważne jest, aby kontynuować nasze partnerstwo w szerokim rządzie – tylko taki rząd może nadal służyć obywatelom Izraela.” Dodał, że „opozycja chce, aby rząd nadal pracował, bo boi się wyborów i jest to prosta prawda.” Lider opozycji, Icchak Herzog, odpowiedział: „Nie boimy się wyborów, nie boimy się werdyktu wyborcy, boimy się ciebie, boimy się tego, co robisz z państwem i społeczeństwem, boimy się tego, co robisz z demokracją , z rządem prawa, z systemem egzekwowania prawa.” Wieczorem Netanjahu odbył długą rozmowę z Avigdorem Liebermanem.


 izraelska policja aresztowała 3 żydowskich osadników z osiedla Itzchar w Samarii, pod zarzutem naruszenia dwa dni wcześniej zamkniętej strefy wojskowej i udziału w starciach z mieszkańcami sąsiedniej arabskiej wioski Urif.


 Narodowe i Islamskie Siły, które koordynują działania wszystkich organizacji palestyńskich, ogłosiły, że najbliższy piątek (16 marca) będzie „dniem powszechnej wściekłości we wszystkich punktach spornych, punktach kontrolnych i osadach”. Oficjalnie wezwano wszystkich Palestyńczyków do przeciwstawienia się amerykańskiej i izraelskiej polityce wobec kwestii palestyńskiej.


 amerykańska gazeta The New York Times napisała, że administracja Trumpa kończy prace nad nowym planem pokojowym dla Bliskiego Wschodu i zamierza go wkrótce upublicznić. Podobno plan nie wymaga rozwiązania dwupaństwowego, ale oferuje plan rozwiązania dwupaństwowego, jeśli obie strony zgodzą się na to. Przedstawia on zarys planu pokojowego i pozostawia Izrael oraz Autonomię Palestyńską do ustalenia kwesti spornych. Plan proponuje rozwiązania wszystkich kluczowych sporów: granic, bezpieczeństwa, uchodźców i statusu Jerozolimy. Nikt poza administracją Trumpa nie widział tego planu, a ludzie, którzy go napisali – Jared Kushner, Jason Greenblatt i David Friedman – nie mieli wcześniejszych doświadczeń w dyplomacji. Wszyscy ci trzej politycy spotkali się w zeszłym tygodniu z Netanjahu przez kilka godzin, podczas gdy on był w Waszyngtonie. Opóźnienie w przedstawieniu planu wynika z dwóch powodów – palestyńskiego sprzeciwu i kryzysu rządowego w Izraelu, który może zakończyć się wcześniejszymi wyborami. Netanjahu jest niechętny wobec jakichkolwiek ustępstw ze strachu przed stratą poparcia swoich wyborców po prawicy izraelskiego społeczeństwa.


13 marca 2018 r.


rano islamscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy w pobliżu konwoju samochodów wiozących palestyńskiego premiera Rami Hamdallaha, gdy ten wjechał do Gazy. Do ataku doszło w kilka minut po tym, jak konwój przejechał przez przejście graniczne Erez. Hamdallah nie został ranny i został ewakuowany. Hamdallah przyjechał do Strefy Gazy, aby uczestniczyć w uroczystości otwarcia zakładu odsalania wody morskiej. Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas oskarżył Hamasodpowiedzialnością za zamach.


Hamas potępił atak na konwój Rami Hamdallaha. W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że dokonały tego „te same ręce”, które są odpowiedzialne za zabójstwo wysokiego przywódcy Hamasu, Mazena Faqhę, w zeszłym roku. Hamas obwinił o to Izrael.


. specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, Nickolaj Mladenov potępił dzisiejszy atak terrorystyczny na palestyńskiego premiera Rami Hamdallaha. „Potępiam atak na konwój Rami Hamdallaha w Strefie Gazy i pochwalam jego przywództwo w Autonomii Palestyńskiej, ponieważ zajmuje się sytuacją humanitarną w Strefie Gazy i doprowadził do pojednania. Osoby odpowiedzialne za dzisiejszy atak starają się podważyć te wysiłki. Oni nie mogą odnieść sukcesu.” Specjalny przedstawiciel prezydenta Donalda Trumpa, Jason Greenblatt, również potępił ten atak. „W wyniku działalności HamasuIslamskiego Dżihadu i innych ekstermistycznych ugrupowań, Strefa Gazy znalazła się na krawędzi rozpadu. Atak na delegację Autonomii Palestyńskiej, udającą się na otwarcie stacji uzdatniania wody, jest atakiem na dobrobyt ludności Gazy. Pragnę szybkiego powrotu do zdrowia poszkodowanych.”


premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z ministrem obrony Avigdorem Libermanem. W trakcie spotkania zawarto porozumienie, rozwiązujące kryzys koalicyjny i zapobiegające upadkowi rządu kierowanego przez Likud. Kryzys koalicyjny rozpoczął się w zeszłym miesiącu, kiedy religijni parlamentarzyści wszczęli protest przeciwko projektowi nowej ustawy nakładającej obowiązek służby wojskowej na studentów jesziw. Zagrozili oni, że jeśli ustawa zostanie przyjęta, zablokują oni budżet na 2019 r.


amerykański ekspert wywiadu ds. Bliskiego Wschodu w Biurze Dyrektora Wywiadu Narodowego, David Cattler ostrzegł: „Martwię się perspektywą prawdziwej poważnej wojny międzypaństwowej na Bliskim Wschodzie. Co się stanie, jeśli wybuchnie wojna między Izraelem a Hezbollahem, i okaże się, że nie toczy się ona tylko między nimi, ale stanie się wojną północną, w którą uwikłana zostanie większa część Lewantu? A co będzie, jeśli Iran bezpośrednio i jawnie stanie się stroną w tej wojnie. Wojna ta stanie się wówczas konfliktem, w którym uwikłany będzie nie tylko Izrael, ale potencjalnie także i my, ale także wielu innych sprzymierzeńców w regionie? To prawdziwy potencjał tego konfliktu, który istnieje.”


14 marca 2018 r.


Centralne Biuro Statystyczne opublikowało ranking dotyczący największych miast Izraela. Okazało się, że najwyższa jakość życia (zadowolenia z pracy, mieszkania, opieki zdrowotnej itp.) jest w mieście Rehovot. Drugie miejsce zajęło miasto Ramat Gan, które ma najwyższą średnią długość życia mieszkańców. Trzecie miejsce zajęło Rishon LeZion. Kolejne pozycje zajęły miasta: Bnei Brak, Petah Tikva, Holon, Tel Awiw, Aszdod, Aszkelon, Hajfa, Netanja, Beer Szewa, Jerozolima i Bat Jam.


 ministerstwo budownictwa ogłosiło, że planuję budowę 1980 mieszkań w dzielnicy Rehasim w Hajfie. Koszt inwestycji szacuje się na ponad 270 mln szekli.


kontroler państwa Josef Shapira opublikował swój czwarty raport na temat operacji „Obronny Brzeg” przeprowadzonej w 2014 r. przeciwko terrorystom Hamasu w Strefie Gazy. Raport podkreślił, że Izrael przestrzegał wymagania międzynarodowego prawa humanitarnego, przykładając wiele wysiłku, aby zminimalizować liczbę ofiar wśród ludności cywilnej. Podkreślono, że gabinet bezpieczeństwa i rząd zbierały się na 18 oddzielnych posiedzeniach, aby omówić kwestie bezpieczeństwa ludności cywilnej w Strefie Gazy. W raporcie odnotowano złożoność walki prowadzonej z wrogiem, który świadomie wykorzystywał cywilów jako żywe tarcze. Szczegółowo omówiono przypadki, gdy Siły Obronne Izraela anulowały przeprowadzenie ataków ze względu na ochronę cywilów. Skrytykowano jednak Dyrektywę Hannibal, że nie posiada jasnych wytycznych i ograniczeń prawnych. Zostały one sprecyzowane w 2016 r. Skrytykowano także luki w danych wywiadowczych dotyczących lokalizacji ludności cywilnej w Strefie Gazy. Zwrócono także uwagę na brak żołnierzy znających język arabski, co utrudniało kontakty z ludnością cywilną podczas prowadzonych działań.


 Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny ogłosił, że zbojkotuje posiedzenie Narodowej Rady Palestyńskiej, które odbędzie się 30 kwietnia. Rabah Muhanna zwrócił uwagę, że już wcześniej Hamas i Islamski Dżihad ogłosiły decyzję o nieuczestniczeniu w tym posiedzeniu, oskarżając OWP o brak dobrej woli do porozumienia w sprawie pojednania i przeprowadzenia powszechnych wyborów.


15 marca 2018 r.


podczas nocnego posiedzenia Kneset przyjął plan budżetu państwa na 2019 r. Projekt poparło 63 parlamentarzystów, a 54 głosowało przeciw. Budżet państwa na 2019 r. wyniesie 397,3 mld szekli, przy wzroście PKB 2,5% i deficycie w wysokości 2,9% PKB.


 w nocy zamknięto ośrodek dla nielegalnych imigrantów w zakładzie karnym Holot na pustyni Negew. Imigrantów przeniesiono do pobliskiego zakładu karnego Saharonim. Imigranci otrzymali wybór między dobrowolnym opuszczeniem Izraela do 30 marca (z otrzymaniem biletu lotniczego do trzeciego państwa i odszkodowania 3500 $) lub pozbawieniem wolności w więzieniu z możliwością przymusowej deportacji. Placówka Holotzostała otwarta w 2013 r. Imigranci mogli ją swobodnie opuszczać, mieli jednak obowiązek wracania na noc. Ocenia się, że w Izraelu przebywa około 42 tys. nielegalnych afrykańskich imigrantów, z czego połowę stanowią dzieci, kobiety oraz rodziny. Jak do tej pory złożyli oni zaledwie 5 tys. wniosków o azyl, z których tylko nieliczne mogą zostać rozpatrzone pozytywnie, zgodnie z kryteriami określonymi przez międzynarodowe prawo.Sąd Najwyższy zamroził plan deportacji tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do Izraela przez granicę z Egiptem. Program deportacji miał rozpocząć się w kwietniu, jednak Sąd Najwyższy wydał decyzję o tymczasowym zablokowaniu deportacji do nieokreślonych państw trzecich, dopóki nie zostaną rozpatrzone odwołania złożone przez dwie pozarządowe organizacje lewicowe. Odpowiedź ma być udzielona do 26 marca.


. minister transportu Israel Katz zlecił spółce obsługującej infrastrukturę kolejową Netivei Israel, aby przyśpieszyła prace nad przygotowywaniem planów budowy linii kolejowej łączącej miasta Petah Tikva i Rosz HaAjin w centrum kraju z miastem Ariel w zachodniej części Samarii. Oczekuje się, że linia kolejowa odciąży drogi w tym regionie i znacznie skróci czas podróży z Ariel do centrum kraju. Rozpatrywane są trzy alternatywne trasy przebiegu linii kolejowej.


. Siły Obronne Izraela poinformowały, że zakończono cykl rozległych ćwiczeń wojskowych, które były prowadzone równolegle na terenie całego kraju. Wszystkie one miały na celu przetestowanie funkcjonowania państwa w warunkach totalnej wojny toczonej na kilku frontach jednocześnie. Pierwsze tygodniowe ćwiczenie nosiło nazwę „Headstone 2018” i obejmowało Sztab Generalny oraz wszystkie centra dowodzenia w kraju. Testowano szybkość przepływu informacji i sprawność dowodzenia w przypadku wybuchu niespodziewanej wojny, ze szczególnym naciskiem na utrzymanie dowodzenia w warunkach masowego ostrzału rakietowego. Drugie ćwiczenie nosiło nazwę „Steadfastness”. Obejmowało ono wszystkie służby ratownicze, policję, straż pożarną i obronę cywilną. Testowano szybkość ich działania na wypadek masowego ostrzału rakietowego, oraz współpracę z siłami wojskowymi na wypadek infiltracji przez granicę dużych grup terrorystów. Uwzględniono takie scenariusze na południu i północy kraju. Trzecie ćwiczenie nosiło nazwę „Juniper Cobra” i było wspólnym ćwiczeniem izraelsko-amerykańskim. Jego celem była koordynacja izraelskich i amerykańskich działań na wypadek złożonych zagrożeń, w tym masowego ostrzału rakietowego państwa Izrael z terytorium Syrii i Libanu. Uwzględniono kwestię koordynacji działań sił powietrznych ze stroną rosyjską nad Syrią


 w porcie Hajfa zacumował amerykański okręt desantowy USS „Iwo Jima”, który zakończył udział we wspólnych ćwiczeniach wojskowych. Żołnierze i marynarze mogli zejść na ląd, by zwiedzać Izrael.


 nad ranem palestyńscy terroryści zdetonowali dwa ładunki wybuchowe podłożone przy barierze granicznej w północno wschodniej części Strefy Gazy. Ładunki zdetonowano zdalnie w momencie, gdy obok przejeżdżał izraelski patrol wojskowy. Prawdopodobnie równocześnie wystrzelono pocisk przeciwpancerny RPG. Nikt nie został ranny. Do ataku doszło na wysokości kibucu Nahal Oz.


. izraelskie czołgi ostrzelały przygraniczne pozycje Hamasu w Strefie Gazy. Równocześnie siły powietrzne zbombardowały 6 celów terrorystycznych w północnej części Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków. Był to odwet za wcześniejszy atak terrorystyczny przy granicy strefy.


. w Rzymie odbyło się międzynarodowe spotkanie poświęcone sytuacji bezpieczeństwa w Libanie. Libański premier Saad Hariri zapowiedział zwiększenie obecności sił wojskowych wzdłuż południowej granicy z Izraelem. Społeczność międzynarodowa spostrzega wzmacnianie libańskiej armii jako proces utrzymujący stabilność Libanu i ograniczający swobodę Hezbollahu. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 40 państw, w tym sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Zgodnie z zezwoleniem Rady Bezpieczeństwa ONZ wzdłuż granicy z Izraelem może przebywać 15 tys. libańskich żołnierzy. Podczas konferencji Unia Europejska obiecała 50 mln euro, Wielka Brytania 13 mln $, a Francja zgodziła się otworzyć kredyt w wysokości 400 mln euro na zakup wyposażenia wojskowego dla libańskiej armii.


saudyjski książę Mohammed bin Salman powiedział, że jeśli Iran wejdzie w posiadanie broni jądrowej, wówczas Arabia Saudyjska również zdobędzie taką broń. „Arabia Saudyjska nie chce posiadać żadnej bomby atomowej, ale bez wątpienia, jeśli Iran opracuje bombę atomową, zdobędziemy ją tak szybko, jak to możliwe.” Na początku roku Arabia Saudyjska zadeklarowała zamiar budowy 16 elektrowni jądrowych.


 

Efraim

 

 

 

 

 

http://www.izrael.badacz.org/

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.