Polityka

PAPIEŻ I ŻYDZI

Jerzy Klechta


„Ten mały naród, zamieszkujący tereny położone między wielkimi imperiami… ten lud trwa na przekór i wbrew wszystkiemu…a przez swoje powołanie i swą historię naród żydowski jest w szczególny sposób wybrany. Zarazem niewyobrażalne cierpienia waszego narodu stały się straszliwym i wyrazistym świadectwem tego, jaka dokonuje się tragedia”- mówił do Żydów Jan Paweł II.

Zaś podczas pierwszej w dziejach wizycie papieża w rzymskiej Synagodze Większej (13 grudnia 1986 r.) Jan Paweł II powiadał, że opłakuje akty nienawiści, antysemityzm, „który kiedykolwiek i przez kogokolwiek kierowane były przeciw Żydom”.

Nikt prawie nie pamięta a już prawie wcale nikt nie przypomina o stosunku Karola Wojtyły do Żydów, o tym m.in., że od lat szkolnych do śmierci przyjaźnił się ze szkolnym wadowickim Żydem, Jerzym Klugrem, którego systematycznie, kilka razy w roku gościł w Watykanie.

Dlaczego przypominam tę kartę z przeszłości?

Ano dlatego, że nauk Wojtyły o śmiertelnym grzechu antysemityzmu w kraju katolickim zapomniano. Zapomniano w niektórych polskich kościołach, czego dowodem są tu i ówdzie otwarte wrota dla neofaszystowskich antysemitów maszerujących pod sztandarami Obozu Narodowo-Radykalnego, wrzeszczących i zapowiadających śmierć „wrogom ojczyzny”.

O jaką im „ojczyznę” chodzi?

Kategorie: Polityka

3 odpowiedzi »

 1. Oficjalna Polska nie przepadala,oglednie mowiac,za opiniami Jana Pawla II ,tak,ze nie dziwi,ze dzis nikt nie przypomina jego pogladow na Zydow oraz antysemityzm.

 2. Wyszła po angielsku książka zbierająca w całość wszystkie wypowiedzi Jana Pawła II na temat żydów. Dr. Eugene J. Fisher and Rabbi Leon Klenicki (compiled, edited and commented by): The Saint for Shalom. How Pope John Paul II Transformed Catholic-Jewish Relations. The complete Texts 1979-2005. Presented by the Anti-Defamation League. A Crossroad Herder Book. Crossroad. New York. 2011.

 3. Dzieki niestrudzonemu autorowi i z zyczeniami wszystkiego najlepszego na lepsza przyszlosc.
  Ks. Jozef Tischner mowil :
  „Ani katolik, ani Polak,
  ani nikt inny,
  nie moga miec w panstwie
  wiekszych praw,
  niz ma je czlowiek,”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.