Uncategorized

Wiadomosci z Izraela – dzien po dniu

 12 maja 2018 r.

 Siły Obronne Izraela wzmocniły jednostki rozlokowane wzdłuż granic Strefy Gazy. Kilkuset żołnierzy z Brygady Givati i Brygady Nahal skierowano w ten rejon. Żołnierze otrzymali instrukcje, aby przygotowali się na możliwość wystąpienia skrajnych scenariuszy wydarzeń, podczas których może dojść do masowego przełamania ogrodzenia granicznego Strefy Gazy i infiltracji grup terrorystycznych Hamasu. Z tego powodu, na pierwszej linii przy granicy, obok snajperów rozmieszczono żołnierzy z elitarnej Brygady Givati. Celem podjętych działań, jest zatrzymanie ewentualnej infiltracji w odległości do 1-2 km od granicy. Dodatkowe zabezpieczenia wprowadzono w rejonach żydowskich przygranicznych społeczności takich jak Nahal Oz, Netiv HaAsara, Kerem Shalom lub Kissufim.


 rano Siły Obronne Izraela zamknęły ze względów bezpieczeństwa przejście graniczne Kerem Szalom ze Strefą Gazy.


po południem Siły Obronne Izraela zniszczyły podziemny tunel terrorystyczny przebiegający w pobliżu przejścia granicznego Erez w północnej części Strefy Gazy. Tunel został zbombardowany i zniszczony przez samoloty wojskowe.


Czechy, Węgry i Rumunia zablokowały deklarację Unii Europejskiej krytykującą przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.


13 maja 2018 r. – Dzień Jerozolimy.


Tysiące Izraelczyków wzięło udział w marszach z flagami w Jerozolimie. Odbyły się także liczne koncerty oraz imprezy okolicznościowe.


 rząd zatwierdził plan budowy turystycznej kolejki gondolowej ze Starego Miasta Jerozolimy na Wzgórze Oliwne. “Projekt kolejki linowej jest znaczącym krokiem naprzód w rozwoju Jerozolimy i umocnieniu jej statusu światowej stolicy turystycznej w celu znacznego zwiększenia napływu turystów do kraju i wzmocnienia naszej gospodarki. Kolejka linowa będzie wyjątkową atrakcją turystyczną, z której turyści i zwiedzający będą mogli podziwiać Jerozolimę i jej unikalne miejsca. Projekt kolejki linowej wzmocni i rozwinie nocne życie turystyczne w mieście i pomoże pokonać problemy z dostępnością dla turystów, którzy chcą zwiedzać Stare Miasto. Kolejki linowe tego typu działają już z powodzeniem w innych miastach na całym świecie, przyciągając znaczną liczbę turystów.” Planowana linia kolejki gondolowej będzie miała długość 1400 metrów. Większość planowanej trasy przebiega przez grunty będące własnością publiczną.


do Izraela przyleciała córka amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, Ivanka Trump, i jej mąż Jared Kushner. Wezmą oni udział w ceremonii otwarcia ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie. Delegacja amerykańska będzie liczyła 250 osób, w tym kongresmanów, rabinów i urzędników administracji. W jej skład wejdą: zastępca sekretarza stanu John Sullivan, wysłannik Trumpa na Bliski Wschód Jason Greenblatt, ambasador amerykański David Friedman, gubernator Florydy Rick Scott, senatorowie Lindsey Graham, Ted Cruz, Mike Lee i Dean Heller oraz kongresmani Joe Wilson i Ted Deutch.


 szef Południowego Dowództwa gen. Ejal Zamir spotkał się z przywódcami izraelskich społeczności położonych w pobliżu Strefy Gazy. Zamir powiedział: “Możecie być spokojni. Siły Obronne Izraela rozmieściły wzmocnione siły i zrobią wszystko, aby zapobiec przejściu przez płot. Wydarzenia nie powinny dotrzeć do miasteczek i nie trzeba przygotowywać się na ogień rakietowy.”


. minister obrony Avigdor Liberman poinformował, że ponad 6,5 mln szekli zostanie przeznaczonych na renowację i modernizację publicznych schronów w Kiryat Shmona na północy kraju. Prace rozpoczną się od renowacji schronów przeciwbombowych, zakupu i instalacji klimatyzatorów w schronach, zakupie przenośnych schronów przeciwpancernych, umocnienia aptek w mieście i wielu innych. “Pracujemy obecnie nad znacznie szerszym planem, który pozwoli na pełne rozwiązanie problemów bezpieczeństwa dla północnych społeczności, które stoją w obliczu wyzwań związanych z bezpieczeństwem. Będziemy nadal nalegać na naszą zdeterminowaną politykę bezpieczeństwa na północy, ale także zainwestujemy w fortyfikacje.”


rano Palestyńczycy kamieniami tramwaj przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny, ale tramwaj został uszkodzony.


    14 maja 2018 r.


po południem odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Nie mamy lepszych przyjaciół na świecie niż Stany Zjednoczone. Stoicie za Izraelem, i za Jerozolimą. Dziękuję wam! Drodzy przyjaciele, co za wspaniały dzień, będziemy pamiętać o tej chwili! To jest historia. Prezydencie Trump, uznając historię, stworzyłeś historię. Wszyscy jesteśmy głęboko poruszeni, wszyscy jesteśmy głęboko wdzięczni. W moim wczesnym dziecińśtwie wychowywałem się w tej dzielnicy Arnona. Moja matka mówiła mi: nie możesz iść dalej. To było blisko granicy, gdzie prowadzono ostrzał snajperów. A dzisiaj ambasada najpotężniejszego narodu na ziemi, naszego największego sprzymierzeńca, Stanów Zjednoczonych Ameryki, otworzyła tutaj swoją ambasadę.”


 po południem kilkuset Palestyńczyków i izraelskich działaczy lewicowych zorganizowało demonstrację w dzielnicy Arnona w Jerozolimie. Rozwieszono palestyńskie flagi. Doszło do starć z policją.


 rano izraelskie samoloty rozrzuciły nad Strefą Gazy ulotki ostrzegające Palestyńczyków, by nie zbliżali się do granicy z Izraelem. “Siły Obronne Izraela przypominają ostrzeżenie mieszkańcom Gazy, aby nie zbliżali się do granicy i nie pozwolili na wykorzystywanie siebie przez HamasSiły Obronne Izraela są przygotowane na wiele scenariuszy i jesteśmy zdeterminowani, aby chronić obywateli Izraela i jego suwerenność. Siły Obronne Izraela nie pozwolą szkodzić swojej infrastrukturze bezpieczeństwa lub ogrodzeniu, które chroni obywateli Izraela, i będzie działać przeciwko każdemu, kto próbuje zaszkodzić bezpieczeństwu Izraela.”


opublikował nagranie video z ostrzeżeniem dla mieszkańców izraelskich społeczności położonych w pobliżu Strefy Gazy “Do mieszkańców obszaru Strefy Gazy: Słowo jest słowem. Palestyńczycy niepohamowanie napływają i przekroczą granicę. Radzimy opuścić swoje domy i bez wahania ewakuować się. Latawce są tylko czubkiem góry lodowej, a każdy, kto pozostanie, poniesie pełne konsekwencje. Zostaliście ostrzeżeni!!! Przekroczymy granicę i dotrzemy do miast, a nie umrzemy w spokoju.”ponad 40 tysięcy Palestyńczyków wzięło udział w gwałtownych demonstracjach w trzynastu miejscach przy ogrodzeniu granicznym Strefy Gazy. Pod zasłoną najgwałtowniejszych starć, swoje działania próbowali przeprowadzić terroryści. Między innymi w rejonie przejścia granicznego Kerem Shalom 3 uzbrojonych palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć ładunki wybuchowe przy barierze granicznej. Wszyscy trzej zostali zabici. Demonstranci usiłowali na siłę sforsować granicę Izraela. W rejonie obozu uchodźców Jabalaya ostrzelano izraelskich żołnierzy strzegących granicy. W rejonie tym zestrzelono mały izraelski bazzałogowy dron. W starciach zginęło 43 Palestyńczyków, a około 1700 zostało rannych. Ranny został 1 izraelski żołnierz.Autonomia Palestyńska ogłosiła jutrzejszy dzień dniem żałoby po zamieszkach w Strefie Gazy, w których zginęło wiele osób.


po południem izraelskie samoloty zbombardowały pięć celów Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wzmożoną działalność terrorystyczną wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy.


 w rejonie Nablusu, Ramallah i w Hebronie wybuchły palestyńskie zamieszki. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


 

straż pożarna poinformowała, że wypuszczane ze Strefy Gazy latawce z podwieszonymi bombami zapalającymi spowodowały wystąpienie 35 pożarów, które zostały ugaszone.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu przeprowadził konsultację bezpieczeństwa z ministrem obrony i bezpieczeństwa wewnętrznego, szefem sztabu, szefem agencji bezpieczeństwa Szin Bet, komisarzem policji i szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Premier powiedział: “Zdeterminowane działania Sił Obronnych Izraela i sił bezpieczeństwa uniemożliwiły infiltrację przez granice Izraela. Zwiększone siły armii, Szin Bet i policji są rozmieszczone dla potrzeb każdego scenariusza. Każdy kraj ma obowiązek bronić swoich granic. Organizacja terrorystyczna Hamas deklaruje zamiar zniszczenia Izraela i wysyła tysiące ludzi, by przebili się przez ogrodzenie graniczne, aby osiągnąć ten cel. Nadal będziemy działać stanowczo, aby bronić naszą suwerenność i naszych obywateli.”


. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że Autonomia Palestyńska postanowiła złożyć skargę przeciwko Izraelowi do Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w sprawie “budowy osiedli na okupowanych ziemiach”. Wcześniej Mahmoud Abbas otwarcie potępił otwarcie amerykańskiej ambasady w Jerozolimie jako “nowej amerykańskiej placówki osadniczej w Jerozolimie”. Stwierdził, że uznanie Jerozolimy jako stolicy Izraela przez Stany Zjednoczone oznacza, że “Stany Zjednoczone nie są już mediatorem w procesie pokojowym – usunięcie Jerozolimy i uchodźców oznacza amerykańskie uderzenie w nasze twarze”.


jordański król Abdullah potępił to, co nazwał “jawnym aktem agresji i przemocy stosowanym przez Izrael przeciwko Palestyńskim Arabom w Gazie”. Król skrytykował także przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu do Jerozolimy, ostrzegając, że ruch ten będzie miał poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa i stabilności na Bliskim Wschodzie i rozpali uczucia muzułmanów i chrześcijan. Król Abdullah wygłosił uwagi podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, podczas której omawiano najnowsze wydarzenia na arenie palestyńskiej, w szczególności eskalację w Gazie, a także reperkusje związane z przeniesieniem amerykańskiej ambasady do Jerozolimy. Król wezwał społeczność międzynarodową do wzięcia na siebie moralnej i prawnej odpowiedzialności za ochronę Palestyńczyków. Ostrzegł również przed konsekwencjami przeniesienia ambasady do Jerozolimy, podkreślając, że Jerozolima jest kluczem do osiągnięcia pokoju i stabilności w regionie i na świecie.


tureccy demonstranci demonstrowali przed ambasadą Izraela w Ankarze, wykrzykując slogany przeciwko Izraelowi i rzucając kamieniami w ambasadę. Turcja ogłosiła trzy dni żałoby narodowej.


rząd RPA wycofał swojego ambasadora z Izraela w proteście przeciwko przemocy na granicy za Strefą Gazy. “Rząd Republiki Południowej Afryki potępia w możliwie najostrzejszy możliwy sposób ostatni akt agresywnej agresji przeprowadzonej przez izraelskie siły zbrojne wzdłuż granicy ze Strefą Gazy, który doprowadził do śmierci ponad 40 cywilów. Ofiary brały udział w pokojowym proteście przeciwko prowokacyjnej inauguracji ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie. Biorąc pod uwagę bezkrytyczny i poważny sposób ostatniego ataku Izraela, rząd Republiki Południowej Afryki podjął decyzję o odwołaniu ambasadora Sisa Ngombane ze skutkiem natychmiastowym, aż do odwołania. Siły Obronne Izraela powinny wycofać się ze Strefy Gazy i zakończyć brutalne i destrukcyjne wtargnięcia na terytoria palestyńskie. Republika Południowej Afryki utrzymuje dalej, że przemoc w Strefie Gazy stanie na przeszkodzie odbudowie instytucji i infrastruktury palestyńskiej. Rutynowe działania izraelskich sił zbrojnych stanowią kolejną przeszkodę w trwałym rozwiązaniu konfliktu, który musi przybrać formę dwóch państw – Palestyny i Izraela – istniejących obok siebie w pokoju.”


australijski premier Malcolm Turnbull wieczorem obwinił Hamas o śmierć mieszkańców Strefy Gazy, którzy uczestniczyli w brutalnych rozruchach na granicy z Izraelem. “Każda taka utrata życia jest tragiczna w takich okolicznościach, ale zachowanie Hamasu jest konfrontacyjne. Próbują sprowokować Izraelskie Siły Obronne. Jeśli w tym kontekście wypychają ludzi do granicy, w tej strefie konfliktu zasadniczo popychasz ludzi w okoliczności, w których najprawdopodobniej zostaną zastrzeleni, ponieważ Izrael stara się bronić.”


15 maja 2018 r. 


Siły Obronne Izraela poinformowały, że zdołano zidentyfikować 24 ofiary wczorajszych brutalnych starć w Strefie Gazy. Większość z nich była członkami organizacji terrorystycznych Hamas i Islamski Dżihad. Przez cały czas wzdłuż granicy Strefy Gazy w pełnej gotowości stacjonują trzy brygady. Snajperzy rozmieszczeni są w terenie, a balony obserwacyjne i drony zapewniają obraz aktualnej sytuacji wewnątrz Strefy Gazy.


dowódca obrony cywilnej gen. Tamir Jadai, ujawnił przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, że 2,5 mln cywilów żyje obecnie w 700 tys. domów, które są niewystarczająco zabezpieczone na wypadek wojny. Dodatkowo, 27% publicznych schronów w Izraelu jest w niskim stanie gotowości.


 około 400 Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy.


około 1300 Palestyńczyków uczestniczyło w zamieszkach w 18 miejscach Judei i Samarii. Palono opony, rzucano kamienie i koktajle Mołotowa w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Przy Ramallah rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. W Autonomii Palestyńskiej obowiązuje dzisiaj strajk generalny.


 rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził niepokój eskalacją sytuacji wokół Strefy Gazy. “Sytuacja, w szczególności śmierć wielu dziesiątków Palestyńczyków, wywołuje najgłębszy niepokój. Moskwa wyraziła zaniepokojenie od początku działań Stanów Zjednoczonych, które mogły doprowadzić do wywołania napięć na Bliskim Wschodzie. Decyzja Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu swojej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy nie pomaga uregulować sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale destabilizuje i tak już skomplikowaną atmosferę. Bardzo uważnie śledzimy sytuację i uważamy, że wszystkie strony, wszystkie kraje, a zwłaszcza członkowie Kwartetu, muszą unikać wszelkich działań, które wywołują takie wybuchy napięć.”


 rzecznik UNHCHR, Rupert Colville skarcił Izrael za użycie nadmiernej siły w obronie swojej granicy przed infiltracją ze Strefy Gazy. “Sam fakt zbliżania się do ogrodzenia nie jest śmiertelnym, zagrażającym życiu aktem. Wygląda na to, że tam każdy może zostać zastrzelony. Nie do przyjęcia jest twierdzenie, że jest to Hamas i dlatego jest ok.”


Ali Akbar Velayati, główny doradca ds. polityki zagranicznej najwyższego przywódcy Iranu, Ajatollah Ali Khamanei, zagroził Izraelowi, że przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy „przyśpieszy proces upadku reżimu syjonistycznego”.


rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Nauert, oskarżyła Hamas, że próbuje wykorzystywać otwarcie ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie do zachęcania do przemocy. “Jest to złożony region. Żałujemy utraty życia, żałujemy utraty każdego życia, ale Izrael ma prawo się bronić. Obserwowaliśmy demonstracje w ciągu ostatnich sześciu tygodni, i nie są one niczym nowym. Jeśli Hamas chce użyć tego jako pretekstu, by podrażnić ludzi i zachęcać do przemocy, to jest ich wybór. To nieodpowiedzialny wybór.” Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley powiedziała: “W ostatnich dniach wspierani przez Iran terroryści z Hamasu, podżegali do ataków na izraelskie siły bezpieczeństwa i infrastrukturę, i to ta przemoc powinna zająć naszą uwagę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Żaden kraj w tej izbie nie działałby z większą powściągliwością niż Izrael. W rzeczywistości przepisy kilku krajów tutaj sugerują, że byłyby znacznie mniej powściągliwe.”


 

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.