Uncategorized

Urodzony w radzieckim więzieniu – spotkanie z Julianem Betterem

Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce serdecznie zaprasza na spotkanie z Julianem Betterem, autorem książki “Dziecko Gułagu”, zawierającej wstrząsające wspomnienia z jego dzieciństwa, spędzonego w radzieckim sierocińcu.

Spotkanie odbędzie się 22 maja o godzinie 13.45 w sali 52 Collegium Novum (ul. Gołębia 24, Kraków).

Julian Better urodził się w 1937 roku w moskiewskim więzieniu. Jego rodzice byli ofiarami czystek stalinowskich – matka została skazana na uwięzienie w łagrze, ojciec został rozstrzelany. Mały Julian, jako syn wrogów ludu, trafił do radzieckiego domu dziecka. Niedożywiony, bity, pozbawiony opieki – z trudem przeżył. Swoje wspomnienia z tych okrutnych czasów opisał w książce “Dziecko Gułagu”. 

Opowie też o nich podczas spotkania.

Wstęp wolny!

Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce, zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat genealogii i historii lokalnej.
W ramach naszej działalności organizujemy spotkania z interesującymi ludźmi, którzy opowiadają o swoich historiach rodzinnych. Dotychczas naszymi gośćmi byli: Robert Makłowicz, Krzysztof Zanussi, Jacek Dehnel i Barbara Kromin.


Krotka recnzja ksiazki

Przyszli po nich nad ranem, pewnego sierpniowego dnia 1937 roku. Skończyło się oczekiwanie w niepewności. W ciągu kilku miesięcy los moich rodziców zostanie przypieczętowany.
Odpowiedź na pytanie: jak do tego doszło? – będzie jednym z wątków moich wspomnień. Dlaczego moja matka i ojciec związali się z ruchem, który jego zaprowadził 19 grudnia 1937 roku nad rów straceń w Butowie pod Moskwą, a ją wysłał na osiem lat do łagrów na północy Rosji?
Moje wspomnienia dotyczą w większości nieznanego lub raczej zapomnianego Gułagu – Gułagu dzieci. A taki istniał i w nim to właśnie spędziłem pierwsze siedem lat życia. Czas oddać głos tym najmłodszym, anonimowym ofiarom stalinowskiego terroru.

Z wiekiem jestem ostrożniejszy w rekomendowaniu dobrej literatury. Znam wiele książek, w których opisano losy więźniów Gułagu, ale żadna nie wywarła na mnie takiego wrażenia, jak wspomnienia Juliana Bettera ukazujące dramat najmłodszych więźniów Stalina. Chłodny, niemal matematyczny opis dzieciństwa, które ukradli mu bolszewicy, jest tak wstrząsający, że nawet kamienie powinny uronić łzy.

Kjell Albin Abrahamsson
wieloletni korespondent szwedzkiego radia i telewizji
w Polsce i w Związku Radzieckim

 

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. przeczytalam ta ksiazke z ciezkim sercem. Julek opisal nie tylko swoje i Mamy fizyczne przezycia ale rowniez to czego zostal pozbawiony. Jest to chyba najbardziej bolesny aspekt tego bestialskiego rezimu. Gdy dzieci ale rowniez dorosli nie wiedza co to znaczy poskarzyc sie, powiedziec “nie”, miec uczucia – bo wlasciwie lepiej juz nie zyc. Oczywiscie Niemcy robili to samo, ale nieo to chodzi. Fakt, ze Julek ocalal wraz ze swoja zastraszona Mama – bohaterka, jest cudem tej historii. Dziekuje, Julek, za dokumentacje tego okrutnego czasu w swoim zyciu.

  2. Isnieje krotka, autobiograficzna historia zycia Leona Tabaka, bardzo podobna do historii opisanej przez Bettera. 30 kilka stron opisu obejmujacego m.in.okres 1935-1946. Istnieje w wersji polskiej i angielskiej.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.