Polityka

Wiadomosci z Izraela – dzien po dniu

9 czerwca 2018 r.


Palestyńczycy przez cały dzień wypuszczali ze Strefy Gazy latawce i balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, którymi wywołali 17 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. Jeden z pożarów wybuchł blisko stacji kolejowej w mieście Sderot.


– Szabat.


10 czerwca 2018


na porannym posiedzeniu rządu zatwierdzono plan walki z problemem suszy, na który przeznaczono 30 mln $. Plan przewiduje wybudowanie dwóch zakładów odsalania morskiej wody na wybrzeżu w Zachodniej Galilei, i przepompowywanie odsolonej wody do jeziora Kinneret oraz odnowienie siedmiu strumieni na północy kraju. Premier Netanjahu powiedział: “Przez lata Izrael wykazywał się niesamowitą zdolnością radzenia sobie z problemem wody, który powodował niekończące się konflikty w naszym regionie od tysięcy lat, a także w nowej erze. Ale dzięki technologii, inicjatywom i kreatywności udało nam się go przezwyciężyć. Zwykle pompujemy wodę z Kinneretu i dostarczamy do różnych części kraju. Teraz dostarczymy odsoloną wodę do Kinneretu, ponieważ kiedy odsalamy wodę na wybrzeżu, idzie ona na marne, ponieważ nie ma dla niej zastosowania. Teraz zamieniamy Kinneret w zbiornik na odsoloną wodę.” Plan jest odpowiedzią na suszę, która rozpoczęła się pięć lat temu. Strumienie zostaną zrehabilitowane po części przez pompowanie do nich odsolonej wody.


Palestyńczycy kontynuowali demonstracje przy ogrodzeniu granicznym Strefy Gazy. Puszczano latawce oraz balony, do których podwieszano bomby zapalające, wywołując w ten sposób 11 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.


wieczorem palestyńscy terroryści podłożyli bombę w pobliżu Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy saperzy zneutralizowali bombę.


11 czerwca 2018 r.


około południa palestyński terrorysta zaatakował nożem Izraelkę przy wejściu do kawiarni Aroma w mieście Afula. Ciężko ranna została Szuva Malka. Policjanci postrzelili i aresztowali napastnika, który okazał się mieszkańcem miasta Dżenin w Autonomii Palestyńskiej.


były dowódca izraelskich sił powietrznych, gen. Amir Eshel powiedział: “Szanse na zainicjowanie przeciwko nam wojny na północy są niskie, ponieważ istnieje odpowiedzialna osoba Putin, który nie pozwoli nikomu – ani nam, ani Irańczykom – sabotować jego projektu, aby ustabilizować Syrię. Rosjanie są teraz głównym graczem na syryjskim teatrze, a głównym interesem Putina jest zapewnienie stabilności w regionie. Dlatego krótkoterminowym interesem Putina jest zezwolenie na działalność Iranu, ale w dłuższej perspektywie nie jest on zainteresowany obecnością irańskich sił w regionie. To rosyjskie zainteresowanie stabilnością Syrii zmniejsza szanse irańskich działań przeciwko nam, które mogłyby doprowadzić do wojny. W takim kontekście należy spostrzegać rosyjską krytykę sprzed kilku tygodni naszego ataku na irańskie cele w Syrii, po tym jak irański dron wleciał do Izraela. Rosja wydała oświadczenie, że należy uszanować syryjską przestrzeń powietrzną i natychmiast zrozumieliśmy to jako krytykę Izraela. To prawda, ale była ona także skierowana przeciwko Iranowi, który nie powinien myśleć, że może korzystać z syryjskiej przestrzeni powietrznej, jak im się podoba. Jeśli jednak wybuchnie wojna, nie będziemy lekceważyć wroga, a mamy imponujące możliwości – nie tylko technologie. Siły powietrzne potrafią obecnie w 60 godzin zrobić to, co podczas drugiej wojny w Libanie robiły w ciągu 32 dni. Izrael odzyskał zdolność wykonania potężnego i zaskakującego uderzenia.”


 rzecznik palestyńskiego rządu Jusuf al-Mahmoud powiedział, że “nie ma na świecie siły, która mogłaby spowodować wyrzeczenie się naszych więźniów i męczenników. Izrael ponosi pełną odpowiedzialność za sytuację palestyńskich Arabów i kradnie nasze pieniądze pod pretekstem kompensowania wpływów z podatków.” W ten sposób Autonomia Palestyńska dała wyraźną informację, że nie zrezygnuje z finansowania terrorystów i ich rodzin.


12 czerwca 2018 r.


prezydent Reuven Rivlin sporkał się z austriackim kanclerzem Sebastianem Kurz. Kurz powiedział: “Ja i mój rząd jesteśmy zaangażowani w wspieranie Izraela i jego bezpieczeństwa.” Wspomniał także o zaangażowaniu Austrii w sprawy społeczności żydowskiej w Austrii, pamięci o Holokauście i walce z antysemityzmem. “Będę nadal dbał o to, by ulice Austrii były bezpieczne.”


nad ranem doszło do starć Palestyńczyków z izraelskimi żołnierzami przy wjeździe do żydowskiego osiedla Icchar w środkowej części Samarii. W starciach rannych zostało 2 Arabów.


 rano duże siły izraelskiej policji wkroczyły do nielegalnej żydowskiej placówki osadniczej Netiv Ha’avot w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Przeprowadzono ewakuację mieszkańców 15 domów, które zostaną wyburzone. Na miejscu zgromadziło się kilka tysięcy żydowskich osadników, a prawicowi aktywiści zabarykadowali się na dachach domów. Doszło do starć z policjantami, na których wyelwano z dachów farbę i rzucano butelki z wodą. Rannych zostało 4 policjantów. Aresztowano 1 demonstranta.


 

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.