Poezja

MIŁOŚĆ CZYNI CUDA

Jerzy Klechta

 


Na wierszach Jana Brzechwy (Jan Wiktor Lesman, pseudonim Szer.Szeń) wychowało się kilka pokoleń Polaków. Józef Hen ( mój serdeczny towarzysz rozmów i listów ) wspomina, że najdonioślejszą cechą w życiu autora „Akademii Pana Kleksa” była miłość.

Krytyk, znakomity literaturoznawca Jarosław Mikołajewski pisze, że podczas okupacji hitlerowskiej Jan Brzechwa zakochał się w Janinie Serockiej. To interesująca opowieść.

Pani Janka nie zwracała uwagi na poetę, zresztą był mężatką. Odrzuciła jego próby flirtu. Brzechwa zaś marniał z tęsknoty za niespełnioną miłością, wychudł. Były to czasy okupacji hitlerowskiej. Pewnego dnia, kiedy kupował w cukierni torcik, podeszło do niego dwóch szmalcowników. Zabrali go na aleję Szucha. Brzechwa bez oporu przyznał się do żydowskiego pochodzenia, choć nie musiał: nie był obrzezany, miał dobre papiery. Oficerowi niemieckiemu, który spytał, dlaczego się przyznaje, powiedział, że chce umrzeć, bo jest nieszczęśliwie zakochany.

Na to dictum Szwabi uznali go po prostu – a nie jest to opowieść wyssana z palca – za wariata. Wyrzucili poetę za drzwi. Nie dość na tym. Po wyjściu Brzechwa przypomniał sobie, że w miejscu przesłuchań zostawił torcik, więc wrócił, by go odebrać. To utwierdziło gestapowców, że istotnie mają do czynienia z istotą niespełna rozumu .

Pani Janina została trzecią żoną poety.

Jan Brzechwa umarł 2 lipca 1966 roku.


Oto jeden z Jego wierszyków:

Tańcowała igła z nitką,

Igła – pięknie, nitka – brzydko.

Igła cała jak z igiełki,

Nitce plączą się supełki.

Igła naprzód – nitka za nią:

„Ach, jak cudnie tańczyć z panią!”

Igła biegnie drobnym ściegiem,

A za igłą – nitka biegiem.

Igła górą, nitka bokiem,

Igła zerka jednym okiem,

Sunie zwinna, zręczna, śmigła.

Nitka szepce: „Co za igła!”

Tak ze sobą tańcowały,

Aż uszyły fartuch cały!


Jerzy Klechta

Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Poezja

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.