Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

12 lipca 2018 r.


eksperci wojskowi poinformowali, że zestrzelony wczoraj nad Wzgórzami Golan bezzałogowy dron był produkowanym w Iranie dronem Ababil. Jest on wykorzystywany do misji zwiadowczych, wywiadowczych i działań szturmowych. Rzecznik armii Ronen Manelis oświadczył: “Od momentu zidentyfikowania syryjskiego drona, mieliśmy pełną kontrolę nad jego ruchem. Nasze siły przeprowadziły szereg działań obronnych, aby zapobiec wtargnięciu, a gdy tylko osiągnięto optymalne warunki, przechwyciliśmy i zniszczyliśmy go.”


minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że Izrael powinien zamknąć swoją ambasadę w Irlandii. “Nie ma powodu, aby zapraszać irlandzkiego ambasadora w Izraelu na rozmowę dyscyplinującą. Nie mamy o czym rozmawiać z ludźmi, którzy przynoszą kłopoty Żydom. Izrael musi natychmiast zamknąć swoją ambasadę w Dublinie, a potem policzymy się z tymi, którzy nas bojkotują.” Rzecznik prasowy ministerstwa spraw zagranicznych Emmanuel Nahshon, że “irlandzki Senat podał rękę agresywnej, niebezpiecznej i radykalnej populistycznej inicjatywie bojkotu antyizraelskiego, która podważa perspektywy dialogu między Izraelem a Palestyńczykami. Bojkot zaszkodzi egzystencji wielu Palestyńczyków pracujących w izraelskich strefach przemysłowych dotkniętych bojkotem, i jedynie pogłębi konflikty na Bliskim Wschodzie.”


rząd wezwał ambasadora Unii Europejskiej w Izraelu, Emanuele Giaufreta, by udzielić ma dyplomatycznego upomnienia za lobbowanie izraelskich parlamentarzystów przeciwko ustawie, która ma zapewnić Izraelowi status narodowego państwa żydowskiego. Ustawa o narodowości ma formalnie zapisać status państwa jako żydowskie, z podkreśleniem prawa narodu żydowskiego do samostanowienia, uznania Jerozolimy jako stolicy, uznania żydowskiego kalendarza jako oficjalny, a języka hebrajskiego jako urzędowego. Europejski ambasador uznał jednak projekt tej ustawy za rasistowski, i ostrzegał parlamentarzystów przed międzynarodową reakcją. “Nie wystarczy, że Unia Europejska finansuje organizacje pozarządowe, które starają się podkopać państwo Izrael i finansować nielegalne budownictwo. Obecnie ingeruje w ustawodawstwo izraelskie. Najwyraźniej nie rozumieją, że Izrael jest suwerennym państwem.”


minister nauki i technologii Ofir Akunis spotkał się w Jerozolimie z nowym szefem NASA Jimem Bridenstine, który powiedział, że Stany Zjednoczone rozważą wysłanie drugiego izraelskiego astronauty w kosmos. Podpisano porozumienie o rozszerzeniu współpracy w zakresie działalności międzynarodowej stacji kosmicznej, eksploracji kosmosu i badań ziemi. Wieczorem z Bridenstine spotkał się premier Netanjahu.


 Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców i balonów, które wywołały 21 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu.


w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały trzy posterunki wojskowe w Syrii. Była to odpowiedź na naruszenie przestrzeni powietrznej Izraela przez syryjski dron, który został zestrzelony nad Wzgórzami Golan. Wiadomo, że zaatakowane zostały pozycje syryjskiej armii w rejonie Quneitra po syryjskiej stronie Wzgórz Golan.


ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon, wezwał zastępcę sekretarza generalnego Aminy Mohammeda, by ONZ potępiła Hamas za ciągłe ataki i podpalenia na terytorium Izraela, które terroryzują mieszkańców kraju. “Przez ponad sto dni terroryści z Hamasu używali latawców i innych środków transportu powietrznego, aby wywołać prawie 700 pożarów, w których spłonęły tysiące akrów, w tym ponad 1500 akrów pól uprawnych w Izraelu. Jest to nowe oblicze terroryzmu skierowane bezpośrednio przeciwko izraelskiemu ekosystemowi, które wyrządziło ponad 2 miliony dolarów strat. Jako kraj, który z dumą przewodzi postępowi techniki rolniczej na całym świecie, jesteśmy wzburzeni, że terroryści Hamasu robią coś odwrotnego. Hamas atakuje południowe źródła utrzymania Izraela, a ich działania eko-terroryzmu nie tylko niszczą ziemię, która zapewnia żywność i środki do życia naszym cywilom, ale także powodują nieodwracalne szkody w środowisku naturalnym. W interesie ochrony życia ludności cywilnej, jej utrzymania i produktywności naszego ekosystemu, proszę o zdecydowane potępienie Hamasu i pociągnięcie tej organizacji terrorystycznej do odpowiedzialności za ostatnie ataki.”


13 lipca 2018 r.


agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet przedstawiła raport z którego wynika, że Hamasplanuje przeprowadzić ze Strefy Gazy falę ataków z użyciem bezzałogowych dronów, do których byłyby podwieszane bomby zapalające. Celem jest wywołanie licznych pożarów głęboko w terytorium Izraela. W ostatnich tygodniach latawce i balony z podwieszonymi bombami zapalającymi wywołały około 700 pożarów, powodując wielomilionowe straty materialne głównie w rolnictwie i środowisku naturalnym.


 kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym Strefy Gazy. Palono opony, rzucano kamieniami i usiłowano uszkodzić płot graniczny. Równocześnie wypuszczano latawce i balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 70 osób zostało rannych. Podczas zamieszek rzucono granat w stronę izraelskich żołnierzy, raniąc 1 żołnierza.


wieczorem wybuchły gwałtowne zamieszki w arabskiej miejscowości Abu Dis położonej na wschód od Jerozolimy. Palono opony i rzucano kamienie w stronę izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rzucono także improwizowany ładunek wybuchowy, który ranił 1 żołnierza.


po południem syryjski bezzałogowy dron wleciał nad Wzgórza Golan i leciał wzdłuż granicy syryjsko-izraelskiej. Został zestrzelony nad strefą zdemilitaryzowaną przez baterię rakiet Patriot.


Unia Europejska wydała oświadczenie zaprzeczając, że ambasador Emanuele Giaufret nazwała propozycję izraelskiej ustawy jako rasistowską. Nie zaprzeczyła jednak lobbowaniu wśród parlamentarzystów przeciwko tej ustawie. “To, w jaki sposób Izrael decyduje się na określenie samego siebie, jest jego wewnętrzną kwestią, o której Izrael może decydować, a my szanujemy wewnętrzną debatę, która trwa. Cenimy zaangażowanie Izraela we wspólne wartości demokracji i prawa człowieka, ale nie chcemy widzieć, że te wartości są kwestionowane, a nawet zagrożone. Demokracja i równość, w tym równe prawa dla mniejszości, są kluczowymi wartościami, które definiują nasze społeczeństwa. Szanowanie praw człowieka jest podstawową zasadą i kluczowym elementem partnerstwa Unii Europejskiej z Izraelem. Nigdy nie używaliśmy języka obraźliwego, i z pewnością nie definiowaliśmy w ten sposób projektów ustaw omawianych w Knesecie.”


14 lipca 2018 r. 


 w nocy i nad ranem palestyńscy terroryści wystrzelili rakiety ze Strefy Gazy. Alarm ogłoszono w przygranicznych społecznościach Elbim, Gevim, Nir Amm, Sderot, Mephlasim, Dorot, Ruchama i Romana. System obrony Iron Dome zestrzelił kilka rakiet.


w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele terrorystyczne na wschód od obozu uchodźców Al-Bureij w środkowej części Strefy Gazy. Atakowane były także cele w północnej i południowej części strefy.


Efraim

 

 

 

 

Izrael badacz

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.