Jak Polska powinna się zachować w związku z amerykańską ustawą S.447 dotycząca mienia ofiar Holokaustu

Przyslala Rimma Kaul

Na tych pieniądzach jest ich krew. Mienie bezspadkowe polskich obywateli, ofiar Holokaustu musi zostać w Polsce

Martwi i przeraża ten nadciągający spór, bo kłótnia o pieniądze ostatecznie i trwale pogorszy trudne relacje polsko-żydowskie. A dla ludzi, którzy dziś mają po 15 czy 20 lat Holokaust będzie się na resztę życia kojarzył przede wszystkim z wielką, obrzydliwą awanturą o pieniądze po wymordowanych.


Amerykańska ustawa S.447 dotycząca mienia ofiar Holokaustu weszła w życie na początku maja. Według tej ustawy, Departament Stanu ma oceniać, jak różne kraje wywiązują się ze zwrotu tego mienia i informować o tym Kongres. A ponieważ najwięcej Żydów mieszkało przed II wojną światową w Polsce, to działania Warszawy będą najważniejszym tematem tych raportów.

Jeśli będą one dla Polski niekorzystne, Kongres będzie mógł żądać od administracji amerykańskiej stosowania różnych nacisków – dyplomatycznych, politycznych i zapewne też ekonomicznych.

Co więc w tej sprawie powinna zrobić Polska, dla której dobre relacje z USA są niezwykle ważne?

Puszka Pandory

W przypadku rekompensat za własność, która ma spadkobierców, sprawa jest – co najmniej w teorii – prosta: wreszcie, po wielu latach bierności, należy rozwiązać problem ustawą, która – oczywiście – potraktuje równo wszystkich spadkobierców, niezależnie od tego kim są, bez żadnych etnicznych preferencji i niezależnie od tego, czy własność zabrali im Niemcy czy władze Polski komunistycznej.

Calosc TUTAJ

Pawej Jedrzejewski

2 komentarze to “Jak Polska powinna się zachować w związku z amerykańską ustawą S.447 dotycząca mienia ofiar Holokaustu”

  1. Abram Nanes 24/07/2018 at 12:43

    Po umowie o zaplaceniu 10 mld $ przez niemiecki przemysl przymusowym robotnikom, za zgoda wszystkich zydowskich organizacji, sad amerykanski wydal wyrok, ze wiecej nie mozna skarzyc Niemcow o sprawy pieniezne. Na tym koniec. ta uchwala mozna potrzec tylek jezeli mowa o nowe zadania. Polske mozna skarzyc tylko w polskim sadzie. KROPKA.

  2. Jakoś w tych wszystkich artykułach nie mówi się o zrabowanych domostwach żydowskich, w których dziś sobie mieszkają potomkowie zbrodniarzy. Czy powinni być właścicielami tych nieruchomości???

    Pała się świętym oburzeniem (wiadomo na kogo) za pomocą manipulacji, że „Żydzi chcą pieniędzy”. Władze Izraela absolutnie i wielokrotnie odżegnywały się od spraw majątkowych – niesposób bowiem wiązać Holokaustu z interesami. Polacy, na przekór temu wciąż do tego wątku wracają. Dla nich „żydki myślą tylko o pieniądzach”. To postępowanie haniebne, czysto antysemickie. To wyłącznie polska retoryka. Chamstwo przeobleczone w hasełka szlachetno-duszyczkowe. Jakby chcieli nas uczyć etyki. Oni???
    Panie Jędrzejewski, nie kupuję tego. Należy Pan do tej samej sitwy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: