Ciekawe artykuly

Janusz Makuch, twórca FKŻ, otrzymał tytuł „Przyjaciela Izraela”

Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Janusz Makuch. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Twórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej (FKŻ) w Krakowie Janusz Makuch otrzymał tytuł „Przyjaciela Izraela”. Makuch jest jedyną osobą z Polski, której Izrael w 70-lecie powstania państwa przyznał to wyróżnienie.

„Z okazji 70-lecia powstania państwa Izrael ambasady Izraela na całym świecie miały wybrać jedną osobę w danym państwie, która swoją wyjątkową działalnością zasłużyła sobie na miano +przyjaciela Izraela+. Ambasada Izraela w Polsce wybrała Janusza Makucha” – poinformował w niedzielę PAP Emil R. Jeżowski z Ambasady Izraela w Polsce.

Janusz Makuch odebrał wyróżnienie podczas koncertu „Szalom na Szerokiej”, wieńczącego w nocy z soboty na niedzielę 28. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Tytuł wraz z listem od prezydenta Izraela Reuvena Rivlina przekazała Makuchowi ambasador Izraela Anna Azari.

„W tym roku Państwo Izraela świętuje 70. rocznicę swego powstania. W tym roku honorujemy wyjątkowych ludzi, którzy przyczyniają się do promocji Izraela i jego kultury – a Pan z pewnością jest jednym z nich. (…) w tym jubileuszowym roku chciałbym Panu podziękować za tę inspirującą inicjatywę i niestrudzony wysiłek. Panu osobiście oraz wszystkim innym osobom zaangażowanym w tę piękną inicjatywę życzę wielu sukcesów. W imieniu Państwa Izraela dziękuję Panu i przekazuję wyrazy uznania” – napisał w liście do Janusza Makucha prezydent Izraela.

Janusz Makuch urodził się w 1960 r. w Puławach. W 1988 r. wraz z Krzysztofem Gieratem zainicjował Festiwal Kultury Żydowskiej – dziś jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie, przyciągające każdego roku tysiące miłośników kultury żydowskiej.

Makuch ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Za upowszechnianie prawdy o Holokauście otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Jego działalność została także nagrodzona m.in. medalem „Niezłomnym w słowie”, Nagrodą im. Ireny Sendlerowej.

10-dniowy Festiwal Kultury Żydowskiej zakończył się w niedzielę. W nocy z soboty na niedzielę wydarzenie symbolicznie zwieńczył koncert „Szalom na Szerokiej”, którego przesłaniem jest pokój na świecie. W koncercie uczestniczyło – zgodnie z szacunkami organizatorów – około 15 tys. osób.

„Jak co roku powtarzam, że jesteśmy tu nie tylko dla muzyki, ale by uczcić pamięć i złożyć hołd wszystkim tym Żydom, którzy w Krakowie żyli przez 750 lat” – powiedział Makuch, zapowiadając koncert. Podkreślił też, że „powinniśmy robić wszystko, by (…) zwalczyć w sobie jakąkolwiek pokusę antysemityzmu, antypolonizmu”.

28. FKŻ objął honorowym patronatem prezydent RP Andrzej Duda.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

Przyslala Rimma Kaul

 

 

 

 

 

http://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/janusz-makuch-tworca-fkz-otrzymal-tytul-przyjaciela-izraela

Kategorie: Ciekawe artykuly, Muzyka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.