Ciekawe artykuly

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

1 września 2018 r.


sekretarz generalny OWP Saeb Erekat skrytykował decyzję Stanów Zjednoczonych o wstrzymaniu finansowania dla UNRWA. “Potępiamy tę decyzję i odrzucamy ją. Amerykanie nie mogą zamknąć UNRWA, ponieważ decyzja o ustanowieniu agencji została zaakceptowana przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Stany Zjednoczone nie mogą akceptować kradzieży palestyńskiej ziemi, kradzieży Jerozolimy i przekazywać ją Izraelowi, nie mogą działaj zgodnie z kaprysami Szeldona Adelsona i Benjamina Netanjahu.”


delegacja egipskiego wywiadu spotkała się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Szef egipskiej delegacji powiedział, że Egipt będzie kontynuował wysiłki zmierzające do osiągnięcia porozumienia pomiędzy palestyńskimi frakcjami i utworzenia jednego rządu kierowanego przez Abbasa. Abbas wyjaśnił, że przywódcy palestyńscy liczą na Egipt.


Palestyńczycy kontynuowali ataki ze Strefy Gazy z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, wywołując 2 pożary na przygranicznych terenach w Izraelu.


 około 2,3 miliona uczniów rozpoczęło rano nowy rok szkolny w około 5000 instytucji edukacyjnych w całym kraju. Według danych ministerstwa edukacji około 188 tys. dzieci rozpoczęło naukę w obowiązkowych przedszkolach, a około 388 tys. dzieci w przedszkolach “przedobowiązkowych”. Ponadto 1,028 miliona uczniów przyszło do szkół podstawowych, z których 165 tys. po raz pierwszy rozpoczęło naukę w pierwszych klasach. Liczba uczniów w gimnazjach wzrosło do około 299 tys., a w szkołach średnich do około 477 tys. uczniów, z których 131 tys. to uczniowie ostatnich klas edukacji. Około 1 760 000 miliona dzieci będzie uczyć się w tym roku w sektorze żydowskim, w porównaniu z około 388 000 w sektorze arabskim, około 120 000 w sektorze beduińskim, 41 000 w sektorze druzyjskim i około 1 000 w języku krymskim. Minister edukacji Naftali Bennett powiedział: “Dzisiaj ponad dwa miliony uczniów rozpoczyna naukę w szkołach, z czego 167 tys. dzieci rozpoczyna naukę w pierwszej klasie, razem z moim Dawidem. Nauczyciele bardzo ich kochują i czekają na nich. Musicie zwracać się do nauczycieli i być ciekawymi. Życzę wam wszystkim udanego roku szkolnego.”


2 września 2018 r.


rano Palestyńczyk uzbrojony w żelazny pręt usiłował zaatakować żydowskiego osadnika przy osiedlu Tekoa we zachodniej części Judei. Osadnicy obezwładnili napastnika i przekazali go izraelskim żołnierzom.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że amerykańska delegacja negocjacyjna zaleciła stronie palestyńskiej przyjęcie planu pokojowego opartego na konfederacji Palestyny z Jordanią. W rozmowie z prezydentem Donaldem Trumpem, Mahmoud Abbas miał powiedzieć, że zgodzi się na takie rozwiązanie, jeśli Izrael także będzie częścią takiej federacji.


 syryjskie media oskarżyły Izrael o zbombardowanie w nocy syryjskiej bazy lotniczej Mezzech, położonej w rejonie Damaszku. W wyniku potężnej eksplozji składu amunicji, miało dojść do przerw w dostawach energii elektrycznej w całej okolicy. Izrael nie skomentował tych doniesień.


 rzecznik jordańskiego rządu odrzucił doniesienia związane z dzisiejszą wypowiedzią Mahmouda Abbasa, że Palestyna mogłaby powstać w ramach federacji z Jordanią. Podkreślił on, że stanowisko Jordanii jest niezmienne i nie podlega negocjacjom, i obejmuje rozwiązanie dwupaństwowe oraz utworzenie państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r.


palestyńska delegacja spotkała się w Waszyngtonie z urzędnikami CIA. Na czele delegacji stał gen. Majed Faraj, który miał zapewnić Stany Zjednoczone, że Autonomia Palestyńska pragnie utrzymać współpracę i wymianę informacji wywiadowczych.


Eurovision demands Israel host event without political, religious restrictions

Organizers insist government commit to granting unlimited access to Israel, freedom of speech regardless of political opinion, allow general rehearsals on Shabbat


 palestyńska delegacja spotkała się w Waszyngtonie z urzędnikami CIA. Na czele delegacji stał gen. Majed Faraj, który miał zapewnić Stany Zjednoczone, że Autonomia Palestyńska pragnie utrzymać współpracę i wymianę informacji wywiadowczych.


3 września 2018 r. 


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w mijającym roku (5778) w Izraelu urodziło się 168 441 niemowląt, a do Izraela przybyło 24 496 nowych imigrantów. Równocześnie zmarło 41 165 osób. Liczba osób, które się pobrały wyniosła 61 18o, podczas gdy liczba rozwodów wyniosła 24 868. Najpopularniejszymi imionami dla chłopców były: Mohammed, Josef, Ariel, Omer, Adam, Dawid, Daniel, Lavi, Eitan i Uri, natomiast tylko w sektorze żydowskim: Ariel, Dawid, Lavi, Uri, Josef, Eitan, Noam, Daniel, Itai i Jehuda. Dla dziewczynek: Tamar, Abigail, Miriam, Sara, Adele, Jael, Noa, Szira, Noja i Lia, natomiast tylko w sektorze żydowskim: Tamar, Abigail, Jael, Adele, Noa, Sara, Szira, Noja, Ester i Talia.


premier Benjamin Netanjahu uczestniczył w spotkaniu z personelem ministerstwa spraw zagranicznych ku czci Rosz Haszana, podczas którego powiedział o jednym pozytywnym czynniku w umowie nuklearnej między Iranem a sześcioma światowymi potęgami. “Porozumienie z Iranem było złym porozumieniem pod każdym względem, z wyjątkiem jednego – przybliżyło nas do świata arabskiego w skali, o której nigdy nie myśleliśmy, a jednym z naszych celów jest to, by to kontynuować. Myślę, że inną ważną rzeczą jest oczywiście stopniowa normalizacja z wiodącymi krajami w świecie arabskim. Jesteśmy w trakcie dyplomatycznego rozkwitu. Walczymy również o sprawiedliwość i prawdę, i myślę, że jesteśmy w trakcie stopniowej normalizacji, która w końcu zapowiada prawdziwe otwarcie na pokój. Chcę wam podziękować za wspaniałą pracę, która prowadzicie tutaj i na całym świecie. Świat przychodzi tutaj i my wychodzimy do świata, a nasza wspólna praca przyniosła kwitnący, dyplomatyczny rozkwit, który nie ma precedensu w historii Izraela. Wiele krajów arabskich postrzega teraz Izrael nie jako swojego wroga, ale jako swojego nieodzownego sprzymierzeńca w hamowaniu irańskiej agresji. Stworzyło to normalizację, która może doprowadzić do pokoju, i wierzę, że jeśli będziemy mieć pokój z szerszym światem arabskim, pomoże nam to osiągnąć pokój z Palestyńczykami.”


 w nocy palestyńscy terroryści rzucili ładunek wybuchowy w stronę izraelskiego punktu kontrolnego Gilboa w pobliżu Dżeninu w północnej Samarii. Nikt nie został ranny. W nocy także Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w obozie uchodźców Al-Gaza. Żołnierzy obrzucono kamieniami.


 wysoki członek Islamskiego Dżihadu, Khader Habib, nazwał współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa między Autonomią Palestyńską a Izraelem “zdradą”. Habib powiedział, że Mahmoud Abbas powinien się wstydzić i w ogóle nie chwalić się swoją współpracą w zakresie bezpieczeństwa z Izraelem, i że powinien natychmiast to zakończyć zgodnie z decyzjami podejmowanymi przez palestyńskie organizacje.


wieczorem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przy osiedlu Kiryat Arba w rejonie Hebronu w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika.


. źródła zachodnich wywiadów poinformowały, że od co najmniej dwóch miesięcy Iran wykorzystuje cywilne linie lotnicze Oeshm Fars Air do przemytu broni z Teheranu do Bejrutu. Zarejestrowano dwa nieoczekiwane loty samolotu Boeing 747 tej irańskiej spółki, prowadzące z irańskiej wojskowej bazy w Teheranie na międzynarodowy port lotniczy w Bejrucie. Prawdopodobnie przewożone były komponenty do produkcji precyzyjnego uzbrojenia do budowanej obecnie w Libanie irańskiej fabryki rakiet.


4 września 2018 r.


izraelska policja poinformowała o zakończeniu przygotowań do obchodów święta Rosz HaSzana w Jerozolimie. Począwszy od niedzieli wjazd na Stare Miasto będzie zamknięty dla wszystkich prywatnych pojazdów, za wyjątkiem lokalnych mieszkańców. Siły policji zostaną wzmocnione funkcjonariuszami policji granicznej i wolontariuszami. Dodatkowe siły policji zostaną rozlokowane w najbardziej zatłoczonych miejscach miasta, centrach handlowych, targowiskach, wokół Starego Miasta oraz w rejonie synagog, aby zachować porządek i bezpieczeństwo wszystkich osób.


burmistrz Jerozolimy Nira Barkat powiedział, że ma zamiar usunąć UNRWA z Jerozolimy. “Usuwam UNRWA z Jerozolimy i zastępuję ich nieudane usługi skutecznymi inicjatywami miejskimi. Gdziekolwiek działają instytucje gminy, arabska opinia publiczna jest bardziej usatysfakcjonowana i mniej brutalna. Usunięcie UNRWAzmniejszy podżeganie i terroryzm oraz będzie promować jedność i suwerenność.” Organizacja UNRWA od 1965 r. zapewnia usługi komunalne, edukację i pomoc humanitarną dla około 30 tys. mieszkańców arabskiej dzielnicy Shuafat. “Poinstruowałem pracowników gminy, aby przygotowali plan działań, który przedstawię premierowi w sprawie ewakuacji UNRWA z Jerozolimy. UNRWA zamiast rehabilitować arabską populację wschodniej Jerozolimy, miała stałe osiągnięcia w zakresie pogorszenia stosunków arabskich mieszkańców z państwem Izrael.”


 szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot złożył swój roczny raport na temat gotowości i sprawności Sił Obronnych Izraela. Dokument ten jest klasyfikowany jako “wyjątkowo poufny”, i jest corocznie przedstawiany premierowi, ministrowi obrony, członkom gabinetu bezpieczeństwa oraz członkom parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony. Wiadomo, że w tegorocznym raporcie znalazła się informacja, że w ciągu ostatniego roku Izrael podjął znaczące działania, aby uniemożliwić Iranowi wzmocnienie swojej obecności militarnej w Syrii. Po zawarciu porozumienia w tej sprawie z Rosją, udało się odsunąć irańskie siły na odległość ponad 50 km od granicy z Izraelem. Ponadto Siły Obronne Izraela przyznały się, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy przeprowadziły około 200 nalotów na cele w Syrii. Odnosząc się do Strefy Gazy, raport miał podobno zawierać informacje uzyskane przez wywiad, że żyją zarówno Abra Mengistu, jak i Hisham a-Sajid (izraelscy cywile, którzy są przetrzymywani w Strefie Gazy). Przedstawiono także informację, że armia zdołała zlokalizować 15 tuneli terrorystycznych, a budowa podziemnej bariery wzdłuż granicy ze Strefą Gazy jest ukończona w jednej trzeciej prac. “Siły Obronne Izraela są w stanie gotowości do wojny w odniesieniu do każdego scenariusza zagrożenia i atrybucji.”


 rano izraelskie siły bezpieczeństwa wyburzyły 4 nielegalnie wzniesione budynki mieszkalne w arabskiej wiosce Al-Walaja, położonej na południe od Jerozolimy. Podczas rozbiórki doszło do starć z Palestyńczykami. W starciach rannych zostało 10 Arabów.


przywódca Hamasu, Jahja Sinwar, oskarżył urzędników Autonomii Palestyńskiej o współpracę z izraelskim wywiadem w celu udaremnienia porozumienia o pojednaniu narodowym Palestyńczyków. “Nie udało się wprowadzić porozumienia w życie i doprowadzić do pojednania, a stan podziału niestety wciąż trwa.” Zauważył, że istnieją dwa podejścia do pojednania: pogląd Hamasu, który dąży do pojednania opartego na prawdziwej jedności i partnerstwie, oraz pogląd Autonomii Palestyńskiej, który opiera się na Izraelu, który jest przegraną stroną. Sinwar dodał, że cotygodniowe gwałtowne protesty w Strefie Gazy będą kontynuowane, ponieważ w ten sposób palestyński naród wyraża swój sprzeciw wobec “okupacji” i jej planów wyeliminowania kwestii palestyńskiej. “Nie chcemy wojny, chcemy ustabilizować zawieszenie broni z 2014 roku, ale to nie znaczy, że nie jesteśmy gotowi powstrzymać agresji, jesteśmy w pełni przygotowani i zachowujemy czujność wraz z innymi organizacjami ruchu oporu.”


 palestyński premier Ramami Hamdallahem, potępił plan burmistrza Jerozolimy Nira Barkata, by usunąć UNRWA z dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie, i zastąpić jej świadczenia przez usługi gminy. Hamdallah powiedział, że decyzja Barkata ukazuje pogardę dla społeczności międzynarodowej, instytucji międzynarodowych i prawa międzynarodowego. Oskarżył Barkata, że jego plan ma na celu celowe osłabienie uchodźców palestyńskich i ich praw wynikających z prawa międzynarodowego, i jest wynikiem amerykańskiego politycznego, prawnego i finansowego wsparcia dla Izraela, który zachęca go do kontynuowania agresji przeciwko bezradnemu narodowi palestyńskiemu.


po południem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy przejściu granicznym Eretz na północy Strefy Gazy. W trakcie starć izraelscy żołnierze otworzyli ogień. Rannych zostało 25 Arabów.


amerykańska ambasador w ONZ Nikki Haley pochwaliła plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, który został opracowany przez doradców prezydenta Donalda Trumpa, Jasona Greenblatta i Jareda Kushnera. Haley wezwała Izrael i Autonomię Palestyńską do wykazania dobrej woli i wysłuchania planu, kiedy zostanie on przedstawiony. “Przeczytałem ten plan. Jest on dokładnie zrobiony, dobrze przemyślany dla obu stron, dla Palestyńczyków i Izraelczyków. Bierze pod uwagę wszystkie aspekty. Jest to plan, który zostanie przedstawiony obu stronom. Jeśli będą chcieli go przyjąć, myślę, że to może być rozwiązanie dla regionu. Myślę, że mogłoby to być rozwiązaniem zarówno dla Palestyńczyków, jak i dla Izraelczyków, i myślę, że byłoby to rozwiązanie i świadectwo tego, co może się stać, gdy dwie strony spotkają się w imię pomocy swoim ludziom.” Amerykański plan pokojowy nosi nazwę: „Porozumienie Stulecia”.


amerykańska administracja poinformowała Autonomię Palestyńską, że odsłonięcie planu pokojowego zostanie odroczone do czasu po wyborach palestyńskich, które mają odbyć się albo w listopadzie b.r., albo na początku przyszłego roku. Zmiana publikacji planu może być także spowodowana przedterminowymi wyborami w Izraelu. Prezydent Donald Trump zaproponował palestyńskiemu przewodniczącemu bezpośrednie spotkanie w Białym Domu i zakończenie palestyńskiego bojkotu Stanów Zjednoczonych. Sugeruje to Abbasowi, że jeśli zgodzi się na powrót do stołu negocjacyjnego, będzie mógł wpływać na ostateczny kształt plan pokojowego, a nie otrzyma gotowego produktu.


Rosja poinformowała o rozpoczęciu dużych ćwiczeń wojskowych we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, co może wpłynąć na niektóre trasy lotnicze do Izraela. Trasy lotów samolotów cywilnych mogą ulec zmianie w rejonie Cypru, co wpłynie na opóźnienia połączeń. Ćwiczenia wojskowe osiągną swoją kulminację w dniu jutrzejszym. Bierze w nich udział 26 rosyjskich okrętów wojennych i 34 samoloty – samoloty transportowe dalekiego zasięgu, bombowce Tu-160, morskie samoloty rozpoznawcze Ił-38 i Tu-142MK, oraz samoloty myśliwskie Su-33 i Su-30SM. Z okrętów wojennych biorą udział krążownik „Marszałek Ustinow” i dwa okręty podwodne. W ćwiczeniach mają być użyte ostre pociski rakietowe.


5 września 2018 r.


rano Siły Obronne Izraela zamknęły przejście graniczne Eretz w północnej części Strefy Gazy. Powiadomiono, że powodem zamknięcia jest konieczność przeprowadzenia napraw zniszczeń spowodowanych wczorajszymi arabskimi zamieszkami. Obecnie w Strefie Gazy funkcjonują dwa przejścia towarowe Karni i Kerem Shalom, natomiast ruch pieszy realizowany jest tylko przez przejście Eretz.


jordański król Abdullah II zdecydowanie odrzucił ideę konfederacji z Autonomią Palestyńską, popierając rozwiązanie dwupaństwowe. “Co roku słyszymy o konfederacji. Moje pytanie brzmi: konfederacja z kim? To jest czerwona linia dla Jordanii. Stanowisko Jordanii jest stanowcze i niezłomne: nie ma alternatywy dla rozwiązania dwupaństwowego i ustanowienia państwa palestyńskiego ze wschodnią Jerozolimą jako jego stolicą.”


prezydent Paragwaju Mario Abdo Benitez poinformował, że ambasada jego kraju w Izraelu zostanie ponownie przeniesiona z Jerozolimy do Tel Awiwu, cofając w ten sposób decyzję podjętą 16 maja b.r. przez swego poprzednika, Horacio Cartesa. Dodał, że Paragwaj zawsze będzie szanował prawo międzynarodowe. Równocześnie powiadomiono, że w Paragwaju zostanie otworzona ambasada Palestyny.


. premier Benjamin Netanjahu poinstruował ministerstwo spraw zagranicznych, aby wezwało ambasadora Izraela w Paragwaju z powrotem do Izraela w celu konsultacji, i rozpoczęto przygotowania do zamknięcia izraelskiej ambasady w Paragwaju. “Izrael ocenia z niezwykłą powagą niecodzienną decyzję Paragwaju, która będzie przesłanką do określenia stosunków między naszymi krajami.”


 

Efraim

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.