Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

20 września 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu uczestniczył w testowym przejeździe pociągu na nowej linii kolejowej z Jerozolimy na lotnisko Ben Guriona. Premier powiedział: „Jest to historyczny moment. Rozpoczyna się nowa era, w której z Rel Awiwu dotrzemy do Jerozolimy w rekordowym czasie pół godziny.”


 rosyjska ambasada w Izraelu wydała oświadczenie obciążające Izrael odpowiedzialnością za zestrzelenie dwa dni temu rosyjskiego samolotu przy Syrii. „Moskwa uważa działania izraelskich sił powietrznych za nieodpowiedzialne i nieprzyjazne, po tym, jak naraziły rosyjskiego Ił-20 na niebezpieczeństwo i doprowadziłt do śmierci 15 żołnierzy. Rosja podejmie wszelkie niezbędne kroki, aby usunąć zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa naszych żołnierzy walczących z terroryzmem.” Rano do Moskwy odleciała izraelska delegacja dowodzona przez dowódcę sił powietrznych gen. Amikama Norkina. Delegacja przesdtawi stronie rosyjskiej wszystkie informacje oraz dane związane z tym incydentem.


 w południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy arabskiej wiosce Luban a-Sharqiya w środkowej części Samarii. Nikt nie został ranny, ale kilka pojazdów zostało uszkodzonych. Na miejscu pojawili się izraelscy żołnierze.


21 września 2018 r.


Syria fired missiles for 40 minutes after Israeli strike, hitting Russian plane

Israeli army report finds massive uptick in Syrian anti-aircraft barrages during IDF attacks, as Assad’s forces try to repeat the downing of an IAF F-16 in February


In biggest-ever Israeli biotech exit, Medtronic buys Mazor for $1.6b

Irish-US firm vows to continue development of Israeli robotics technology that helps surgeons perform safer and more accurate surgeries


Iran launches air maneuvers near strategic Strait of Hormuz

Official news outlet calls exercise a warning to enemies that they face ‘stern response’ to threats against Tehran


Israel: Russia accepts our take on Syrian downing of plane, coordination goes on

Delegation to Moscow ‘debunked’ claim Israeli jets hid behind spy plane, stressed jets had left area before Syrians fired fatal missile; Russia was told well-ahead of strike

Defense Minister Avigdor Liberman meets with Russian Minister of Defense Sergei Shoigu, in Moscow, Russia on May 31, 2018. (Ariel Hermoni/Defense Ministry)

“Improvements” may be made to the Israeli military’s coordination with Russia over its operations in Syria in light of the downing of a Russian spy plane earlier this week, a senior Israeli army official said Friday. For now, he stressed, the deconfliction mechanism used by the two countries to coordinate activities was continuing to function effectively.

The official said Israel had answered Russia’s questions over Monday’s incident, including debunking the false notion that the Israeli jets had hidden behind the Russian plane. Israel has also clarified that its attack planes had left the area before the Syrians fired the missile that downed the Russian plane.


około 10 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu różnych miejscach wzdłuż bariery granicznej w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. Rzucono kilka granatów w stronę izraelskich żołnierzy, raniąc 1 żołnierza. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a około 100 zostało rannych.


    22 września 2018 r.


kilka tysięcy ortodoksyjnych Żydów uczestniczyło wieczorem w demonstracji w mieście Bnei Brak, przeciwko funkcjonowaniu linii kolejowych podczas szabatu. Policja zabezpieczała trasę przemarszu chasydzkiej demonstrancji.


w nocy palestyńscy terroryści rzucili improwizowany ładunek wybuchowy na teren żydowskiego osiedla Beit-El w południowej części Samarii. Nikt nie został ranny i nie odnotowano żadnych zniszczeń. Izraelscy żołnierze rozpoczęli w nocy akcję poszukiwania sprawców ataku.


Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy arabskiej miejscowości Bidu, położonej na północny zachód od Jerozolimy w południowej części Samarii. Palono opony i rzucano kamieniami, na co izraeolska policja graniczna odpowiedziała środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano 2 demonstrantów.


 wysoki urzędnik Hamasu, Khalil al-Hajja, ostrzegł, że może dojść do kolejnej rundy walk między Strefą Gazą a Izraelem. Obiecał on, że demonstracje przygraniczne będą kontynuowane aż do „zakończenia oblężenia” Strefy Gazy. Al-Hajja ostrzegł także Autonomię Palestyńską przed wprowadzeniem nowych sankcji przeciwko Strefie Gazy. Powiedział, że jeśli przewodniczący Mahmoud Abbas zdecyduje się ukarać Gazę, pozostanie sam i bez jakichkolwiek wpływów. Obecnie prawie połowa budżetu Autonomii Palestyńskiej jest przekazywana do Gazy, pomimo faktu, że palestyński rząd nie ma żadnego wpływu na to co dzieje się w Strefie Gazy, w której rządzi Hamas.


Palestyńczycy kontynuowali ataki z użyciem balonów z podwieszanymi bombami zapalającymi, które wypuszczane ze Strefy Gazy wywołały 6 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu. W odpowiedzi, wieczorem izraelski samolot ostrzelał grupę Palestyńczyków wypuszczających balony w północnej części Strefy Gazy.


23 września 2018 r.


policja poinformowała o ukończeniu przygotowań do świąt Sukkot. Wzmocniono siły porządkowe w Jerozolimie, ze szczególnym naciskiem na Stare Miasto i Zachodni Mur, gdzie tysiące ludzi będzie uczestniczyć w modlitwach. W miejscach tych będą rozmieszczone dodatkowe patrole. Poinformowano, że specjalne jednostki policji będą reagować na wszelkie incydenty.


 wieczorem ministerstwo obrony odrzuciło opublikowany przez Rosję raport w sprawie zestrzelania rosyjskiego samolotu zwiadu elektronicznego Ił-20 u wybrzeży Syrii. Podkreślono, że izraelskie samoloty nie kryły się za żadnym innym samolotem, a gdy strona syryjska wystrzeliła 20 rakiet przeciwlotniczych, wszystkie izraelskie samoloty znajdowały się już z powrotem w przestrzeni powietrznej Izraela. Wydano oświadczenie mówiące, że współpraca między Siłami Obronnymi Izraela a rosyjskim wojskiem wielokrotnie się sprawdziła, i jej kontynuacja jest w interesie obu stron, zwłaszcza w świetle regionalnych wyzwań. Podkreślono, że Siły Obronne Izraela będą nadal bezkompromisowo bronić żywotnych interesów Izraela w regionie.


rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri, ogłosił impas w rozmowach o zawieszeniu broni z Izraelem, i obwinił Autonomię Palestyńską odpowiedzialnością za zahamowanie tego procesu, gdyż to jej przywódcy wyrazili swój zdecydowany sprzeciw wobec rozmów. Abu Zuhri powiedział, że w odpowiedzi Hamas będzie eskalował swoje protesty w nowych lokalizacjach wzdłuż granicy Strefy Gazy z Izraelem.


Palestyńczycy kontynuowali ataki z użyciem balonów z podwieszanymi bombami zapalającymi, które wypuszczane ze Strefy Gazy wywołały 9 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu. W odpowiedzi, wieczorem izraelski samolot ostrzelał grupę Palestyńczyków wypuszczających balony w północnej części Strefy Gazy.


rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony powiedział, że Rosja odrzuca raport przedstawiony przez delegację izraelskich sił powietrznych, który obwinił Syrię za zestrzelenie rosyjskiego samolotu Ił-20 w dniu 18 września. Rosjanie przedstawili dowody, że Izraelczycy poinformowali stronę rosyjską, że celem ich ataku lotniczego będą cele położone w północnej Syrii, podczas gdy izraelskie samoloty F-16zaatakowały bazę przy porcie Latakia w zachodniej Syrii. „Siły Obronne Izraela nie podały lokalizacji swoich samolotów i nie określiły dokładnie swoich celów, twierdząc, że zamierzają zaatakować kilka obiektów przemysłowych w północnej Syrii, w pobliżu obszaru działania rosyjskiego Ił-20. Dezinformacja zmusiła rosyjskie dowództwo do nakazania samolotowi rekonesansowemu powrotu do bazy lotniczej Khmeimim, natomiast izraelskie samoloty niemal natychmiast zaatakowały syryjską bazę w sąsiednim mieście portowym Latakia w zachodniej Syrii. Po pierwszym ataku w Latakii, izraelskie samoloty aktywowały systemy blokujące radary i wycofały się, przygotowując się do kolejnego ataku. Gdy rosyjski samolot przygotowywał się do lądowania, jeden z izraelskich odżutowców zbliżył się do Latakii. Izraelski pilot musiał być świadomy faktu, że Ił-20 ma znacznie większy przekrój poprzeczny niż jego F-16, i stałby się preferowanym celem dla syryjskich jednostek obrony przeciwlotniczej, które używają starych systemów rakietowych, nie umiejących rozróżnić samolotów nieprzyjacielskich od sojuszniczych. Tak więc, dla Syryjczyków, samolot rozpoznawczy mógł pojawić się jako grupa izraelskich odrzutowców.” Ostatecznie Rosjanie stwierdzili, że izraelskie samoloty wykorzystały rosyjski samolot transportowy jako osłonę przed syryjskimi rakietami przeciwlotniczymi, i w konsekwencji rosyjski Ił-20 został zestrzelony. Rosyjski minister obrony Siergiej Szoigu powiedział, że Rosja w ciągu kilku tygodni dostarczy Syrii system obrony przeciwlotniczej S-300, co ma na celu „uspokojenie niektórych gorących”, których działania „stanowią zagrożenie dla naszych żołnierzy”. Dostawa tego systemu była odkładana od 2013 r. ze względu na prośby i naciski ze strony Izraela. Szoigu dodał, że Rosja zacznie używać urządzenia elektromagnetyczne, które mają uniemożliwić komunikację satelitarną u wybrzeży Syrii.


Gunmen attack Iranian military parade, killing 8 soldiers and wounding 20At least 8 members of elite Revolutionary Guard killed; early reports describe the assailants as ‘Takfiri,’ a term previously used to describe the Islamic State group


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.