Polityka

Dokąd zmierza amerykańska inicjatywa pokoju?

Przetlumaczyla i przyslala
Olga Degani

Wszystkie amerykańskie inicjatywy pokoju, prezydentów zarówno republikańskich jak i demokratycznych, miały na celu pokój i polepszenie pozycji USA. Wszystkie inicjatywy poniosły fiasko.

Inicjatywy skazane były z góry na niepowodzenie, bo ignorując wazność skomplikowanych brutalnych zajść arabsko- islamskich, skłonne były do rozwiązań nieskomplikowanych, mrzonek i nadziei na szybkie rezultaty.

Inicjatywy padły ofiarą dysonansu pomiędzy pragnieniem Zachodu osiągnięcia szybkich krótkotrwałych rozwiązań, a istotą narodowego bezpieczeństwa, które opiera się na długotrwałej rzeczywistości.

Inicjatywy zostały udaremnione przez ogromne eksplozje wulkaniczne, które od VII wieku kształtują świat arabsko islamski: brutalna schizma plemienno-religijno- ideologiczna, nietolerancja, niestabilność, brak współżycia w pokoju wewnętrznym i z sasiadami, władze mniejszości naruszające prawa człowieka, tymczasowość reżimów, ich polityki i umów pomiędzy nimi.

Inicjatywy upadły z powodu poglądów przyjętych, lecz błędnych, bo zakładających, że konflikt arabsko-izraelski jest konfliktem środziemnomorskim, a kwestia palestyńska jest źródłem tego konfliktu, oraz źródłem zamieszek i terroru, jednocześnie błędnie zakładając, że kwestia palestyńska jest w centrum arabskich zainteresowań . Te poglądy rozbiły się w obliczu rzeczywistości śródziemnomorskiej wraz z wybuchem arabskiego tsunami, nazywanego „wiosną arabską”, która wcale nie miała nic wspólnego z konfliktem arabsko izraelskim, ani z marginalną ważnością kwestii palestyńsiej wobec wydarzeń na całym tym obszarze.

Postępowanie USA w kwestii palestyńskiej – gdy USA i ich sojusznicy arabscy zmierzają się z o wiele poważniejszymi niebezpieczeństwami – ugodziło w odstraszający wizerunek USA, zarówno w jego pozycję w tym rejonie, jak i globalną.

Inicjatywy nastawione były na zmuszenie Izraela do daleko idących ustępstw z pozycji zabezpieczających istnienie państwa, oraz nagradzały mordercze i systematyczne okrucieństwo, tym samym podżegały terror.

Inicjatywy równały moralność z niemoralnością, arabsko palestyńskiego agresora z Izraelem wyznaczonym na ofiarę; stawiały znak równości pomiędzy prototypem terroru islamskiego, międzynarodowego i wychowania w nienawiści, a pomiędzy prototypem izraelskiej walki przeciw terrorowi, równały Izrael, najwierniejszego i najbardziej użytecznego sojusznika USA , z Palestyńczykami, będącymi w sojuszu z wrogami i przeciwnikami USA (Niemcy nazistowskie, blok sowiecki, ajatullahowie w Iranie, Saddam Hussein, Bin Laden, Korea północna, Kuba i Wenezuela).

Wybór sojuszników palestyńskich i ciągły rekord terroru i intryg palestyńskich pokazują, że próba ustanowienia państwa palestyńskiego stoi w sprzeczności z wysiłkiem walki przeciw terrorowi na Bliskim Wschodzie.

Wszystkie inicjatywy pokojowe zmuszały Palestyńczyków do przechodzenia na bardziej krańcowe stanowiska, niż propozycje USA, tym samym przyczyniały się do eskalowania pozycji palestyńskich, dlatego podsycały, nie gasiły zarzewii ognia. Oddalały cel i godziły w pozycję USA, które stały się wybranym celem terroru.

Wobec seryjnych niepowodzeń inicjatyw USA (na przykład plan Rogersa, plan Regana, plany Kissingera, Busha juniora i Obamy), arcyważna i krytyczna jest obecnie rola USA w popieraniu bezpośrednich inicjatyw pokoju pomiędzy Izraelem, Egiptem, Jordanią i w popieraniu porozumień pomiędzy Izraelem a pro amerykańskimi państwami arabskimi w Zatoce Perskiej, mającymi wspólne iteresy z USA, bez żadnego związku z kwestią palestyńską.

Czy USA wyciągnie wnioski z poprzednich inicjatyw, w kierunku nie inicjowania, lecz wykorzystania swych wpływów i możliwości na poparcie bezpośrednich inicjatyw pomiędzy Izraelem a jego sąsiadami, które wpłyną na zmniejszenie wstrząsów na Bliskim Wschodzie, co wpłynie także na bezpieczeństwo narodowe i państwowe Stanów Zjednoczonych?

24.7.2018

Obrazek
amb. ret. Yoram Ettinger

Tłumaczone z Hebrajskiego przez Olgę Degani

Edycja angielska
http://fzp.net.pl/konflikt-palestynsko-izraelski/dokad-zmierza-amerykanska-inicjatywa-pokoju
= ===========================
Is the Palestinian issue a core cause of regional turbulence?

Kategorie: Polityka, REUNION 69

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.