Uncategorized

HUMOR NA KIEPSKIE CZASY

Jerzy Klechta

 


Humor starzeje się zwykle wtedy, gdy dotyczy zamierzchłych czasów. Ukazała się książka Sławomira Mrożka pt. „Czekoladki dla prezesa”. Beczka śmiechu. Mistrz Mrożek pozostał po dzisiejsze czasy Mistrzem. Prezes z książki Mrożka, ten sprzed lat, krąży jeszcze dziś wśród nas.  Wezwał podwładnych i oznajmił:

  • Panowie! Ważna inwestycja, założą nam windę. Zdziwiliśmy się, bo u nas tylko parter. -Trudno – oświadczył Prezes – modernizacja. Nie można się uchylać. Wynajęliśmy pracownika, który stał na parterze i pilnował, żeby, każdy kto wchodzi do budynku, najpierw zjeżdżał windą do piwnicy, wjeżdżał na parter i wysiadał. Zaś kto opuszczał budynek najpierw miał wjeżdżać na strych potem  zjeżdżał na parter i wychodził z budynku.

Aż przyszło zarządzenie, że trzeba oszczędzać. Wolno wjeżdżać, ale nie wolno zjeżdżać. I sprawa się skomplikowała.

Morał z tego na nasze czasy stary jak świat: myślenie ma kolosalną przyszłość. A ślepe posłuszeństwo to krok do czarnych kart historii.

Buntowanie się  przeciwko władzy jest dopuszczalne w kilku przypadkach. Gdy jest głupsza od narodu. Albo nawet wówczas , gdy nie jest znowu taka głupia, lecz robi wszystko, aby za taką ją  uznać. Na przykład, gdy nienawidzi własnego narodu. Albo nienawidzi Żydów i wszelkie zło upatruje w ich istnieniu.

Również w naszych czasach nie brak przywódców, którzy w imię miłości do własnej ojczyzny zdziczeli do reszty. Nawet po Holocauście antysemityzm ożywa tu i ówdzie. Nawet w tzw.krajach cywilizowanych. Największy wróg siedzi w nich samych. Jest to wróg najpotężniejszy. Przywódcy od świtu do zmierzchu śpiewają hymn swojej ojczyzny i zarazem od świtu do zmierzchu mordują to, co jest najcenniejsze dla tej samej ojczyzny : szacunek wobec drugiego człowieka. Wobec inaczej się modlącego. Albo w ogóle się nie modlącego. Gdy ożywają upiory wraz z nimi rośnie potęga antysemitów. Nie zostali wytępieni. Odradzają się każdego dnia. A humor Sławomira Mrożka pozwalał i nadal pozwala śmiać się nawet w  kiepskich czasach.


Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.