Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

 17 października 2018 r.


obrona cywilna wydała rano instrukcje dla mieszkańców społeczności położonych w pobliżu Strefy Gazy. W najbliżej położonych szkołach odwołano zajęcia szkolne, a także ograniczono zgromadzenia publiczne. Premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrem obrony Avigdorem Libermanem. Zamknięto przejścia graniczne ze Strefą Gazy, oraz ograniczono strefę połowów do 3 mil morskich.


szef Południowego Dowództwa gen. Herzi Halevi powiedział: „Hamas pretenduje do rządzenia w Strefie Gazy i mówi mieszkańcom Gazy, że chce poprawić warunki ich życia, jednak w rzeczywistości Hamasspecjalizuje się jedynie w zamieszkach przy ogrodzeniu granicznym, używając przy tym urządzeń wybuchowych, balonów zapalających i wybuchowych, i jak to widzieliśmy zeszłej nocy, rakiet. Hamas pogarsza życie zwykłych mieszkańców Gazy, a ostatniej nocy podjął działania, które zmusiły nas do uderzenia w szereg urządzeń do produkcji broni, obiektów wojskowych i podziemną infrastrukturę. Wszystko, co zostało uderzone, zostało zniszczone, a Hamasowibędzie trudno zebrać fundusze na odbudowę tych obiektów. Siły Obronne Izraela są gotowe na każdą ewentualność i nadal będą przygotowywać się na każdy scenariusz. Jesteśmy w stanie reagować z jeszcze większą siłą.” Wśród zniszczonych celów znajduje się wyrzutnia rakiet odpowiedzialna za atak na Beer Szewę oraz podziemny tunel terrorystyczny położony w rejonie Khan Younis na południu Strefy Gazy.


 wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Dokonano przeglądu sytuacji bezpieczeństwa na granicy ze Strefą Gazy i przedstawiono zalecenia dotyczące działań wojskowych. Benjamin Netanjahu obiecał zdecydowane działania w odpowiedzi na zniszczenie domu w Beer Szewie. Armia otrzymała polecenie rozmieszczenia baterii Iron Dome w rejonie miasta Beer Szewa. Tymczasem dzięki mediacji egipskiego wywiadu, ogłoszono zawieszenie broni, jednak strona izraelska zapowiedziała, że nadchodzący piątek będzie testem rozejmu.


 nad ranem izraelskie siły powietrzne zbombardowały posterunki Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Rannych zostało 8 Palestyńczyków. Celem było także miasto Dir Al Balah w środkowej części strefy. Ogółem zaatakowano 20 celów terrorystycznych.


 rano Hamas i Islamski Dżihad wydały wspólne oświadczenie, w którym „sprzeciwiły się rakietowemu ostrzałowi, który szkodzi wysiłkom mającym na celu zniesienie oblężenia Strefy Gazy”.


 wieczorem media w Strefie Gazy poinformowały, że Hamas rozpoczął ewakuację swojej głównej wojskowej kwatery Gazie, a wszystkie siły bezpieczeństwa opuściły biura.Hamas poinformował, że w najbliższych dniach zostanie zmniejszona wielkość konfrontacji przy granicy Strefy Gazy. Jako przyczynę podjęcia takiej decyzji podano umożliwienie Egipcjanom negocjacji w sprawie złagodzenia blokady strefy. Również wieczorem Strefę Gazy opuściła delegacja oficerów egipskiego wywiadu. Wiadomo, że Egipt przekazał Hamasowi wiadomość, aby podczas przygranicznych demonstracji utrzymywali ich uczestników w odległości 500 metrów od granicy.


 Unia Europejska wezwała do deeskalacji po atakach rakietowych przeprowadzonych ze Strefy Gazy na terytorium Izraela. „Ostrzał rakietowy palestyńskich bojowników z Gazy w kierunku Izraela musi zostać natychmiast zatrzymany. Bezkrytyczne ataki na cywilów są całkowicie nie do przyjęcia. Obecnym priorytetem jest deeskalacja sytuacji.”


ONZ zatwierdziła zakup systemów obronnych od izraelskiej firmy Mer, która za kwotę 8 mln $ ma w ciągu następnych 3 lat poprawić stan bezpieczeństwa baz międzynarodowych sił pokojowychONZ w Afryce (w minionym roku zginęło tam 61 żołnierzy sił pokojowych). Zakupy sprzętu są realizowane przez ONZ w trybie awaryjnym. Ponadto izraelska firma Odisdostarczy technologię uzdatniania wody o wartości 42 mln $. Izrael odebrał to jako swoiste wotum zaufania ze strony ONZ.


18 października 2018 r.


rano na przybrzeżnej równinie spadł pierwszy zimowy deszcz.


rano obrona cywilna zniosła wszystkie restrykcje wprowadzone wcześniej dla obszaru wokół Strefy Gazy. Pomimo to, Siły Obronne Izraela rozpoczęły dyslokację swoich oddziałów w rejon Strefy Gazy. Zaobserwowano kolumny przewożące czołgi i transportery opancerzone, zmierzające na południe kraju. Jest to konsekwencja wczorajszej decyzji gabinetu bezpieczeństwa: zero tolerancji dla naruszeń granicy Izraela i uszkodzeń ogrodzenia granicznego od strony Strefy Gazy. Mieszkańcy okolicznych wiosek mówią, że od kilku lat nie widzieli tak dużej koncentracji wojska.


rano doszło do starć między żydowskimi osadnikami a Palestyńczykami przy osiedlu Itzchar w środkowej części Samarii. W ciągu ostatnich kilku miesięcy mieszkańcy sąsiedniej arabskiej wioski organizowali marsze protestacyjne w kierunku osiedla Itzchar. Dzisiaj rano osadnicy podjęli próbę usunięcia 15 Palestyńczyków z tego obszaru, co doprowadziło do konfrontacji. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze nakłonili żydowskich osadników do wycofania się do swojego osiedla, natomiast Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami. W starciu ranny został 1 Arab.


 sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że obie placówki dyplomatyczne działające w Jerozolimie zostaną połączone w jedną ambasadę. W tej chwili w Jerozolimie funkcjonuje ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu (w budynku Konsulatu Generalnego USA), oraz konsulat we Wschodniej Jerozolimie, którego misją jest obsługa spraw Palestyńczyków. „Ta decyzja wynika z naszych globalnych wysiłków na rzecz poprawy efektywności i skuteczności naszych działań. Nie oznacza to zmiany polityki Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie, Zachodnim Brzegu czy Strefie Gazy.”


19 października 2018 r.


przywódcy trzech największych kościołów chrześcijańskich w Izraelu (kościoły ormiański, grecki i rzymsko-katolicki) wezwali premiera Benjamina Netanjahu do zablokowania projektów ustaw, które, jak mówią, mają na celu wywłaszczenie ich własności. Kościoły te posiadają duże ilości nieruchomości w Jerozolimie, i wynajmują je na rynku komercyjnym. Od lutego władze miejskie Jerozolimy zaczęły egzekwować pobór podatków od majątku kościelnego, z wyłączeniem miejsc kultu religijnego. Oddzielnie Kneset rozpoczął pracę na ustawą, która umożliwiłaby państwu interweniować przy sprzedaży kościelnych nieruchomości komercyjnym deweloperom. Po ostatnim proteście przywódców kościelnych i zamknięciu Kościoła Świętego Grobu dla zwiedzających, władze ustąpiły i zamroziły podatki oraz pracę nad ustawą. Obecnie Kneset powrócił do dalszych prac na nowymi regulacjami prawnymi.


około 10 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Większość demonstrantów utrzymywało się jednak z dala od ogrodzenia. Na południu strefy zniszczono rurociąg, którym przez przejście graniczne Kerem Shalom przetłaczano paliwa do Gazy.


rosyjski serwis informacyjny Izwiestia napisał, że prawdopodobnie Rosja przekazała Syrii nie tylko system obrony przeciwlotniczej S-300, ale także trzy zestawy bardziej zaawansowanego systemu S-300PM-2. Systemy te posiadają bardziej zaawansowane radary i możliwości identyfikacji celu, a także mobilne centrum dowodzenia. Mogą również przechwytywać najbardziej zaawansowane myśliwce i pociski balistyczne średniego zasięgu o zasięgu do 250 km i są zdolne do pokonania elektronicznych systemów zagłuszania. Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło tym doniesieniom.


 amerykańskie i zachodnie źródła wywiadowcze poinformowały, że trzy dni temu zarejestrowano lot samolotu Boeing 747 irańskich linii lotniczych Fars Air Qeshm z Teheranu do Damaszku w Syrii, a następnie do Bejrutu w Libanie. Prawdopodobnie na pokładzie samolotu znajdowały się komponenty GPS do precyzyjnie naprowadzanych rakiet dla Hezbollahu.


20 października 2018 r.


 minister finansów Mosze Kahlon spotkał się w Jerozolimie z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem. Obaj omawiali kwestię podatków, handlu i współpracy mieszkaniowej w ramach przygotowań do spotkania grupy roboczej między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem, które odbędzie się jutro w Hotelu King David w Jerozolimie.

 . władze miejskie Hajfy poinformowały, że w przyszłym roku pas startowy lotniska w Hajfie zostanie wydłużony o 300 metrów, aby umożliwić loty do Europy. Obecnie z Hajfy realizowane są loty na Cypr i do Grecji.


21 października 2018 r.


 Siły Obronne Izraela rano otworzyły przejścia graniczne Erez i Kerem Shalom ze Strefą Gazy. Decyzję podjęto po zmniejszeniu się liczby incydentów bezpieczeństwa na granicy ze strefą.


premier Benjamin Netanjahu powiedział, że podczas gdy przyznaje Jordanii prawo do nie przedłużania dzierżawy obszarów Naharajim i Tzofar, jego rząd rozpocznie negocjacje z Jordanią, aby zapewnić przedłużenie dzierżawy, która ma się zakończyć w październiku 2019 roku. „Jordania zastrzega sobie prawo do odzyskania dzierżawionego obszaru w Naharajim niedaleko rzeki Jordan, a także enklawy Tzofar w Aravie. Powiedziano nam dzisiaj, że Jordania planuje skorzystać z tej możliwości zakończenia okresu 25 lat umowy najmu. Podejmiemy negocjacje z Jordanią w sprawie opcji przedłużenia istniejącej umowy najmu.”


minister bezpieczeństwa Gilad Erdan ujawnił, że według informacji wywiadowczych libańska organizacja terrorystyczna Hezbollah dysponuje arsenałem 150 tys. rakiet, przy czym najbardziej niepokojąca jest rosnąca obecność militarna Iranu. Równocześnie Iran posiada coraz większe wpływy w szyickim rządzie Iraku, i może skłonić ten kraj do bezpośredniego zaangażowania się w przyszły konflikt z Izraelem. W ocenie wywiadu wydaje się, że strategia Iranu przeciwko Izraelowi opiera się na otworzeniu wielu frontów w przypadku wybuchu ewentualnego konfliktu. W ten sposób Iran ma nadzieję, że odstraszy Izrael od uderzenia w swoje obiekty nuklearne. „Celem Iranu jest pogłębienie izraelskiego dylematu, czy uderzyć Iran, i ryzykować otworzenie się przed nami kilku frontów – frontów, które zostaną wykorzystane do zapłacenia przez nas wysokiej ceny, jeśli pomyślimy o ataku na irański program nuklearny.” Były szef wywiadu wojskowego, gen. Amos Jadlin powiedział: „Irańczycy zostali poważnie pobici 10 maja, gdy Siły Obronne Izraela zaatakowały około 50 celów w Syrii, w których znajdowali się Irańczycy. Zajęło im to trochę czasu, ale według moich szacunków oni zmienili teraz swoją strategię, i zamiast budować fabryki precyzyjnych rakiet w Syrii, zdecydowali się zrobić to w Libanie. Jest to bardziej problematyczne dla Izraela, ponieważ do dziś Izrael nie atakował prób irańskiej działalności w Libanie, gdzie już istnieją fabryki konwencjonalnych rakiet. Według raportów wywiadu są to pociski o zasięgu kilku kilometrów. Jest to bardzo trudny dylemat dla Izraela, gdyż jeśli Izrael celowo zaatakuje cele Hezbollahu, staniemy przed niemal pewną wojną. Dlatego izraelski wywiad będzie musiał oszacować szanse wybuchu wojny i określić, czy istnieją kierunki działań, które z jednej strony osiągną cel, a z drugiej strony, nie doprowadzą do eskalacji sytuacji i rozpoczęcia wojny. W Syrii Siły Obronne Izraela nauczył się formułować takie działania, które nie doprowadziły do wojny. Teraz Izrael stoi przed dwoma wyborami: po pierwsze, czy uderzyć, niekoniecznie drogą lotniczą, gdyż istnieją inne metody, które mogą zaszkodzić Iranowi w Libanie. Po drugie, Izrael może robić to, co robił przez ostatnie 12 lat. Nie działał bezpośrednio przeciwko wzmacnianiu się Hezbollahu, dlatego ta organizacja jest dzisiaj znacznie silniejsza niż w 2006 roku. Jest to poważny dylemat, który zostanie poruszony na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Jeśli Izrael nic nie zrobi, organizacja Hassana Nasrallaha wypełni jego rozkazy modernizując swoje pociski w precyzyjne rakiety, a cenę tego zapłacimy podczas wojny. To prawda, że ich arsenał już teraqz jest duży, ale dopóki nie mają precyzyjnych rakiet, są tam tylko fabryki broni terrorystycznej – nie mogą zaatakować naszych ważnych ośrodków w Izraelu, baz wywiadowczych, baz sił powietrznych, bazy Kirya lub elektrowni. Dzisiaj Hezbollah może w większości uderzyć w niewinnych cywilów, ale szkody dla izraelskiego wojska mogą być spowodowane jedynie pociskami precyzyjnymi.”


 jordański król Abdullah II ogłosił, że jego kraj zakończy dzierżawę ziemi w Arawie w południowej Jordanii i na Wyspie Pokoju w Naharajim. W ramach porozumienia pokojowego zawartego w 1994 r., Jordania dzierżawi te obszary ziemi Izraelowi na odnawialny okres 25 lat. Jednak Jordania zastrzegła sobie prawo wypowiedzenia tej umowy z rocznym wyprzedzeniem. „Poinformowaliśmy Izrael, że kładziemy kres stosowania aneksów pokojowych dotyczących Baqury [Naharajim] i Ghumar [obszar Arava]. Baqura i Ghumar są ziemią jordańską i pozostaną w Jordanii. Baqura i Ghumar zawsze były na czele naszych priorytetów i zdecydowaliśmy się położyć kres stosowaniu aneksów traktatów pokojowych dotyczących Baqury i Ghumaru. Dzierżawiona działka w Naharijim to mniej niż 6 km kwadratowych), i 4 km kwadratowe w Tzofar w obszarze Arava. Izraelscy rolnicy uprawiali dzierżawioną ziemię, która leży wzdłuż granicy izraelsko-jordańskiej. Decyzję podjęto po piątkowych masowych demonstracjach w Ammanie.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.