Uncategorized

Aktuane artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Sejm podjął uchwałę upamiętniającą Isaaca Bashevisa Singera

40 lat temu Isaac Bashevis Singer, urodzony na ziemiach polskich wielki pisarz i publicysta, otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Z tej okazji Sejm podjął przez aklamację specjalną uchwałę. W dokumencie posłowie podkreślili, że twórczość Singera – w języku jidysz – stanowi integralną część naszego dziedzictwa kulturowego.

Calosc TUTAJ


„Matki” to spektakl/performance/spotkanie według pomysłu Gołdy Tencer, którego premiera odbyła się w Teatrze Żydowskim w Warszawie w maju 2016 roku. Reżyserii podjął się Paweł Passini. Scenariusz Patrycji Dołowy odwołuje się do tragicznych historii żydowskich dzieci, które w czasie II wojny światowej były oddawane przez matki polskim kobietom, gdyż tylko to było dla nich ratunkiem przed śmiercią.

https://vod.tvp.pl/video/matki,matki,40046484


„Holokaust. Nowa historia”

Z jakich powodów naziści postanowili zgładzić miliony osób, rozstrzeliwać, morzyć głodem, katować na śmierć? Jak przyznaje Laurence Rees, pisarz, scenarzysta i autor telewizyjnych seriali historycznych, to pytanie nie daje mu spokoju od 25 lat. Jego najnowsza książka ma stanowić próbę zrozumienia procesów prowadzących do Holokaustu. Czy jest to próba udana? Rees rozkłada je na czynniki pierwsze.

CaloscTUTAJ


Wrocławski historyk udowadnia: Polacy sami wepchnęli Ukraińców w ramiona Hitlera!

Relacje polsko-ukraińskie nie układały się cukierkowo odkąd tylko powstała Druga Rzeczpospolita. Do eskalacji wewnętrznego konfliktu doszło jednak przed samym wybuchem II wojny światowej. Historyk Jan Kęsik twierdzi, że na skutek działań naszego wojska zdesperowani Ukraińcy zaczęli wypatrywać wojsk hitlerowskich jak wybawienia…

  Calosc TUTAJ


Rene Trabelsi, biznesmen żydowskiego pochodzenia, został ministrem turystyki w Tunezji. To dopiero trzeci przedstawiciel niewielkiej, liczącej 2 tysiące żydowskiej mniejszości w Tunezji, który wszedł w skład rządu od momentu uzyskania niepodległości przez kraj w 1956 roku.
Calosc TUTAJ

Hołota przyzwyczaiła się, że Żyd to ktoś gorszy. I tak w Polsce zostało. CAŁY WYWIAD

„Słowo 'Żyd' było w Polsce używane w zły sposób, aby obrażać. Taki rusycyzm. Wynika to z perfidii Niemców, którzy wkraczając do Polski, wyjęli Żydów spod prawa i rzucili na pastwę rzezimieszków. Hitlerowcy wiedzieli, że ci Żydzi, rabowani, gwałceni, poniżani przez szumowiny, na oczach ludzi, którzy nie reagowali, odczują w końcu ulgę, kiedy trafią do gett” – mówi w rozmowie z Magazynem DGP Andrzej Szpilman, syn Władysława Szpilmana, kompozytor i lekarz stomatolog.

Calosc TUTAJ


Presja działa. Empik zawiesza sprzedaż książki Jacka Międlara

Wobec licznych zgłoszeń naszych klientów co do faktu, że książka ta szerzy mowę nienawiści, a tym samym łamie polskie prawo, zdecydowaliśmy się na zablokowanie jej dostępności do czasu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji” – oświadczył Empik w niedzielę 18 listopada 2018. W odpowiedzi zwolennicy Międlara przejęli hasztag #BojkotEmpiku i zarzucają sieci cenzurę

Calosc TUTAJ


Żydzi odmówią w Tel Awiwie kadisz za polską zakonnicę

 

W synagodze „Bet Daniel” w Tel Awiwie odbędzie się specjalna modlitwa – kadisz – ku pamięci siostry Cecylii Marii Roszak, 110-letniej mniszki -dominikanki, która została uznana za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata za ukrywanie sławnych żydowskich bojowników syjonistów.

Calosc TUTAJ


Polscy nobliści, o których Polska nie pamięta
Uczymy się w szkole, że Polaków laureatów Nagrody Nobla jest sześciu. Ale to nie do końca prawda.
Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.