Uncategorized

wiadomosci z Izraela dzien po dniu

 

 

 

 


28 listopada 2018 r.


 

premier Benjamin Netanjahu spotkał się z brytyjskim sekretarzem stanu ds. handlu międzynarodowego dr Liamem Foxem. Premier powiedział: „Wielka Brytania jest naszym największym partnerem handlowym w Europie i jednym z naszych najważniejszych partnerów handlowych na świecie.” Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską i zaczyna prowadzić coraz bardziej niezależną politykę handlową. Brytyjski eksport do Izraela wzrósł już o 75 % w pierwszej połowie 2018 r. w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Izrael w szczególności importuje brytyjskie samochody, ale także np. sprzedaż szkockiej whisky wzorsła o 200 % od 2012 r. Wartość obrotów handlowych pomiędzy oboma krajami w ubiegłym roku wyniosła ponad 9 mld $. Fox powiedział: „Kiedy opuścimy Unię Europejską, Wielka Brytania zajmie swoje właściwe miejsce jako niezależne państwo w Światowej Organizacji Handlu. Chcemy jeszcze bardziej rozwijać naszą koncepcję wolnego handlu. W świecie, w którym liczne głosy wzywają do protekcjonizmu, dwa kraje popierają wolny handel, ponieważ handel sprzyja dobrobytowi.”


szef obrony cywilnej, gen. Tamir Jadai powiedział: „Nie ma wątpliwości, że podczas następnej wojny będą dużo większe zagrożenia dla izraelskiej obrony cywilnej. W 2019 r. Izrael stanie przed jeszcze bardziej złożonymi i trudnymi zagrożeniami. Wraz z zagrożeniami, które znamy z przeszłości, powstaje zupełnie nowa geo-strategiczna rzeczywistość, tworząca przed nami nowe wyzwania i zagrożenia. Problemem nie jest broń, którą znamy, ale jej ilość i intensywnością. Bliski Wschód jest teraz inaczej zorganizowany. Istnieje możliwość otwioarcia frontów przeciwko nam zarówno na północy, jak i na południu. Wiemy o próbach koordynacji takich działań. W nadchodzącej konfrontacji nie będzie można już pić kawy w Tel Awiwie, podczas gdy będą trwać walki na północy lub w Gazie.”


Siły Obronne Izraela oficjalnie utworzyły nową jednostkę wojskową o nazwie Paran. Skupia ona bataliony obrony granicznej Bardelas i Caracal, a jej celem jest obrona terenów przygranicznych od wydm Halutza do miasta Ejlat. Nowa jednostka będzie zajmować się szkoleniem nowych żołnierzy i prowadzeniem działań operacyjnych w rutynowych działaniach obrony granicznej. Bataliony przeszły już szkolenie związane z zapoznaniem się z zagrożeniami występującymi w ich sektorze aktywności.


w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy wiosce Sinjil w środkowej części Samarii. Ranny został Izraelczyk.


libańska gazeta Al Akhbar opisała szczegóły izraelskiej operacji sił specjalnych z 11 listopada w Strefie Gazy. Izraelscy komandosi mieli wjechać do Strefy Gazy przy użyciu fałszywych dowodów tożsamości poprzez przejście graniczne Eretz. Wchodzili pojedynczo, aby uniknąć jakichkolwiek podejrzeń. Sprzęt zespołu został przemycony przez przejście graniczne Kerem Shalom i odebrany przez izraelskich agentów wewnątrz Strefy Gazy. Tamtejszy agent przygotował dla zespołu dwa samochody. Zespół podawał się za pracowników palestyńskiej spółki telekomunikacyjnej, dzięki czemu mógł swobodnie poruszać się w terenie i rozmieszczał urządzenia szpiegowskie w celu zbierania informacji wywiadowczych. Głównym celem było umieszczenie urządzenia podsłuchowego przy podziemnym centrum dowodzenia Brygad Al-Qassam. Do demaskacji zespołu doszło podczas rutynowej kontroli drogowej przeprowadzonej przez milicję Hamasu. Kiedy Palestyńczycy stali się podejrzani i chcieli zatrzymać podejrzanych, Izraelczycy otworzyli ogień, zabijając kilku członków milicji Hamasu. Następnie izraelski zespół rozpoczął ucieczkę dwoma pojazdami w stronę granicy Izraela, a pościg za nimi podjęło kilka pojazdów patrolowych Brygad Al-Qassam. W celu ochrony odwrotu, Izraelczycy przeprowadzili kilka nalotów z użyciem bezzałogowych dronów. Podczas odwrotu, jeden z izraelskich samochodów uderzył w ścianę, zmuszając członków zespołu do dalszej ucieczki na pieszo. Wtedy zostali otoczeni i doszło do gwałtownej wymiany ognia, w którą zaangażowały się izraelskie siły powietrzne. W trakcie tej akcji, izraelski helikopter zdołał wylądować i ewakuować członków zespołu. Następnie zbombardowano porzucony uszkodzony samochód, aby w ten sposób zniszczyć wszystkie dowody operacji. Izrael nie skomentował tych doniesień.


rząd Węgier przeznaczył 3,4 mln $ na walkę z antysemityzmem w Europie. Połowa tych środków zostanie udostępniona rządowym inicjatywom w budżecie krajowym na rok 2019, po którym nastąpi druga alokacja w następnym roku. Na Węgrzech, gdzie mieszka około 100 000 Żydów, w 2017 r. odnotowano 37 antysemickich incydentów, z których 24 stanowiły przypadki mowy nienawiści. W 2017 r. nie odnotowano fizycznych ataków na Żydów.


sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres otworzył uroczystość upamiętniającą Międzynarodowy Dzień Solidarności z Palestyńczykami w ONZ. Guterres powiedział, że ten dzień służy „przypomnieniu o naszym zbiorowym i niedokończonym zadaniu”, aby stworzyć państwo palestyńskie. Guterres skrytykował Izrael za „wyburzenia arabskich domów, kontynuowanie rozbudowy osiedli i eksmisje”. Podkreślił, że wschodnia Jerozolima musi być stolicą palestyńskiego państwa arabskiego. Przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej przy ONZ Rijad Mansour odczytał oświadczenie przewodniczącego Mahmouda Abbasa. Abbas oskarżył Izrael o „apartheid i kolonializm”, i nie spełnienie zobowiązań wynikających z Porozumień z Oslo. Wezwał ONZ do zakończenia stosowania polityki „podwójnych standardów”, zgodnie z którymi Izrael nie był zobowiązany do przestrzegania rezolucji ONZ.


29 listopada 2018 r.


minister sprawiedliwości Ajelet Szaked zaproponowała utworzenie konfederacji między Strefą Gazy, Jordanią i częściami Judei i Samarii. „Nasz plan polega na zastosowaniu izraelskiej suwerenności na obszarze C i przyznaniu Palestyńczykom żyjącym na tym obszarze pełnego obywatelstwa. Obszary A i B mogłyby utworzyć konfederację wraz z Jordanią i Strefą Gazy.” Równocześnie minister edukacji Naftali Bennett skrytykował premiera Netanjahu za jego poparcie dla państwa palestyńskiego. Wezwał on do zastosowania izraelskiej suwerenności na obszarze od Ma’ale Adumim do Morza Martwego.


Siły Obronne Izraela poinformowały wieczorem, że zaobserwowano użycie pocisków ziemia powietrze przez syryjską obronę przeciwlotniczą. „Trajektoria wyraźnie wskazywała, że wystrzelono je w stronę Wzgórz Golan”. Armia przeszukała nawet przygraniczne tereny w poszukiwaniu szczątków rakiet, gdyż mieszkańcy poinformowali o odgłosie wybuchów. Rakiety musiały spaść w otwartym terenie, bądź jeszcze na terytorium Syrii.


wysoki przedstawiciel Hamasu powiedział rano, że jeśli Izrael będzie nadal opóźniał złagodzenie blokady Strefy Gazy, wówczas zintensyfikowane zostaną demonstracje przy ogrodzeniu granicznym w strefie. Dodał, że jeszcze w dzisiejszym dniu zostaną podjęte decyzje odnośnie skali jutrzejszych demonstracji.


 egipskie media poinformowały, że w Kairze przebywają delegacje Hamasu i Islamskiego Dżihadu, które negocjują z egipskim wywiadem warunki zawieszenia broni z Izraelem. Według doniesień Islamski Dżihad zajmuje twardą nieprzejednaną postawę.


wydawana w Londynie arabska gazeta Al Araby Al Jadeed napisała, że w minionym tygodniu w Kairze doszło do spotkania egipskiego prezydenta Abdela Fattaha el-Sisi i saudyjskiego księcia Mohammada Bin Salmana, które w dużej mierze dotyczyło amerykańskiego planu pokojowego. Obaj przywódcy zastanawiali się, w jaki sposób przekonać inne kraje arabskie do nawiązania stosunków gospodarczych i dyplomatycznych z Izraelem, zgodnie z żądaniem Izraela w ramach amerykańskiego planu pokojowego. Wśród omawianych możliwości znalazła się egipska propozycja zorganizowania szczytu z udziałem Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej.


    29 listopada 2018 r. amerykański magazyn National Interest, który zajmuje się stosunkami zagranicznymi i obronnością, wybrał pięć najlepszych czołgów na świecie. Na czwartym miejscu znalazł się izraelski czołg Merkava Mark IV. „Dbałość o ludzkie życie w Izraelu, małym kraju, w którym bardzo mocno odczuwa się utratę życia, zmusiła izraelską armię do zbudowania czołgu, który kładzie największy nacisk na jego obronne uzbrojenie i siłę ognia. Merkava ma świetny pancerz, jego wieża i ostro nachylony przód czołgu są tak zaprojektowane, aby przedstawiać maksymalną obronę pancerza pod każdym kątem, tak, że wieża ma krawędź podobną do noża, silnik czołgu znajduje się z przodu, tworząc dużą masę pomiędzy ogniem wroga a załogą. Jednak najważniejszą cechą jest aktywny system obrony Trophy, który może przechwytywać rakiety i pociski przeciwpancerne.” Na pierwszym miejscu uklasyfikowany został rosyjski T-90A, na drugim miejscu amerykański Abrahams M1, na trzecim miejscu niemiecki Leopard 2, a na piątym brytyjski Challenger 2.


syryjskie media poinformowały, że wieczorem izraelskie siły powietrzne podjęły nieudaną próbę zaatakowania bazy wojskowej w Al-Kiswa na południe od Damaszku. Syryjskie siły powietrzne poinformowały, że zestrzeliły izraelski samolot oraz 4 rakiety obiekt. Izrael zaprzeczył, aby prowadził jakieś działania, bądź stracił jakiś samolot.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.