Uncategorized

2 grudnia rozpocznie się Chanuka – żydowskie święto świateł

Chanukija. 

Zapalenie świecy chanukowej w Sejmie RP i koncert światowej sławy kantora Dudu Fishera w Muzeum Polin uświetnią warszawskie obchody tegorocznej Chanuki – żydowskiego święta zwanego świętem świateł – poinformowała w komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek wspólnota Chabad Lubawicz.

Kluczowym elementem Chanuki jest światło chanukowej menory (chanukiji), czyli dziewięcioramiennego świecznika zapalanego tylko podczas tego święta. Wspólnota Chabad Lubawicz w Polsce wspólnie z wysokimi przedstawicielami polskich władz zapali taką menorę 5 grudnia w Sejmie RP.

„Mija już 13 lat odkąd wspólnota Chabad Lubawicz wróciła po wojnie do Polski. Każdego roku uroczyście obchodzimy Chanukę wspólnie z przedstawicielami polskiego parlamentu oraz innych instytucji państwowych i władz Warszawy. To święto jest dla nas niezwykle ważne, ponieważ zapalone światło chanukowe wskazuje Żydom właściwą drogę” – zaznaczył cytowany w komunikacie przedstawiciel Chabad Lubawicz w Polsce rabin Szalom Ber Stambler.

Chanukowe święto uświetni koncert jednego z najbardziej znanych na świecie kantorów – Dudu Fishera, który wystąpi 9 grudnia w Muzeum Polin w Warszawie. Autorzy komunikatu zaznaczyli, że Dudu Fisher pochodzi z Izraela, śpiewa po hebrajsku i w jidysz. W jego repertuarze są zarówno utwory religijne, jak i tradycyjne, znane powszechnie piosenki żydowskie. Jest śpiewakiem, aktorem musicalowym, filmowym i teatralnym, a także performerem. Autorzy komunikatu poinformowali, że wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w bezpłatnym koncercie Dudu Fishera, mogą zarezerwować miejsce do 30 listopada, wysyłając wiadomość mailową na adres: chanuka@chabad.org.pl

Chanuka to żydowskie święto upamiętniające odzyskanie przez Żydów świątyni jerozolimskiej w 165 r. p.n.e. po jej zbezczeszczeniu przez Antiocha IV. Działania tego władcy Palestyny, zmierzające do zmuszenia Żydów do porzucenia swojej religii na rzecz obyczajów greckich, stały się przyczyną wybuchu powstania zwanego powstaniem Machabeuszów. W trzy lata po zbezczeszczeniu świątyni powstańcy zdobyli Jerozolimę i odzyskali świątynię.

Święto trwa 8 dni i rozpoczyna się zawsze 25 dnia miesiąca kislew, czyli według kalendarza gregoriańskiego – w grudniu. Specjalny świecznik – chanukija – ma miejsce na osiem świeczek, które zapalane są każdego kolejnego wieczoru święta.

Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska działająca w wielu krajach świata. Jej misją jest przekazywanie wiedzy o judaizmie, kulturze i tradycji żydowskiej, a także działalność edukacyjna i charytatywna. W Polsce jest obecna od 2005 r., ma siedziby w Warszawie i w Krakowie. Według Chabad Lubawicz to właśnie ta wspólnota rozpowszechniła rozpalanie chanukiji w przestrzeni publicznej. Świece zapalone przez Chabad pojawiły się m.in. przed Białym Domem czy wieżą Eiffla. (PAP)

Przyslala Rimma Kaul

https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/2-grudnia-rozpocznie-sie-chanuka-zydowskie-swieto-swiatel

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.