Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

1 grudnia 2018 r.


delegacja Stanów Zjednoczonych w ONZ poinformowała, że zdobyła poparcie Unii Europejskiej dla projektu rezolucji, która potępia ostrzał rakietowy terytorium Izraela prowadzony przez Hamas. W tekście proponowanej rezolucji znalazło się określenie Hamasu jako organizacji terrorystycznej. Wszystkie 28 państw Unii Europejskiej zgodziły się poprzeć projekt rezolucji, która zostanie poddana pod głosowanie przed Zgromadzenie Ogólne ONZ w najbliższy czwartek. Jeśli zostanie ona przyjęta, oznaczałoby to pierwszy raz, kiedy zgromadzenie uzna Hamas jako grupę terrorystyczną.


Hamas wezwał wszystkie arabskie i muzułmańskie organizacje do współpracy przeciwko amerykańskiemu projektowi rezolucji, która zostanie poddana pod głosowanie przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ i która potępi ataki rakietowe Hamasu na Izrael. Zatwierdzenie rezolucji, będzie miało szerokie implikacje, ponieważ uzna Hamas jako organizację terrorystyczną i obciąży odpowiedzialnością cały palestyński ruch oporu. Według Hamasu, zapewni to Izraelowi legitymizację wszelkich działań mieszczących się w szeroko rozumianym pojęciu „okupacji”.


wieczorem w Betlejem odbyła się uroczystość zapalenia oświetlenia gigantycznej choinki wystawionej przed Bezyliką Narodzenia Pańskiego. W uroczystości uczestniczył palestyński premier Rami Hamdallah i przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego w Ziemii Świętej ksiądz Francesco Patton. Hamdallah powiedział, że Palestyńczycy opierają się izraelskim planom „wykorzenienia nas i pozbawienia nas naszej cywilizacji i historii.”


2 grudnia 2018 r.


na rozpoczęciu porannego posiedzenia rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Z siedziby rządu Izraela, tutaj w Jerozolimie, przekazuję serdeczne kondolencje rodzinie Bushów i narodowi amerykańskiemu po śmierci prezydenta George’a W. Busha, wielkiego amerykańskiego patrioty. Prezydent Bush skierował Stany Zjednoczone i świat w stronę pokoju po wyjściu z zimnej wojny, dzięki czemu możliwa była ekspansja demokracji. My w Izraelu zawsze będziemy pamiętać o jego zaangażowaniu w bezpieczeństwo Izraela, o jego decydującym zwycięstwie nad Sadamem Husseinem, o jego ważnym wkładzie w wyzwolenie sowieckiego żydostwa, o jego poparciu dla ratowania żydostwa etiopskiego, a także o jego wysiłkach na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie na konferencji pokojowej w Madrycie. Chcę przekazać moje osobiste kondolencje prezydentowi George’owi Bushowi i gubernatorowi Jebowi Bushowi i ich rodzinom.” Zaprezentowano także plan wsparcia dla społeczności położonych w pobliżu Strefy Gazy, gdzie zainwestowanych zostanie dodatkowych 700 mln szekli na poprawę dobrobytu mieszkańców.


 członek Komitetu Centralnego al-Fatah, Abbas Zaki w wystąpieniu telewizyjnym powiedział, że Palestyńczycy nigdy nie zrezygnują ze zbrojnej walki przeciwko państwu izraelskiemu. Podkreślił on, że Palestyńczycy mają pełne prawo do zbrojnej walki, co „obejmuje atakowanie i zabijanie izraelskich cywilów”. Dodał także: „Jeśli Hamas, który stawia opór, zostanie zdefiniowany jako organizacja terrorystyczna, to wszystkie elementy narodu palestyńskiego popełniają akty terroru, a to jest sprzeczne z rzeczywistością, ponieważ Hamas i reszta Palestyńczyków są ruchami narodowo-wyzwoleńczymi, które walczą przeciwko izraelskiej okupacji, która stosuje terroryzm przeciwko naszemu narodowi.”


szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że przewodniczący Mahmud Abbas jest gotów spotkać się z premierem Benjaminem Netanjahu gdziekolwiek na świecie. „Rzucam wyzwanie panu Netanjahu. Może wybrać dowolny kraj, dowolny kraj na ziemi. Moskwa, Pekin, Londyn, Berlin. Spotka się z nim. To wyzwanie, zadeklarowane wyzwanie.” Proces pokojowy został zamrożony w 2014 r., kiedy to Abbas naruszył warunki rozmów, jednostronnie przystępując do międzynarodowych traktatów i konwencji.


    3 grudnia 2018 r.


władze izraelskie wyraziły zgodę na przekazanie w dniu jutrzejszym do Strefy Gazy 15 mln $ funduszy w Kataru. Środki zostaną przekazane przez przejście graniczne Eretz i posłużą na wypłatę wynagrodzenia dla 30 tys. urzędników w Strefie Gazy. Transportowi pieniędzy będzie towarzyszył ambasador Kataru, Mohammed Al-Emadi, który będzie także nadzorował dystrybucję tych środków. Wiadomo, że złagodzono regulację dotyczące wypłat, aby w ten sposób uniknąć fali niezadowolenia jaka w zeszłym miesiącu dotknęła urzędników Hamasu, którym odmówiono wypłacenia wynagrodzeń. Prawdopodobnie teraz środki otrzymają także ranni podczas przygranicznych zamieszek oraz rodziny zabitych.Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.