wspomnienia

Fabryka Silbersteina

Markus Silberstein urodził się Lubochni koło Tomaszowa Mazowieckiego. Do Łodzi przeniósł się w 1860r. Początkowo zajmował się sprzedażą tkanin produkowanych w Pabianicach przez Rudolfa Kindlera i produkcją nakładczą tkanin.

W 1878r. stał się właścicielem posesji przy Piotrkowskiej 242 gdzie wzniósł tkalnię i magazyn projektu Hilarego Majewskiego. W 1891r. powołano Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Wełnianych i Bawełnianych. Po jego śmierci firmę przejęli jego synowie Stanisław i Mieczysław. W 1896r. wybudowali monumentalną tkalnię stylizowaną na budowlę gotycką projektu Adolfa Zeligsona.
13 września 1907r. Mieczysław Silberstein został zamordowany przez Roberta Fellera członka delegacji strajkujących robotników. Zabójca zbiegło zagranicę a pozostałych 8 członków delegacji zostało rozstrzelanych bez sądu na rozkaz Mikołaja Kazanowa. 100 kolejnych robotników zesłano do Czelabińska. Rodzina po śmierci Mieczysława przekazała Miejskiej Bibliotece księgozbiór zgromadzony przez zmarłego. Po drugiej wojnie światowej mieściły się tu zakłady dziewiarskie Olimpia. Markus miał jeszcze dwie córki jedna wyszła za mąż za Henryka Birnbauma właściciela fabryki i kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 260 ,a druga Sara była żoną Markusa Poznańskiego.
Markus Wybudował również drugą przędzalnię przy ul. Pustej obecnie Wigury 21/23. Budynek zaprojektował Hilary Majewski 1887r. Na posesji mieściły się również zabudowania w których działała maszyna parowa. W 1891r. przędzalni podobnie jak ta przy Piotrkowskiej weszła w skład spółki akcyjne. W czasie II Wojny Światowej Niemcy produkowali w fabryce tachografy. Po wojnie rozszerzono produkcję o zegary produkowane pod nazwą Mera Poltik. Obecnie pomieszczenia są wynajmowane różnym firmą.
W latach 30 XXw. w wynajmowanych pomieszczeniach przy ul. Wólczańskiej 12 działała Fabryka Wyrobów Wełnianych Henocha Langnasa i Salomona Silbersteina.
Markus Silberstein udzielał się w organizacjach charytatywnych. W majątku w Lasowicach organizował plenery malarskie był mecenasem sztuki i kolekcjonerem oraz członkim Towarzystwa Zachęty Sztuki Pięknej w Warszawie. Natomiast jego synowie przyczynili się do powstania Polskiego Towarzystwa Teatralnego.

Kategorie: wspomnienia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.