Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

6 grudnia 2018 r.


wieczorem przez przejście graniczne Eretz do Strefy Gazy wjechał wysłannik Kataru, Mohammed al-Amedi. Przywiózł on 15 mln $, które jutro zostaną wypłacone palestyńskim urzędnikom w strefie. Poinformowano, że Izrael stara się utrzymać kontrolę nad wypłacaniem tych funduszy. Izrael otrzymuje pełne listy osób, którym wypłacono wypłaty. Urzędnicy odbierając wynagrodzenie, podpisują się na imiennych listach i pozostawiają przy podpisie odcisk swoich palców. Wszystkie dokumenty są później przekazywane do Izraela.


wieczorem rzecznik Hamasu, Sami Abu Zahri skomentował wynik głosowania wONZ: „Niepowodzenie amerykańskiego przedsięwzięcia w Organizacji Narodów Zjednoczonych to uderzenie w administrację Stanów Zjednoczonych i potwierdzenie legalności ruchu oporu.”


 libański minister spraw zagranicznych Gebran Bassil powiedział, że działania Izraela w pobliżu granicy są w przygotowaniami do napaści militarnej na Liban. Bassil poinstruował stałego przedstawiciela Libanu w ONZ, ambasadora Amala Mudallalego, aby złożył w tej sprawie oficjalną skargę przeciwko Izraelowi.


 minister spraw zagranicznych Bahrajnu, Khalid bin Ahmed Al Khalifa, ostro skrytykował Hezbollah za kopanie tuneli terrorystycznych na granicy Izraela. Izraelską operację poparły także Niemcy i Wielka Brytania.


 forum ministrów spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej przyjęło deklarację wzywającą państwa Unii do podjęcia kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa gminom, instytucjom i obywatelom żydowskim w Europie „w celu zapewnienia w przyszłości Żydom takie samo poczucie bezpieczeństwa i wolności, jak wszystkim pozostałym obywatelom Unii Europejskiej.” Ponadto podkreślono znaczenie edukacji i pamięci o Holocauście, oraz zwrócono uwagę na potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi w internecie na wszelkie treści antysemickie i wzywające do aktów terroru.


na forum ONZ głosowana była amerykańska propozycja rezolucji potępiającej organizację terrorystyczną Hamas za ostrzał rakietowy Izraela. Rezolucja nie został przyjęta – poparło ją 87 państw, 57 głosowało przeciwko, a 33 wstrzymały się od głosu. W ten sposób nie uzyskała wymaganej dwóch trzecich większości. Specjalny przedstawiciel USA ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt powiedział: „Jest to absolutnie wstydliwe! ONZ nie potępiła Hamasu nawet po latach ataków, takich jak zamachy samobójcze, porwania, rakiety i inne ataki przeciwko Izraelczykom. Oklaski po głosowaniu mówiły wszystko. Hamas rani Izraelczyków, Palestyńczyków i pokój. Kiedy ONZ będzie mówić prawdę?” Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział: „Kilka dni po tym, jak Hamas bezkrytycznie wystrzelił tysiące rakiet na obywateli Izraela, ONZ nie mogła przyjąć rezolucji potępiającej tę grupę terrorystów. To kolejny haniebny akt uprzedzenia wobec państwa żydowskiego.”

    7 grudnia 2018 r.


obfite deszcze spowodowały powodzie w wielu miejscach kraju. Służby ratownicze ratowały ludzi uwięzionych w samochodach na zatopionych odcinkach dróg. W Rehovot uratowano 13 osób, w Riszon LeSyjon 11 osób, w Ramli 2 osoby. Na kilka godzin wstrzymany był ruch na autostradzie Ajalon. Dzięki opadom deszczu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 1,5 cm.


minister edukacji Naftali Bennett powiedział, że jeśli wybuchnie wojna, wówczas Liban zapłaci wysoką cenę. „Hezbollah jest tożsamy z Libanem, a my nie będziemy więcej zgadzać się na postrzeganie Hezbollahujako niezależnej i oddzielnej organizacji z Libanu, tak jak to robiliśmy podczas drugiej wojny libańskiej. Jeśli z Libanu zostaną wystrzelone rakiety, w Izraelu będzie to postrzegane jako akt wojny wypowiedzianej przez suwerenne państwo Liban, z wszystkimi konsekwencjami. Oznacza to, że każdy, kto będzie twierdził, że jest obrońcą Libanu, stanie się jego niszczycielem.” Inny minister rządu powiedział, że jeśli będzie to konieczne, to Irael jest gotów podjąć działania w Libanie przeciwko transgranicznym tunelom Hezbollahu.


 w Strefie Gazy wypłacono pensje blisko 30 tys. palestyńskim urzędnikom. Pieniądze pochodziły z dotacji 15 mln $ przekazanych przez Katar. Ogółem Katar zobowiązał się przekazać na ten cel 90 mln $, które będą wypłacane w ciągu sześciu miesięcy, aby w ten sposób wspomóc negocjacje w sprawie długotrwałego zawieszenia broni.


kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano kamienie, ale większość demonstrantów utrzymywała się w bezpiecznej odległości od płotu granicznego. W kilku miejscach doszło jednak do starć, w których rannych zostało 33 Palestyńczyków.


 8 grudnia 2018 r.


nad ranem izraelscy żołnierze wykryli drugi podziemny tunel przechodzący z południowego Libanu na terytorium Izraela. Poinformowano, że tunel był aktywny w ostatnich dniach, ale nie został jeszcze ukończony i nie stanowił zagrożenia. Tunel znajduje się we wschodnim sektorze granicy, jednak nie podano jeszcze jego dokładnej lokalizacji. Obecnie siły specjalne sprawdzają całą długość tunelu oraz wszystkie jego komponenty. Prace są prowadzone w trudnych warunkach atmosferycznych w górskim terenie. Wiadomo, że w ciągu dnia izraelscy żołnierze oddali ostrzegawcze strzały w powietrze, zmuszając 3 członków Hezbollahu do oddalenia się z rejonu prowadzonych prac inżynieryjnych.


 wieczorem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, którego poinformował o przebiegu izraelskiej operacji prowadzonej na granicy z Libanem. Obaj politycy zgodzili się, że wkrótce spotkają się delegacje obrony obu państw, a później dojdzie do spotkania obu przywódców. Netanjahu powtórzył, że priorytetem bezpieczeństwa Izraela jest uniemożliwienie Iranowi stworzenia bazy operacyjnej w Syrii.


    9 grudnia 2018 r.


władze wodne poinformowały, że po kilku deszczowych dniach poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 3 cm, osiągając poziom 214 metrów i 62 cm poniżej poziomu morza – obecny poziom jest niższy o 1,62 metra od dolnej czerwonej linii i 5,82 metra od górnej czerwonej linii oznaczającej, że jezioro Kinneret jest pełne.


szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eisenkot spotkał się z szefem misji UNIFIL, włoskim gen. Stefano Del Col, aby omówić trwającą izraelską operację na granicy izraelsko-libańskiej, mającą na celu zlokalizowanie i neutralizację tuneli transgranicznych. Eisenkot podkreślił, że tunele szturmowe Hezbollahu, które przechodzą na terytorium Izraela, stanowią rażące naruszenie Rezolucji nr 1701 Rady Bezpieczeństwa ONZ i mogą stać się elementem niespodziewanego ataku Hezbollahu na Izrael. Zwrócił także uwagę na ważność misji UNIFIL, która powinna zapobiegać działalności Hezbollahu w południowym Libanie.


 władze wojskowe poinformowały, że na ukończeniu są prace rozminowywania obszaru tzw. „kraju klasztorów” w pobliżu historycznego miejsce chrztu Jezusa Chrystusa w Qasr Al-Jahud nad rzeką Jordan. Na obszarze tym znajduje się siedem klasztorów. Po usunięciu wszystkich min, niewybuchów i pułapek, władze planującą zwrócić teren organizacjom kościelnym i zezwolić na normalne wizyty turystów. Teren ten był zamkniętą przygraniczną strefą wojskową od 1967 r.


 wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu Izraelczyków czekających na przystanku autobusowym przy wjeździe do osiedla żydowskiego Ofra w południowej części Samarii. Rannych zostało 7 osób, w tym w stanie ciężkim jest 21-letnia ciężarna kobieta. Po przewieziono do szpitala odbył się przyśpieszony poród. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, ale napastnicy zbiegli.


libańska armia wydała oświadczenie, że „w świetle ostatnich wydarzeń na południowej granicy, jednostki wojskowe rozmieszczone na tym obszarze przeprowadzą wzmocnione patrole … w koordynacji z siłami ONZ działającymi w Libanie. Patrole zostaną przeprowadzone w celu monitorowania sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w obszarze niebieskiej linii. Nasze siły są w pełni przygotowane do radzenia sobie z każdą sytuacją awaryjną, jaka może wystąpić.”


10 grudnia 2018 r.


w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Silwad w południowej części Samarii. Operacja jest związana z poszukiwaniem sprawców ostrzelania przystanku autobusowego przy osiedlu żydowskim Ofra.


premier Benjamin Netanjahu poinformował, że Oman wyraził zgodę na wejście izraelskich lotów cywilnych w swoją przestrzeń powietrzną, co skórci czas podróży z Izraela do Indii. Zezwolenie na przeloty wydał sułtan Omanu, Qaboos bin Said al Said. „Nasza dyplomatyczna mapa bardzo zmieniła się po dyplomatycznych wysiłkach Izraela. W tej chwili możemy latać nad Egiptem, Czadem i najwyraźniej nad Sudanem. Wchodzimy w świat. Musimy zrozumieć izraelską dyplomację, to, co się tutaj dzieje, to bezprecedensowa rewolucja.” Wcześniej Arabia Saudyjska wydała zezwolenie na przeloty indyjskich samolotów lecących do Izraela.


11 grudnia 2018 r.


nad ranem izraelscy żołnierze wykryli trzeci podziemny tunel przechodzący z południowego Libanu na terytorium Izraela. Poinformowano, że tunel nie został jeszcze ukończony i nie stanowił zagrożenia. Nie podano jego dokładnej lokalizacji. Przy wejściu po libańskiej stronie rozmieszczono ładunki wybuchowe. Obecnie siły specjalne sprawdzają całą długość tunelu oraz wszystkie jego komponenty.


szef wywiadu wojskowego, gen. Tamir Hjman poinformował parlamentarną komisję ds. bezpieczeństwa i spraw zagranicznych, że Hezbollah obecnie nie posiada możliwości produkcji precyzyjnych broni, takich jak rakiety i pociski.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z włoskim ministrem spraw wewnętrznych Matteo Salvini, który powiedział: „Polityka Unii Europejskiej w ostatnich latach była całkowicie niezrównoważona … w ocenie konfliktu na Bliskim Wschodzie, potępiała i karała Izrael co 15 minut … Izrael jest bezpieczną przystanią dla europejskich i zachodnich wartości w regionie … ktokolwiek chce pokoju, wspiera Izrael. Izrael jest fortecą dla obrony Europy i Bliskiego Wschodu.” Salvini odwiedził Zachodni Mur oraz Instytut Jad Vashem w Jerozolimie. Minister turystyki Jariv Levin wezwał Włochy do przeniesienia swojej ambasady do Jerozolimy.


 izraelscy żołnierze nad ranem zablokowali wszystkie drogi wjazdowe do miasta Ramallah w południowej części Samarii. W całej okolicy prowadzone są szerokie działania mające na celu ujęcie sprawców ataku terrorystycznego z Ofra.


rano palestyński terrorysta usiłował samochodem staranować izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w arabskiej miejscowości Idhna na zachód od Hebronu w Judei. Żołnierze otworzyli ogień i zastrzelili napastnika. Nikt więcej nie odniósł obrażeń. Zabitym okazał się 27-letni Omar Awwada z Idhna.


 szef sił pokojowych UNIFIL, gen. Stefano Del Col powiedział, że zespół techniczny UNIFIL zweryfikował izraelskie doniesienia i potwierdził obecność drugiego tunelu w pobliżu izraelskiego miasta Metula. Del Col spotkał się z przewodniczącym libańskiego parlamentu Nabih Berri, i powiedział, że sprawa jest bardzo poważna. „UNIFIL dokłada wszelkich starań, aby zachować jasne i wiarygodne kanały komunikacji z oboma stronami, tak aby nie było miejsca na nieporozumienia w tej delikatnej sprawie.” Dodał, że Izrael zajął stanowisko, że tunelami po stronie libańskiej musi zająć się UNIFIL. Krótko później libański prezydent Michel Aoun, powiedział, że izraelska operacja prowadzona na granicy Libanu nie zagrozi spokojowi wzdłuż granic. Aoun podkreślił, że Liban poważnie traktuje tunele transgraniczne i jest gotowy „podjąć kroki w celu usunięcia przyczyn niezgody”. Dodał, że Stany Zjednoczone poinformowały Liban, że Izrael „nie ma agresywnych intencji”.


egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi poinformował, że Egipt przeznaczy 71 mln $ na renowację synagog i miejsc dziedzictwa żydowskiego w tym kraju. Minister starożytności Egiptu, Khaled El Anany powiedział, że „odnawianie żydowskich synagog jest podobnie ważne jak renowacja dziedzictwa faraonów, islamu i koptów. Żydowskie przedmioty i synagogi należą do egipskiego rządu. Większość synagog w Egipcie jest w złym stanie i musi zostać odnowiona, aby mogły zostać przekształcone w ośrodki turystyczne dla gości.” W zeszłym roku egipski rząd zatwierdził 22 mln $ na plan przywrócenia 160-letniej synagogi Elijahu Hanavi w Aleksandrii, która jest ostatnią aktywną synagogą w mieście, ale musiała być zamknięcia po tym, jak spadła część jej sufitu. Izrael później podziękował egipskiemu rządowi za decyzję o odnowie starożytnej synagogi.


 do Moskwy przyleciała delegacja wysokich izraelskich oficerów dowodzona przez szefa operacji wojskowych, gen. Aarona Haliva. Rozmowy odbyły się w rosyjskim ministerstwie mobrony i dotyczyły aktualnej sytuacji w Libanie i Syrii. Przedstawiono dowody dotyczące transgranicznych tuneli Hezbollahu w południowym Libanie.


 

 

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.