Polityka

Nadchodzi : Antysemityzm

Jerzy Klechta

 

 

 

 

 


 

W Europie nasila się antysemityzm. Tak wynika z raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Badania przeprowadzono wśród 16,5 tysięcy członków żydowskich w 12 krajach Unii Europejskiej. Najgorzej jest w Polsce.

„Poziom uprzedzeń i mowy nienawiści w Polsce należy do najwyższych w Europie” – twierdzi prof. Michał Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Szeroko temat podejmuje Adam Leszczyński, piszę ten tekst opierając się na jego publikacji.

Żydzi w Polsce częściej niż w innych krajach europejskich słyszą na swój temat antysemickie stereotypy. Aż 87% Żydów w Polsce uważa, że antysemityzm nasilił się w ostatnich 5 latach. Antysemicka atmosfera sprawia, że prawie 40% polskich Żydów skłania do emigracji.

Za Polską, która przewodzi w agresji antyżydowskiej w Europie stoją Niemcy i Belgia. Agresja w ostatnim czasie dotknęła w Polsce 32 proc. Żydów. Tylko 7 proc.polskich Żydów uważa, że władze skutecznie przeciwstawiają się antysemityzmowi.

Kategorie: Polityka

6 odpowiedzi »

 1. To co obserwujemy ostatnio mozna porownac z krazeniem wody w atmosferze. Jak wiemy, woda wystepuje w trzech postaciach („fazach”): gazowej, jako para wodna, cieklej, i stalej (jako lod). Ilosc wody na Ziemi jest stala, natomiast rozklad m:iedzy postaci fazowe, zwlaszcza lokalnie, moze byc rozny, zaleznie od temperatuiry, wiatrow, pradow itp. Gdy swieci slonko i temperatura jest wysoka, wiekszosc wody znajduje sie w stanie gazowym, jako para mniej lub bardziej nasycona, w powietrzu. Przy lekkim ochlodzeniu czesc pary skrapla sie w postaci mikroskopijnych kropelek, tworzac zawiesine w powietrzu, widzialna jako chmury. Gdy nadchodzi front zimnego powietrza, skraplanie staje sie coraz bardziej gwaltowne, chmury czernieja na oczach, az wreszcie ulewa zmusza do chowania sie i ucieczki. Inne oodobne zjawisko mozna obserwowac zima, gdy olbrzeymie ilosci wody sa zamarzniete w postaci lodu i sniegu, i leza zalegaja spokojnie stoki gor albo po prostu pola i laki. Lecz gdy nadchodzi wiosna, a z nia cieplejsze powietrze i slonce rozgrzewa glebe i atmosfere, lody zaczynaja topniec, i czesto tak szybko, ze konczy sie to wszystko powidzia, i znow trzeba ratowac sie i uciekac.
  Antysemityzm w Europie, a tym bardziej w swiecie muzulmanskim, nigdzie sie nie podzial; tyle, ze po II wojnie swiatwej przybral forme mniej widoczna, albo rozproszona jak para w powietrzu, albo schowana pod powierzchnia jak lody wiecznej zmarzliny. Od konca XX-go wieku, a wlasciwie od lat 90-tych, swiat zaczal zmieniac sie w porzyspieszonym tempie – przy czym porownanie ze skraplaniem pary wodnej i ulewa, czy tez z topnieniem lodow i powodzia moze byc stosowne w roznych przypadkach, jesli idzie o Polske, to raczej porownalbym to do topnienia lodu, bo za komunizmu wszystko bylo w stanie oziebienia – zarowno prasa, jak i radio czy telewizja, i wogole ludzie uwazali na to co mowia. Natomiast na Zachodzie porownalbym antysemityzm z para rozproszona w powietrzu, i z szybkim ochlodzeniem (m.in. ekonomicznym). Skutek jednak dla nas ten sam: trzeba pakowac walizki, jak zwykle.

 2. Od kilku lat ostrzegam zydow w Europie ze trzeba kupic mieszkanie w Izraelu.
  Dla wszystkich „uchodzcow” REUNION 69 mieszkajacych w Europie nie czekajcie do ostatniej chwili.
  Antysemitzm i muzulmanie w Europie to nowe nie bezpieczenstwo dla narodu zydowskiego.

 3. Istotnym dla wszelkich rozważań na temat tego problemu w Polsce (TAK, problem istnieje), jest analiza zachowań poszczególnych grup społecznych, ich wieku, wykształcenia itp.

 4. W tekście są dane dotyczące Europy a nie całego świata, w tym USA.

 5. Antysemityzm nie nadchodzi.Antysemityzm zawsze był,jest również i teraz i narasta.Jest tolerowany przez władze,głoszony przez kościół i obojętny dla systemu oświatowego.
  Żadne zaklęcia tego faktu nie zmienią.Wystarczy przejrzeć internet.

 6. To jakis niedorzeczmy text.W porownaniu z Ameryka w Polsce antysemityzm nie istnieje. Podobnie z Francja gdzie antysemicka agressja trwa caly czas.s

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.