Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

12 grudnia 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z włoskim ministrem spraw wewnętrznych Matteo Salvini. „Witam pana Slaviniego. Jesteś wspaniałym przyjacielem Izraela. Wczoraj miałeś okazję zobaczyć bezpośrednio tunele terrorystów. Jest to akt wyraźnej agresji ze strony Hezbollahu przeciwko nam i przeciwko normom społeczności międzynarodowej. Dowódca sił UNIFIL jest Włochem. Uważamy, że UNIFIL powinien odgrywać bardziej zdecydowaną i decydującą rolę, ale ostatecznie odpowiedzialność spoczywa na społeczności międzynarodowej. UNIFIL powinien przeszkodzić Hezbollahowi w podejmowaniu agresywnych działań przeciwko Izraelowi.”


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że około jedna czwarta zgonów w Izraelu jest spowodowana rakiem. Drugą najczęstszą przyczyną śmierci jest choroba serca (15,3% przypadków). Tylko 4% zgonów jest spowodowanych wypadkami drogowymi, samobójstwami i zabójstwami. W 2016 r. w Izraelu zmarło ogółem 43 966 cywilów, co stanowiło 0,5% populacji kraju w tamtym roku. 49,4% zmarłych to mężczyźni, a 50,6% to kobiety. 81% zmarłych miało ponad 65 lat (z czego 66% było w wieku powyżej 75 lat, a 38% było w wieku powyżej 85 lat), 6% było w wieku poniżej 45 lat, 1,3% to niemowlęta w wieku do jednego roku. Kolejne okoliczności śmierci wymienione w raporcie to: choroby zakaźne 5,8% zgonów, oraz cukrzyca i udar 5,2% zgonów. Spośród mężczyzn, którzy zmarli w 2016 r., 92,6% zmarło w wyniku raka, podobnie jak 74,1% kobiet, które zmarły w tym roku. Najczęstszymi nowotworami wśród mężczyzn były tchawica oskrzelowa i rak płuc (24,1% wszystkich zgonów z powodu raka), rak jelita grubego i odbytnicy (11,2%) oraz rak trzustki (9,1%). Najczęstszymi nowotworami wśród kobiet były rak piersi (20,9% wszystkich zgonów z powodu raka), tchawica oskrzeli i rak płuc (11,7%) oraz rak jelita grubego i odbytnicy (10,8%). Wśród mężczyzn trzecią najczęstszą przyczyną zgonów była choroba zakaźna (5,7% zgonów), a następnie wszystkie przyczyny zewnętrzne (5,6% zgonów). Wśród kobiet trzecią najczęstszą przyczyną zgonów były choroby zakaźne (5,9% zgonów), a następnie choroby naczyniowo-mózgowe (5,6%).


minister budownictwa Joav Galant zapowiedział utworzenie kompleksu ambasad w Jerozolimie. Nowoczesny kompleks dziewięciu ambasad ma powstać w południowo-wschodniej dzielnicy East Talpiot (znanej również jako Armon HaNetziv). Każda z dziewięciu działek budowlanych będzie miała powierzchnię 25 akrów ziemi, na których będą mogły powstać budynki ambasad i mieszkania dla personelu. Blisko tego terenu znajduje się nowa ambasada Stanów Zjednoczonych. Gdyby więcej państw zdecydowało się na przeniesienie swoich ambasad do Jerozolimy, kolejny teren zostanie przygotowany w dzielnicy Rekhes Lavan.


do Moskwy przyleciała delegacja wysokich izraelskich oficerów dowodzona przez szefa operacji wojskowych, gen. Aarona Haliva. Rozmowy odbyły się w rosyjskim ministerstwie obrony i dotyczyły aktualnej sytuacji w Libanie i Syrii. Przedstawiono dowody dotyczące transgranicznych tuneli Hezbollahu w południowym Libanie. Obie strony zgodziły się kontynuować współpracę.


nad ranem palestyński terrorysta zaatakował nożem izraelskich policjantów na Starym Mieście Jerozolimy. Rannych zostało 2 policjantów. Pozostali policjanci zastrzelili napastnika.


13 grudnia 2018 r.


rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami tramwaj przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Wybito okno w tramwaju, ale nikt nie został ranny. Policjanci zatrzymali sprawcę.


rano szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot przeprowadził ogólną ocenę sytuacji bezpieczeństwa w kraju. Podkreślił duże znaczenie operacji Północna Tarcza prowadzonej na północnej granicy, jednak najwięcej uwagi skupił na likwidacji i aresztowaniu terrorystów odpowiedzialnych za ataki w Barkan i Ofra. „Walka z terroryzmem wciąż trwa, ale przesłanie dla terroru i terrorystów jest jasne. Zawsze znajdziemy i ukażemy winnych.” Jeden z wysokich oficerów powiedział: „Jesteśmy w trakcie działań operacyjnych i nie mamy pewności, że złapani zostali wszyscy terroryści odpowiedzialni za atak przy Ofra. Dlatego przygotowujemy się do wzmocnienia obrony osiedli i ludności cywilnej. Utrzymujemy odstraszanie, ale aby je zachować, musimy nadal działać. Ostatnio byliśmy świadkami prób przeprowadzenia ataków terrorystycznych, a im słabsza będzie palestyńska władza, tym bardziej prawdopodobne będą terrorystyczne ataki.”


minister edukacji Naftali Bennett po południem powiedział: „Jesteśmy świadkami fali ataków terrorystycznych, ponieważ terroryści przestali się nas bać, Żydzi są zabijani, ponieważ udział w atakach terrorystycznych stał się dla Arabów lukratywnym biznesem, a prawo paraliżuje establishment obronny w działaniach. W odpowiedzi na minione ataki nie zburzono 105 domów terrorystów, nie wstrzymano wypłacania pensji mordercom i nie wypędzono terrorystów z kraju … Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, zobaczymy wzrost fali terroru.” Minister turystyki Jariv Levin wezwał rząd, by w odpowiedzi na nową falę terroru, przeforsować ustawę regulującą status prawny osiedli żydowskich w Judei i Samarii. Levin podkreślił przy tym, że małe placówki osadnicze powinny posiadać takie same prawa jak legalnie istniejące duże osiedla żydowskie. „Mieszkańcy placówek będących na etapie planowania, mają prawo do wszystkich usług komunalnych, tak jak każdy inny obywatel w Izraelu – w tym dostępu do infrastruktury wodnej i elektrycznej, budżetu i wszystkiego, co potrzebne do normalnego życia. Nasza reakcja na morderczy terroryzm musi być jasna i ostra. Będziemy zwalczać nikczemnych terrorystów wszędzie i w każdym czasie, jednocześnie pracując nad kontynuowaniem budownictwa w całym Izraelu.”


premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Zeszłej nocy schwytaliśmy zabójców odpowiedzialnych za ataki terrorystyczne w Barkan i Ofra, a dziś doznaliśmy poważnego ataku, w którym są zabici. Żołnierze, rozliczcie się z tymi, którzy to zrobili. Zasadą, która nas prowadzi, jest to, że ktokolwiek nas krzywdzi lub próbuje nas skrzywdzić – jego krew pozostaje na jego głowie. Nasi wrogowie o tym wiedzą, a my ich odnajdziemy.”


szef Centralnego Dowództwa, gen. Nadav Padan powiedział wieczorem: „Terroryści nie będą mieli gdzie się ukryć w Judei i Samarii. Siły Obronne Izraela będą kontynuować swoje działania. Po ataku terrorystycznym wzmacniamy nasze siły w obszarze, ochraniamy drogi oraz społeczności, a także rozszerzamy nasze wysiłki, by schwytać terrorystów, gdziekolwiek się ukrywają. W ciągu ostatnich kilku dni organizacja terrorystyczna Hamas była w stanie nas uderzyć i zapłaciliśmy bardzo wysoką cenę. Będziemy kontynuować ściganie terrorystów również po tym incydencie i postawimy tych terrorystów przed wymiarem sprawiedliwości.” Ekspert ds. wywiadu strategicznego i walki z terroryzmem, dr Barak Ben-Zur powiedział: „Jeśli przyglądamy się ostatnim incydentom w okolicy, to zdarzyły się one w tym samym obszarze. Widzimy także, że były to komórki terrorystyczne używające tego samego schematu działania. Możemy więc założyć, że jest to nowa fala. To może być także ta sama infrastruktura terrorystyczna. I możemy wziąć pod uwagę, że ci, którzy zainicjowali te ataki terrorystyczne, są w przybliżeniu tymi samymi ludźmi, którzy próbowali jakieś dwa miesiące temu utworzyć nową falę ataków – co oznacza, że za tym wszystkim stoi Hamas. Ataki nie są przeprowadzane przez samotne wilki, ale są częścią nowej inicjatywy Hamasu, który postanowił otworzyć nowy front w Judei i Samarii. Widać, że po upływie pewnego czasie doszli do wniosku, że zmniejszą swoje wysiłki w Strefie Gazy, aby zwiększyć je tutaj.” W tym tygodniu członek biura politycznego Hamasu, Khalil al-Hajja, powiedział, że jego organizacja rozpoczyna „Operację Ground Zero” ze Strefy Gazy na Zachodni Brzeg. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Jeśli będą trwały walki w Judei i Samarii, to nie będzie zawieszenia broni w Strefie Gazy.” Premier polecił także wyburzenie w ciągu 48 godzin domów terrorystów w Judei i Samarii. Ponadto podjęto decyzję o zwiększeniu administracyjnych aresztowań terrorystów Hamasu w Judei i Samarii. W rejonie zostaną także wzmocnione siły wojskowe, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców i umożliwić utrzymanie skutecznej blokady obszaru, w którym poszukiwani są terroryści. Premier zwrócił się także do prokuratora generalnego, aby podjął kroki prawne w celu umożliwienia budowy 82 nowych mieszkań w osiedlu żydowskim Ofra. Nakazał także utworzenie dwóch nowych stref przemysłowych przy osiedlach żydowskich Avnei Hefetz i Beitar Illit. „Oni myślą o wykorzenieniu nas z naszej ziemi, ale nie odniosą sukcesu.”


w nocy izraelskie siły specjalne otoczyły dom w arabskiej wiosce Surda w pobliżu Ramallah w Samarii, w którym ukrywali się terroryści odpowiedzialni za atak terrorystyczny przy osiedlu żydowskim Ofra. Podczas próby aresztowania doszło do wymiany ognia, w której zginął terrorysta Salah Omar Salah Barghouti. Był on powiązany z Hamasem. Aresztowano także kilku innych terrorystów, powiązanych z atakiem na Ofra. Odnaleziono także samochód, przy pomocy którego przeprowadzono ten atak.


w nocy izraelskie siły specjalne otoczyły dom w Nablusie w Samarii, w którym ukrywał się palestyński terrorysta Ashraf Na’alwa, który 7 października przeprowadził atak terrorystyczny w strefie przemysłowej Barkan. Podczas próby jego aresztowania doszło do wymiany ognia, w której zginął terrorysta. Poszukiwania terrorysty zajęły dwa miesiące. W trakcie tej operacji aresztowano kilkanaście osób, które pomagały ukrywać się terroryście. Przesłuchania podejrzanych ujawniły, że Na’alwa planował przeprowadzenie kolejnego ataku.


w południe palestyński terrorysta otworzył ogień do izraelskich żołnierzy stojących na przystanku autobusowym przy żydowskiej placówce osadniczej Givat Asaf w środkowej części Samarii. Zginęło 2 żołnierzy, a 2 Izraelczyków zostało rannych. Terrorysta przyjechał na miejsce ataku samochodem, do którego następnie powrócił i z pomocą innego terrorysty odjechał. Wystrzelił on 15 pocisków. Izraelskie siły rozpoczęły pościg za zamachowcami, otaczając miasto Ramallah (na jego obrzeżach znaleziono porzucony samochód użyty w ataku). Do ataku przyznał się Hamas. Zginęli: sierżant sztabowy Joval Mor-Josef (20 lat, z Aszkelonu) i sierżatna Josef Cohen (19 lat, z Beit Szemesz). Byli żołnierzami z Brygady Kfir. Terroryści skradli z miejsca ataku broń jednego z zabitych żołnierzy. W szpitalu w stanie krytycznym przebywa żołnierz Szira Sabag (20 lat).


po południem w Ramallah zebrało się kilkuset Palestyńczyków, demonstrujących przeciwko izraelskim zbrodniom. Takimi słowami nazwano działania izraelskich sił specjalnych, podczas których zabito poszukiwanych terrorystów. Koordynator palestyńskich sił bezpieczeństwa, Isaam Baker powiedział: „Morderstwa popełniane z zimną krwią, nie zniechęcą naszego narodu od kontynuowania walki.” Baker wezwał międzynarodową społeczność do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony Arabom mieszkającym w Judei i Samarii. Palestyński premier Rami Hamdallah nazwał terrorystów „narodowymi bohaterami”.


. po południem palestyński terrorysta potrącił samochodem izraelskiego żołnierza przy arabskiej wiosce El Bira, na północ od Ramallah w Samarii. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.


po południem izraelscy żołnierze zamknęli wszystkie drogi prowadzące do Ramallah w południowej części Samarii. Ustanowiono punkty kontrolne, rewidując wszystkie samochody i osoby wjeżdżające lub wyjeżdżające z miasta. Wzmocniono także siły wojskowe operujące w rejonie. Siły Obronne Izraela wyraziły obawę, że dzisiejsze ataki mogą zachęcić naśladowców.


14 grudnia 2018 r.


w nocy izraelscy żołnierze nasili działania operacyjne w całym obszarze wokół Ramallah w południowej części Samarii. Wiadomo, że przeżucono tutaj kilka batalionów piechoty. Okrążona została arabska wioska al-Bireh, z której pochodzili terroryści odpowiedzialni za wczorajszy atak. W Ramallah prowadzono przeszukania domów, a członkom rodzin terrorystów wycofano zezwolenia na pracę w Izraelu. Z informacji wywiadowczych wynika, że za oboma wczorajszymi atakami terrorystycznymi stała ta sama komórka Hamasu z Ramallah.


rano palestyński terrorysta przedostał się na teren izraelskiego posterunku wojskowego przy żydowskim osiedlu Beit El w środkowej części Samarii. Terrorysta zaskoczył izraelskiego żołnierza od tyłu, raniąc go nożem i uderzając kamieniem w głowę. Drugi żołnierz zranił napastnika, który jednak zdołał uciec.


po południem Palestyńczycy zorganizowali w Hebronie (w Judei) marsz poparcia dla Hamasu. Palestyńscy policjanci pobili pałkami demonstrantów, rozpraszając cały marsz. Podczas podobnego marszu poparcia dla Hamasu w Nablusie (w Samarii), demonstrantów pobili członkowie innych palestyńskich frakcji, którzy nawet uniemożliwili podniesienie flagi Hamasu. Rzecznik palestyńskiej policji Adnan al-Damiri powiedział: „Hamas … demonstrował przeciwko Autonomii Palestyńskiej i jej służbom bezpieczeństwa w centrum miasta, a nie przeciwko okupacji.”


po południem około 10 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano kamienie. W kilku incydentach rzucono bomby zapalające oraz granaty, spadły one jednak jeszcze na terytorium strefy. W południowej części Strefy Gazy zorganizowana grupa zbliżyła się w bezpośrednie sąsiedztwo płotu granicznego, usiłując uszkodzić jego konstrukcję, po czym wycofała się. W starciach rannych zostało 46 Palestyńczyków.


wieczorem Palestyńczycy w wielu miejscach Ramallah wywołali zamieszki. Rzucano kamienie w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginęł 1 Palestyńczyk. Przez cały ten czas izraelskie siły kontynuowały poszukiwania terrorystów.


wieczorem palestyńskie zamieszki objęły rejon obrzeży dzielnic Isawija, Wadi al-Joz i At-Tur we Wschodniej Jerozolimie. Dzielnice te leżą wokół Uniwersytetu Hebrajskiego. Ze względów bezpieczeństwa, izraelska policja zablokowała drogi wjazdowe do dzielnicy Isawija.


ambasador Izraela na Ukrainie, Joel Lion ostro skrytykował decyzję ukraińskich władz we Lwowie o ustanowieniu roku 2019 „rokiem Stepana Bandery” – ukraińskiego przywódcy nacjonalistycznego, który podczas II wojny światowej inspirował masowe mordy Żydów. „Nie mogę zrozumieć, jak gloryfikacja osób bezpośrednio zaangażowanych w okropne zbrodnie antysemickie. Ukraina nie powinna zapominać o tych zbrodniach popełnionych na ukraińskich Żydach i w żaden sposób ich nie obchodzić poprzez uczczenie ich sprawców.”


francuska społeczność żydowska poinformowała, że po raz pierwszy protesty „żółtych kamizelek” spontanicznie organizowane we Francji zaczęły przybierać antysemickie zabarwienie. Na jednym z mostów na autostradzie z Marsylii do Paryża wywieszono olbrzymi baner z napisem: „Macron jest dziwką Żydów.” Sugerowane jest w ten sposób, że Żydzi kontrolują francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. W sieciach społecznościowych krążą następujące informacje: „To bogaci Żydzi doprowadzili Macrona do władzy, aby był ich marionetką i to oni pociągają za sznurki”; „Żydzi są odpowiedzialni za obniżenie podatków dla bogatych, i za całą trudną sytuację finansową Francji”; „Żydzi świętują, podczas gdy Francuzi nie mają nic do jedzenia.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.